16.01.2012

Silnik Mazdy w rankingu Ward's AutoWorld

Jak co roku, magazyn Ward's AutoWorld wyłonił dziesięć najlepszych silników, dostępnych w autach oferowanych na rynku USA. W zestawieniu znalazły się konstrukcje różnych marek i rozmiarów. Jest mocny, turbodoładowany silnik BMW i mała, wolnossąca jednostka Hyundaia, jest potężna V-ósemka z Mustanga Boss 302, jest i najnowsza konstrukcja Mazdy spod szyldu Skyactiv. Organizatorzy plebiscytu nie ukrywają, że tegoroczne zestawienie sponsorowała literka "b" jak "bezpośredni wtrysk paliwa". Technologię tę znaleźć można w siedmiu z dziesięciu wyróżnionych silników. 

Jak powstaje ranking? Jesienią zeszłego roku dziennikarze z magazynu Ward's AutoWorld przetestowali w normalnym ruchu ulicznym na ulicach Detroit kilkadziesiąt aut. W ocenie silników uwzględniono m.in. moc i moment obrotowy, zaawansowanie technologiczne, kulturę pracy oraz dane porównawcze. Dziennikarze nie używali przy tym żadnych przyrządów pomiarowych, polegając jedynie na subiektywnych odczuciach. Ranking Ward's AutoWorld powstał już po raz osiemnasty.

Mazdowski benzyniak, montowany w amerykańskiej wersji odświeżonej "trójki", liczy 2 litry pojemności, generuje 155 koni i wyróżnia się wyjątkowo wysokim stopniem sprężania, równym 14:1.