22.05.2012

Fiat i Mazda wspólnie opracują nową Alfę Romeo

Mazda i Fiat ogłosiły podjęcie współpracy. Obydwie firmy podpisały porozumienie, którego efektem będzie opracowanie i produkcja nowego modelu Alfy Romeo w oparciu o technologię czwartej generacji Mazdy MX-5.

Koncern Fiata, mający od lat w swoim portfolio takie marki jak Lancia, Alfa Romeo, Ferrari i Maserati, zgłosił się do Mazdy zainteresowany platformą bezkompromisowego roadstera. Dzięki kooperacji do salonów Alfy już za trzy lata trafi nowy model. Będzie on napędzany na tylną oś, a jego sportowy charakter idealnie wpisze się w tradycję włoskiej legendy.

Choć Mazda wcześniej zapowiadała chęć podzielenia się doświadczeniem i technologią SKYACTIV, to wiadomość tą trzeba uznać za niespodziewanie dobrą. Trudno wyobrazić sobie dla Mazdy mariaż lepszy, niż z producentem samochodów o tak bogatej tradycji.

Nowe Mazda MX-5 i Alfa Romeo będą produkowane w Hiroszimie. Przedstawiciele obydwu marek zgodnie twierdzą, że współpraca nie będzie polegała na wymianie emblematów. Współdzielone będą płyta podłogowa, zawieszenie oraz inne rozwiązania, a silniki i nadwozia zachowają indywidualny charakter. 

Porozumienie nie jest jeszcze wiążące – ostateczna wersja zostanie podpisana w drugiej połowie bieżącego roku. Obydwa koncerny pokładają w nim wielkie nadzieje, przewidując rozszerzenie dalszej współpracy także o wspólne działania w Europie. 

Coure Sportivo i Zoom-Zoom pod jednym dachem? Nowego znaczenia nabierają słowa tych, którzy nazywali Mazdę japońską Alfą...