23.05.2012

Mazda CX-5 na "piątkę"

Mazda CX-5 zdobyła najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Mazda CX-5, wprowadzona na europejski rynek w lutym bieżącego roku, zdobyła najwyższe noty we wszystkich czterech kategoriach bezpieczeństwa według zaostrzonych standardów Euro NCAP.

Oceny w kategorii ochrony dorosłych podróżujących samochodem, ochrony dzieci i systemów wspomagania bezpieczeństwa (odpowiednio 94%, 87% i 86%) były powyżej progów (80%, 75% i 60%) wymaganych do uzyskania ogólnego wyniku 5 gwiazdek.

Co więcej, najnowszy model Mazdy uzyskał maksymalną punktację, mimo że testowano go według bardziej rygorystycznych standardów wprowadzonych przez Euro NCAP w 2012 roku w zakresie ochrony pieszych, które wymagają wyniku powyżej 60% w tej kategorii.

Po modelach 6 i 3, CX-5 jest już trzecią Mazdą, która zdobyła pięć gwiazdek Euro NCAP od wprowadzenia przez tę organizację nowego systemu oceny w 2009 roku. Punktacje w poszczególnych kategoriach zależą od wyników testów zderzeniowych takich jak zderzenie czołowe przy prędkości 64 km/h, uderzenie w bok przez inny pojazd z prędkością 50 km/h, uderzenie bokiem w słup przy prędkości 29 km/h oraz symulację uderzenia pieszego przy prędkości 40 km/h.

Euro NCAP ocenia także między innymi działanie elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESC).

CX-5 to początek nowej ery dla Mazdy

CX-5 to Mazda nowej generacji, która jest także pierwszym modelem z nadwoziem zbudowanym według innowacyjnej technologii Skyactiv. Podejmując próbę opracowania idealnego nadwozia samochodu, inżynierowie Mazdy wrócili do desek kreślarskich, aby od nowa przemyśleć podstawowe założenia konstrukcyjne i materiałowe oraz metody produkcji.
 
 W zaprojektowanym nadwoziu stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie stanowi 61%, a belki wzmacniające w przednich i tylnych zderzakach zostały wykonane ze stali o ultra wysokiej wytrzymałości (do 1800 MPa), czyli najmocniejszego gatunku stali, jaki kiedykolwiek zastosowano w konstrukcji samochodu.

Nadwozie Mazdy nie tylko zapewnia znakomitą ochronę w razie zderzenia, ale jest też niezwykle lekkie. Koncern planuje stosowanie nadwozi Skyactiv we wszystkich modelach nowej generacji.