Dzisiaj w Huntsville wbito pierwszą łopatę na terenie budowy wspólnej fabryki samochodów, zdolnej do produkcji 300 tys. sztuk pojazdów rocznie, począwszy od 2021 r. Przedsiębiorstwo Mazda Toyota Manufacturing, U.S.A., (MTMUS) stworzy w przyszłości 4 tys. miejsc pracy dzięki inwestycji wartej 1,6 miliarda dolarów, ponoszonej przez obie firmy.

W fabryce będzie produkowana Toyota Corolla, której nowy model z rocznika 2020 został właśnie zaprezentowany w Kalifornii, a Mazda będzie produkowała model crossovera, który dopiero zostanie pokazany.

Jesteśmy dumni ze współpracy z Toyotą, z którą dzielimy radość z wspólnej produkcji,” Powiedział Kiyotaka Shobuda, starszy dyrektor wykonawczy Mazda. „Jesteśmy dumni z faktu, że zaczynamy budować nowy <<dom>> tutaj w Huntsville – mieście, które wierzy w potencjał technologii i produkcji przemysłowej, spełniając się w realizacji największego marzenia ludzkości.”

Sojusz zapewni konkurencyjność już na etapie produkcji, umożliwiając obu producentom samochodów szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku i pomoże zapewnić zrównoważony rozwój w zakresie przyszłej mobilności.

Partnerstwo z Mazdą jest dla nas niezwykłe nie tylko pod kątem produkcji samochodów o najwyższej jakości, ale także pod względem współtworzenia fabryki, którą członkowie zespołu z dumą nazywają swoją własną” podkreśla Jim Lentz, CEO Toyoty w Ameryce Północnej.

Jak mogliśmy przekonać się w naszej fabryce silników w Huntsville, mieszkańcy Alabamy są dumni, utalentowani i potrafią ciężko pracować. Jesteśmy podekscytowani, że kontynuujemy nasze inwestycje w Stanach Zjednoczonych i w Alabamie, i widzę przed nami wyłącznie świetlaną przyszłość.”

Inwestycje w przyszłe kadry

 

W ramach rozpoczęcia budowy nowej fabryki MTMUS przekazała 750 000 dolarów na wsparcie programów związanych z STEM, które zachęcą i zmotywują uczniów do zaplanowania swojej zawodowej kariery w zaawansowanym obszarze produkcji. Planując 4 tys. miejsc pracy, MTMUS jest zaangażowana w inwestowanie w rozwój przyszłej siły roboczej we współpracy z lokalnymi ośrodkami edukacyjnymi i partnerami rozwoju gospodarczego.

Wsparcie finansowe obejmuje:

- 500 000 dolarów dla Huntsville Madison County Chamber Foundation na uruchomienie nowej platformy internetowej, która umożliwi rozpoczęcie i rozwój karier uczniów w zakresie produkcji, zbudowanie umiejętności skutecznego poszukiwania pracy i zawodowego rozwoju. Celem jest współpraca z lokalnymi ośrodkami edukacyjnymi, by promować platformę, jako źródło wiedzy dla doradców zawodowych i nauczycieli.

- 250 000 dolarów do podziału pomiędzy sześcioma okręgami szkolnymi w hrabstwach Madison, Limestone i Morgan. Wsparcie jest skierowane do STEM lub programów technicznych rozwoju karier, które dostosowują się do zaawansowanych technologii produkcji.

Szkoły objęte dotacjami:

- Szkoły Stanowe Huntsville

- Szkoły Stanowe w Hrabstwie Madison

- Szkoły w Madison City

- Szkoły Stanowe w Hrabstwie Limestone

- Szkoły w Decatur City

- Szkoły Stanowe w Hrabstwie Morgan

Dodatkowo, Fundacja Mazda (USA), Inc. przekazała dotacje:

- 50 000 dolarów dla Boys & Girls Club w Alabamie Północnej

- 50 000 dolarów dla Banku Żywności w Alabamie Północnej

- 20 000 dolarów dla Greater Huntsville Humane Society

Mazda Toyota Manufacturing nie tylko zapewnią wysoko płatne miejsca pracy, ale także intensywnie inwestują w naszą przyszłą siłę roboczą. Przyniesie to korzyści także innym zakładom produkcyjnym w naszym regionie” powiedział gubernator Alabamy, Kay Ivey.

„Obecność zakładu Toyoty w naszym stanie przekonała mnie, że ta organizacja dba 

o lokalną społeczność, w miejscu, gdzie prowadzi swoją działalność – w końcu tu także jest jej dom. I swoimi działaniami potwierdza to codziennie. Mamy szczęście, że Mazda Toyota rozwijają swoją działalność w Alabamie.”

 

Opracowanie: (st)