Kolejny rok Mazda jest partnerem międzynarodowego festiwalu designu, który w tych dniach odbywa się w Łodzi. To partnerstwo zarówno merytoryczne – w ramach ŁDF 2018 prezentowana jest wystawa zwycięskich projektów w konkursie Mazda Design, jak również logistyczne – wybrane modele Mazdy zostały zaprezentowane i oddane do dyspozycji gości festiwalu

Po kilku latach przerwy, w 2017 roku, Mazda ponownie nawiązała współpracę z najstarszym w Polsce festiwalem designu - Łódź Design Festival. W tym roku współpraca ta została  znacznie rozszerzona o dodatkowe elementy merytoryczne, promocyjne i logistyczne.  W dniach 19 - 27 maja 2018 roku w przestrzeni łódzkiego Art Inkubatora prezentowana jest pokonkursowa wystawa „Mazda Design 2018 - reVISION” – na której można obejrzeć wszystkie nagrodzone oraz wyróżniające się projekty zgłoszone do tegorocznego konkursu Mazda Design. W drugiej części wystawy, w sekcji pt. „VISIONS” prezentowany jest innowacyjny projekt architektoniczny autorstwa jednego z jurorów – Jakuba Macieja Zawadzkiego. Budynek „Water Damper Towers” to przykład rozwinięcia idei tegorocznego konkursu Mazda Design - jak nawiązując do wiedzy i technologii sprzed setek lat, można stworzyć obiekt wykorzystujący jeden żywioł – wodę – do obrony przed innym – trzęsieniem ziemi.

Mazda zaprosiła również na festiwal specjalnych gości, którzy poprowadzą dwa wykłady, prezentujące różne sposoby łączenia rzemieślniczej tradycji i nowoczesnych form projektowania. Jeden z nich, projektant Mazdy - Bahram Partaw,  w prezentacji pt. „Beauty by subtraction. Upiększanie przez upraszczanie” opowie o filozofii projektowania samochodów Mazdy w nawiązaniu do historycznego japońskiego rękodzieła. Jak taka filozofia jest realizowana w praktyce, można sprawdzić na miejscu oglądając dwa modele – Mazdę MX-5 i Mazdę MX-5 RF ­– prezentowane na terenie festiwalu.

Drugim wykładowcą zaproszonym przez markę jest kolejny juror tegorocznego konkursu a jednocześnie laureat nagrody „Mazda Design Award” z 2017 roku – Marcin Rusak, który podczas wykładu „Procesy Nienaturalne” przedstawi unikalne techniki pracy z tworzonymi przez siebie materiałami.

Na zakończenie festiwalu podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 maja, zwycięzcom konkursu Mazda Design zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia. Wtedy też poznamy nazwisko tegorocznego laureata nagrody specjalnej o wartości 50 tys. zł. – „Mazda Design Award 2018”, dla autora najciekawszego, zrealizowanego polskiego projektu w dziedzinie designu. 

 Opracowanie: (st)