Mazda Motor Corporation pobiła swój ubiegłoroczny rekordowy wynik globalnej sprzedaży w pierwszym kwartale roku finansowego 2018/19, notując sprzedaż 403 tys. sztuk samochodów. Wynik ten oznacza wzrost aż o 7% w porównaniu do ubiegłego roku.

Silny popyt na modele typu crossover utrzymuje się na światowych rynkach, a wprowadzenie do sprzedaży unowocześnionych modeli, szczególnie nowej Mazdy CX-3 oraz nowej Mazdy6 na przełomie maja i czerwca napędza doskonałe wyniki sprzedażowe. Premiera zmodernizowanej Mazdy MX-5 zaplanowana na europejskich rynkach pod koniec lata będzie z pewnością siłą napędową sprzedaży w kolejnym kwartale.

W globalnych wynikach sprzedaży, największy wzrost zanotowały kraje regionu Południowej Azji, gdzie w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca sprzedaż wzrosła o 24%, do 32 tys. sztuk. W samej w Japonii także odnotowany został silny wzrost sprzedaży, o 19% do poziomu 49 tys. sztuk. Również w Ameryce Północnej Mazda ma powody do dumy, a sprzedaż 116 tys. nowych samochodów oznacza wzrost o 9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Sprzedaż w Europie (bez Rosji) wyniosła 59 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 1% rok do roku, ale silne wzrosty zostały zanotowane na kluczowych rynkach, w Wielkiej Brytanii wzrost o 4% i 8 tys. sprzedanych samochodów, czy w Hiszpanii wzrost aż o 27% i 6 tys. sprzedanych samochodów.

Rekordowe dochody globalne ze sprzedaży Mazdy w omawianym okresie wyniosły 873,1 mld jenów (6.72 mld euro*), Mazda zwiększyła także swój zysk operacyjny do poziomu 33,1 mld jenów (255 mln euro) i zanotowała przychód netto na poziomie 20,6 mld jenów (158 mln euro). Wszystkie trzy wskaźniki finansowe są zgodne z tegorocznym planem biznesowym firmy.

Doskonałym wynikom sprzedaży towarzyszy kontynuacja kluczowych dla marki projektów, jak realizowany od lipca program wsparcia dealerów w USA, który obejmuje transformację sieci dealerskiej poprzez udoskonalenie programu motywacyjnego i programu partnerskiego. Zgodnie z globalną strategią, Mazda planuje wspierać przyszły rozwój i wzmocnienie dealerskiej sieci sprzedaży w oparciu o wysokie standardy jakości obsługi.

Mazda utrzymuje prognozy tegorocznej globalnej sprzedaży na poziomie 1,662 mln sztuk, przy zysku operacyjnym 105 mld jenów (808 mln euro) i przychodach netto ze sprzedaży 80 mld jenów (615 mln euro).

Jednocześnie nadal trwa proces szacowania skutków opadów deszczu na przebieg procesu produkcji i powiązane z tym czynniki, mające wpływ na działalność operacyjną i wyniki finansowe firmy. Zniszczenia spowodowane lipcowymi opadami doprowadziły do wstrzymania produkcji w Japonii w okresie 7-11 lipca, stopniowe przywracanie pełnych zdolności produkcyjnych podjęte zostało od 12 lipca.

* Źródło: Skonsolidowane Wyniki Finansowe Mazda Motor Corporation za pierwszy kwartał roku finansowego kończącego się w dnia 31 marca 2019 r. Sumy podane w euro obliczono po kursie wymiany 1 euro = 130 jenów.


Opracowanie: (st)