Mazda CX-30 zdobyła nagrodę Złota Kierownica 2019, triumfując w bardzo konkurencyjnej kategorii SUV/crossover o długości do 4,4 m. Całkowicie nowy, kompaktowy SUV zdobywa tym samym swoją pierwszą nagrodę w historii, w jednym z najważniejszych w branży konkursów dla czytelników. Nagroda została wręczona Yasuhiro Aoyamie, Prezesowi Mazda Motor Europe, podczas wczorajszej wieczornej gali w Berlinie. To już piąta statuetka Złotej Kierownicy dla Mazdy: w 1985 i 1989 r. nagrodę zdobyła Mazda 323, następnie w 1992 r. zwyciężyła Mazda 626, a w 2014 r. – Mazda2. Silnik Skyactiv-X oraz kompaktowa Mazda3 także zajęły miejsca na podium w swoich kategoriach. Łącznie 58 nowych modeli samochodów zostało nominowanych w 7 kategoriach.

Prezes Aoyama podczas ceremonii wręczenia statuetek powiedział: „Jestem niezwykle dumny z nagrody dla Mazdy CX-30 przyznanej dzisiejszego wieczoru w Berlinie. To wyróżnienie potwierdza, że obraliśmy właściwą drogę koncentrując się na designie, innowacjach technologicznych i zachowaniu harmonii pomiędzy kierowcą a samochodem.”

Tego wieczoru Mazda miała więcej okazji do świętowania, gdyż nowatorski silnik Skyactiv-X znalazł się w gronie finalistów w kategorii innowacje, a Mazda3 zajęła miejsce na podium w klasie samochodów kompaktowych. „Wraz z technologią Skyactiv-X, Mazda oferuje światu pierwszy seryjnie produkowany silnik benzynowy, który łączy oszczędność paliwa typową dla silnika Diesla z mocą i właściwościami jezdnymi zapewnianymi przez silnik benzynowy. Fakt, że technologia ta została wyróżniona wśród czołowych innowacji przez czytelników w Niemczech jest dla nas pozytywną prognozą na przyszłość.” – dodał Aoyama.

Plebiscyt Złota Kierownica został rozstrzygnięty już po raz 43., nagradzając najlepsze innowacje motoryzacyjne mijającego roku. Czytelnicy dziennika Bild am Sonntag oraz magazynu Auto Bild wybrali swoich faworytów w siedmiu kategoriach spośród 58 modeli samochodów głosując także na „Najpiękniejszy Samochód” oraz „Innowację Roku”. Finałowa trójka samochodów z każdej kategorii była następnie testowana w październiku na torze Lausitzring. Jury składające się z 14 kierowców rajdowych i wyścigowych oraz ekspertów motoryzacyjnych wybrało Mazdę CX-30 jako zwycięzcę w swojej klasie, przed Volkswagenem T-Cross i Range Rover Evoque.

Wyróżniona Mazda CX-30 miała swoją światową premierę podczas tegorocznego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie. Pozycjonowana pomiędzy Mazdą CX-3 a Mazdą CX-5, została zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących połączenia kompaktowych wymiarów z obszernym wnętrzem, praktycznością oraz oszczędnymi i pionierskimi jednostkami napędowymi. Mazda CX-30 jest dostępna z silnikami z technologią Skyactiv, w tym z nowatorską jednostką Skyactiv-X.

Opracowanie: (st)