Mazda Motorsports zaprezentowała najnowszy element swojego programu sportów motorowych, przedstawiając całkowicie nowy samochód wyścigowy – Mazdę3 TCR. Ten model ruszy na podbój torów wyścigowych w ramach cyklu IMSA Michelin Pilot Challenge 2020, zaczynając od startu w czterogodzinnym Endurance Challenge, który jest częścią weekendowego wyścigu Rolex 24 w Daytona, 26 stycznia 2020 r.

Podtrzymując wyrazisty design Nowej Mazdy3 w wersji hatchback, Mazda3 TCR jest uzbrojona w najnowszą odsłonę języka projektowania KODO – Dusza Ruchu. Zgodnie z założeniami studia Mazda Design America w Irvine w Kalifornii, projektanci spędzili niezliczone godziny dbając o to, by aerodynamika Mazdy3 TCR była zgodna ze wszystkimi przepisami TCR i współgrała z gładkimi liniami nadwozia Nowej Mazdy3.

„Seria wyścigowa TCR stanowi dla nas doskonałą okazję do zaprezentowania Nowej Mazdy3 i zapewnienia naszym klientom dodatkowej możliwości uczestniczenia w rywalizacji sportowej samochodami Mazdy”, powiedział Masahiro Moro, prezes i dyrektor generalny Mazda North American Operations. „Część naszych najważniejszych sukcesów w IMSA i SRO TC Americas zawdzięczamy oddanym klientom, którzy zdecydowali się startować samochodami Mazdy i mamy nadzieję, że następne pokolenie kierowców dostrzeże ten sam potencjał w Mazdzie3 TCR”.

„Nowa Mazda3 charakteryzuje się wyjątkowym designem i rozwiązaniami technicznymi, z których Mazda jest znana, i dzięki którym stanowi fantastyczny fundament dla rozwoju Mazdy3 TCR”, powiedział John Doonan, dyrektor Mazda Motorsports. „Od kilku sezonów czekaliśmy na możliwość powrotu do serii IMSA Michelin Pilot Challenge i wszyscy w Mazdzie jesteśmy bardzo podekscytowani, że stanie się to właśnie w 2020 r. Z niecierpliwością oczekujemy sukcesu Mazdy3 TCR w seriach IMSA, SRO Americas i w mistrzostwach TCR na całym świecie”.

Mazda3 TCR będzie napędzana przez czterocylindrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 350 KM oraz sześciobiegową skrzynię biegów sterowaną łopatkami. Opracowana i wspierana przez Long Road Racing, producenta samochodu Global Mazda MX-5 Cup, Mazda3 TCR posiada homologację pozwalającą na udział w 36 cyklach mistrzostw TCR rozgrywanych na całym świecie. Cena bazowa Mazdy3 TCR będzie wynosiła 175 000 dolarów amerykańskich.

Więcej informacji na temat Mazda3 TCR można znaleźć na stronach MazdaMotorsports.com oraz LongRoadRacing.com.

Mazda North American Operations ma siedzibę w Irvine w Kalifornii i nadzoruje sprzedaż, marketing, części i obsługę klienta pojazdów Mazdy w Stanach Zjednoczonych i Meksyku za pośrednictwem blisko 700 dealerów. Działalnością w Meksyku zarządza Mazda Motor de Mexico City. Więcej informacji na temat pojazdów Mazdy, w tym fotografie i filmy, można znaleźć w internetowym centrum medialnym Mazdy na stronie InsideMazda.MazdaUSA.com/Newsroom.

Mazda Motorsports prowadzi najbardziej przekrojowy program wyścigowy spośród wszystkich producentów samochodów na świecie. Program ten nazwany The Mazda Road to 24 (#MRT24) oferuje liczne stypendia, które pozwalają kierowcom wspiąć się po szczeblach kariery wyścigowej zaczynając od serii Global MX-5 Cup, a kończąc na zespole Mazda Team Joest. W różnych imprezach wyścigowych organizowanych weekendowo na terenie Ameryki Północnej, Mazdy stanowią najliczniejszą grupę samochodów na listach startowych. Szczegóły znajdują się na stronie MazdaMotorsports.com, na koncie Twitterowym @MazdaRacing oraz na profilach Mazda Motorsports na Instagramie i Facebooku.

Opracowanie: (st)