W 1967 roku Mazda Cosmo Sport była pierwszym na świecie samochodem wyposażonym w silnik z dwoma tłokami obrotowymi. Model znany poza Japonią jako 110S, był również pierwszą sportową Mazdą, której „geny” przetrwały w kolejnych legendach, takich jak Mazda RX 7 i Mazda MX 5, a także w pozostałych obecnie produkowanych samochodach marki. Mimo że powstało tylko 1176 egzemplarzy Cosmo Sport, był to niezwykle ważny model w historii Mazdy. Wyznaczył on moment transformacji firmy z producenta oferującego przede wszystkimi pojazdy małe i ciężarowe w fascynującą markę, przełamującą konwencje zarówno w rozwiązaniach konstrukcyjnych, jak i stylistycznych.

Z okazji okrągłej, 50. rocznicy debiutu Mazdy Cosmo Sport, jeden egzemplarz tego unikatowego modelu zagości na wspólnym stoisku Mazda Motor Poland oraz magazynu Auto Świat Classic. Towarzyszyć mu będą dwa inne kultowe modele wyposażone w silnik Wankla – Mazda RX-7 I generacji, która do dziś jest najpopularniejszym modelem marki z silnikiem rotorowym, oraz RX-8, ostatnia Mazda z obrotowymi tłokami, produkowana do 2012 r. Wystawę uzupełnią dwie Mazdy MX-5 – egzemplarz NA, czyli I generacja najpopularniejszego roadstera na świecie i jego najnowsze wcielenie, MX-5 RF ze sztywnym, składanym dachem. – Tym zestawem samochodów chcemy nie tylko uświetnić 50 lat silnika rotorowego w Maździe, ale też pokazać drogę, jaką przeszliśmy od pierwszego sportowego modelu, czyli Cosmo, do najnowszej Mazdy MX-5, która zbudowana jest według tej samej filozofii Jinba-Ittai, jedności jeźdźca z koniem, przekładającej się na idealne zespolenie kierowcy z maszyną – podkreśla Szymon Sołtysik, dyrektor PR Mazda Motor Poland. -  Dzisiejsza MX-5 nadal jest lekkim, zbudowanym wokół kierowcy autem, które dostarcza czystej przyjemności z prowadzenia. Przy okazji to najpopularniejszy nowy samochód ze składanym dachem w Polsce. W tym roku uszczęśliwi ponad 200 właścicieli – dodaje Sołtysik.

Wspólne stoisko Mazda Motor Poland i magazynu Auto Świat Classic można odwiedzić w dniach 3-5 listopada podczas imprezy Retro Motor Show na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w hali 5. To rzadka okazja, by w Polsce na własne oczy zobaczyć unikatowy model Cosmo Sport pochodzący ze zbiorów Mazda Motor Benelux.

 

 

Na podstawie informacji prasowych MMP opracował: (st)