Mazda CX-30 wzbogaciła właśnie swoją imponującą listę wyróżnień o tytuł „Wertmeister 2021” (Mistrz Wartości Rezydualnej), nadany jej przez niemiecki dwutygodnik AUTO BILD i niezależnego specjalistę od wyceny samochodów, firmę Schwacke. Eksperci potwierdzili, że Mazda CX-30 e-Skyactiv G 2.0 M Hybrid (zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg norm NEDC: 6,0-5,1l/100 km; emisja CO₂: 136-116g/km ) utrzymuje swoją wartość lepiej niż jakikolwiek inny SUV klasy B, dostępny w Niemczech. Mazda CX-30 traci na wartości najmniej wśród subkompaktowych SUV-ów sprzedawanych w Niemczech. AUTO BILD i Schwacke docenili 13 modeli aut w 18. edycji corocznego konkursu.

„Cieszymy się, że CX-30 potwierdza swoje wszechstronne zalety” - zauważył Bernhard Kaplan, dyrektor zarządzający Mazda Motors Deutschland. Tytuł Mistrza Wartości Rezydualnej to solidny dowód na jakość i atrakcyjność marki Mazda".

Wartość rezydualna została obliczona na podstawie czteroletniego okresu z rocznym przebiegiem 15 000 km. Wyniki opierają się na doświadczeniu firmy Schwacke w analizach rynku samochodów osobowych, a także uwzględniają ogólne zmiany gospodarcze, zmieniające się otoczenie prawne i koszty eksploatacji. AUTO BILD i Schwacke wybrali w tym roku po raz osiemnasty swoich mistrzów wartości rezydualnej, wyróżniając modele w 13 kategoriach. Mazda CX-30 zajęła pierwsze miejsce w swoim segmencie, wyprzedzając Opla Mokkę i Forda Pumę.

To kolejny zaszczyt dla popularnego modelu wprowadzonego na rynek w 2019 roku, który zdobył Złotą Kierownicę 2019 za innowację motoryzacyjną, a także liczne nagrody za wzornictwo na całym świecie, w tym nagrodę za projekt roku 2020-2021, przyznawaną przez Japan Automobile Hall of Fame. Mazda CX-30 została także wybrana Samochodem Roku 2020 w Tajlandii, Top Pick w USA przez Consumer Reports oraz jest finalistą konkursu na Światowy Samochód Roku 2020 (obok Mazdy 3). Otrzymała też maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę bezpieczeństwa od Euro NCAP.

Opracowanie: (st)