Austriacki automobilklub ÖAMTC uznał Mazdę MX-30 za najlepszy samochód roku klasy SUV. Za to osiągnięcie elektryczny model Mazdy został uhonorowany nagrodą Marcus Award.

Zaledwie pół roku po premierze w Austrii, nowa Mazda MX-30 może poszczycić się otrzymaniem prestiżowej nagrody Marcus Award. Jury złożone z ekspertów ÖAMTC wybrało pierwszy w pełni elektryczny model marki jako zwycięzcę w kategorii SUV/crossover, w której o uznaną nagrodę rywalizują zarówno pojazdy z klasycznymi silnikami spalinowymi, jak również z napędami alternatywnymi.

Nagroda Marcus Award jest przyznawana przez ÖAMTC w celu wyróżnienia najlepszych nowych samochodów roku. Samochody oceniane są według takich samych kryteriów, którymi kierują się klienci przy podejmowaniu decyzji o wyborze samochodu: ekonomiczność eksploatacji, przyjazność dla środowiska i standardowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa. Czynniki te są oceniane na podstawie schematu ewaluacji, który obejmuje także takie aspekty, jak utrzymanie wartości rezydualnej, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo, a także poziom emisji. W przypadku pojazdów z napędem wyłącznie elektrycznym, w bilansie energetycznym uwzględnia się również wytwarzanie energii elektrycznej.

Model MX-30 świętował swój rynkowy debiut w Austrii, podobnie jak w Polsce we wrześniu 2020 roku. Koncepcja zrównoważonego rozwoju tego stylowego SUV-a przejawia się nie tylko w jego całkowicie elektrycznym napędzie, ale także w wykorzystaniu materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu w projekcie wnętrza. Futurystyczne drzwi typu freestyle dodają elektrycznej Maździe odrobinę ekstrawagancji. MX-30 wyznacza również nowe standardy pod względem standardu wyposażenia i systemów bezpieczeństwa - to kolejne czynniki, które zadecydowały o wysokiej ocenie przyznanej przez jury Marcus Award.

MX-30 jest drugim laureatem nagrody Marcus Award przyznanej Mazdzie: napęd e-Skyactiv X otrzymał nagrodę Marcus Innovation Award w marcu 2020 r.

Oprócz nagrody Marcus Award, MX-30 zdobyła ostatnio także wiele innych prestiżowych wyróżnień. Zaledwie pięć miesięcy po wprowadzeniu na rynek austriacki Mazda MX-30 otrzymała tytuł „Fleet Car of the Year 2021” od czytelników magazynu branżowego Firmenwagen (Samochód służbowy). Ten upragniony tytuł zdobyła w kategorii alternatywnych układów napędowych i pokonała takich konkurentów, jak BMW X1 xDrive Plug-in Hybrid, czy Audi e-Tron Sportback.

Równolegle z prestiżowymi, lokalnymi nagrodami Mazda MX-30 została także wyróżniona nagrodą „Red Dot Award 2020” za najlepszy projekt samochodu i otrzymała maksymalną ocenę pięciu gwiazdek od Euro NCAP w najnowszej serii testów, z wynikami 91% i 87% w kategoriach bezpieczeństwa dorosłych pasażerów i dzieci. 91% to jak dotąd najlepszy rezultat w kategorii ochrony dorosłych pasażerów spośród wszystkich pojazdów testowanych w najnowszych ocenach Euro NCAP 2020.

Także w Polsce pierwsza elektryczna Mazda MX-30 rozpoczęła rok 2021 od sukcesu. Czytelnicy magazynu „Komputer Świat” i serwisu www.komputerswiat.pl w prestiżowym plebiscycie Tech Awards 2020 uznali Mazdę MX-30 najlepszym samochodem elektrycznym. Cena Mazdy MX-30 na polskim rynku zaczyna się od 142.900 zł za bogato wyposażoną wersję Kai.

Opracowanie: (st)