Od dłuższego już czasu Mazda bardzo konsekwentnie stara się skupić w swoich projektach na uchwyceniu dynamiki ruchu. KODO – dusza ruchu to znakomita kwintesencja elegancji i charakteru. "W ciągu ostatnich kilku lat nasze projekty stały się istotną częścią tego, kim jesteśmy i dodają wartość artystyczną do całego doświadczenia marki Mazda" - powiedział Masahiro Moro, który odpowiada za globalny marketing Mazdy. Nie po raz pierwszy Mazda przekonuje o tym, że jej styl znajduje zastosowanie nie tylko w motoryzacji. Podczas trwającego właśnie w Mediolanie Tygodnia Designu (16-19 kwietnia) Mazda ponownie udowodniła, że KODO z powodzeniem można stosować również w przypadku sztuki użytkowej. Do nowo otwartego salonu Design Space zostały wybrane dwa nowe projekty, stając się od razu wyjątkową atrakcją dla zwiedzających. Co wzbudza tak ogromne zainteresowanie?  

Rower i sofa

Oto wynik połączenia dwóch kluczowych wrażliwości, które są wyjątkowo mocno zakorzenione w japońskiej estetyce: RIN, czyli poczucie powściągliwej godności oraz EN – intrygująca zmysłowość. Projekt roweru charakteryzuje się minimalizmem – jak najmniejsza liczba części, rama skrupulatnie stworzona z pojedynczego arkusza stali i czarne siodełko, szyte ręcznie czerwoną nicią. Czy to ten sam dynamizm i urok, który możemy zaobserwować w MX-5? Z kolei sofa to wspólny projekt Mazda Motor, mediolańskich kreatorów: Setsu i Shinobu Ito oraz włoskich producentów mebli. Patrząc na efekt ich starań odnosimy wrażenie, iż szlachetne włoskie rzemiosło jest oszlifowane zdecydowaną wrażliwością, która sprawia, że patrzymy na demonstrację czystej równowagi i funkcjonalności.

 

 

Prezentacja salonu Mazda Design Space w Mediolanie

Co jeszcze w Mediolanie może nas zaskoczyć?

Z pewnością będą to dwie wyjątkowe prace japońskich mistrzów: miedziane naczynie KODOKI oraz lakierowana szkatułka SHIRAITO. Szkatułka to efekt pracy rodziny Kinjo-Ikkokusai, która od siedmiu pokoleń w Hiroszimie zajmuje się rzemiosłem. Trudno uwierzyć, lecz ta szkatułka jest zdobiona pokruszonymi... skorupkami jaj. W przypadku naczynia na uwagę zasługuje fakt, iż powstało w legendarnym studiu Gyokusendo - zobaczcie sami w jaki sposób...

 

 

Galeria

(st)