Mamy najnowsze wyniki testów zderzeniowych dla Mazdy2 (2015), które zostały przeprowadzone przez EuroNCAP – niezależną organizację ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów. Przypomnijmy, że test zderzeniowy składa się w czterech głównych elementów. Pierwszy z nich to zderzenie czołowe, które polega na uderzeniu powierzchnią około 40% przedniej części samochodu w nieruchomą, podlegającą deformacji przeszkodę przy prędkości 64 km/h. Kolejnym elementem jest zderzenie boczne, gdzie w bok nieruchomego testowanego samochodu (na wysokości słupka A od strony kierowcy) uderza przeszkoda z prędkością 50 km/h. Bardzo ważną częścią sprawdzianu jest również zderzenie z pieszym – tu w różne punkty z przodu pojazdu wystrzeliwane są z prędkością 40 km/h manekiny pełniące rolę pieszych. Ostatnim wyzwaniem jest zderzenie ze słupem – polega na uderzeniu bokiem pojazdu na wysokości słupka B w nieruchomy słup z prędkością 29 km/h.

Mazda2 otrzymała w wyniku końcowym testu aż 4 gwiazdki. Na ten wynik złożyły się oceny z kategorii ochrony dorosłego, dziecka oraz pieszego.

Ochrona dorosłego: przedział pasażerski był stabilny w trakcie zderzenia czołowego za co samochód dostał maksymalną ocenę. Niewiele punktów zostało odjętych za poziom ochrony dla kierowcy. Na wysokości kolan i ud kierowcy i pasażera ochrona jest dobra. W zderzeniu bocznym oraz w zderzeniu ze słupem Mazda uzyskała maksymalną liczbę punktów. Również uderzenie w pojazd z tyłu wykazało, że stopień zabezpieczenia kręgosłupa szyjnego jest dobry – zagłówki świetnie spełniają swoją rolę. Należy jednak wspomnieć, że ocena geometryczna tylnych siedzeń nie była satysfakcjonująca – tu producent musi sporo poprawić.

Ochrona dziecka: tu maksymalna liczba punktów zarówno za ochronę dziecka 1,5-rocznego, jak i 3-letniego podczas zderzenia czołowego. System dostarczania kierowcy aktualnej informacji w zakresie statusu odłączanej przedniej poduszki pasażera został nagrodzony dodatkowo.

Ochrona pieszego: w tym przypadku mankamentem jest poziom ochrony rozpatrywany w zakresie przednich słupków. Pozostały zakres ochrony został oceniony dobrze.

Warto nadmienić, że testowanym egzemplarzem była Mazda2 z silnikiem o pojemności 1.5 w wersji sedan 5d.