Konkurs Mazda Design – Zaprojektuj flakon perfum Zoom-Zoom

Podczas uroczystej gali Mazda Design Night, która odbyła się 14 czerwca 2011 r. w Teatrze Kamienica, został rozstrzygnięty konkurs na projekt flakonu dla perfum Zoom-Zoom.

Wyjątkowe kompozycje zapachowe stworzone dla kobiet i mężczyzn doczekały się swoich eleganckich opakowań. Pełne świeżości i lekkości zapachy powstały przy udziale Kayah i Moniki Kalety – eksperta perfumerii Douglas. Przedstawiciele Mazda Motor Poland postanowili wprowadzić ich limitowaną serię, aby przedłużyć obcowanie z filozofią Zoom-Zoom – pełną energii, ekspresji i radości – także poza samochodem.

Obydwa zapachy łączą w sobie kwiatowe „nuty serca” – leśną konwalię, magnolię, różę i jaśmin dla kobiet, różę, konwalię i fiołek dla mężczyzn – z owocowymi „nutami głowy” – brzoskwinią, pomarańczą, maliną i śliwką w wersji kobiecej, cytryną i zieloną mandarynką w wersji męskiej. Kwiatowo-owocową harmonię w obu zapachach dopełniają nie tylko zmysłowe i eleganckie akcenty takie jak piżmo, sandał, wanilia czy ambra, ale także feromony.

Zwycięskie projekty

Opracowanie flakonów dla nowych zapachów Mazdy zostało powierzone fanom marki i nie tylko. Każdy mógł wziąć udział w konkursie trwającym między 18 kwietnia i 6 czerwca 2011 r. Wyznaczono dwie kategorie: projekt do wdrożenia i projekt z fantazją. Dzięki otwartej formule, radość z tworzenia mogli czerpać nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy wiedząc, że zwycięski projekt doczeka się realizacji w rzeczywistości. Ostatecznie nadesłano ponad 500 projektów, wśród których jury wyłoniło zwycięzców:

Grand Prix – Jan Maciej Kochański

Absolwent warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz. W latach 2007-2008 laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku. W grudniu tego samego roku ukończył staż w studiu projektowym Karim Rashid, podczas którego miał okazję pracować nad projektami dla takich firm jak Iitalla, Freedom of Creation, Artisan czy Valdichienti. Prywatnie amator fotografii cyfrowej i analogowej, renowacji zabytkowych pojazdów oraz instruktor snowboardu.

Nagrodą Grand Prix jest realizacja zwycięskiego projektu, roczne stypendium na studiach podyplomowych w zakresie Design Management na wybranej uczelni w Polsce lub nagroda pieniężna 10 000 zł oraz zestaw toreb podróżnych Mazda.

II miejsce – Marta Garbińska i Jan Lutyk

Marta Garbińska jest absolwentką Projektowania Ubioru łódzkiej ASP i studentką drugiego roku Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2007-2008 pracowała jako asystentka projektanta w firmie Reserved. Od 2010 roku współtworzy własną markę odzieżową Mamapiki.

Jan Lutyk jest absolwentem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentem drugiego roku Wzornictwa na ASP w Warszawie. Pracuje jako fotograf freelancer, współpracując między innymi z fundacją Young Creative Poland, London Design Week 2009, Salone del Mobile – Triennale Mediolan 2010, Chcemy Być Nowocześni – MN Warszawa 2011 i Salone del Mobile – Fiera Mediolan 2011.

Nagroda za zajęcie II miejsca to 5 000 zł oraz nawigacja TomTom.

Wyróżnienie Honorowego Członka Jury Petera Birthwhistle w kategorii projekt z fantazją – Maksymilian Barcik

Maksymilian Barcik studiuje na Wydziale Wzornictwa i Designu w Wyższej Szkole Sztuk i Projektowania w Łodzi. Współpracuje także z agencjami reklamowymi Dwajeden i Frog z Bielska-Białej, gdzie odpowiada za koncepcje graficzne i projektowanie.

Nagrodą za wyróżnienie Honorowego Członka Jury Petera Birthwhistle jest 2 000 zł oraz nawigacja TomTom.

Wyróżnienia specjalne

Jury postanowiło dodatkowo wyróżnić kilka projektów, które mimo że nie weszły do ścisłego finału konkursu, znalazły uznanie i zostały wysoko ocenione.

Aneta Zielińska i Tomasz Drozdowski

Jan Godlewski

Ksenia Grabowska-Szczur

Łukasz Motyl

Marta Masiarek-Szweda

Sylwester Szymański

Tomasz Siemek

 

Jury

MAJA GANSZYNIEC – absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Royal College of Art (Design Product) oraz Politecnico di Milano (Design). Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem przedmiotów użytkowych, wnętrz i wystaw. Jej realizacje były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na wystawach i festiwalach promujących design. Projektantka jest laureatką konkursu Selected Works, organizowanego przez Royal College of Art oraz stypendium Young Design 2009 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie wraz z Krystianem Kowalskim i Pawłem Jasiewiczem prowadzi w Warszawie studio projektowe Kompott.

FRYDERYK ZYSKA – laureat nagrody Grand Prix konkursu Zoom-Zoom Mazda Design 2010, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Form Przemysłowych. Prowadzi studio projektowe Diuk Concept Store w Krakowie. Pasjonat motoryzacji.

MAŁGORZATA ŻMIJSKA – przedstawicielka partnera merytorycznego konkursu, Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Absolwentka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego, kierunek socjologia ze specjalizacją komunikowanie i media. Od 2005 roku aktywnie działająca w zakresie organizacji wydarzeń kulturowych. W latach 2005-2009 koordynator podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii oraz Międzynarodowego Festiwalu Designu (od pierwszej edycji). W 2008 roku realizowała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Edukacji Wizualnej międzynarodowy projekt „Photopoland” promujący polskich fotografów na świecie (m.in. Nicolas Grospierre, Kramarz & Łodzińska, Szymon Rogiński, Przemysław Pokrycki). Od 2008 r. swoją ścieżkę rozwoju zawodowego powiązała z szeroko rozumianym designem. W  2010 roku zrealizowała projekt „O!to design. Spotkanie z polskim designem” prezentujący dorobek kolejnych etapów rozwoju polskiego designu. W tym samym roku została managerem Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi.
 
AGNIESZKA KAJPER – przedstawicielka partnera merytorycznego konkursu, Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo, Projektowanie Szkła). Stypendystka VSVU w Bratysławie oraz Instytutu Szkła i Ceramiki w Koblenz. Nagradzana w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. za instalację KRĘGO_ SŁUP i PRACE OGRODOWE. Zrealizowała zestaw kieliszków VOLVER dla firmy Meble VOX oraz karafkę Z KROPLĄ dla firmy BRAUN. Poza projektowaniem szkła użytkowego oraz artystycznego, realizuje szersze działania w grupie projektowej Wzorowo.

PETER BIRTWHISTLE – honorowy członek kapituły, główny projektant europejskiego centrum R&D Mazdy w Oberursel, prowadzi międzynarodowy zespół designerów. Jest odpowiedzialny za tworzenie nowych modeli, samochodów koncepcyjnych i prototypów. Studiował projektowanie motoryzacyjne w Royal College of Art w Londynie. Do zespołu Mazdy dołączył jako starszy projektant w 1988 roku i wkrótce został wiodącym ekspertem od europejskich projektów Mazdy. W wolnych chwilach podróżuje, gotuje, maluje i łowi ryby.

Patron

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2011 – patron merytoryczny konkursu, jedno z największych w Polsce Międzynarodowych Centrów Sztuki. Powstało w 2005 r. i od tego czasu zrealizowało ponad 260 wydarzeń kulturalnych. Tworzy je grupa profesjonalnych, dynamicznych animatorów kultury, specjalistów od promocji oraz kuratorów. Łódź Design to pierwszy w Polsce festiwal w całości poświęcony designowi. www.lodzdesign.com