Mazda3 2003–2009 (BK)

Wnętrze

Mimo wybitnie sportowego, agresywnego charakteru, Mazda3 jest jednym z największych samochodów zaliczanych do najbardziej popularnego w Europie segmentu C. Ma obszerną kabinę, zapewniającą pięciu dorosłym pasażerom komfortową jazdę. Efekt taki uzyskano m.in. dzięki zwiększeniu rozstawu osi oraz dużym przestrzeniom na wysokości ramion i kolan zarówno z przodu, jak i z tyłu. Ciekawe rozwiązania schowków, tak ważnych w samochodach tego segmentu, oraz obszerny i kształtowany na wiele sposobów przedział bagażowy zwiększają funkcjonalność i wygodę podróżowania.

Wnętrze nowej Mazdy3 Hatchback cechuje elegancka funkcjonalność oraz wysoka jakość i estetyka wykonania przy pełnym zastosowaniu zasad ergonomii. Widać to np. w konstrukcji przednich siedzeń. Uniesione i "zawinięte" boczki oraz wyższy o 30 mm niż w Maździe 323 poziom siedzenia ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z samochodu, oraz poprawiają widoczność. Do zwiększenia komfortu jazdy przyczynia się również możliwość regulacji siedzenia kierowcy, w pionie i w poziomie, a także położenia trzyramiennej kierownicy w dwóch kierunkach. Wszystko to pozwala każdemu kierowcy, niezależnie od jego wzrostu, zająć wygodną pozycję, umożliwiającą najlepszą kontrolę nad samochodem i najbezpieczniejszą jazdę. Z przodu jest zaskakująco przestronnie, a i z tyłu nie można narzekać na ciasnotę.

Pięknie zaprojektowana tablica rozdzielcza w nowej Maździe3 składa się z trzech zachodzących na siebie okrągłych zegarów prędkościomierza, obrotomierza, oraz wskaźnika paliwa w zbiorniku i temperatury. Są one głęboko położone i dobrze osłonięte od refleksów światła, ze stylizowanymi na metaliczne brzegami, nadającymi całości sportowy wygląd. W kierownicy mogą być - opcyjnie - zamontowane przełączniki do radia i zestawu audio. Podobnie jak w poprzednich modelach Mazdy nowej generacji, centralny panel ma budowę modułową i uporządkowaną. Cechą charakterystyczną jest jasne i logiczne oddzielenie od siebie poszczególnych wskaźników, przycisków i pokręteł, ułatwiające bezpieczne wykonywanie poszczególnych operacji w trakcie jazdy. Precyzję działania kierowcy ułatwia podświetlenie całej tablicy w przyjaznym dla oczu kolorze bursztynowo-czerwonym lub niebieskim (w wersji Sport). Dla podkreślenia elegancji i odpowiednio dobranej stylistyki wykończenia, panel centralny oraz górna część tapicerki drzwi wykonane są z tego samego, wysokiej jakości, materiału.

Wnętrze nowej Mazdy3 Hatchback zawiera również system schowków, umożliwiających wygodne rozmieszczenie i przewożenie małych i całkiem dużych przedmiotów; od butelek z napojami po płyty kompaktowe. Podstawowy schowek na rękawiczki (8 l) o głębokości do 260mm (w samochodach bez wbudowanego systemu nawigacji) wraz ze zintegrowaną pod jedną pokrywą dodatkową kieszenią ma pojemność 11 litrów. Centralny podłokietnik z przodu ma schowek o podwójnym dnie. U góry tackę wygodną do odłożenia np. telefonu komórkowego i niżej, głębszy o pojemności 3.6l, który pomieści nawet 13 płyt CD. Z przodu znajdują się też uchwyty z odchylaną pokrywą, pasujące na napoje w wielu rozmiarach. Schowki-kieszenie umieszczono w drzwiach z przodu i z tyłu jak i z tyłu siedzenia kierowcy.

Tylne siedzenia w Maździe3 Hatchback składają w proporcji 60/40, przy czym oparciom i zagłówkom nadano taki kształt, żeby po złożeniu tworzyły idealnie płaską powierzchnię. Możliwe jest, dzięki temu przewożenie ładunków o stosunkowo dużych rozmiarach. Sama komora bagażowa ma 300 l pojemności, a po złożeniu tylnych siedzeń - 635 l. Jej długość wtedy wynosi 1385 mm. Kufer ma regularne kształty, przydatnym elementem będzie z pewnością pojemnik na drobne przedmioty umieszczony pod podłogą bagażnika.