Sejm postanowił, że od 2017 r. pieszy – zarówno na przejściu dla pieszych jak i przed nim – będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem będą tramwaje.
Według obowiązującego prawa pieszy oczekujący na wejście na przejście lub przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Pierwszeństwo ma jedynie pieszy, który już jest na przejściu dla pieszych.
Nowelizacja zakłada, że także pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed wejściem na przejście pieszy będzie miał obowiązek zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.
Nowela przewiduje też zmianę ustawowej definicji ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Będzie to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli mógłby on zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku lub – co będzie nowością – zmusić pieszych do powstrzymania od wejścia na przejście.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r., a nie po 12 miesiącach od ogłoszenia – jak było we wstępnym projekcie. Chodzi o to, żeby wdrożenie nowych zasad poprzedzić szeroką kampanią edukacyjną.
Wybrane komentarze:
Dlaczego dajecie sobą tak manipulować? Ta ustawa to nic dobrego, będzie ogrom śmiertelnych potrąceń na drogach! Jezdnia jest dla samochodów i to pieszy powinien się dostosować!!
a samochody będą miały pierszeństwo na chodniku?
Powiem synowi, że już się nie musi bać na przejściach. Może wchodzić na bezczelnego i nic mu się nie stanie.
Kierowca dostanie 2 lata w zawieszeniu a pieszy... dożywocie na wózku inwalidzkim. Kto miał pierwszeństwo?
A jakie jest Wasze zdanie?