Aktywna przesłona chłodnicy/ Active Air Shutter

Mazda CX-30 2019–

Postprzez Nielotmzd » 23 maja 2026, 07:18

Witam, podłączyłem kompa u znajomego ponieważ wyskoczył błąd systemu silnika i wskazało przesłonę chłodnicy. Czy ktoś z was miał taki problem i jak go rozwiązał?

Obecnie jest otwarta – nie zamyka się.
Rozmyślam nad bezpiecznikami – nie wiem który. Będę czyścił styki itp.

Dodaje zdjęcie kodu
Załączniki
IMG_4946.jpeg
Początkujący
 
Od: 10 paź 2025, 16:35
Posty: 9 (2/0)
Auto: Mazda cx30 AWD 2022

Postprzez darrecki » 23 maja 2026, 08:35

https://mazdamanuals.com/Mazda/CX30/cx30%202019%20nay/D9N5-1A-21J_Ver7/esicont/srvc/html/id0102t5910400.html

Niby do diesla, ale to pewnie jeden grzyb. Jak wtyczka ma 4 piny, będzie to to samo.
Najprościej by było mieć sam silniczek od "kurtyny", wpinasz i sprawdzasz czy się kręci.
Mało prawdopodobna opcja zwarcia w CAN, bo by było paręnaście błędów min.
Może coś ci się dobrało do wiązki i ją lekko przeżuło?

Tak czy siak, byle skończyło się na zdjęciu zderzaka, bo do kurtyny trzeba pół przodu zdemontować :(
Avatar użytkownika
Moderator Globalny
 
Od: 14 cze 2006, 00:01
Posty: 3309 (60/177)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda CX60 KH PHEV
2. Mazda 3 BM Skyactiv-D

Postprzez Nielotmzd » 23 maja 2026, 09:23

Właśnie zastanawiam się czy coś się dobrało, nic się nie działo wcześniej
Początkujący
 
Od: 10 paź 2025, 16:35
Posty: 9 (2/0)
Auto: Mazda cx30 AWD 2022

Postprzez darrecki » 23 maja 2026, 09:30

Problem w tym, że wiązka od kurtyny idzie jednym "ciągiem" razem czujnikiem temperatury zewnętrznej i zderzeniowym – wszystko po obudowie kurtyny. To już dużo łatwiejszA do przegryzienia była by wiązka radaru i czujników idąca zderzakiem. Ja bym stawiał niestety na padnięty silnik sterujący klapkami.
Całkiem niedawno wymieniałem w 3BP, kamyk tak niefortunnie uderzył w główną łopatkę połączoną z silnikiem, że ta się odkształciła i zablokowała. Nie wiem jak długo potem to działało, niestety pewnego dnia stanęło.

U mnie błąd był P05A0-00.
Avatar użytkownika
Moderator Globalny
 
Od: 14 cze 2006, 00:01
Posty: 3309 (60/177)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda CX60 KH PHEV
2. Mazda 3 BM Skyactiv-D

Postprzez Nielotmzd » 24 maja 2026, 08:27

Zdjąłem wszystko, przepatrzyłem kable i kostki. Nie sprawdzałem siłownika bo dostęp straszny. Bezpieczniki wszystkie sprawdzone. Zacząłem szukać siłownika. Znalazłem od MX i zastanawiam sie czy bedzie pasować.
Początkujący
 
Od: 10 paź 2025, 16:35
Posty: 9 (2/0)
Auto: Mazda cx30 AWD 2022

Postprzez darrecki » 24 maja 2026, 12:56

MX-30?

Sprawdzałeś link jaki Ci wysłałem? Nie ma żadnych bezpieczników i przekaźników po drodze, wszystkim steruje PCM. Przynajmniej według tamtego schematu. Podobno jest tam CAN, więc jeśli wtyczka jest 4 pionowa sprawdzasz oba piny CAN do masy. Jeśli jest zawarcie – źle jeśli nie ma to sprawdzasz dalej – napięcie. Jest – dobrze (coś koło 2V chyba), nie ma – przerwa. Tylko jeśli nie ma zwarcia i napięcie jest rozważasz nowy silniczek. Zwarcie bądź brak napięcia – wiązka.

Nie sprawdzasz bezpośrednio na kostce na silniczku, tylko na przedłużeniu na froncie shuttera.
Avatar użytkownika
Moderator Globalny
 
Od: 14 cze 2006, 00:01
Posty: 3309 (60/177)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda CX60 KH PHEV
2. Mazda 3 BM Skyactiv-D

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderatorzy

Moderatorzy CX-30 / CX-50 / CX-60, Moderatorzy CX-3 / CX-5 / CX-7 / CX-9