Na koniec jeszcze się odniosę do mylnego przekonania, że paliwo stałe (w tym pelet) jest tańsze niż gaz czy PC. Nie jest, bo jak się okazuje (śledząc fora i grupy fejsbukowe) kotły mają przeraźliwie mizerne sprawności (bo montaż buforu robi jeden na dziesiątki inwestorów -- bo drogo przecież a kocioł się "pięknie" skaluje z mocą) i nikt standardowo nie liczy ile kocioł, poza peletem, zużywa energii elektrycznej na rzecz jego pracy -- a to nie są małe wartości i w zasadzie należy je traktować jako stratę (bo to za małe wartości cieplne dla kotła pracującego na wysokich temperaturach aby weszło to w bilans cieplny). Zaś pompa ciepła, pomimo wyższej ceny instalacyjnej niż gaz -- ale też nie przesadzajmy że pompa powietrzna kosztuje 40-50 tys. bo tę można, w zależności od zapotrzebowania (7-9kW), zainstalować w cenie 22-28 tys. BRUTTO już z montażem gotowej do działania kotłowni -- ma najniższy koszt uzyskania energii cieplnej. Czyt. średniorocznie kWh ciepła z PC pracującej w 70% w 2T G12 w 100% na podłogówce betonowej, wynosi poniżej 0,12 zł -- gdy gaz 0,24 zł brutto. Siłą rzeczy, im bardziej energochłonny dom, tym bardziej opłaca się montować PC -- bo się szybciej zwróci. a tak w ogóle, to trzeba domy termomodernizować.
Zwracam także uwagę, aby przy liczeniu kosztów instalacji PC vs paliwo stałe, uwzględniać nie tylko zakup kotła, ale także ew. komin, czy koszt budowy kotłowni która musi być znacznie większa (na sam kocioł i jego obsługę, skład paliwa) i w zasadzie wyklucza przeznaczenie pomieszczenia na inne cele typu pralnia, szczególnie przy "tanim ekogrochu".
Widziałem też, że było dużo zgadywanego co się bardziej opłaca porónując różne domy. Tego się NIE ROBI. Liczy się zapotrzebowanie na energię i moc, wykonując OZC. Z tego można wszystko wyliczyć. Inny sposób to jak próba wykoncypowania spalania samochodu na podstawie koloru lakieru.