Umiejscowienie wideorejestratora jazdy

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Palmer » 12 mar 2021, 09:21

Cześć,

proszę o poradę. W którym miejscu na przedniej szybie najlepiej jest przytwierdzić rejestrator jazdy? Po wstępnej selekcji wybór padł na Viofo A129-G Plus, mocowany na taśmę samoprzylepną. Jak dla mnie wyświetlacza mogłoby w nim nie być, by jeszcze bardziej zredukować jego gabaryty, ale specyfikacja techniczna i stosunek jakości do ceny zrobiły swoje.
Na pewno będzie to po stronie pasażera, by nie rozpraszało kierowcy. Chcę, to zrobić możliwie dyskretnie, by nie szpeciło ogólnego looku wnętrza z tak piękną deską rozdzielczą. Ponieważ szyba jest wokół tego środkowego elementu wykropkowana to zastanawiam się czy lepiej przesunąć się z kamerką nieco bardziej na prawo i "przytulić" do podsufitki, czy też może zejść w dół i zbliżyć ją bardziej do tej środkowej puszki. W tym rozwiązaniu jednak będzie bardzo widoczny kabel ale może wizualnie kamerka mniej będzie się narzucać pasażerom.
Z góry dzięki za zrozumienie. Mile widziane zdjęcia waszych instalacji:–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 12 mar 2021, 10:42

Ja swoją kamerkę (Viofo A119v3) przytwierdziłem po stronie pasażera bezpośrednio przy czarnej obudowie na której jest zamocowane lusterko wsteczne, bo kabel zasilający do kamery mam podłączony z prawej strony. Reszta kabla jest schowana w podsufitce, więc go zupełnie nie widać.

Weź też pod uwagę, że kamera musi być zamontowana w miejscu, gdzie wycieraczki oczyszczają szybę i też na tyle nisko, żeby w razie konieczności można było ją wypiąć (wypina się ją ku górze).

Jak będę miał wolną chwilę, to zrobię zdjęcie jak to u mnie wygląda.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez paweł_TBU » 12 mar 2021, 10:47

Z prawej strony lusterka w zakresie pracy wycieraczek, kabel podsufitka i lewym słupkiem do bezpieczników w nogach kierowcy, zasilacz USB schowany w listwie progowej.
Załączniki
Screenshot_2021-03-12-09-47-28-141_com.miui.videoplayer.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez worn » 12 mar 2021, 10:52

paweł_TBU napisał(a):do bezpieczników w nogach kierowcy

Masz tam dostępne zasilanie dostępne po zapłonie albo takie, które wyłącza się po pewnym czasie?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez Mr_Bartek » 12 mar 2021, 10:58

Jak podłączysz się do bezpiecznika zapalniczki to pewnie będzie po zapłonie.
Avatar użytkownika
Koordynator Forum
Koordynator Witryny
 
Od: 7 kwi 2014, 13:44
Posty: 3181 (148/189)
Auto: Jest: Grey Fūjin '03
Było: Mazda6 Tamura '07

Postprzez worn » 12 mar 2021, 11:02

Tak, ale bezpiecznik zapalniczki jest w komorze silnika ;) A ja po prostu jestem ciekawy, gdzie dokładnie wpiął się Paweł i czy działa to u niego na zasadzie ACC czy zasilanie wyłącza się po wygaszeniu jakiegoś modułu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez paweł_TBU » 12 mar 2021, 11:04

worn napisał(a):Tak, ale bezpiecznik zapalniczki jest w komorze silnika ;) A ja po prostu jestem ciekawy, gdzie dokładnie wpiął się Paweł i czy działa to u niego na zasadzie ACC czy zasilanie wyłącza się po wygaszeniu jakiegoś modułu.


Gubi zasilanie po kilku minutach, sprawdzę który bezpiecznik wieczorem i Ci podam.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez Palmer » 12 mar 2021, 15:37

Dzięki wszystkim za odzew. Zapomniałem o tych wycieraczkach:–)

worn napisał(a):Ja swoją kamerkę (Viofo A119v3) przytwierdziłem po stronie pasażera bezpośrednio przy czarnej obudowie na której jest zamocowane lusterko wsteczne, bo kabel zasilający do kamery mam podłączony z prawej strony. Reszta kabla jest schowana w podsufitce, więc go zupełnie nie widać.

Weź też pod uwagę, że kamera musi być zamontowana w miejscu, gdzie wycieraczki oczyszczają szybę i też na tyle nisko, żeby w razie konieczności można było ją wypiąć (wypina się ją ku górze).

Jak będę miał wolną chwilę, to zrobię zdjęcie jak to u mnie wygląda.


@worn, ponieważ posiadasz kamerkę Viofo ⁶rozumiem, że do realizacji trybu parkingowego skorzystałeś z dedykowanego adaptera Viofo HK3. Jeśli tak, na jakim poziomie napięcia ustawiłeś odcięcie prądu i średnio jak długo trwa u Ciebie nagrywanie zanim do tego odcięcia dojdzie? Ja myślę min. 12,4 V, bo to już i tak oznacza rozładowanie akumulatora do ok. 75-80% a nie chcę mieć problemów z pracą trybu start stop.

A129-G Plus wypina się na szczęście w prawo, a podpiąć można od góry do uchwytu, w którym znajduje się odbiornik GPS.

Naturalnie czekam na zdjęcie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 13 mar 2021, 10:25

Jeżeli chodzi o podłączenie przez HK3, to pomyślałem zupełnie jak Ty i ustawiłem najwyższą możliwą wartość, żeby spać spokojnie, a mimo to po dwóch dniach postoju aku był rozładowany ;) Dlatego zrezygnowałem z trybu parkingowego i czerwony przewód wpiąłem w to samo źródło co żółty.

Palmer napisał(a):A129-G Plus wypina się na szczęście w prawo

No to błędnie założyłem, że będzie jak w A119v3 <glupek2> Co nie zmienia faktu, że trzeba to mieć na uwadze podczas wyboru miejsca na montaż ;)

Poniżej zdjęcia jak to u mnie wygląda, ale od razu muszę wyjaśnić jedną kwestię. Na razie walczę z problemem, że nie zawsze włącza mi się kamera, więc nie jest to stan docelowy z jakim jeździłem przez ponad pół roku, bo robię "testy". Do tej pory wyglądało to w ten sposób, że miałem podpiętą wtyczkę kątową, skierowaną ku górze w tym miejscu co na pierwszym zdjęciu. Natomiast jak masz moduł GPS i prostą wtyczkę, to sensowniej jest wtedy wpiąć tak jak na drugim zdjęciu.
Załączniki
20210313_083436.jpg
20210313_083331.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez Palmer » 13 mar 2021, 14:04

worn napisał(a):Jeżeli chodzi o podłączenie przez HK3, to pomyślałem zupełnie jak Ty i ustawiłem najwyższą możliwą wartość, żeby spać spokojnie, a mimo to po dwóch dniach postoju aku był rozładowany ;) Dlatego zrezygnowałem z trybu parkingowego i czerwony przewód wpiąłem w to samo źródło co żółty.


Qrcze, zasmuciłeś mnie tym. Mam nadzieję, że to incydentalny przypadek i jest to usterka tej konkretnej sztuki adaptera. Z drugiej jednak strony jest to na tyle proste urządzenie, że aż trudno w to uwierzyć. A może powodem rozładowania akumulatora były inne odbiorniki w aucie, które przecież działają non stop (jak choćby alarm, podtrzymywanie pamięci i gotowości systemów pokładowych Mazda Connect, etc.)?
A nie prościej było włączyć ten tryb z poziomu ustawień rejestratora? Jak mniemam skutek byłby identyczny.

worn napisał(a):Poniżej zdjęcia jak to u mnie wygląda, ale od razu muszę wyjaśnić jedną kwestię. Na razie walczę z problemem, że nie zawsze włącza mi się kamera, więc nie jest to stan docelowy z jakim jeździłem przez ponad pół roku, bo robię "testy". Do tej pory wyglądało to w ten sposób, że miałem podpiętą wtyczkę kątową, skierowaną ku górze w tym miejscu co na pierwszym zdjęciu. Natomiast jak masz moduł GPS i prostą wtyczkę, to sensowniej jest wtedy wpiąć tak jak na drugim zdjęciu.


Rzeczywiście wtyczka adaptera HK3 jest kątowa i to przy podłączeniu od góry, do podstawki nie jest problemem, a wręcz zaletą, bo kabel kieruje się w kierunku tej plastikowej obudowy i przy niej można go zagiąć o 90° i dalej skierować do góry, do podsufitki. Problemem jest tu ten baryłkowaty filtr elektromagnetyczny, zlokalizowany na kablu w odległości ok. 15 cm od wtyczki USB mini, którego nijak nie da się ukryć. Swoją drogą nie wiem dlaczego producent zdecydował się na takie rozwiązanie, skoro kabel połączeniowy USB w zestawie z kamerką A129-G Plus nie ma tego "dławika"...
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 13 mar 2021, 14:11

Palmer napisał(a):A może powodem rozładowania akumulatora były inne odbiorniki w aucie, które przecież działają non stop (jak choćby alarm, podtrzymywanie pamięci i gotowości systemów pokładowych Mazda Connect, etc.)


Niektóre osoby uskarżały się na drenaż akumulatora i była na to również kampania serwisowa, która u mnie została wykonana dopiero niedawno, bo 06.02, ale u mnie nigdy (już ponad rok od zakupu auta) nie było problemów z akumulatorem za wyjątkiem tego incydentu z kamerą. Od czasu jak zrezygnowałem z trybu parkingowego, problem zniknął jak ręką odjął, więc na 100% zasilacz rejestratora drenował akumulator. Nie wykluczam, że moja sztuka jest jakaś wadliwa i być może stąd też moje problemy z niewłączającą się sporadycznie kamerą.

Palmer napisał(a):A nie prościej było włączyć ten tryb z poziomu ustawień rejestratora?

To nie rozwiązałoby problemu, bo zasilacz podpięty na stały + i masę zawsze będzie ciągnął prąd niezależnie od tego czy nawet podepniesz do niego kamerę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez Palmer » 13 mar 2021, 18:45

worn napisał(a):To nie rozwiązałoby problemu, bo zasilacz podpięty na stały + i masę zawsze będzie ciągnął prąd niezależnie od tego czy nawet podepniesz do niego kamerę.


Dziękuję za odpowiedź. Zgadza się, ale okazuje się, że ta wartość jest marginalna. Kilka dni temu napisałem do dystrybutora tych rejestratorów maila z prośbą o odp. na kilka istotnych dla mnie pytań:


Dzień dobry,
jestem zaintersowany zakupem Państwa produktów. W związku z tym mam kilka pytań technicznych dot. adaptera zasilania Viofo HK3 oraz kamerki A129-G Plus z prośbą o rzetelne ustosunkowanie się.
1. Jaki jest pobór prądu w trybie jałowym (bez obciążenia) dla adaptera zasilania Viofo Hardwire Kit ACC (HK3)?
2. Czy w wideorejestratorze A129-G Plus można wyłączyć tryb parkingowy bez zdejmowania go z podstawki, a jeśli tak, jaki wówczas będzie pobór prądu przez urządzenie?
3. Czy w wideorejestratorze Viofo A129-G Plus w trybie parkingowym działa funkcja GPS czy jest domyślnie nieaktywna, by ograniczyć zużycie energii?
4. Czy w wersji DUO tego wideorejestratora pobór prądu jest dwukrotnie większy w trybie parkingowym?


1. Pobór prądu dla adaptera HK3 to ok. 0.005 A.
2. Tak, można wyłączyć tryb parkingowy. W przypadku, gdy tryb parkingowy jest wyłączony kamera nie pobiera prądu.
3. W trybie parkingowym nie działa funkcja GPS.
4. W wersji Viofo A129 Plus w trybie parkingowym pobór prądu to ok. 0.3-0.4 A, natomiast w wersji Duo pobór prądu to ok 0.5 A.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez Palmer » 15 mar 2021, 15:47

paweł_TBU napisał(a):Gubi zasilanie po kilku minutach, sprawdzę który bezpiecznik wieczorem i Ci podam.


@pawel_TBU, Hej, sprawdziłeś może, który to bezpiecznik?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez paweł_TBU » 15 mar 2021, 19:52

Palmer napisał(a):
paweł_TBU napisał(a):Gubi zasilanie po kilku minutach, sprawdzę który bezpiecznik wieczorem i Ci podam.


@pawel_TBU, Hej, sprawdziłeś może, który to bezpiecznik?


Sory zapomniałem bo żona mazda jeździła ostatnio, rano jak będę do pracy jechał to zobaczę.

Dopisano 16 mar 2021, 17:17:

Tak mam wpięte u siebie.
Załączniki
IMG_20210316_172109.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez Palmer » 19 mar 2021, 14:54

paweł_TBU napisał(a):Dopisano 16 mar 2021, 17:17:

Tak mam wpięte u siebie.


Dziękuję za zdjęcie. Nie widzę tu niestety żółtego kabelka ACC i tego kluczowego bezpiecznika, którego lokalizację wszyscy chcemy poznać:–) Który to był nim zdecydowałeś się oba przewody podłączyć do jednego obwodu ze stałym zasilaniem?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 19 mar 2021, 20:23

Myślę, że błędnie zakładasz, że Paweł korzysta z trybu parkingowego, choć mogę się mylić. W każdym razie ten bezpiecznik jest od systemu audio i zgodnie z tym co pisał wcześniej Paweł, ja rozumiem to tak, że w tym miejscu jest zasilanie, które włącza się po zapłonie, natomiast wyłącza się po pewnym czasie od wyłączenia zapłonu. Jutro będę robił porządek z kablami u siebie w aucie, to przy okazji sprawdzę czy rzeczywiście wyłączy się tam zasilanie po jakimś czasie. No i zweryfikuję przy okazji to... ;)

Palmer napisał(a):1. Pobór prądu dla adaptera HK3 to ok. 0.005 A.
2. Tak, można wyłączyć tryb parkingowy. W przypadku, gdy tryb parkingowy jest wyłączony kamera nie pobiera prądu.


Ad. 1. Potwierdzam – pobór 0.01A
Ad. 2. Potwierdzam – pobór 0.01A

Przy włączonym nagrywaniu (zwykłym lub w trybie parkingowym) – zużycie na poziomie 0.15A.
Z włączonym ekranem podczas nagrywania (nie dotyczy trybu parkingowego) oscyluje na poziomie 0.16-0.17A
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez paweł_TBU » 20 mar 2021, 22:11

Dokładnie, szukałem zasilania ACC które potem się wyłączy. Nie analizuje trybu parkingowego, choć moja kamera ma własne zasilanie więc przy wstrząsie i tak się uaktywnia.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez AdrSz10 » 4 maja 2021, 19:08

Koledzy to gdzie w końcu macie wpięte zasilanie po zapłonie. Z tego co mierzyłem na każdym gnieździe bezpiecznikowym mamy zasilanie.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 5 mar 2021, 21:27
Posty: 19 (3/1)
Skąd: Tychy
Auto: Mazda 3 HB KAI 2019.

Postprzez paweł_TBU » 4 maja 2021, 20:03

Wrzucałem fotkę, bezpiecznik audio. Wyłącza napięcie chwilę po zamknięciu auta
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez AdrSz10 » 5 maja 2021, 12:22

No to u mnie jest jakoś inaczej. Siedzę zamknięty już 10 min w aucie i napięcie jak było tak jest.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 5 mar 2021, 21:27
Posty: 19 (3/1)
Skąd: Tychy
Auto: Mazda 3 HB KAI 2019.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323