Mazda 3 BP Skyactiv-X AT z Wielkiej Brytanii – lampy, potrzebny europejski VIN!

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez mazda323f19 » 9 gru 2022, 03:05

Szanowni forumowicze,
właśnie kupiłem wspomniany w tytule model Mazdy, czyli dokładnie:
Mazda 3 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM Hatchback (rok 2020)
i mam prośbę. Najpierw ją zadam, a później wyjaśnię, o co chodzi... :)
Czy ktoś, kto ma dokładnie taki model (może być też rok 2019), mógłby mi udostępnić nr VIN swojego auta?
Już wyjaśniam. Wiem, może brzmieć podejrzanie, dlatego opowiem krótko swoją historyjkę :) . Posiadane przeze mnie auto zostało kupione i właśnie sprowadzone z Wielkiej Brytanii, ma kierownicę po prawej stronie. Muszę je dostosować do warunków europejskich, czyli zmienić reflektory i światło przeciwmgielne (nie przekładam kierownicy). Z reflektorami chyba nie będę miał problemu, jest dużo ofert w internecie, ale ani jednej na światło przeciwmgielne (lewa strona w klapie). Zadzwoniłem więc w desperacji do ASO Mazdy, ale zapytali o VIN i natychmiast stwierdzili, że mój to anglik i system pokaże im tylko wersje lewej lampy bez przeciwmgielnego. Chodzi o to, że oni nie mają w systemie wyszukiwania po modelu, tylko właśnie po VINie. Nie zgodzili się też sprowadzić tej lampy "na próbę", stwierdzili, że muszę zapłacić z góry, a jak nie będzie pasowała, to z nią zostanę (a kosztuje niemało). Poradzili mi jednak, żebym znalazł na forum Mazdy kogoś, kto ma identyczny model europejski i podał VIN takiego egzemplarza, wtedy bez problemu dobiorą mi odpowiednią lampę... I to koniec historii, pytanie tylko, czy ktoś z Państwa zechciałby mi pomóc?
Ponadto jeśli ktoś ma jakieś techniczne sugestie co do wymiany/podłączenia reflektorów czy tego światła przeciwmgielnego, to też chętnie przeczytam i z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Dopisano 9 gru 2022, 04:26:

A tu za radą moderatora @darrecki załączam zdjęcia tego mojego obecnego włączonego przeciwmgielnego:
Załączniki
20221209_021918.jpg
– z włączonymi światłami cofania
20221209_022139.jpg
– i wyłączonymi światłami cofania
Ostatnio edytowano 10 gru 2022, 00:59 przez mazda323f19, łącznie edytowano 1 raz
Początkujący
 
Od: 8 gru 2022, 06:12
Posty: 8
Auto: Mazda 3BP 2020 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM

Postprzez darrecki » 9 gru 2022, 09:08

Jeśli się mylę, niech mnie ktoś z posiadaczy BP poprawi, ale wg mnie tylne światła w BP są takie same w każdym modelu. Różnią się tylko przednie. Jeśli to prawda, to każdy VIN z OLX z auta EU będzie OK.

Wiesz, że wiązkę w klapie też będziesz musiał
a – wymienić
b – lekko zmodyfikować jeśli długość starczy
c – sztukować

Ja bym szukał lampy w klapę na portalach aukcyjnych, wziął bym byle jaką byle z auta EU.
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 14 cze 2006, 01:01
Posty: 3017 (40/152)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda 3 BM Skyactiv-D
2. Mazda 2 DJ Skyactiv-G

Postprzez worn » 9 gru 2022, 21:02

darrecki napisał(a):wg mnie tylne światła w BP są takie same w każdym modelu

Poprawiam ;)
Różnią się w zależności od tego czy auto wychodziło z LEDami (kółko pozycyjnych świeci się też na klapie bagażnika) czy bez (na klapie kółko pozycji nie świeci). Do tego nowe roczniki (2022+ o ile się nie mylę) wewnątrz kółka zamiast czterech osobnych diod mają coś w stylu krzyżyka.

mazda323f19, ASO chyba nie ma woli, żeby Ci pomóc. Wydaje mi się, że gdyby chcieli, to na podstawie auta jednego z klientów, których pewnie mają masę w systemie, dobraliby Ci odpowiednią lampę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez piolsm » 9 gru 2022, 22:45

Jeżeli lampa ma być nowa zapytaj zapytaj
https://www.mazparts.pl/
nie powinno być propblemów
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 lip 2012, 01:43
Posty: 126 (0/2)
Skąd: kujawsko-pomorskie
Auto: Mazda 626 FL 1999

Postprzez mazda323f19 » 10 gru 2022, 00:26

darrecki napisał(a):Jeśli się mylę, niech mnie ktoś z posiadaczy BP poprawi, ale wg mnie tylne światła w BP są takie same w każdym modelu. Różnią się tylko przednie. Jeśli to prawda, to każdy VIN z OLX z auta EU będzie OK.

Wiesz, że wiązkę w klapie też będziesz musiał
a – wymienić
b – lekko zmodyfikować jeśli długość starczy
c – sztukować

Ja bym szukał lampy w klapę na portalach aukcyjnych, wziął bym byle jaką byle z auta EU.


No właśnie w ASO Wrocław powiedzieli mi, że nie. One ponoć wyglądają podobnie "na oko", ale różnią się w szczegółach.
Tak, nie jestem co prawda elektrykiem, ale podstawową wiedzę inżynierską mam, więc zdaję sobie sprawę, że będę musiał doprowadzić odpowiednie przewody z obecnej prawej strony na lewą. Za to chętnie posłucham opinii (bo tu już nie mam pewności, czy nie zakłóci to działania jakichś systemów elektronicznych), czy dałoby się zostawić to prawe przeciwmgielne podłączone jak dotychczas, żeby te światła świeciły po obu stronach symetrycznie. Tak ze względów estetycznych, bo mam słabość do symetrii... :)
Co do poszukiwania – jak napisałem w poście otwierającym wątek, szukałem w internecie, sklepach z częściami nowymi i używanymi. Znalazłem tylko 2 oferty na lewą lampę i... obie od wersji angielskiej :( .

Dopisano 9 gru 2022, 23:31:

worn napisał(a):
darrecki napisał(a):wg mnie tylne światła w BP są takie same w każdym modelu

Poprawiam ;)
Różnią się w zależności od tego czy auto wychodziło z LEDami (kółko pozycyjnych świeci się też na klapie bagażnika) czy bez (na klapie kółko pozycji nie świeci). Do tego nowe roczniki (2022+ o ile się nie mylę) wewnątrz kółka zamiast czterech osobnych diod mają coś w stylu krzyżyka.

mazda323f19, ASO chyba nie ma woli, żeby Ci pomóc. Wydaje mi się, że gdyby chcieli, to na podstawie auta jednego z klientów, których pewnie mają masę w systemie, dobraliby Ci odpowiednią lampę.


Tak mi właśnie powiedzieli w ASO, że są różnice w jakichś niuansach.
Być może tak jest, że to brak ich dobrej woli, może jakieś RODO, czy coś. Finalnie jednak nie jestem w stanie tego na nich wymóc :( .

Dopisano 9 gru 2022, 23:39:

piolsm napisał(a):Jeżeli lampa ma być nowa zapytaj zapytaj
https://www.mazparts.pl/
nie powinno być propblemów


Dzięki za namiar, właśnie wysłałem zapytanie.
Tylko że... znowu w formularzu był konieczny nr VIN, a przy wyborze ręcznym była tylko nowa wersja silnika Skyactiv-X 186KM (mój ma 179KM)... :( Zobaczymy, co odpowiedzą.
Początkujący
 
Od: 8 gru 2022, 06:12
Posty: 8
Auto: Mazda 3BP 2020 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM

Postprzez worn » 10 gru 2022, 11:49

Wrzucam w załączniku oficjalny Mazdowski dokument na temat kodowania nr VIN, .
Mój VIN łapie się pod pierwszy wariant a model mamy praktycznie tożsamy, z tą różnicą, że u Ciebie kiera jest "ze złej" strony. :P
JMZBP6HH601****** musisz mi jednak wybaczyć, ale całego numeru nie podam ;)
Mam jednak nadzieję, że jakoś Ci to pomoże.
Załączniki
VEHICLE IDENTIFICATION NUMBER (VIN) CODE [(E)].pdf
(159.84 KiB) Pobrane 22 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez mazda323f19 » 11 gru 2022, 04:24

worn napisał(a):Wrzucam w załączniku oficjalny Mazdowski dokument na temat kodowania nr VIN, .
Mój VIN łapie się pod pierwszy wariant a model mamy praktycznie tożsamy, z tą różnicą, że u Ciebie kiera jest "ze złej" strony. :P
JMZBP6HH601****** musisz mi jednak wybaczyć, ale całego numeru nie podam ;)
Mam jednak nadzieję, że jakoś Ci to pomoże.


Bardzo Ci dziękuję za chociaż tyle, spróbuję podać ostatnie 6 cyfr ze swojego. Mam nadzieję, że nie ma tam jakiejś cyfry kontrolnej, po której system wyrzuci, że to nieprawidłowy numer i że te ostatnie 6 cyfr nie definiuje dodatkowo np. jakichś wersji wyposażenia. Bo tak teraz się zastanawiam, że w tym samym modelu są różne wersje wyposażenia, w tym lamp. Ja np. mam wszystkie lampy zupełnie LED, ale widziałem, że w niższych wersjach są czasem jeszcze żarówki w niektórych światłach.
Faktycznie mój VIN jest niemal identyczny, jedynie zamiast "Z" mam "4" (to pewnie UK), a zamiast "6" mam "A" (AT). Ale w tym momencie tym bardziej nie rozumiem, dlaczego w ASO nie spróbowali poszukać choćby po fikcyjnym VIN-ie, ścięli mnie od razu, jak powiedziałem JM4. Powinno przecież wystarczyć, żeby zamienili "4" na "Z", chyba mają pojęcie o tym kodowaniu VIN, które tu załączyłeś...? Zobaczymy w poniedziałek. Chyba, że jednak te ostatnie 6 cyfr nie może być takie dowolne...
W sumie to Ci oczywiście wybaczam :) , że nie chcesz upubliczniać swojego VIN-u, chociaż z drugiej strony... mój VIN jest wybity w takim okienku pod przednią szybą od strony pasażera i może go odczytać każdy przypadkowy przechodzień, więc to chyba nie jest jakaś tajna czy wrażliwa informacja... :) A gdybym Cię ewentualnie poprosił o wysłanie mi tego numeru na priv, to też miałbyś takie opory? :)
Jakkolwiek jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Początkujący
 
Od: 8 gru 2022, 06:12
Posty: 8
Auto: Mazda 3BP 2020 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM

Postprzez Mr_Bartek » 11 gru 2022, 13:48

A co za problem poszukać takiej na Otomoto i wziąć VIN?

JM4BP6SH601212529 z https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-ID6EWhOX.html

JMZBP6HHA01136257 z https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-m ... F9wNP.html
Avatar użytkownika
Koordynator Forum
Koordynator Witryny
 
Od: 7 kwi 2014, 13:44
Posty: 3181 (148/189)
Auto: Jest: Grey Fūjin '03
Było: Mazda6 Tamura '07

Postprzez rafik85 » 11 gru 2022, 15:01

A po co drugą lampę? Instalacja już jest, wystarczy przedłużyć. W lewą lampę dodać mocną diodę, symetrycznie do prawej, i po zabawie. Po co sobie życie utrudniać? Koszt z materiałami ze 20zł.
531-640-670
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2017, 10:15
Posty: 904 (0/19)
Auto: 3 2.5 awd 250KM 2022
mx5 2.0 184KM 2021
Cx5 2.5 awd 2016
Diagnostyka kodowania itp

531640670

Postprzez mazda323f19 » 12 gru 2022, 18:06

Mr_Bartek napisał(a):A co za problem poszukać takiej na Otomoto i wziąć VIN?

JM4BP6SH601212529 z https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-ID6EWhOX.html

JMZBP6HHA01136257 z https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-m ... F9wNP.html


Wielkie dzięki!!! Ten pierwszy zupełnie nietrafiony, bo to chyba też anglik (JM4), ale ten drugi pasuje idealnie, to wersja Hikari, która od mojej Mazdy różni się tylko brakiem skórzanej tapicerki i białym kolorem lakieru! :) Naprawdę, bardzo dziękuję!
Kłopoty się jednak nie skończyły... :( Zadzwoniłem już do ASO, ta lampa jest niedostępna w EU, do sprowadzenia za co najmniej miesiąc... :( Pozostaje obserwować aukcje lub kombinować z innym rozwiązaniem...

Dopisano 12 gru 2022, 18:38:

rafik85 napisał(a):A po co drugą lampę? Instalacja już jest, wystarczy przedłużyć. W lewą lampę dodać mocną diodę, symetrycznie do prawej, i po zabawie. Po co sobie życie utrudniać? Koszt z materiałami ze 20zł.


Ciekawy wątek i przyznam Ci się, że była to w ogóle moja pierwsza myśl po zakupie tego auta. Ostatecznie jednak postanowiłem kupić używaną lampę EU na aukcji w PL, a moją odsprzedać na aukcji w UK. Finansowo wyszłoby praktycznie na 0 (więc to raczej nie jest utrudnianiem sobie życia). Ale teraz się okazało, że na aukcjach jej u nas nie ma, byłem więc gotowy dopłacić za nową lampę w ASO, bo zależy mi na czasie ze względu na ubezpieczenie auta do momentu rejestracji w PL, które jest dość kosztowne. Jak jednak napisałem powyżej, nawet w ASO lampa nie jest dostępna... :(
Pomyślałem więc, że mógłbym wrócić do pierwotnego pomysłu, który przywołałeś. Dla mnie jednak nie jest to aż tak banalny wątek, jak sugerujesz. Ale skoro dla Ciebie tak, bo znasz się na tym lepiej, to czy mógłbyś mi podpowiedzieć parę konkretów, np.:
– jakie musi mieć parametry ta dioda? (napięcie w V, natężenie w A, strumień świetlny w lm, by nie wariowała jakaś elektronika w aucie, a może znasz też jakieś przepisy w tej kwestii, co jest dopuszczalne przy badaniu rejestracyjnym)
– czy ta lampa jest rozkładalna, czy będę musiał po prostu rozwiercić obudowę od tyłu, by wetknąć tam tę nową diodę?
– czy mogę rozgałęzić przewód od lampy prawej, tak, by też nadal świeciła (czy nie wywoła to jakichś błędów w czujnikach elektronicznych), czy też powinienem go kategorycznie przekierować tylko do tej nowej diody, odcinając zasilanie od prawej przeciwmgielnej?
Jeśli masz jakiekolwiek konkretne sugestię, to proszę Cię o pomoc, chętnie przeczytam.
Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 8 gru 2022, 06:12
Posty: 8
Auto: Mazda 3BP 2020 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM

Postprzez rafik85 » 12 gru 2022, 22:14

Przeciewmgielne ma być po lewej stronie więc prawą lampę pomijasz. Bierzesz przewód sygnału/napięcia z prawej lampy i mierzysz napięcie. Potem do sklepu i zakupić mocną diodę o takim napięciu. Błędów nie będzie. Wwiercisz się w lampę, uszczelnisz i tyle. Prosta robota. To nie sonda księżycowa :)
531-640-670
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2017, 10:15
Posty: 904 (0/19)
Auto: 3 2.5 awd 250KM 2022
mx5 2.0 184KM 2021
Cx5 2.5 awd 2016
Diagnostyka kodowania itp

531640670

Postprzez mazda323f19 » 13 gru 2022, 02:51

rafik85 napisał(a):Przeciewmgielne ma być po lewej stronie więc prawą lampę pomijasz. Bierzesz przewód sygnału/napięcia z prawej lampy i mierzysz napięcie. Potem do sklepu i zakupić mocną diodę o takim napięciu. Błędów nie będzie. Wwiercisz się w lampę, uszczelnisz i tyle. Prosta robota. To nie sonda księżycowa :)

No dobrze, miło usłyszeć, że jest to takie proste :) . Pozwól jednak, że jeszcze dopytam, zanim zacznę "psuć" :) tę lewą lampę. Samo dobranie diody mi również nie wydaje się trudne, jeśli jej jasność faktycznie zależy tylko od napięcia (na pewno tylko od tego zależy?). Ale interesują mnie szczegóły, czyli przewody. Piszesz, że prawą lampę "pomijam", ale jednak będę musiał rozgałęzić przewody (napięcie i powrotny) do tej prawej prowadzące, np kostką lub lutując, by "przedłużyć" je również do lewej. To byłoby podłączenie równoległe, napięcie więc faktycznie nie ulegnie zmianie, a natężenie? Przepraszam, jeśli dopytuję jak zieleniak, ale jak napisałem wcześniej, nie jestem elektrykiem, mam jedynie ogólną wiedzę inżynierską, a diabeł często tkwi w szczegółach, więc wolę wyjść na zieleniaka, niż chojraczyć... Ja się zawsze przy majstrowaniu obawiam, że zasilanie takiej lampy to nie tylko połączenie akumulator-przewód-LED i z powrotem, że po drodze może być jakiś układ modyfikujący prąd płynący z akumulatora...
PS. Właśnie oglądam na aukcjach te lampy (niestety prawe angliki) i widzę, że po pierwsze, wyglądają na "rozbieralne" (są tam jakieś wkręty/śrubki), a po drugie są zakończone wiązką z wtyczką. To dobra wiadomość. Ale urodziło mi się jeszcze jedno pytanie w związku z tym – czy na pewno muszę doprowadzać również przewód powrotny z lewej do prawej strony, czy też prąd powracający do akumulatora może pójść istniejącym przewodem od lewej lampy, tym, którym powraca prąd z lewego światła cofania? Poniżej załączam zdjęcie wtyczki – 3 piny, czyli zapewne cofanie, p-mgła, powrotny.
Załączniki
m3-pm.jpg
Początkujący
 
Od: 8 gru 2022, 06:12
Posty: 8
Auto: Mazda 3BP 2020 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM

Postprzez darrecki » 13 gru 2022, 10:05

To elektryka, tu nie ma żadnych powrotów. Masz + i masę, we wtyczce pewnie są 2+ po 1 do poszczególnych świateł i wspólna masa. Masę możesz wziąć skądkolwiek, jest od groma punktów masowych po całym aucie, ale możesz sobie zrobić takową w zasadzie na każdej śrubce dotykającej karoserii. Co najwyżej będziesz musiał zdrapać lakier do gołej blachy. Natomiast czy + to 5/6/12V to musisz już sam zmierzyć.
Podłączenie czegokolwiek na zasadzie rozdzielania nic nie zepsuje i nie jest to bynajmniej połączenie równolegle (nie wracasz do / zamykasz obiegu). Każdą wiązkę haka podłączasz na tej zasadzie – "pożyczasz" + z poszczególnych obwodów, masę gdzieś z budy auta.
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 14 cze 2006, 01:01
Posty: 3017 (40/152)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda 3 BM Skyactiv-D
2. Mazda 2 DJ Skyactiv-G

Postprzez mazda323f19 » 13 gru 2022, 11:08

No właśnie się zacząłem wczoraj już po napisaniu poprzedniego postu zastanawiać, że przecież tam są nie 2, a 3 lampy (cofanie, p-mgła i pozycyjne), więc 3 piny wydawało mi się za mało, bo brakowało mi masy (którą niefachowo nazwałem "powrotem"). Dzięki za tę informację, oszczędziła mi sporo rozkminiania. Jak rozkręcę lampę, to może uda mi się zobaczyć, gdzie mają masę światła cofania i pozycyjne, wtedy spróbuję w to samo miejsce podpiąć też to przeciwmgielne.
Początkujący
 
Od: 8 gru 2022, 06:12
Posty: 8
Auto: Mazda 3BP 2020 Skyactiv-X MHEV AT 2.0 179KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323