Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Myjk » 22 wrz 2021, 13:26

Beny napisał(a):Ktoś coś w temacie basenów ogrodowych?
W tym roku rozporowy zagościł pierwszy raz, 3m srednicy.Dostałem od znajomych bo nie używają.
Myślę na przyszły rok coś ok 4-4,5 metra zakupić powinno być optymalnie. Zastanawiam się tylko jaki stelaz, rozporowy czy metalowy?

Ze stelażowym się bawiłem 3 lata i mnie szlag trafił. Dlatego w nowym domu mam, póki co, nieckę, ale trzeba będzie wykończyć przed nadejściem starości ;)

Obrazek
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 11 paź 2021, 18:05

Dobra, z racji tego że i ja wpadłem na szalony pomysł wybudowania domu to mam pytanko. Do tej pory wszystko szło gładko, ale stanąłem przed pierwszym poważnym dylematem. Czym grzać dom? W projekcie mam póki co gaz, bo tak było najprościej, ale zaczynam rozważać PC. Czy ktoś może opisać swoje doświadczenia? :) Wiem, że to trochę kij w mrowisko ale chętnie bym poczytał wiarygodne opinie użytkowników PC :) Gaz znam bo mam w obecnym domu i bardzo sobie chwalę. W nowym domu mam gaz w drodze ale i tak za przyłącz sobie te 2,5k zawołali. Do tego dochodzi komin spalinowy, instalacja gazowa w domu, no i kocioł i robi się lekko 20k. Z tego co wstępnie widzę jeszcze ~10k dokładam i mam PC . Dla mnie jest to dylemat między tańszym, sprawdzonym i "wygrzanym" rozwiązaniem (gaz), a droższym, nowym, nieznanym ale z racji planowania również instalacji PV*, bardzo kuszącym rozwiązaniem :)

* O ile jeszcze bardziej nie namieszają w przepisach i w pewnym momencie nie zrobi się to nieopłacalne...

A może jedno i drugie? :) Czasy niepewne, zawirowania z cenami są zarówno gazu jak i prądu. Do tego gaz lepiej się sprawdzi przy niskich temp. Można by grzać tym co obecnie tańsze. Zacząć od gazu, bo koszty instalacji mniejsze, a w przyszłości dorzucić PC wraz z PV...
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Myjk » 11 paź 2021, 21:43

Po pierwsze wykonaj OZC, dzięki temu wszystko sobie policzysz bo poznasz projektowe zapotrzebowanie domu na energię. Nie, to co jest w projekcie to śmieć, wygenerowany tylko po to by projekt przeszedł PnB. To koszt 400 zł, a jeśli będziesz się decydować na pompę i PV to OZC jest to pozycja obowiązkowa. Do PV, bo właśnie poznasz dokładne zużycie energii na rzecz CO (i ew. CWU) a także maksymalne straty domu co zdefiniuje moc pompy ciepła -- co jest kluczowe przy wyborze tego źródła. Do PC absolutnie wymagana jest podłogówka a aby tanio grzać konieczna jest wylewka betonowa i to im grubsza tym lepiej (8-10cm) aby pełniła rolę buforu.

Jak wspominałem wcześniej w tym wątku, mam w nowym domu (który już się w sumie zdążył zestarzeć zanim jeszcze w nim zamieszkałem) gruntową pompę, również zainstalowaną pomimo gazu w drodze (sąsiad się budował i podłączał gaz, całość wyszła go 22 tys. a mnie gruntowa pompa 30 i 8 dostałem z dotacji także wyszło na jedno), i zeszły sezon, bez udziału PV, ogrzała 240m2 za... 1000zł brutto. Podkreślam, nie miesięcznie, tylko za cały miniony sezon. To dzięki grzaniu 100% w 2T G12. Po zamieszkaniu powinno być jeszcze mniej, bo ruszy rekuperacja, będą zyski bytowe itd. Siłą rzeczy, choć aktualnie zajmuję się w zasadzie zawodowo instalacją PV, odradzam montowanie fotowoltaiki do PC. Chyba że ma się leżącą na koncie bezczynną kasę, ale przy budowie domu rzadko kiedy tak jest. ;)

Obserwuj w przyszłym roku, bo mają być znowu dotacje do PC w nowych domach.

2 miesiące temu zamontowałem własnoręcznie (drugą już, po tej w nowym domu) tym razem powietrzną pompę ciepła w starym domu. I też grzeje. :) Ale mizerniej, bo tu wszędzie kaloryfery, wysoka temperatura i brak buforu w postaci podłogówki nie pozwalają grzać w 2T. Znaczy jeszcze się to udaje, b jest w miarę ciepło, tylko noce chłodne, ale za chwilę już nie będzie wesoło. Tutaj mocno ratują sytuacje PV na dachu.

Montaż dwóch źródeł ciepła, szczególnie gazu który wymaga opłacania abonamentu nawet jeśli się nie używa, to najgorsze co można zrobić. Pompa daje radę przy niskich temp. i nie daj sobie wmówić że jest inaczej. Gaz jest fajny jak chcesz mieć anhydryt i pełną sterowalność temperaturą, ale koszty ogrzewania są średnio 2x wyższe.

Jakbyś miał pytania wal śmiało, najlepiej na jakiegoś msgera bo tu rzadko zaglądam. :P
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Szyna » 13 paź 2021, 20:11

Nowy dom, jaka izolacja będzie, jaka powierzchnia do grzania i tak jak kolega mówi najlepiej wykonać OZC.

Obecnie najtańszym sposobem ogrzania domu jest teoretycznie gaz, tylko do gazu potrzebujesz przyłącze, instalacje zewnętrzną, instalacje wewnętrzną no i komin. Piec z zasobnikiem od ok 6000 zł w góre, przyłącze 2500 instalacja zewnętrzna w zależności od m ale też z 3000, instalacja w środku ok 3000 zł, wkład kominowy ok 1000 zł, uzbrojenie pieca gazowego z zasobnikiem ok 4000 zł
Masz razem 19 500 zł, do tego trzeba doliczyć wymurowanie komina wystarczy ze zwykłych kształtek wentylacyjnych, ale trzeba..., zrobi się ponad 20000.

Pompa ciepła powietrzna na standardowy nowy dom ok 120-140m2, 100% podłogówka to ok 20000 zł w tym masz zasobnik, bufor 200L i całą jednostkę. Do pompy praktycznie nic innego nie potrzebujesz kwestia uzbrojenia urządzeń i podłączenia z rozdzielaczami to ok 5000 zł razem masz 25000. Koszty ogrzewania będą porównywalne z gazem bez PV.

Podłogówka to ok 80 zł/m2 netto towar z robocizną (styropian 5cm, rura, spinki)
Do tego trzeba doliczyć ok 3000 zł netto rozdzielacz podłogowy 2 szt.
Instalacja wod-kan masz ok 10000 zł
Robocizna od 10000 zł w górę
:)
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez loockas » 14 paź 2021, 08:49

Dzięki śliczne. Na 95% idę w PC. Żona przekonała się do indukcji wiec gazu nie będziemy podpinać wcale. Dom trochę większy od standardowego bo 160m (nie wliczając garażu który ma ponad 50m ale tutaj ogrzewanie będzie pewnie minimalne zrobione – mimo wszystko jakieś będzie). Porotherm + styropian 20/25cm. Nawet jeżeli instalacja wyjdzie drożej od gazu to myśle ze po kilku latach się to wyrówna. PV i tak było w planach choćby na potrzeby EV, to zasili tez pompę :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Myjk » 14 paź 2021, 18:19

loockas napisał(a):Dzięki śliczne. Na 95% idę w PC. Żona przekonała się do indukcji wiec gazu nie będziemy podpinać wcale. Dom trochę większy od standardowego bo 160m (nie wliczając garażu który ma ponad 50m ale tutaj ogrzewanie będzie pewnie minimalne zrobione – mimo wszystko jakieś będzie). Porotherm + styropian 20/25cm. Nawet jeżeli instalacja wyjdzie drożej od gazu to myśle ze po kilku latach się to wyrówna. PV i tak było w planach choćby na potrzeby EV, to zasili tez pompę :)

Średnio PC (korzystająca w 70% z 2T G12) do gazu zwraca się w 6-8 lat (w zależności od wielkości domu).

Do PC przygotuj w "kotłowni" przewód 5x2,5mm2 (a jak jesteś bogaty to 5x4mm2 bo teraz przewody są drogie jak pierun) dla pompy 3F albo 3x4mm2 lub na bogato 3x6mm2 jeśli pompa 1F. Dodatkowo należy przygotować stopę fundamentową (najlepiej z odpływem dla skroplin) i przepust przez ścianę (lub najlepiej na gotowo przewody -- aczkolwiek trzeba wtedy dokonać wyboru pompy i sprawdzić jakie przewody są wymagane). Odradzam wieszać jednostkę na ścianie, bo wibracje będą się niosły po murach.

Do PV masz dobry dach że tak rozrzutnie podchodzisz? ;) Jakie pokrycie, w sensie materiału?

W jakim stanie dom aktualnie? Może jeszcze zmienisz ten porotherm, bo to dziadostwo jakich mało.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 14 paź 2021, 19:27

Myjk napisał(a):Do PV masz dobry dach że tak rozrzutnie podchodzisz? Jakie pokrycie, w sensie materiału?


Membrana TPO, dachy płaskie.

Myjk napisał(a):W jakim stanie dom aktualnie? Może jeszcze zmienisz ten porotherm, bo to dziadostwo jakich mało.


Tyle opinii ile ludzi :) Akceptuje jego wady. Natomiast z zalet zdecydowała akustyka (buduje się na skrzyżowaniu dwóch ulic, z czego jedna dość ruchliwa), stosunkowa dobra bezwładność cieplna i mały apetyt na pochłanianie wody. Ogólnie temat rzeka, ale ostatecznie tak zdecydowaliśmy z kierownikiem. Był przez chwilę moment, że chciałem iść w szkieletówkę, ale jakoś mnie tradycyjne budownictwo przekonało :) Rozumiem, że preferujesz gazobeton? :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Myjk » 14 paź 2021, 20:07

loockas napisał(a):Membrana TPO, dachy płaskie.

Ough, PV będzie bolesne. ;)

loockas napisał(a):Tyle opinii ile ludzi :) Akceptuje jego wady. Natomiast z zalet zdecydowała akustyka (buduje się na skrzyżowaniu dwóch ulic, z czego jedna dość ruchliwa), stosunkowa dobra bezwładność cieplna i mały apetyt na pochłanianie wody. Ogólnie temat rzeka, ale ostatecznie tak zdecydowaliśmy z kierownikiem. Był przez chwilę moment, że chciałem iść w szkieletówkę, ale jakoś mnie tradycyjne budownictwo przekonało :) Rozumiem, że preferujesz gazobeton? :)

Preferuję zdecydowanie silkę. W Twoim wypadku idealnie by Ci się sprawdziła jako izolator akustyczny i jako bufor cieplny pod pompę ciepła (na wespół z wylewką oczywiście). Tak, mam dom z silki z tych właśnie powodów (obwodnica wawy nieopodal i mega pojemność cieplna). Z punktu buforu to aktualnie mam w domu 21sC (tyle pokazuje termometr na wysokości 1,5m) a odczucie jakby było 26sC (ergo, muszę obniżyć temperaturę i to nie dlatego, jak niektórzy twierdzą że oszczędzam bo mnie pompa zżera pieniężnie, ale bo jest po prostu za ciepło). Przy -10 w zasadzie dwie doby dom stoi bez ogrzewania i spadek temperatury w okolicach 1-2sC.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 14 paź 2021, 20:37

Też rozważałem, ale silikat ma ostatnio jeszcze jedną wadę – mało która firma chce na tym budować, bo m.in ciężkie :D Serio, jak wspomniałem kilku wykonawcom o silikacie, to mi kazali spadać :) Może kilka lat temu to lepiej wyglądało, ale teraz znalezienie wykonawcy tylko na SSO to było trudne wyzwanie. Musiałem chodzić i prosić żeby chociaż mi ktoś ofertę zrobił. Ogólnie ta branża ma w czasie covida wywalone na wszystko, bo roboty i tak jest po korek :)

Myjk napisał(a):Ough, PV będzie bolesne.


Moim klientem jest firma która robi PV. Pierwsze co to z nimi konsultowałem. Nie ma żadnego problemu :) Będziemy panelować niemal całą powierzchnie ;) Ale to sobie poczeka na koniec, końców. Nieplanowanych wydatków mam już pod korek :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Myjk » 14 paź 2021, 21:52

Tak, to jedyny mankament silki, masa, która jest jednocześnie największą jej zaletą. Ja miałem szczęście, mój wykonawca tak nienawidził ceramiki, że z ulgą przyjął informację o silce. ;) Wg mnie warto dopłacić za wykonanie z silki, to najzdrowszy, najbardziej naturalny materiał. Np. elektryk też mniej policzy za silkę niż za rzeżbę w tym czerwonym szajsie. Ja właśnie robię elektrykę w segmencie z ceramiki i szlag mnie trafia bo trzeba mocować w fugach inaczej się haki nie trzymają, pęka to dziadostwo jak chce.

Nie mówię że się na membranie nie da zrobić PV, bo się da -- tylko że tanio nie będzie.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 14 paź 2021, 22:02

Elektryka mam darmowego, nie będzie marudził :) Poję go tylko dobrym piwem :)

Myjk napisał(a):Nie mówię że się na membranie nie da zrobić PV, bo się da -- tylko że tanio nie będzie.


Nikt nie mówił, że będzie tanio. Koszt wzrośnie o balast i uchwyty. Za to dostosujemy kąty tak by było najbardziej optymalnie. No i już pomijając wszystko, to przy obecnych cenach drewna na więźbę, dachówek, dekarza itd, dach płaski z membraną wychodzi kapkę taniej ;) Wyrówna się :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Neonixos666 » 14 paź 2021, 22:18

loockas napisał(a):Elektryka mam darmowego, nie będzie marudził Poję go tylko dobrym piwem


O to tak jak ja i dodatkowo mam gwarancje na instalację w mieszkaniu dożywotnią... elektryka <lol>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9462 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez Myjk » 14 paź 2021, 23:15

loockas napisał(a):Nikt nie mówił, że będzie tanio. Koszt wzrośnie o balast i uchwyty. Za to dostosujemy kąty tak by było najbardziej optymalnie. No i już pomijając wszystko, to przy obecnych cenach drewna na więźbę, dachówek, dekarza itd, dach płaski z membraną wychodzi kapkę taniej ;) Wyrówna się :P

Nie jestem konstruktorem (szwagier jest, to mogę podpytać) ale wg mojej skromnej opinii taki dach pod dodatkowe obciążenie balastowe musi mieć zwiększoną wytrzymałość. Płaski dach, jego prawidłowe uszczelnienie i wykończenie, nie było i nie będzie tańsze niż dach -spadowy. Ceny w górę poszły wszystkie, a na pewno większość, niestety.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 14 paź 2021, 23:30

Naprawdę myślisz że zaprojektowano mi dom bez uwzględnienia obciążenia zarówno tego naturalnego (snieg) jak i dodatkowego (pv)? Same czarnowidztwo. Pustak zły, dach zły :)

Co do cen to nie wszystko drożeje tak samo. Część materiałów bardziej, część mniej. Np beton na strop nie poszedł tak gwałtownie do góry jak drewno ;) a dach spadowy też można zrobić taniej, albo drożej od dachu płaskiego. Wpływ na to ma wiele czynników. Nie każdy wybiera najtańsze opcje :) Mój dom pierwotnie nie miał dachu płaskiego więc przechodziłem przez różne kosztorysy ;)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Szyna » 15 paź 2021, 22:21

Na twój wielki dach z więźbą i dachówką to nie wiem czy 100 by starczyła ;)
Działam w tzn budownictwie wiec wiem ile co kosztuje :D Sam przez chwile się zastanawiałem czy się nie budować ale ceny wybrały za mnie :D
Czekam co przyniesie "nowy ład" może sam sobie postawie domek 70m2 na zgłoszenie :P
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez lukanowak » 20 paź 2021, 20:05

Ja mogę się odnieść do ogrzewania PC powietrzną po dwóch latach. Przeszedłem z ekogroszku. Dom 160 m2, 2/3 grzejniki, 1/3 podłogówka, okna dwuszybowe, cześciowa rekuperacja w domu. Izolacja. Dach 30 cm, ściany yotung 24 cm i 15 cm styropian, podłoga 20 cm. Do tego PV 10 kW mocy. Produkcja 2020 11 000 kwh, 2021 ok 10 000 kwh. Pompa ciepła pobrała 2020 rok 4948 kwh, za rok 2021 wyjdzie podobnie. Koszt ok 3200 zł rocznie co i cwu. Ponieważ mam panele ogrzewanie wychodzi mnie 150 zł rocznie. W domu mam też indukcję więc gazu nie mam i nie potrzebuję corocznych przeglądów. :) Przy nowym domu to się nie ma co zastanawiać. Gaz szybuje w górę, a koszt budowy czy pod pompę, czy pod gaz podobny. Dla nowego domu tylko pompa ciepła
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2017, 22:12
Posty: 68 (0/5)
Auto: Mazda 6 2017 2,5 kombi

Postprzez loockas » 22 paź 2021, 10:17

I tak też zrobiłem. Gaz wykreślony z projektu :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Basia1998 » 22 lis 2022, 09:25

Tak, większość produktów do izolacji i uszczelniania powietrza zmniejsza straty ciepła i zwiększa efektywność energetyczną. Wentylacja z rekuperacją zwiększy komfort w Twoim domu i zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

_____
Wybierając kolor elewacji dla czerwonego dachu, warto wziąć pod uwagę ogólną elewację domu... https://elewacyjnie.pl/
Ostatnio edytowano 28 lis 2022, 12:18 przez Basia1998, łącznie edytowano 1 raz
Początkujący
 
Od: 22 lis 2022, 09:17
Posty: 0

Postprzez Myjk » 24 lis 2022, 08:46

loockas napisał(a):I tak też zrobiłem. Gaz wykreślony z projektu :)

Jak tam po roku, już dom stoi, mieszkasz? ;)

Ja wczoraj sąsiadowi skleciłem taką "kotłownię" z PC na R290 (a wcześniej podłogówkę, elektrykę, wentylację mechaniczną o fotowoltaice nie wspomnę), jeszcze trochę otulin tylko potrzeba na rurki. To pomieszczenie ma 3m2, jeszcze tam się zmieści rekuperator ze skrzynkami, pralka i suszarka. ;)

Obrazek
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 24 lis 2022, 10:20

Myjk napisał(a):Jak tam po roku, już dom stoi, mieszkasz?


Kończymy sufity i będzie stan deweloperski.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park