Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez Dominator » 14 maja 2019, 09:24

Jeżeli tak to działa, to.. po co sobie utrudniać zycie <lol>
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 22:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez loockas » 14 maja 2019, 17:54

Pin wpisujesz raz na 24h chyba ze ściągniesz zegarek z ręki. Oczywiście już nie wpisujesz PINu na terminalu bez względu na kwotę zakupów.

Fakt ze płacenie telefonem jest wygodniejsze (tylko odcisk palca) ale zegarek mi już dwa razy pragnienie podczas biegania uratował :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 14 maja 2019, 18:00

Heh, spotkałem jednego z większych debili na drodze.
Droga niby zwykła, ale bardziej osiedlowa, dwukierunkowa, dziury – właściwie kratery, jeździ się ze 40 km/h. Jest taki wycięty kawałek zapadnięty, który lokalsi omijają wjeżdżając pod prąd jak nic nie jedzie, na zasadzie omijania dużej dziury – ma to ze 3 m długości i szerokość jednego pasa ruchu. Omijałem tą przeszkodę, a typ próbował mnie na tej dziurze wyprzedzić prawą stroną...
Nie wiem co ludzie sobie myślą.


Loockas, nie trzeba nawet odcisku palca w przypadku androida. Wystarczy wzbudzić ekran (w Samsungu po prostu otwieram klapkę).
Nie wiem jak iPhone – z tego co pamiętam tam transmisja idzie po BT, może to wymagać odblokowania telefonu.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Neonixos666 » 14 maja 2019, 18:09

nemi napisał(a):Nie wiem co ludzie sobie myślą.


pewnie myślał że chcesz zaparkować po lewej stronie i dlatego prawą stroną Cię wyprzedzał.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9463 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez loockas » 14 maja 2019, 18:14

Czyli bez odblokowania telefonu można płacić? Faaajnie tzn niefajnie jak ci ukradną albo zgubisz telefon :)

W IP musi być palec na czytniku w momencie płatności lub wybudzona apka do płatności gdybym chciał np podać telefon sprzedawcy by sam przyłożył do czytnika.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 14 maja 2019, 18:28

Neonixos666 napisał(a):
nemi napisał(a):Nie wiem co ludzie sobie myślą.


pewnie myślał że chcesz zaparkować po lewej stronie i dlatego prawą stroną Cię wyprzedzał.

Moje zachowanie tego nie sugerowało, nie zwalniałem, nie zjeżdżałem do krawędzi. Omijałem dramat drogowców :P

Po 3 sekundach wyprzedził mnie wściekle z lewej ;)


Loockas, też się zdziwiłem, jak mi ktoś to powiedział i sam sprobowałem (oba to telefony Samsunga, nie mam pewności jak jest w innych, nie mam też wiedzy z pracy). Z drugiej strony dokładnie tak działa karta płatnicza – 5 transakcji bez pin, jeśli mieścisz się w 50 zł.
Osobiście wolałbym musieć odblokować telefon lub móc to skonfigurować.


Dodam jeszcze, że Jabłko jest bardzo trudnym graczem, trzeba przyznać, że dba o jakość i bezpieczeństwo. Współpraca jest ciężka :D

Ostatnio parę banków dostało apple pay w Skandynawii i podobno ludzie sikają po nogach ze szczęścia :). A ja mam sporo stresu, żeby coś nie poszło źle :)

Dopisano 14 maja 2019 19:31:

Btw – 5 transakcji to ściema w polskich warunkach. Transakcje są offline i mam taką kartę, do której nie znam pinu. Płacę nią za drobne zakupy od około 2 lat (5 transakcji miesięczne zwalnia z opłaty za rachunek).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez brii » 14 maja 2019, 18:49

Ja tam widzę, że to zależy od oprogramowania – w aplikacji banku mam możliwość zaznaczenia "płać bez odblokowania telefonu", nie mam tej opcji włączonej (domyślnie wyłączona) i muszę mojego szajsunga rozblokować żeby płacić.

nemi napisał(a):Btw – 5 transakcji to ściema w polskich warunkach. Transakcje są offline i mam taką kartę, do której nie znam pinu. Płacę nią za drobne zakupy od około 2 lat (5 transakcji miesięczne zwalnia z opłaty za rachunek).

To pewnie też zależy od banku – u mnie limit działa, można sobie go nawet modyfikować.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 14 maja 2019, 19:10

Brii, spróbuj kupić 6 razy bilet w automacie w autobusie ;)

Co do płatności telefonem – teraz używam mBanku, wcześniej po prostu portfel Google. Może obejrzę ustawienia :)


Btw – jak kupowałem golfa, to xenony były jego wadą jako drugie w utrzymaniu. Teraz widzę jak bardzo się myliłem – w deszczu na zwykłych halogenach nic nie widać :D Naprawdę xenon to dobry wynalazek
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Neonixos666 » 14 maja 2019, 19:13

xenon z AFL to dobry wynalazek

Jutro odbieram Renatę <jupi>

nemi ile masz obrotów przy 90-100 w Megii?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9463 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez nemi » 14 maja 2019, 19:31

Myślę, że około 2.500 przy 100. Tak samo w Golfie.
Około 3.000 przy 140 (w Renault odrobinkę mniej).

Jak nie zapomnę, to jutro zerknę.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Dominator » 14 maja 2019, 21:41

W Motoroli muszę miec chyba odblokowany ekran. Jutro przetestuje na zablokowanym.
Dolalem dziś Francuzowi najdroższego litra jaki kiedykolwiek kupowałem, bo za 170zl. "Walker" się nazywa :D Ekolodzy niech się cieszą:P
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 22:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez radzi89 » 14 maja 2019, 21:53

iPhone muszę odblokować, dwukrotnie wcisnąć przycisk z boku i musi rozpoznać twarz, wtedy dopiero mogę zapłacić.
Rafal
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2009, 10:45
Posty: 4700 (22/49)
Skąd: Szczecin
Auto: BMW E30
Porsche 911 4S – 996.2
Porsche 911 4S – 991.2
Porsche Macan T

Postprzez loockas » 14 maja 2019, 22:58

radzi89 napisał(a):iPhone muszę odblokować, dwukrotnie wcisnąć przycisk z boku i musi rozpoznać twarz, wtedy dopiero mogę zapłacić.


Strasznie to skomplikowali. W starszych wystarczy paluch na touchid i sam rozpoznaje przy terminalu, że ma włączyć wallet.

Póki co jeszcze mnie ta metoda płatności nie zawiodła. Co ciekawe przy ostatniej awarii w PKO gdzie kwiczała płatność kartami, to telefonem działało.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 15 maja 2019, 05:14

Obiecane sprawdzenie obrotów.
Załączniki
20190515_054957.jpg
20190515_055015.jpg
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez brii » 15 maja 2019, 08:16

Tak krótki obrotomierz a tak wysokie obroty... Przy wyższych prędkościach pewnie silnik jest głośniejszy niż wiatr ;)

nemi napisał(a):Brii, spróbuj kupić 6 razy bilet w automacie w autobusie

Jak będę miał okazję to spróbuję ;)
Ogólnie to chip w karcie jest programowany ile transakcji ma przepuścić bez kontaktu z bankiem. Programuje się go w terminalu on-line stąd po zmianie parametrów konieczne jest włożenie karty do bankomatu albo do terminala on-line. Jeżeli chip ma zapisane, że może dokonać X transakcji bez kontaktu z bankiem to tyle zrobi i ani jednej więcej. Może też mieć zapisane, że X transakcji na dobę może się odbyć bez autoryzacji ;) Ze względu na dobrze pojęty interes banku może też mieć wpisane inne parametry albo jednak część terminali które wydają Ci się być off-line są on-line. Ostatnio często da się spotkać terminale które potrafią autoryzację przeprowadzić dosłownie w sekundę albo krócej.

Dominator napisał(a):Dolalem dziś Francuzowi najdroższego litra jaki kiedykolwiek kupowałem, bo za 170zl. "Walker" się nazywa Ekolodzy niech się cieszą:P

Nie jestem ekologiem a jednak mnie cieszy, że wyprodukujesz kilkaset kilogramów syfu mniej :)

nemi napisał(a):Btw – jak kupowałem golfa, to xenony były jego wadą jako drugie w utrzymaniu. Teraz widzę jak bardzo się myliłem – w deszczu na zwykłych halogenach nic nie widać Naprawdę xenon to dobry wynalazek

Miło móc po prawie trzech latach powiedzieć – "a nie mówiłem" ;) :P
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Beny » 15 maja 2019, 08:46

nemi napisał(a):Co do płatności telefonem – teraz używam mBanku, wcześniej po prostu portfel Google. Może obejrzę ustawienia
sprawdzałes co tam można ustawić?Mam konto w mbank i może bym poszedł z technologią i zaczął telefonem płacić. Ostatnio musiałem po portfel do domu jechać żeby kebab zezrec,a tel miałem <glupek2>
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 15:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez nemi » 15 maja 2019, 08:52

brii napisał(a):Jeżeli chip ma zapisane, że może dokonać X transakcji bez kontaktu z bankiem to tyle zrobi i ani jednej więcej. Może też mieć zapisane, że X transakcji na dobę może się odbyć bez autoryzacji

Ja sądzę, że korzystam z tego, że mogę mieć limity dobowe, a robię 5-6 transakcji miesięcznie, więc może mi się zdarzyć kiedyś 2 jednego dnia raptem i to na niskie kwoty – 5-20 zł ;).

I faktycznie – myślę, że chip może mieć zapisane ile razy można dokonać transakcji bezstykowej bez PINu. Nie mam jednak bladego pojęcia jak to wygląda sprzętowo i czy karta potrafi zapamiętać sytuację płatności NFC. Czy terminal potrafi podbić licznik w chipie karty, żeby w trybie offline potem wymagać pinu? Chyba nie.

http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,1 ... wazac.html

Pracownik banku [PKO BP] wytłumaczył mi, że wszystko zależy od tego, czy terminal, w którym płacimy PayPassem, działa w trybie online czy offline. W pierwszym przypadku łączy się od razu z bankiem, co trwa dłużej, ale dzięki temu "ma" dostęp do bazy danych i "widzi", czy wszystko z kartą i kontem w porządku. W drugim przypadku nie robi tego przy każdej transakcji (nie weryfikując jej na bieżąco), ale na przykład zrzuca do banku dane dopiero na koniec dnia, dzięki czemu klient oszczędza czas. Można więc powiedzieć, że wpadki z kartami PayPass to cena, która płacimy za wygodę i szybkość w realizowaniu drobnych transakcji.



brii napisał(a):Jak będę miał okazję to spróbuję

Najlepszym testem będzie kupno 6 kanapek czy innych drobiazgów na pokładzie samolotu zamiast na pokładzie autobusu. Wtedy będzie jasność :)


I jeszcze takie coś znalazłem (dość stare):
http://otwieramkonto.pl/karty-platnicze ... sta-bankow
Ja mam w Pekao – przez 2 lata zrobiłem powiedzmy 70 transakcji, przy czym PIN podałem raz aktywując kartę w bankomacie czy terminalu. A potem mi już wyleciał z pamięci <rotfl>

Dopisano 15 maja 2019 9:52:

Beny napisał(a):sprawdzałes co tam można ustawić?

W aplikacji nic.

Dopisano 15 maja 2019 9:56:

Screeny
Załączniki
Screenshot_20190515-095153_mBank.jpg
Tyle jest w aplikacji
Screenshot_20190515-095317_Settings.jpg
To już ustawienia tel.
Screenshot_20190515-095321_Settings.jpg
Też ustawienia tel.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez brii » 15 maja 2019, 09:27

nemi napisał(a):Ja mam w Pekao – przez 2 lata zrobiłem powiedzmy 70 transakcji, przy czym PIN podałem raz aktywując kartę w bankomacie czy terminalu. A potem mi już wyleciał z pamięci

Transakcje bezstykowe też mogą się odbywać on-line i jeśli tak się co któraś odbywa to dla chipa wszystko jest ok.

nemi napisał(a):Nie mam jednak bladego pojęcia jak to wygląda sprzętowo i czy karta potrafi zapamiętać sytuację płatności NFC. Czy terminal potrafi podbić licznik w chipie karty, żeby w trybie offline potem wymagać pinu? Chyba nie.

Sprzętowo potrafi – NFC zasila cały chip i to on wydaje zgodę terminalowi na transakcję, karta sama sobie przestawia licznik i jeżeli wystąpią określone warunki nie wyda terminalowi zgody na transakcję bez PINu albo odmówi jej w ogóle. Kwestia tego jak dany bank to zaprogramował. Teoretycznie można zmienić wysokość kwot pojedynczych transakcji, limit ogólny transakcji off-line i kupę innych rzeczy. Banki nie zgadzają się jednak na dowolne ustawienia ze względu na to, że każda transakcja to prowizja i dlatego zbyt bezpiecznie dla klienta tego ustawić nie chcą ;)
Jakby mogły to poustawiałby to tak, żeby żadnych limitów nie było i dało się autoryzować off-line cały czas jak w kredytówkach.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez radzi89 » 15 maja 2019, 10:13

loockas napisał(a):
radzi89 napisał(a):iPhone muszę odblokować, dwukrotnie wcisnąć przycisk z boku i musi rozpoznać twarz, wtedy dopiero mogę zapłacić.


Strasznie to skomplikowali. W starszych wystarczy paluch na touchid i sam rozpoznaje przy terminalu, że ma włączyć wallet.

Póki co jeszcze mnie ta metoda płatności nie zawiodła. Co ciekawe przy ostatniej awarii w PKO gdzie kwiczała płatność kartami, to telefonem działało.


I tak i nie. Tak na prawdę działa tak samo – jedynie kwestia zmiany touch ID na Face ID. Po prostu szybciej jest włączyć płatność dwukrotnym kliknięciem i spojrzeniem na telefon niż przyłożyć go do terminala żeby aktywować płatność, zabrać go żeby rozpoznał twarz i przykładać raz jeszcze :)
Rafal
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2009, 10:45
Posty: 4700 (22/49)
Skąd: Szczecin
Auto: BMW E30
Porsche 911 4S – 996.2
Porsche 911 4S – 991.2
Porsche Macan T

Postprzez nemi » 15 maja 2019, 10:41

Zazdroszczę Ci Brii, że znasz się na wszystkim!
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park