Problem z cenrtralnym zamkiem

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez stempel » 28 lip 2015, 08:49

Witam!
Po staniu autka na zewnątrz w deszczową pogode pojawił się mały problem z centralnym zamkiem – przy przekręcaniu kluczyka skoble zatrzaskują się a potem odbijają do pozycji otwartej – no i klops bo nie wiem co się mogło stać. Oczywiście po wyjęciu bezpiecznika wszystko działa na zamknięciu ręcznym jednakże nie to chodzi aby utrudniać sobie życie tylko je ułatwiać. Miał ktoś podobny problem?
stempel
 

Postprzez dantes » 28 lip 2015, 09:17

Generalnie przy próbie zamknięcia centralnego (przynajmniej z pilota u mnie), gdy drzwi są otwarte, powoduje zamknięcie i natychmiastowe otwarcie (Twoje odbicie). Może się zawilgocił/uszkodził czujnik krańcowy drzwi?

Czy świeci Ci podsufitka (w trybie DOOR)?

Może to też być coś na odcinku krańcówki <--> centralny, niekoniecznie same krańcówki. Pytanie, który bezpiecznik wyciągasz...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lis 2014, 08:56
Posty: 72 (0/1)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323F BJ 2.0 DiTD 2002r. RF4F

Postprzez stempel » 28 lip 2015, 10:36

Jak wszystkie drzwi mam zamknięte nie pali się podsufitówka – czyli wygląda tak jakby wszystkie drzwi była zamknięte prawidłowo a zamek dalej odskakuje jakby któreś z nich były niedomknięte. Bezpiecznik który wyciągam to ten oczywiście od zamka centralnego 30V – wygląda na sprawny. Wczoraj jak zamykałem auto to było wszystko ok, ale dziś rano już niestety pojawił się problem. No cóż zobaczymy co będzie jak zrobi się nieco cieplej bo zauważyłem, iż w okresie wilgotniejszej pogody zdarzają się mojej madzi dziwne zjawiska elektryczne np. ot zaświecie się kontrola błędów poduszki pasażera czy też abs;(
stempel
 

Postprzez jotwer » 12 paź 2017, 08:50

Mam podobne problemy. Moje auto to Mazda BJ po lifcie. Kłopoty zaczęły się po wymianie progów przez blacharza. Objawy są następujące:
1. Przy próbie blokowania zamków drzwi (przy zatrzaśniętych drzwiach), zarówno pilotem, kluczykiem oraz bolcami wewnątrz, wszystkie zamki na sekundę się zatrzaskują, po czym natychmiast z powrotem odskakują.
2. Brzęczyk sygnalizujący nie wyłączenie świateł zaczyna piszczeć już przy zamkniętych drzwiach, choć powinien dopiero po otwarciu.
3. Oświetlenie wnętrza w pozycji DOOR nie reaguje na otwarcie drzwi. Zapala się na impuls w chwili przekręcenia zapłonu i gaśnie dopiero po określonej zwłoce, tak jak w przypadku pozostawienia otwartych drzwi.
Wygląda na to, że do jakiegoś modułu dociera błędny sygnał informujący o otwartych drzwiach, mimo że są zamknięte. Mam jeszcze takie spostrzeżenie, że po odpięciu wtyczki od siłownika CZ w drzwiach kierowcy, pilotem blokują się drzwi (z wyjątkiem drzwi kierowcy rzecz jasna) i bagażnik. Kluczykiem blokują się i odblokowują wszystkie. Proszę o rady, co może powodować takie problemy.
Początkujący
 
Od: 7 cze 2012, 17:25
Posty: 6
Skąd: Rzeszów
Auto: Mazda 323F BJ DiTD 2.0 2001

Postprzez Zoomi » 30 paź 2017, 20:33

@jotwer
U mnie pilotem nie da się zamknąć drzwi (rygle odskakują) w przypadku jak nie tylko któreś z drzwi są niedomknięte ale także gdy bagażnik jest niedomknięty.
Dziwny jak dla mnie jest ten 2-gi i 3-ci przypadek, nie wiem co Ci dobrego na to poradzić ale nie wykluczone że blacharz nie odłączył klemy akumulatora przed spawaniem i co popier..... z elektroniką, ale tu tylko strzelam. Dobry spawacz odłączyłby klemę, no chyba że jest dobry i zapomniał (zdarza się). Przypomnij sobie czy faktycznie po spawaniu się to zaczęło dziać.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2017, 23:41
Posty: 181 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323 S VI BJ, 1.6 ZM benzynka 98KM/72kW, 2002r.

Postprzez jotwer » 31 paź 2017, 17:12

Też tak myślę, ze ma to związek ze spawaniem. Tylko co mogło ulec uszkodzeniu? Czy takie objawy powodowałby niesprawny przekaźnik BJ3F (wg. serwisówki Door Lock Control Module) który jest nad skrzynką bezpieczników, przy nogach kierowcy?
Początkujący
 
Od: 7 cze 2012, 17:25
Posty: 6
Skąd: Rzeszów
Auto: Mazda 323F BJ DiTD 2.0 2001

Postprzez Zoomi » 1 lis 2017, 13:16

Nie dobierałem się tam jeszcze ale mam nadzieję że nie będę musiał : )
Życzę sukcesu w namierzeniu i usunięciu usterki.
Mam prośbę jeśli Ci się uda daj znać jak to rozwiązałeś. Niestety każdemu może się przytrafić zapomnieć o klemie przed spawaniem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2017, 23:41
Posty: 181 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323 S VI BJ, 1.6 ZM benzynka 98KM/72kW, 2002r.

Postprzez jotwer » 9 lis 2017, 10:59

Zastanawiam się nad tym Door Lock Control Module, ale nie mam pewności czy mógłby powodować takie objawy. Nie za bardzo znam się na schematach żeby pomierzyć napięcia na pinach modułu, a do elektryków nie mam zaufania. Byłem już w jednym warsztacie specjalizującym się w alarmach i CZ, gdzie jakiś magik postawił diagnozę że uszkodzony jest mikrowłącznik w zamku. Skasowali 2 stówki, dodatkowo wydałem 50 zł na zamek i dalej jest bez zmian. Jedyny pozytywny skutek wizyty w warsztacie jest taki, ze gość odpiął wtyczkę w drzwiach od siłownika CZ i można było kluczykiem zamknąć jednocześnie wszystkie zamki. Wcześniej przy takiej próbie zamki odskakiwały z powrotem i jeździłem z wyciągniętym bezpiecznikiem od CZ, a zamki zamykałem manualnie, każdy oddzielnie. Naprowadziło mnie to na myśl, by spróbować zamiast odpięcia całej wtyczki, wypiąć jeden z kabelków i teraz CZ działa z pilota na wszystkie zamki, lecz niestety także przy otwartych drzwiach. Ponadto oświetlenie kabiny musi być zgaszone, bo się świeci podczas jazdy, a sygnalizacja niezgaszonych reflektorów piszczy również przy zamkniętych drzwiach, co przy postoju na pozycyjnych nie jest zbyt przyjemne. Może bym i kupił ten Door Lock Control Module, (niebieski prostopadłościan o symbolu BJ3F 67 830B) ale nie mam nawet odrobiny pewności że to może być potencjalna przyczyna. Wrzucam schemat sterowania siłownikami, może ktoś na jego podstawie podpowie, czy uszkodzony moduł DLCM mógłby powodować takie objawy jakie wymieniłem.
Załączniki
schemat.jpg
Początkujący
 
Od: 7 cze 2012, 17:25
Posty: 6
Skąd: Rzeszów
Auto: Mazda 323F BJ DiTD 2.0 2001

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 3 / 323