Mazda6 GY LF '05 (FL)

GL / GJ / GH / GG / GY

Postprzez Pawel_G » 9 lis 2014, 20:14

Witam wszystkie Forumowiczki i Forumowiczów.

Moja Mazda 6 GY:

Silnik: 2.0 Benzyna LF-DE 108kW/147KM
Stan licznika przy zakupie: 205.500 km.
Kolor: 28W – Radiant Ebony Mica (15 minut zastanawiałem się jaki kolor wpisać we wniosku o rejestrację:) )
Wersja wyposażenia: Exclusive
– ABS/TCS/DSC
– 6 x air-bag
– klimatyzacja automatyczna
– czujnik deszczu/automatyczne wycieraczki (beznadziejne)
– czujnik zmierzchu/automatycznie włączane światła mijania (bezużyteczne)
– komputer pokładowy
– tempomat
– 4 szyby boczne regulowane elektr.
– lusterka zewnętrzne regulowane elektr. i podgrzewane
– skórzana kierownica wielofunkcyjna, regulowana w dwóch płaszczyznach
– Navi + CD + radio (BOSE) (nawigacja – bezużyteczna)

Dodatki aftermarketowe:
– czujniki parkowania z tyłu

Czynności serwisowe po zakupie:

– wymiana opon letnich: Dunlop SP BluResponse 205/55 R16
– wymiana oleju: Motul 8100 Eco-nergy 5W30
– wymiana filtra oleju: MANN W 712/73
– wymiana filtra powietrza: BluePrint
– wymiana świec zapłonowych: NGK ILTR5A-13G
– czyszczenie przepustnicy
– wymiana opon na zimowe: Planuję zakupić Nokian WR A3 205/55 R16


W najbliższym czasie musze sie bliżej przyjrzeć układowi kierowniczemu – prawe koło zdaje się bezzwłocznie wykonywać polecenia przesyłane za pomocą kierownicy, natomiast lewe robi to z pewną zwłoką. Coś jak gdyby był tam luz. Po wstepnych ogledzinach i "szarpaniu" kołem, nie zaryzykuje stwierdzenia, że to końcówka drążka kierowniczego. Mam też nadzieję, że to nie przekładnia kierownicza. Pomimo tej niedogodności, auto prowadzi się stabilnie nawet przy wyższych prędkościach i nie ma jakiejkolwiek nerwowości przy szybkiej zmianie pasa na autostradzie itp.
Przy okazji konieczna będzie kontrola zbieżności.

Poza tym – czeka mnie trochę walki z rdzą. Póki co nie ma jej jeszcze na nadkolach (!), ale podwozie prosi się o konserwację i jesli nie kompleksowo, to postaram się przed zimą zabezpieczyć przynajmniej elementy mocowania zawieszenia i ramy pomocniczej z przodu.

Z auta jestem zadowolony, szukałem wersji sedan, ale kombi też jest niebrzydkie. Przebieg zdaje się pokrywać ze stanem licznika, auto nie jest zniszczone i zdaje się, że poprzedni właściciel poprawnie dbał o auto (albo zostało 'odpicowane' przed sprzedażą do PL). Około 23.000 km rocznie na niemieckie warunki to jak dla mnie wiarygodny przebieg. Oczywiście nigdy nie ma 100% pewności:) Auto albo nie było 'bite' albo było bardzo dobrze naprawione.

Od zakupu zrobiłem około 2.000 km. Spalanie w granicach 9,5 – 9.6 l/100km, z czego dojazdy do pracy to 40% trasy (120km/h) 60% miasto (40km/h). Wartość spalania jest póki co przeze mnie akceptowalna, ale nie wykluczam LPG w przyszłości. Silnik pracuje równo i cicho, brak wycieków.

Mam nadzieję, że auto trochę pojeździ i nie będzie mi robiło niemiłych niespodzianek.
--------------------------------
Update 12.11.2014

Ostatnio wymieniłem w Mazdzie olej w skrzyni biegów oraz płyn w układzie wspomagania kierownicy.

– olej przekładniowy: Shell SPIRAX S5 ATE75W90
– płyn wspomagania kierownicy: Shell Spirax S4 ATF HDX

Olej w skrzyni biegów nie wyglądał na zużyty, ale wymiana na pewno nie zaszkodzi. Natomiast płyn w układzie wspomagania był wyraźnie 'zmęczony' i po wymianie czuć różnicę w pracy układu kierowniczego.
--------------------------------
Update 19.11.2014

Pojechałem na stację kontroli pojazdów ustawić zbieżność w Mazdalenie. Przy okazji 'poszarpałem' zawieszenie. Nie jest źle, luzów nie ma, amortyzatory ~80%. Po ustawieniu zbieżności zniknął efekt opisywany przeze mnie powyżej:
prawe koło zdaje się bezzwłocznie wykonywać polecenia przesyłane za pomocą kierownicy, natomiast lewe robi to z pewną zwłoką

Wyszło na to, że to wina niepoprawnej geometrii.

Wciąż jednak czuję lekkie bicie na lewym kole –> hamulce do kontroli.

Zająłem się też tematem konserwacji podwozia. Nie będę się w to bawił sam, choć początkowo miałem taki pomysł. Po przeglądzie ofert różnych zakładów i opinii o nich, odwiedziłem zakład w Łodzi przy ul. Mimozy 35 i umówiłem się na 18 grudnia. (wcześniej się nie dało, kolejka prawie jak do lekarza). Po oględzinach właściciel mnie pocieszył, że jeszcze nie ma tragedii. Na podnośniku obok była inna M6, na podwórku stała w kolejce kolejna, ogólnie po krótkiej rozmowie okazało się, że temat Mazd znają tam bardzo dobrze. W/w M6 stojąca na podnośniku miała świeżo zaaplikowany podkład reagujący ze rdzą – 'zalewają' całe zawieszenie i ramy pomocnicze, wygląda to dość solidnie. Na to idzie warstwa ochronna. Myślę, że taka operacja na 2, może 3 lata powstrzyma korozję w podwoziu mojej M6.

Orientacyjny czas usługi – w czwartek rano mam zostawić auto, w sobotę powinien być do odbioru, czyli 2 dni.
Orientacyjny koszt – ma wyjśc między 550PLN – 600PLN. Dużo? Mało?

--------------------------------
Update 19.12.2014

Mazdalena dostała prezent na święta – konserwację podwozia i profili zamkniętych.

Usługa wykonana w zakładzie p. W. Gajewskiego w Łodzi na ul. Mimozy 35.
Czas wykonania usługi – 2 dni, auto zostawione w czwartek rano i odebrane w piątek popołudniu.
Cena usługi – 550PLN

Update 29.12.2014

Mazda dostała nowy termostat – zamiennik firmy Gates + płyn Prestone.
--------------------------------
Poniżej kilka zdjęć Mazdy:
Załączniki
4571537523_6.jpg
4571537523_1.jpg
4571537523_5.jpg
Ostatnio edytowano 29 gru 2014, 18:42 przez Pawel_G, łącznie edytowano 3 razy
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2014, 19:15
Posty: 33 (0/1)
Skąd: Pabianice
Auto: Mazda 6 GY
2.0 LF-DE 108kW/147KM
2005r (FL)

Postprzez waken » 13 lis 2014, 23:57

Cześć
czujnik regulujący pracę wycieraczek faktycznie szału nie robi, a co jest nie tak z tym od świateł (nie używam)?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2012, 22:44
Posty: 41
Auto: Mazda M6 FL 2.0 LPG

Postprzez leitowdz » 14 lis 2014, 00:10

a więc przygoda z Mazdą 6 rozpoczęta :D ładny polift, nie ma co tu się rozwodzić, zobaczymy co właściciel dalej wymyśli :) może spotkamy się kiedyś na drodze, EPA niedaleko ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 lis 2011, 00:49
Posty: 422 (6/0)
Auto: Mazda 6, chipowany diesel :)

Postprzez rafałmazda » 14 lis 2014, 00:26

ten kolor... :D szerokości <spoko>
Bayerische Motoren Werke ;)
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 1 mar 2012, 19:49
Posty: 4579 (57/137)
Skąd: Płock
Auto: Jest
E39

Była:

A6 C6 3.0 TDI '09
Mazda3 BK LF
Mazda6 GG RF-5C

Postprzez Michu_M6 » 14 lis 2014, 08:17

Pawel_G napisał(a):Dunlop SP BluResponse 205/55 R16

Ładne auto, w świetnym kolorze, na dobrej oponie.... gratuluję i życzę przyjemnej, bezawaryjnej jazdy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2014, 20:17
Posty: 575 (8/32)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 6 GY, LF, 2007

Postprzez makmarc » 14 lis 2014, 09:06

Ładna Madzia, a czy przypadkiem autko nie pochodzi z tejże lokalizacji GRODZISKO/ RZGÓW KOŁO ŁODZI? :D
makmarc
 

Postprzez thing » 14 lis 2014, 09:46

kolejna śliwka do kompletu! :D
zazdroszcze Ci tej navi :P

bezawaryjnej jazdy życze :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2007, 23:11
Posty: 396 (10/4)
Skąd: Kraków
Auto: Śliwka 2.0 M6 ;)

Postprzez Kozub » 14 lis 2014, 10:15

Ja na czujnik deszczu nie narzekam, dla mnie działa ok. A czujnik zmierzchu możesz wykorzystać przy zakładaniu DRL jeżeli takie planujesz. Wtedy światła są bezobsługowe (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku :))

A tak poza tym, to świetna furka <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 wrz 2013, 13:59
Posty: 110
Skąd: Ruda Śląska
Auto: Mazda 6 GY1, 2.0. MZR-CD 143 KM, 2007.

Wcześniej – Mazda 323F BJ, 2.0. DTID, 16V, 2003.

Postprzez Pawel_G » 14 lis 2014, 10:18

waken napisał(a):Cześć
czujnik regulujący pracę wycieraczek faktycznie szału nie robi, a co jest nie tak z tym od świateł (nie używam)?


Ja na czujnik deszczu nie narzekam, dla mnie działa ok. A czujnik zmierzchu możesz wykorzystać przy zakładaniu DRL jeżeli takie planujesz. Wtedy światła są bezobsługowe (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku :))


Jazda w ciągu dnia na trybie 'Auto' może kosztować 100 PLN :P
Aczkolwiek w wolnej chwili( póki co ich brak) planuję dorwać się do tego czujnika i zobaczyć czy da się oszukać ten czujnik tak, żeby cały czas 'widział ciemność'.

leitowdz napisał(a):a więc przygoda z Mazdą 6 rozpoczęta :D ładny polift, nie ma co tu się rozwodzić, zobaczymy co właściciel dalej wymyśli :) może spotkamy się kiedyś na drodze, EPA niedaleko ;)


No może się spotkamy:)
Nic specjalnego nie wymyślę. Póki co na tablicy jest kontrola zbieżności i zabezpieczenie antykorozyjne tego, co trzeba zabezpieczyć. W przyszłości ewentualnie ww zabawa z czujnikiem zmierzchu.

makmarc napisał(a):Ładna Madzia, a czy przypadkiem autko nie pochodzi z tejże lokalizacji GRODZISKO/ RZGÓW KOŁO ŁODZI? :D


Zgadza się, stało tam kilka Mazd 6 ( wszystkie benzynowe 2.0 i 1.8, ja brałem pod uwagę tylko 2.0) i po porownaniu wybrałem (chyba) najsensowniejszą.
Jeśli makmarc wiesz coś o tym samochodzie, czego ja jeszcze nie wiem (z ilu był zespawany, ile stał pod wodą :D :D :D ) to chętnie się dowiem :)
Na marginesie – jeśli ktoś szuka M6 to można zajrzeć w te okolice. Nie reklamuję handlarza, ale w moim przypadku okazał się bardzo w porządku, były małe zawirowania z dokumentacją (brak daty produkcji auta na akcyzie uniemożliwiał rejestrację, akcyza płacona w Rzeszowie...) ale pomógł mi to załatwić w ciągu kilku dni.

thing napisał(a):kolejna śliwka do kompletu! :D
zazdroszcze Ci tej navi :P

bezawaryjnej jazdy życze :)


Navi jest caly czas wylaczona :/ brak aktualnych map. Map z 2011 roku za 300PLN nie kupię, bo od tego czasu wokół Pabianic i Łodzi dużo nowych dróg przybyło.
Póki co nie odczuwam potrzeby posiadania tam tabletu/ aftermarketowej navi. Może kiedyś...

Pozdrawiam! :)
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2014, 19:15
Posty: 33 (0/1)
Skąd: Pabianice
Auto: Mazda 6 GY
2.0 LF-DE 108kW/147KM
2005r (FL)

Postprzez thing » 14 lis 2014, 10:22

Pawel_G napisał(a):
thing napisał(a):kolejna śliwka do kompletu! :D
zazdroszcze Ci tej navi :P

bezawaryjnej jazdy życze :)


Navi jest caly czas wylaczona :/ brak aktualnych map. Map z 2011 roku za 300PLN nie kupię, bo od tego czasu wokół Pabianic i Łodzi dużo nowych dróg przybyło.
Póki co nie odczuwam potrzeby posiadania tam tabletu/ aftermarketowej navi. Może kiedyś...

Pozdrawiam! :)


jasne, ale zawsze masz jakąś baze do grzebania :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2007, 23:11
Posty: 396 (10/4)
Skąd: Kraków
Auto: Śliwka 2.0 M6 ;)

Postprzez em_dzej » 14 lis 2014, 11:33

AloHa

Fajne auteczko :D
Kolor chyba będzie zaraz najbardziej popularny na forum <czarodziej>
Dbaj i śmigaj <spoko>
MACIEK
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2013, 11:27
Posty: 2259 (88/29)
Skąd: SZY
Auto: Mazda 6 GY RF-7J '07 GEJSZA by em_dzej

Postprzez Jotec » 14 lis 2014, 12:52

Powitać kolegę i myślę że na pewno się spotkamy na drodze bo jestem z okolic Pabianic a jeżdżę na ELA :)
Ten sam kolorek co mój – czyli unikatowy i podziwiany przez wszystkich ale nie chciałbym go musieć malować :)
niech służy Madzia i do zobaczenia na drodze !
Początkujący
 
Od: 19 sie 2012, 15:34
Posty: 15
Skąd: Pabianice Łask
Auto: Mazda 6 2.0 CiTD 150KM 2007r

Postprzez Nightfall » 14 lis 2014, 18:48

Kolor cudeńko i bardzo zadbany <spoko> powodzenia
Nightfallówna
Dum Spiro Spero.....
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 11 lut 2013, 22:32
Posty: 4111 (138/173)
Skąd: Gorzów Wlkp.
Auto: Mazda 6,kombi ,2006 rok, 2.0 diesel, Dpf out,chiptuning 130 KM/363 Nm,Phantom Blue

Postprzez WisniaUs » 14 lis 2014, 21:28

Hejo,fajowska furka,a nad Nokianami sie nie zastanawiaj ja je mam i sa mega.Pozdrawiam
WisniaUs
 

Postprzez Maniekvip » 14 lis 2014, 21:42

Pawel_G napisał(a):Jazda w ciągu dnia na trybie 'Auto' może kosztować 100 PLN :P
Aczkolwiek w wolnej chwili( póki co ich brak) planuję dorwać się do tego czujnika i zobaczyć czy da się oszukać ten czujnik tak, żeby cały czas 'widział ciemność'.


Zakładasz światła do jazdy dziennej włączasz auto i zapominasz o światłach.
Coś mi się kiedyś nawinęło że czujnik jest klejony do szyby. Zawsze możesz go zakleić aczkolwiek słońce, woda i wycieraczki mogą to zerwać. Więc walnij kleksa szprejem i po kłopocie <lol>

Po za tym autko bardzo ładne szerokości...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2013, 20:01
Posty: 752 (17/11)
Auto: Mazda6
Mazda3

Postprzez loockas » 14 lis 2014, 22:05

Maniekvip napisał(a):Coś mi się kiedyś nawinęło że czujnik jest klejony do szyby.


Dokładnie tak. Chyba w każdym samochodzie jest w szybie, mniej więcej na wysokości wstecznego lusterka. Powinno być widać "oczko".

Zawsze może Ci tam ptak nasr...ć i po problemie :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez makmarc » 14 lis 2014, 23:47

Nie, nie wiem o niej zbyt wiele, kojarzę człowieka, z tego co mi wiadomo ma dobre dojście do tych M6, sporadycznie trafia mu się M3 lub coś innego z palety Mazdy, ale szóstki to jego konik, kiedy nie zajedziesz na placu ok. 6-8 sztuk, raz widziałem 12 pod balkonem, robiło wrażenie :)
makmarc
 

Postprzez mmarcis4 » 15 lis 2014, 14:20

em_dzej napisał(a):Kolor chyba będzie zaraz najbardziej popularny na forum

Moja była pierwsza na forum?? :P
Kolor jest faktycznie bardzo ciekawy i ładny,no i fakt ciężki do określenia.
Pawel_G napisał(a):– czujnik deszczu/automatyczne wycieraczki (beznadziejne)
– czujnik zmierzchu/automatycznie włączane światła mijania (bezużyteczne)

Trochę tego nie rozumiem,czujnik deszczu jak dla mnie działa ok,fakt czasem mógł by działąć troche inaczej ale on przecież nie zna myśli kierowcy <glupek2>
Czujnik zmierzchu jak założysz światłą dzienne to go docenisz :D
Ps:ładna M6,szerokości i bezawaryjności życzę.

Dopisano 15 lis 2014, 14:21:

Wisniaus napisał(a):a nad Nokianami sie nie zastanawiaj ja je mam i sa mega.

Dokładnie <spoko> ,też mam i na lato i na zimę,bardzo fajne gumki :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lut 2013, 16:12
Posty: 624 (0/1)
Auto: Mazda 6 fl 2006rok 2.0 Benzyna
Czarna śliwka :)

Postprzez Maniekvip » 15 lis 2014, 14:52

mmarcis4 napisał(a):Dokładnie <spoko> ,też mam i na lato i na zimę,bardzo fajne gumki :D


Ja też mam Nokiany na zimę WRD3 czy jakoś tak opona dwa razy z rzędu w rozmiarze 195/65 R15 okazała się najlepsza na śniegu i nie nie tylko. Zapłaciłem za 4 szt. 900zł i co? I jestem mega rozczarowany.
:]
<lol>
<lol>
<lol>
<lol>
<lol>
Jestem rozczarowany zimą oczywiście bo tylko trzy razy przejechałem się po śniegu :(
Weź tu kup super gumy by jeździć po gołym asfalcie.
Jeśli klimat będzie taki jaki jest to następne zimówki kupię klasy budżet a nie premium. Szkoda kasy.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2013, 20:01
Posty: 752 (17/11)
Auto: Mazda6
Mazda3

Postprzez pablo33 » 15 lis 2014, 16:12

mmarcis4 napisał(a):
em_dzej napisał(a):Kolor chyba będzie zaraz najbardziej popularny na forum

Moja była pierwsza na forum?? :P
Kolor jest faktycznie bardzo ciekawy i ładny,no i fakt ciężki do określenia.


Chyba moja była pierwsza :P

A kolor 28W (Festival Schwarz Metalic) tak się nazywa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 lut 2012, 01:16
Posty: 655 (3/4)
Skąd: Janow Lubelski
Auto: Mazda 6 GY 2.0 147 km Exclusive, 2006r. LPG Stag 300 Premium
Czarna Śliwka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy Nasze Mazdy