Mazda Xedos 9 TA KL '01, brilliant black

TA / HD / HC / HB

Postprzez Fiszka » 25 gru 2013, 18:58

Witam, postanowiłam wreszcie odezwać się na forum, które czytam od lat paru... :)
Od maja 2013 roku jestem szczęśliwą posiadaczką Mazdy Xedos 9 TA KL '01. Nie jest to moja pierwsza Madzia, wcześniej szlifowałam nierówne ulice Wrocławia i całej Polski moją ukochaną 626 GD z '91 roku (DOHC 2.0i 16V, 140KM), która niestety z powodu nadmiernej ilości rdzy najpierw przestała wyglądać, a w niedługim czasie mi służyć... Niestety naprawy 626 ciągnęły się w nieskończoność – jedna rzecz została naprawiona – psuła się druga i tak w kółko, więc nastał czas na wymianę samochodu i kupno czegoś "z tego wieku". :)

Jak na kobietę wyznacznik doboru auta był banalnie prosty: musi być to Mazda, musi być czarna i musi posiadać to wszystko co posiadała moja 626-tka. Problem polegał na tym, że 626 z '91 roku miała wszystko co współczesne samochody... a ja nie potrafiłam odmówić sobie komfortu. :)

I tutaj zaczyna się przygoda z poszukiwaniem. Po odfiltrowaniu Mazd, które mają silnik o mocy => 140KM pozostawał już niewielki wybór, a byłam dodatkowo ograniczona budżetem. Uwagę przykuły Mazdy Xedos 9...
Czy to pełnoletnie, czy właśnie te nowsze wersje po lifcie wyglądały wręcz obłędnie.
Przyznam, że nigdy wcześniej nie widziałam tego samochodu "na żywo" na ulicy... Ale przeglądając zdjęcia zakochałam się "od pierwszego spojrzenia".
Znalazłam swój egzemplarz w okolicach Zielonej Góry, zarejestrowany od roku w Polsce. Xeda kupiłam od osób prywatnych.
Pierwsza rejestracja miała miejsce w Niemczech w 2002 roku i przez 10 lat Mazda należała do "Pana Niemca". Do autka dostałam pełną dokumentację: książkę serwisowa, grubą instrukcję obsługi po niemiecku (którą namiętnie tłumaczyłam translatorem przez pierwszy miesiąc po kupnie :)), faktury z ostatnich 3 lat dotyczące różnych wymian (w tym wymiany rozrządu) oraz montażu świateł do jazdy dziennej, certyfikat DEKRA i papiery dotyczące emisji spalin pozwalające Xedowi jeździć w niemieckiej zielonej strefie oraz komplet 3 oryginalnych kluczyków z pilotem.
O komforcie prowadzenia tego samochodu i przyjemności z jazdy mogę pisać i pisać, ale kto posiada Xeda, albo chociaz raz zasiadał za jego kółkiem ten wie...

A teraz trochę suchych faktów:
– Rok pordukcji: 2001,
– Kolor: Brilliant Black,
– Silnik: 2,5 V6 24V DOHC,
– Automatyczna skrzynia biegów,
– Przebieg w momencie kupna: 179 000

Wyposażenie:
– 4 poduszki powietrzne,
– Klimatronic,
– ABS, TCS,
– wspomaganie kierownicy,
– elektryczne szyby,
– elektryczny szyberdach,
– elektrycznie składane, regulowane lusterka,
– podgrzewane lusterka,
– skórzana tapicerka,
– podgrzewane przednie fotele,
– elektrycznie regulowany fotel kierowcy i pasażera
– oryginalne alufelgi 16" + nowa alufelga od kompletu w schowku na koło ;)
– immobiliser, centralny zamek
– tempomat,
– schowek na narty,
– przyciemniane tylne szyby,
– czujniki parkowania z tyłu (moduł BOSCH)
– radio JVC z Bluetooth i zestawem głośnomówiącym

Dokonane wymiany / naprawy:
– Wymiany oleju silnikowego LIQUI MOLY Super Leichtlauf 10W40 oraz filtrów
– Wymiana tarcz hamulcowych tylnych (Brembo) oraz klocków hamulcowych (TRW)
– Zerwanie naklejek z tylnej klapy bagażnika, z naklejką Appla męczyłam się 1,5h, używając do pomocy suszarki...
– Wymiana klocków hamulcowych przednich (TRW)
– Demontaż świateł LED do jazdy dziennej ;)

Kilka fotek jeszcze z ogłoszenia, robionych przez poprzedniego właściciela:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W sierpniu zostaliśmy zaszczyceni możliwością towarzyszenia Młodej Parze w ich najważniejszym dniu.
Tak prezentuje się Xedos po ręcznym woskowaniu. :) Dekoracje wg. pomysłu młodych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mój rekord najniższej średniej spalania uzyskanej na odcinku ok. 75km, w lecie (wlokłam się ok. 80km/h w nocy) to 6,4l/100km
Obrazek

Muszę jeszcze przedstawić najlepszą koleżankę Xeda, pannę Carismę nieodłączną towarzyszkę nocnych szlifów, pomruków silników, pomocną dłoń (a może oponę?:P) i nie tylko. Zdjęcie poniżej przedstawia wypad na babski "szoping"... :D
Obrazek
(Madzia i Misiu, znane także pod pseudonimem Xed i Cariś...)


No i na koniec wspomnienie mojej byłej 626, czyli mojego Paździocha (z góry przepraszam za jakość zdjęć...) :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek



28.06.2014 – Track Day Wrocław 2014
Obrazek
Fot. – loockas
Obrazek
Fot. – loockas

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN. :)
Ostatnio edytowano 8 cze 2016, 18:19 przez Fiszka, łącznie edytowano 8 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2013, 00:06
Posty: 75 (6/13)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda Xedos 9 2,5 KL 2001

Postprzez deejay27 » 26 gru 2013, 10:33

Witamy w naszym wąskim gronie X9/Millenia . Auto w super stanie , doskonałe połączenie pięknego i bardzo rzadkiego auta z płcią piękną za jego kieownicą. Domyślam się, przejazd tym autem powoduję skręt szyjny u wszystkich przechdniów:)Pozdrawiam i życzę bezawaryjnej jazdy .
Obrazek
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 6 gru 2009, 12:35
Posty: 3100 (13/54)
Skąd: Barlinek
Auto: Mazda Xedos 9 TA Kl 95 r. +LPG
Xedos 9 TA KL 99 r. LPG :)

Postprzez ptaszek775 » 26 gru 2013, 10:54

Gdzie wy wykopujecie takie 9-tki
Marzy mi sie czarna 9
Wielkie graty za wspaniale auto. Zddowy egzemplarz. Powodzenia mi bezawaryjnosci
X E D O S 6Obrazek
Sprzedam pompe wody xedos 6 2.0
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2012, 07:54
Posty: 753 (2/2)
Skąd: Kościan okolice
Auto: viewtopic.php?f=314&t=156205

Postprzez Beny » 26 gru 2013, 11:33

Troche nam 9 w 2013 przybyło :D Witamy.
TRW dobry wybór,troche pylą ale skuteczność hamowania jest zadowalająca.
Dopiero teraz zauważyłem ze polift ma na tylym oparciu 3 zagłowek :P
Podobają Ci sie te szyby?Jak juz ściemniać to całość bo tak średnio wygląda,no chyba że juz były.

PS:Szofera ze zdjęcia bym nie wycinał :D za to wyciął bym ta dekoracje <glupek2>
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Majk500 » 26 gru 2013, 13:19

Oj oj... faktycznie ładniutki egzemplarz :D
Nie zgrzeszę jeśli napiszę że nie pogardziłbym takowym <rotfl>

bezawaryjności i gładziutkich dróg :)
chyba jeb*a Ci uszczelka pod gofrem... pa jak się dymi...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 paź 2011, 23:18
Posty: 950 (1/11)
Skąd: Poznań
Auto: LS400 –>1UZ-FE
MX-6 GD-> F2T

Postprzez Dominator » 26 gru 2013, 13:29

Samochod bardzo ladny, w swietnym kolorze.. ale utrzymac w czystosci to nie lada wyzwanie, cos o tym wiem niestety ;)
Coraz bardziej mam ochote na X9 :)
Kobieta za sterami limuzyny, szacunek :)

mam tylko jedno ale.. Dlaczego przod samochodu jest oszpecony tymi pseudo swiatlami ledowymi? Wyrzuc to i ciesz sie pieknem samochodu :)
Szerokosci :)
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 23:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez Fiszka » 26 gru 2013, 15:01

Dziękuję wszystkim za miłe przyjęcie i komentarze. ;)

Deejay27 skręt szyjny czasem jest, raz chłopak wywaliłby się na motorze przejeżdżając obok, kiedy wsiadałam do auta. :D Ogólnie Xedy wzbudzają ciekawość w ludziach... aczkolwiek często połączenie kobieta (w dodatku młoda) + duże auto wywołuje strach u płci przeciwnej (szczególnie przy manewrach parkingowych :D).

Beny, szyby są oryginalne, takie już były, czy mi się podoba takie połączenie? Hmm... chyba tak, a może już się przyzwyczaiłam.
Dekoracje należały do Młodych i takie sobie wymyślili, jak dla mnie Xedos z tą kokardą wygląda jakby miał katar i smarkał (za przeproszeniem) w chusteczkę. :)

Dominator, czytasz mi w myślach, LEDy prawdopodobnie wylecą, bo mi również się nie podobają :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2013, 00:06
Posty: 75 (6/13)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda Xedos 9 2,5 KL 2001

Postprzez risto77 » 28 gru 2013, 15:12

Piękna sztuka <spoko> .
Do zobaczenia na wrocławskich ulicach.
Obrazek
Przedstawiciel Dolnego Śląska
 
Od: 5 gru 2013, 20:11
Posty: 2293 (201/63)
Skąd: stolyca zDolnego Śląska
Auto: Xedos 6 ®isto ©oncept, Mazda 323F 2,0 '01 ,
SIMSON SR 2 '59r ,
Suzuki GR650 '83r
Były: Trabant Polo, Fiat 125p, Xedos 6 KF '96
Bashan 250 – skradziony,
Colt '99 1,3,
TDM 850 '01

Postprzez Dymian » 29 gru 2013, 14:45

jakie jest ET felg?
mam taki wzór na zapasie a jak go zakładałem to wygląda tragicznie bo się mega chowa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 cze 2013, 20:33
Posty: 604 (0/1)
Skąd: Lubelskie
Auto: był: Xedos 9, 2,5v6, 2002
Jest Phaeton.

Postprzez DonMateok » 29 gru 2013, 14:54

Super samochod, wiele nowych sie przy nim chowa :) ile taka sztuka kosztowala?
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2013, 18:26
Posty: 69 (0/2)
Auto: ST220

Postprzez zibi626 » 30 gru 2013, 11:07

Pięęęęęęękna...ta GDejka :) 626 z FE3N to moje marzenie, sam miałem GD,ale ze zwykłym 90 konnym FE – bardzo przyjemne auto.

A co do Xedosa to koledzy już napisali – piękna sztuka, wiele osób się za naszymi X9-tkami ogląda :) Tylko mało zdjęć wnętrza – chociaż wszyscy wiemy jak ono wygląda hehe ;)

Te ledy...jak już je zostawiać to chociaż zmienić sposób montażu tak,żeby były równo z linią zderzaka a nie jak teraz. Jak dla mnie LEDy w X9 bardzo się przydają biorąc pod uwagę,że w słoneczne dni jak włączymy światła to praktycznie na wyświetlaczu nic nie widać – chyba, że przetnie się czerwony kabelek,ale czy to nie wpłynie jakoś jeszcze na jego pracę ? – one lubią przygasać...

Życzę przyjemniej eksploatacji i bezawaryjności bo X9 niestety w naprawach do tanich nie należy...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 gru 2006, 19:54
Posty: 796
Skąd: Kraków
Auto: Były:
Mazda 626 Cronos 2.0 16V '95 LPG BRC24,Mazda Xedos 9 2,5 KL A/T '94 LPG BRC56 :(
Jest
Honda Stream 2.0 iVTEC '01 BRC24

Postprzez Longbow » 30 gru 2013, 22:15

Teraz dopiero porządnie obejrzałem zdjęcia Twojej Xedoski :P ona faktycznie jest identyczna jak moja :D te same czujniki parkowania z buzerem na prawym tylnym słupku i takie samo przyciemnienie szyb nawet jest :D na wiosnę robimy małego spota z sesją zdjeciową ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2007, 23:49
Posty: 143 (0/1)
Skąd: PSE
Auto: Xedos 9 KJ 00'
Xedos 9 KL 00' FL

Postprzez Fiszka » 31 gru 2013, 16:42

Dymian napisał(a):jakie jest ET felg?
mam taki wzór na zapasie a jak go zakładałem to wygląda tragicznie bo się mega chowa

Jeśli gdzieś na feldze odczytam ET to napiszę. Po Nowym Roku zmieniam klocki, więc jakby nie było to może uda mi się jakoś zmierzyć. :)

zibi626 napisał(a):Pięęęęęęękna...ta GDejka :) 626 z FE3N to moje marzenie, sam miałem GD,ale ze zwykłym 90 konnym FE – bardzo przyjemne auto.

GDejka może i piękna, bo zdjęcia nieostre...
Strasznie lubiłam pomruk tego silnika i wydechu, czułam, że te 140KM dalej tam siedzi, bo "serce" miała jak dzwon. :) Ale moja cierpliwość się skończyła, w zasadzie oprócz silnika, blach i wnętrza miałam prawie cały "nowy" samochód. Wymienione zostało chyba wszystko... Mogłabym wymieniać, ale to temat na zupełnie osobny wątek. Na części poszło duuużo pieniędzy... taka moja mała osobista skarbonka...
Gdyby nie rdza jeździłabym nią dalej, bo te wszystkie naprawy robione były tylko dlatego, że cała elektryka i serducho pracowało.
Cały czas się waham czy jej nie sprzedać w całości, albo na części... <płacze>

zibi626 napisał(a):A co do Xedosa to koledzy już napisali – piękna sztuka, wiele osób się za naszymi X9-tkami ogląda :) Tylko mało zdjęć wnętrza – chociaż wszyscy wiemy jak ono wygląda hehe ;)
Te ledy...jak już je zostawiać to chociaż zmienić sposób montażu tak,żeby były równo z linią zderzaka a nie jak teraz. Jak dla mnie LEDy w X9 bardzo się przydają biorąc pod uwagę,że w słoneczne dni jak włączymy światła to praktycznie na wyświetlaczu nic nie widać – chyba, że przetnie się czerwony kabelek,ale czy to nie wpłynie jakoś jeszcze na jego pracę ? – one lubią przygasać...

Nadrobię ze zdjęciami, bo uważam że trafiłam na egzemplarz jakiegoś Niemca pedanta. :)
W bagażniku chyba nic nie było wożone, na tylnej kanapie również... :) Przez te kilka miesięcy ja ją chyba bardziej wyeksploatowałam niż była przez te 12 lat...
LEDy zostawiłabym, gdyby nie to, że te są paskudnie zamontowane i nie pasują, będę jeszcze kombinować. Wkurza mnie trochę też to, że na zapalonym silniku w chwili obecnej nie jestem w stanie zgasić świateł. LEDy świecą się cały czas na pozycji "wyłączone", nie wiem jak jest to montowane w innych autach – denerwuje mnie to szczególnie w nocy, kiedy muszę przystanąć na parkingu, nie gaszę silnika, a światła się świecą. Przydałby się pewnie jakiś dodatkowy pstryczek elektryczek od tych świateł.

DonMateok napisał(a):Super samochod, wiele nowych sie przy nim chowa :) ile taka sztuka kosztowala?

Powiedzmy, że ten egzemplarz kosztował 15k z małym dodatkiem. :)

Longbow napisał(a):na wiosnę robimy małego spota z sesją zdjeciową ;)

Czekam zatem z niecierpliwością, wosk i szmatki mam w pogotowiu ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2013, 00:06
Posty: 75 (6/13)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda Xedos 9 2,5 KL 2001

Postprzez ptaszek775 » 31 gru 2013, 20:34

Swiatla dzienne prawdopodobnie podlaczone sa pod zapalniczke albo pod stacyjke zeby mniej rozbierania bylo
Sprawdz bo tak przewaznie sie robi
Tez tak montowalem
Lub idz po przewodzie od swiatel i gdzie cie zaprowadza
X E D O S 6Obrazek
Sprzedam pompe wody xedos 6 2.0
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2012, 07:54
Posty: 753 (2/2)
Skąd: Kościan okolice
Auto: viewtopic.php?f=314&t=156205

Postprzez ZdzichuZ » 1 sty 2014, 08:02

Dymian napisał(a):jakie jest ET felg?
mam taki wzór na zapasie a jak go zakładałem to wygląda tragicznie bo się mega chowa


Z tego co pamiętam to ten wzór ma ET 55 – przynajmniej taki miały te, które chciałem sam kupić.

Fiszko piękny Xedos. czarny to najlepszy kolor do tego auta. Co do GD, to z tego co rozumiem dalej jest w Twoim posiadaniu?
ZdzichuZ
 

Postprzez jedrzej07 » 1 sty 2014, 20:15

Te felgi mają ET 55 i szerokość 6,5 – wiem bo niedawno taki sprzedawałem ;)
Autko piękne i widać, że mega zadbane <spoko>
Sprzedam większość części do Mazdy Xedos 9 Millenii 2.5 V6 2001 2002
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2009, 22:08
Posty: 2047 (2/16)
Skąd: Piotrków Kujawski
Auto: Była Mazda Xedos 2.0 V6 KF 1994
Jest Mazda Millenia S 2.3 V6 KJ 2001

Postprzez Złoty » 7 mar 2014, 21:10

fajne wozidlo <serduszka> oby służyła jak najlepiej bez żadnych poważniejszych awarii :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 sty 2013, 18:00
Posty: 149 (0/3)
Skąd: Kraków Nowa Huta
Auto: Mazda 626 2.0 TurboDI
My Mazda's
viewtopic.php?f=314&t=153609&view=unread#unread

Postprzez Fiszka » 27 cze 2014, 12:18

Oj dawno nic nie pisałam, bo w zasadzie nie było się czym chwalić.
Dzięki za miłe słowa powyżej. ;)

Xed miał trochę 'kaprawe' oczka i postanowiłam przywrócić im dawny blask. <jupi>
Niestety po moich mało profesjonalnych zabiegach efekt był fajny, ale krótkotrwały i to co się stało z reflektorami po kilku miesiącach było straszne, więc musiałam oddać je w ręce specjalistów. ;)

PRZED:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PO:
Obrazek
Obrazek

Efekt jak dla mnie jest bardzo zadowalający i mam nadzieję, że przy odpowiednim dbaniu o autko utrzyma się dłużej niż ostatnio. ;)
Ostatnio edytowano 8 cze 2016, 18:20 przez Fiszka, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2013, 00:06
Posty: 75 (6/13)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda Xedos 9 2,5 KL 2001

Postprzez Beny » 27 cze 2014, 13:00

Jeśli zostały czymś zabezpieczone to efekt będzie na długo. Niezabezpieczone z 2lata wytrzymają.Jaka cena zabiegu?

Dopisano 27 cze 2014 13:01:

Jeśli zostały czymś zabezpieczone to efekt będzie na długo. Niezabezpieczone z 2lata wytrzymają.Jaka cena zabiegu?
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Fiszka » 27 cze 2014, 13:55

Hmm... w sumie nie wiem czy zostały czymś konkretnie zabezpieczone, zobaczymy z czasem, choć już teraz po Twojej słusznej uwadze zastanawiam się nad zakupem jakiegoś takiego specyfiku do używania-
Meguiar’s Headlight Protectant – Środek do ochrony reflektorów przed promieniowaniem UV. ;)
Zapłaciłam 65 zł za sztukę.
Ostatnio edytowano 27 cze 2014, 21:04 przez Fiszka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2013, 00:06
Posty: 75 (6/13)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda Xedos 9 2,5 KL 2001

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy Nasze Mazdy