Skrzynia biegów. Chrobotanie i kłopoty z włączeniem biegu (z 1 na 2) – Rozwiązanie

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez krzysiekk38 » 4 maja 2009, 06:11

Witam w mojej Madzi nadal potrafi "zgrzytnac" dwojka a mam przejechane 15 tys km.Ale tylko przy dynamicznej i szybkiej zmianie z jedynki na dwojke,jezeli robie to wolniej to nie ma problemow.Z reszta biegow jest ok.Co do dynamiki i spalania.Mysle ze jezeli chodzi o dynamike (zwawosc,przyspieszenie,wkrecanie sie na obroty)to nie zauwazylem zadnej widocznej poprawy.Co do spalania,owszem pali mi troszeczke mniej(okolo 0,5 litra)ale rzadko kiedy udaje mi sie zejsc po miescie ponizej 8-8,5 litra.Trasa natomiast przy oszczednej jezdzie(po Polsce) potrafi spalic nawet 5,5 litra,nizej nie zejdzie :) Trasa autostradowa przy sredniej predkosci 100 km/h okolo 6-6,5 litra.Korozja drzwi tylnych-nie zauwazylem zadnych niepokojacych sladow i ogniska korozji(oby tak zawsze).Pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 13 mar 2009, 12:03
Posty: 64
Skąd: Bielsko-Biala
Auto: Mazda 6 2,0 MZR-CD 140 KM 2008

Postprzez Marianek » 31 sty 2012, 18:26

Witam,
Opisze swój problem dla przestrogi innych, żeby wiedzieli na co zwrócić uwagę.
Od pewnego czasu, pojawił się u mnie problem z przełożeniem (włączeniem drugiego biegu, czyli ze zmianą z 1 na 2...
Wtedy to zdarzały się chrobotania, a na dźwigni biegów "czuć" było, bez wyraźnego dźwięku przejście z biegu na bieg i obrót zębatek. Problem zgłosiłem do serwisu (ASO Belgia). Podczas wizyty została przeprowadzona jazda próbna z właścicielem serwisu, a następnie sprawa została opisana i przekazana do oceny Mazda Belgium.
Decyzja Mazdy Belgia:
Wyznaczono procedurę naprawy, wyeliminowania usterki:
1 – wymiana oleju na gęściejszy
2 – wymiana 1 i 2 biegu
3 – jak nie podziałają powyższe, to całkowita wymiana skrzyni biegów (raczej nie będzie <oczy> )

Olej został wymieniony, ale po przejechaniu ponad 1000km stwierdzono brak poprawy...
Została podjęta decyzja o wymianie 1 i 2 biegu, a przy okazji (z zalecenia Mazdy Belgia) zostały wymienione również synchronizatory 1,2,3,4 .
Jak na tą chwile jest lepiej, choć póki silnik i skrzynia są zimne np. po dłuższym postoju, to drążek stawia lekkie opory (ciężej chodzi)...
ale cieszę się, że póki co nic nie chrobocze. <jupi>
Dodaje zdjęcia mojej skrzyni:

zebatka1.jpg


najważniejsze ze jest tam widoczne pękniecie na zębatce, które było prawdopodobnie winowajca.

zebatka2.jpg


ps. Nie chce nawet myśleć co by było jakby to pękło całkowicie :>
Wszystko wykonane na gwarancji.
Pozdrawiam
Marian

ps2. Wojtek, ewentualnie popraw nazwę tematu jak nie będzie prawidłowa lub utrudniać ewentualne wyszukanie.
Ostatnio edytowano 3 lip 2013, 07:57 przez bieski, łącznie edytowano 2 razy
Powód: poprawilem ;)
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 13:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Kamil » 31 sty 2012, 19:05

zgroza. Oby to był odosobniony przypadek. u mnie, w te aktualne mrozy, biegi wskakują inaczej, ciężej niż w lato, ale nie jest źle... ufff ;)
Kamil
 

Postprzez Wojtek » 31 sty 2012, 19:10

Marianek napisał(a):jest tam widoczne pękniecie na zębatce, które było prawdopodobnie winowajca.

no to teraz wszyscy co maja problemy z zalączeniem dwojki... prosze sprawdzcie swoje skrzynie pod tym katem... :|

ps. Marianek, klubowicze moga wrzucac zdjecia na forum ;)
ps.2. mam nadzieje, ze to wlasnie byla przyczyna...
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 12:44
Posty: 17490 (109/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Tomek6 » 31 sty 2012, 19:59

U mnie skrzynia odpukać ok. Mam nadzieję, że nikomu z nas nie przytrafi się coś takiego jak Tobie Marianek, bo myślę, że byłby spory stres żeby to naprawić w naszych ASO.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 22:42
Posty: 1297

Postprzez polak900 » 31 sty 2012, 20:22

ooo fuc....
mazda zaczyna mieć ciekawe wpadki
poza tym u mnie skrzynia ok
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 18 lis 2010, 19:00
Posty: 911 (1/2)
Auto: M6 GH 2.0 MZR DISI Ex+
Subaru Legacy 2.0 D MY10

Postprzez zielony110 » 31 sty 2012, 20:39

Tomek6 napisał(a):byłby spory stres żeby to naprawić w naszych ASO

Moze i tak, ale co maja powiedziec Ci co maja juz auto po gwarancji :(
Tutaj taka naprawa na koszt wlasny nie nalezalaby do najtanszych <oczy>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2011, 19:20
Posty: 2619 (3/5)
Skąd: UK/Bydgoszcz
Auto: Inne

Postprzez Wojtek » 31 sty 2012, 20:58

zielony110 napisał(a):Moze i tak, ale co maja powiedziec Ci co maja juz auto po gwarancji

chyba, ze okaze sie, ze winna jest wadliwa produkcja...
wtedy bedzie recall... dla wszystkich ;)

ale gdybanie zostawmy... miejmy tylko nadzieje, ze jest to odosobniony przypadek...
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 12:44
Posty: 17490 (109/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez glowasiek » 31 sty 2012, 21:06

no to sie nie popisali :|
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2010, 21:36
Posty: 1675 (3/6)
Skąd: z daleka
Auto: Mazda 6 GH sport

Postprzez Paweł » 1 lut 2012, 00:52

Wojtek napisał(a):chyba, ze okaze sie, ze winna jest wadliwa produkcja... wtedy bedzie recall... dla wszystkich

Na LA4A-EL nie było żadnego recall'u, a te skrzynie padały jak muchy :P.
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 14:13
Posty: 11057 (564/887)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez Marianek » 1 lut 2012, 16:22

Tomek6 napisał(a): bo myślę, że byłby spory stres żeby to naprawić w naszych ASO.

Zawsze teraz się można poprzeć Mazda Belgium niech wyślą wyślą zapytanie,
w razie potrzeby służę pomocą podam swój VIN do kontaktu :]

zielony110 napisał(a):Tutaj taka naprawa na koszt własny nie nalezalaby do najtanszych <oczy>

Faktura opiewała na sumę 2345.47eur :|

glowasiek napisał(a):no to sie nie popisali :|

Wojtek napisał(a):chyba, ze okaze sie, ze winna jest wadliwa produkcja...
wtedy bedzie recall... dla wszystkich ;)

Myślę ze to wada materiałowa,a zębatką poleci zapewne do Japonii na kontrole
i wtedy się okażę,każdemu producentowi się zdarza,ważne jaka jest jego reakcja na to.
Ale nie sadze ze to będzie jakiś problem bo to pewnie odosobnione przypadki nie jakaś masówka.
A nie zdarzył się chyba jakiś przypadek masowego sypania się skrzyń.
A co ważniejsze nie każdemu to przeszkadza.
Moja zona jest przeczulona na wszystkie stuki póki i inne tam i głownie dlatego bardziej się tez tym zainteresowałem,wiecie jak z kobieta jest ;)
Pozdrawiam
Marian
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 13:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Tomek6 » 1 lut 2012, 19:32

Marianek napisał(a):Moja zona jest przeczulona na wszystkie stuki póki i inne tam


I bardzo dobrze. Inna kobieta narobiłaby jeszcze więcej atrakcji z tą skrzynią a Twoja sam widzisz :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 22:42
Posty: 1297

Postprzez Marianek » 17 kwi 2012, 20:48

Niestety problem powrócił :( .
Myślałem ze to problem mrozów jakie były bo każdemu ciężej skrzynie chodziły,
ale po ociepleniu było tak samo.
Madzia dziś trafiła już na warsztat,zgodnie z procedura Mazdy Belgium została zakwalifikowana do wymiany w celu usunięcia usterki,na zamówioną skrzynie czekaliśmy 3 tygodnie z tego
ja tydzień w Polsce bylem.
W czwartek odbiór poinformuje co i jak.
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 13:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Wojtek » 19 cze 2012, 22:37

koledzy... rady typu "ja wymienilem olej i pomoglo" w tym watku... <nie>
...maja sie tak jak wymiana akumulatora do braku plynu do spryskiwacza szyb... :|

1. posty na temat wymiany oleju przenioslem do poprawnego watku: jaki olej do skrzyni polecacie?
2. prosze, piszcie na tematy, a nie gdzie popadnie... bo sami sobie robicie balagan... <głaszcze>

ps. Marianek, czy mozesz podsumowac prace skrzyni po kilku miesiecznym okresie uzytkowania?
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 12:44
Posty: 17490 (109/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Marianek » 20 cze 2012, 14:27

Wojtek napisał(a):ps. Marianek, czy mozesz podsumowac prace skrzyni po kilku miesiecznym okresie uzytkowania?


Raczej kilometrów :) Jest super,nie ma poprzednich problemów,skrzynia chodzi jak należy przejechane nie cale 4tysiace.
Zobaczymy jeszcze jak będzie w zimę kiedy temperatury spadną, ale nie sądzę żeby problem powrócił .
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 13:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Decik » 13 sie 2012, 21:39

A u mnie po przebiegu 16 tys km odzywa się głośne sprzęgło nie wspominając o skrzyni biegów która przy zmianie biegu z z 1 na 2 i z 2 na 3 haczy. Po wizycie w aso dowiedziałem się że nie jestem odosobnionym przypadkiem a co najgorsze ze Mazda uważa ze ten typ tak ma! Przestrzegam wszystkich przed zakupem tego auta nawet nowego choć jest takie ładne!
Decik
 

Postprzez Marianek » 13 sie 2012, 22:47

Decik napisał(a):Po wizycie w aso dowiedziałem się że nie jestem odosobnionym przypadkiem a co najgorsze ze Mazda uważa ze ten typ tak ma!

Mazda tak nie uważa a wiem to po swoim przykładzie. Dostałeś opinie odmowy naprawy od ASO na papierze?
Winę raczej trzeba pokładać w twoim serwisie itd.
Decik napisał(a):Przestrzegam wszystkich przed zakupem tego auta nawet nowego choć jest takie ładne!

Zmień serwis to i spojrzenie na markę się może zmieni.
Czytając wiele for tematycznych,również innych marek i niestety taka beznadziejna jest sytuacja w Polsce żeby klient zostawił jak najwięcej kasy w ASO,a centrala wygenerowała jak największy przychód.
Raczej w <dupa> maja to czy klient wróci do marki.
Oczywiście są ASO (wszystkich marek) które cenią sobie klientów ale póki co w PL jest ich mało.
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 13:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez glowasiek » 14 sie 2012, 07:55

Decik napisał(a): nie wspominając o skrzyni biegów która przy zmianie biegu z z 1 na 2 i z 2 na 3 haczy.

Rozwiazaniem problemu jest wymiana oleju w skrzyni :P Wystarczy poczytac niektore tematy na forum zanim zacznie sie glosic dziwne teorie. Jest dokladnie tak jak polak pisze , obecnie niewazne czy to BMW,MERC, AUDI czy inna z powazanych marek – wszystkie maja wieksze badz mniejsze problemy a to z lakierami a to z korozja albo kosztowna elektronika.

aaaa zapomnialem dodac najwazniejsze :) Obecne auta sa bardzo czule, jak ktos jest rzeznikiem to dlugo sie nimi nie nacieszy. Trzeba dbac dbac i jeszcze raz dbac, dogladac a wszystko bedzie ok :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2010, 21:36
Posty: 1675 (3/6)
Skąd: z daleka
Auto: Mazda 6 GH sport

Postprzez Gene_Hunt » 12 wrz 2012, 09:55

Po ok. 25 kkm ten problem wystąpił w moim aucie. Przy zmianie z 1 na 2 czasami zgrzytało tak, jakbym nie używał sprzęgła. No i to była loteria, bo czasami przez parę dni nic się nie działo, a innym razem występowało kilka razy dziennie. Problem zgłoszony w ramach gwarancji. W czasie jazdy próbnej z pracownikiem serwisu, zgrzyty "na szczęście" też wystąpiły. Samochód odstawiony na kilka dni i wymiana 2. biegu wraz z , o ile dobrze pamiętam, synchronizatorem. Po naprawie "dwójka" wchodzi trochę ciężej, tak jak w nowym samochodzie. Nie jest to uciążliwe i na pewno z czasem się wyrobi.
Tu ukłon w stronę serwisu BMG w Gdyni. Według ich procedury, na taką naprawę na gwarancji, powinni uzyskać zgodę centrali w wawie. Dopiero po zatwierdzeniu mogą zamówić części. Zamówiono je jednak wcześniej, przez co samochód stał u nich dużo krócej.
Mam tylko nadzieję, że to się nie powtórzy po następnych 25 tys. km.
Dziwi mnie też, że Mazda PL nie ogłasza akcji serwisowej, skoro przed tym problemem przestrzegają tu:

http://autokult.pl/2012/04/16/mazda-6-g ... i-problemy

Cytat: "Podczas jazdy próbnej przed zakupem używanego egzemplarza Mazdy 6 warto sprawdzić, czy nie ma problemów z wrzuceniem 1. i 2. biegu. Jeśli bieg nie chce zaskoczyć albo w czasie jego wbijania słychać zgrzyt, to najprawdopodobniej winę za to ponoszą uszkodzone synchronizatory."
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 9 wrz 2012, 10:00
Posty: 10
Skąd: Pomorskie
Auto: Mazda6 hatchback GH Sport, 2,5 benzyna, 2010

Postprzez Marianek » 12 wrz 2012, 14:18

Gene_Hunt napisał(a):Dziwi mnie też, że Mazda PL nie ogłasza akcji serwisowej,

Oglasza je producent nie importer,importer (lokalny przedstawiciel) wykonuje je na zlecenie centrali.
Problem Mazdzie znany dlatego zamówili od razu części,ale nie występuje we wszystkich autach dlatego nie ma na to akcji.
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 13:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6