Stukot podczas przyśpieszania na drugim/trzecim biegu (Mazda 323f BA V6)

Postprzez MacManus » 7 lis 2011, 21:12

Cześć,

Garść informacji:

W ciągu ostatnich dwóch dni używania auta (piątek i dzisiaj) podczas jazdy po mieście do moich uszu doszły chwilowe, niepokojące odgłosy z silnika. Podczas standardowego przyśpieszania (wczoraj na drugim, dzisiaj dla odmiany na trzecim biegu) podczas wkręcania się na obroty usłyszałem stukot (dźwięk bardzo przypominający taki, jaki występuje, kiedy ktoś wkręca na zbyt wysokim biegu silnik na obroty ze zbyt niskiego ich poziomu – np. gaz w podłogę z czwórki/piątki od ok. 1k obr/min jadąc lekko pod górkę).
W moim przypadku dźwięk taki lub bardzo podobny pojawił się na drugim/trzecim biegu powiedzmy w przedziale 2k-3k obr/min.
Na wyższym biegu było już normalnie. Co może istotne, dźwięk nie pojawiał się cyklicznie przy każdym np. ruszaniu spod świateł – dosłownie wystąpił raz dziennie.

Po raz pierwszy dźwięk pojawił się po kilkunastominutowym staniu w korku przed szlabanem, po 1km jeździe na jedynce, dwójce na tzw toczeniu się. Po wydostaniu się na główną drogę – pierwsze dodanie gazu na drugim biegu i stukot. Lekko poddenerwowany dojechałem do celu, wyłączyłem silnik, po 2-3 minutach odpaliłem i przejechałem się po uliczkach osiedlowych na dwójce dodając gazu w różnym zakresie obrotów i z różnym impetem – stukot się nie pojawił.
Dzisiaj z kolei dojeżdżając już do domu stanąłem na światłach i po ruszeniu taki sam stukot objawił się na trzecim biegu...

Objawiło się to tylko na rozgrzanym silniku, po przejechaniu przynajmniej 7km po mieście (trochę płynnej jazdy, trochę korków).
Olej na bagnecie w normie (Valvoline MaxLife wymieniony 2 m-ce temu z ori filtrem oleju), korek wlewu oleju bez osadu, silnik szczelny, płynu w wyrównawczym nie ubywa, auto nie kopci (tylko para wodna), silnik nie katowany (przynajmniej za mojej kadencji), jeżdżę max do 4k obr/min.; kontrolka ciśnienia oleju nie szaleje.

Proszę o jakieś sugestie, podpowiedzi, co może być na rzeczy, co sprawdzić itd.
Dzięki i sorki za dość długi wywód, ale stwierdziłem, że im więcej informacji, tym potencjalnie łatwiej o ocenę sytuacji.

Pozdrawiam,
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 kwi 2009, 02:08
Posty: 109
Skąd: TriCity
Auto: w oczekiwaniu na skośnookie coupe...

Postprzez tomekV6 » 7 lis 2011, 22:34

Może to hydraulika zaczyna grać??
Nigdy nie jedź szybciej niż lata twój anioł stróż
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 gru 2010, 18:55
Posty: 613 (0/2)
Skąd: Rzeszów/Nozdrzec
Auto: 323F GT Mazdaspeed Touring Kit A-Spec

Postprzez MacManus » 8 lis 2011, 12:07

HLA?

Szklanki grają na zimnym tuż po odpaleniu, raz krócej, raz dłużej.
Faktycznie ostatnio dość długo (czyt.: do mniej więcej ćwierć skali na wskaźniku temp. silnika), milkną na dobre po ok 2,3 km. Z tym, że ja tu podejrzewam potrzebę wymiany zaworka zwrotnego pompy oleju, bo HLA najpierw milkną po ok 3-5 sek. po odpaleniu i odzywają się podczas pierwszych km jazdy, kiedy wkręcam silnik na obroty przed zmianą przełożeń. Na drugich, trzecich światłach pohałasują trochę dodatkowo na wolnych obrotach i cichną na amen.
Tak sobie tłumaczę, że to kwesta zbyt słabego smarowania na początku właśnie przez wspomniany zaworek. Jeśli źle kombinuję, to mnie poprawcie :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 kwi 2009, 02:08
Posty: 109
Skąd: TriCity
Auto: w oczekiwaniu na skośnookie coupe...

Postprzez konrad278 » 8 lis 2011, 19:37

Poduszki silnika całe??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 lut 2008, 19:48
Posty: 596
Skąd: Rawicz
Auto: RX8 Revolution 231HP 2004r

Postprzez lesiux » 8 lis 2011, 19:57

też bym obstawiał zaworek zwrotny
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2009, 18:00
Posty: 1196
Skąd: Katowice
Auto: była 323F BA BP 95r.
jest Mondeo MK4

Postprzez MacManus » 8 lis 2011, 20:25

konrad278 napisał(a):Poduszki silnika całe??


O, tego nie wiem...
Jest jakiś nieskomplikowany sposób na sprawdzenie samemu. Proszę ewentualnie o naprowadzenie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 kwi 2009, 02:08
Posty: 109
Skąd: TriCity
Auto: w oczekiwaniu na skośnookie coupe...

Postprzez konrad278 » 9 lis 2011, 21:07

stań autem na pochyleniu sporym i zobacz czy jest dzwiek dziwny
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 lut 2008, 19:48
Posty: 596
Skąd: Rawicz
Auto: RX8 Revolution 231HP 2004r

Postprzez MacManus » 10 lis 2011, 15:55

poduszki raczej w porządku
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 kwi 2009, 02:08
Posty: 109
Skąd: TriCity
Auto: w oczekiwaniu na skośnookie coupe...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323