[DIY] Usuwanie odprysków lakieru

Postprzez fixerq » 9 mar 2012, 00:55

Po bezinwazyjnym usunięciu wgniecenia, kawałek lakieru bezbarwnego po prostu odpadł. Spowodowane to było tym, że był uszkodzony od uderzenia ostrym przedmiotem. Wgniecenia nie ma, pojawił się problem brzydkiego odprysku (baza w większości nieruszona). Postanowiłem działać :P

Tak wyglądał odprysk po nałożeniu kilku warstw klaru:

Obrazek
Obrazek

Zaklejamy nasz odprysk wraz z odpowiednią częścią lakieru szarą taśmą. Zapobiegnie to rysowaniu lakieru oryginalnego i pozwoli skupić się tylko i wyłącznie na wzgórku klaru.

Obrazek

Następnie papierkiem wodnym nawiniętym na korkowy klocek lakierniczy (np. 1500), szlifujemy aż do momentu, kiedy nasz niechciany "bąbel" ujrzy światło dzienne:

Obrazek

Kolejno bierzemy papier 2000 i szlifujemy do momentu wyrównania wzgórka z lakierem:
Obrazek

Zrywamy taśmę i widzimy efekt swojej pracy :) Jeśli stwierdzimy, że powierzchnia nie jest równa, powtarzamy proces.
Obrazek

Teraz na klocek nakładamy papier 2500 i delikatnie szlifujemy do dokładnego wyrównania powierzchni (wiem, wygląda drastycznie. Jeśli jednak zrobimy to delikatnie, nic się nie stanie):

Obrazek

Ostatnim etapem jest wyprowadzenie lakieru na połysk. Ja użyłem do tego polerki. Najpierw zielony pad 3m + pasta poorboy's SSR2,5, później żółty z tym samym środkiem. Ręcznie myślę, że też da spokojnie radę, jednak okupione to będzie dłuższą pracą.

Poniżej efekty. Wiadomo, że nie będzie tak jak fabryka dała. Mnie jednak w 100% satysfakcjonuje, lakier jest gładziutki i nie widać żadnych szpecących dziur.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodatkowo pomiar grubości powłoki lakierniczej.

Część "nieruszana":

Obrazek

Obszar "naprawiany":

Obrazek

Całe 3 mikrony. Podałem tutaj skrajne wartości. W niektórych częściach porównując obie strony klapy nie było w ogóle różnicy :P


Pomysł ten podsunęli mi na forum o detailingu :) Może i wam się przyda. Z powodzeniem można stosować przy robieniu zaprawek, zamiast klaru nakładamy bazę :)
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 22 cze 2008, 16:35
Posty: 414
Skąd: Rz-ów
Auto: Była: 323f BA, m3 Top Sport...

Jest: BMW e90

Postprzez Guinness » 9 mar 2012, 13:06

Bardzo jasno i przejrzyście opisane . Na bazę zawszę starajmy się położyć klar .
Forumowicz
 
Od: 1 sie 2011, 21:31
Posty: 662 (0/4)
Skąd: Skarżysko Kamienna
Auto: Była Mazda MPV
Jest Opel Astra H

Postprzez madziamadzia99 » 17 mar 2013, 17:45

Da radę na takie odpryski nalozyc jakos lakier bezbarwny w sprayu? Jak nim tam psiknąć <glupek2>
Forumowicz
 
Od: 30 lis 2012, 01:48
Posty: 29
Auto: 323F BJ 1.5 1999r

Postprzez ezg_siwy » 19 sie 2015, 09:21

Sorry, za odkopanie, ale też mnie nurtuje pytanie zadane powyżej.

U siebie mam odprysk do białego podkładu. Mam lakier do zaprawek (fiolka z pędzelkiem) i takiż sam bezbarwny.
Jak to ogarnąć żeby było ładnie?
Forumowicz
 
Od: 22 lip 2014, 11:58
Posty: 1034
Skąd: Zgierz / Warszawa
Auto: Mazda 3 Kintaro

Postprzez szymko » 25 paź 2015, 15:50

jedno co moze byc z niechcianych rzeczy to miejsce gdzie sie szlifuje jest potem gladkie jak lustro i nie ma tej morki fabrycznej . tzn mamy caly elemement w skorce pomaranczy (bo tak sie rozlewa lakier) a miejsce szlifowane jest gladkie i czasem to widac po prostu przy oryginalnym lakierze. reszta jak najbardziej gitara.
Początkujący
 
Od: 23 wrz 2012, 20:01
Posty: 24
Auto: 626 1.8 2001r

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki