Mora "skorka pomaranczowa" na lakierze

Postprzez beata26 » 27 cze 2011, 09:51

Witam!
Mam nadzieje, ze to wlasciwy dzial do opisania mojego problemu.
W grudniu mialam mala stluczke – ciezarowka stoczyla sie i zgniotla maske i zderzak mojej mazdy (323 f BA). Na przelomie stycznia i lutego pojechalam do zakladu w celu naprawy. Zostala zakupiona nowa maska, pomalowana i zalozona. Zderzak (plastikowy) zostal posklejany i pomalowany. Przy odbiorze auto wygladalo dobrze (lakier mial wlasciwy odcien, barwe i gradiencje). Choc byly niedorobki (drobny odcisk, chyba blacharzowi klapa za mocno opadla i na krawedzi zderzaka byl drobniutki odcisk, na masce (zakupiona uzywka) widoczne pojedyncze drobne wgniecenie od gradu, ktore blacharz przeoczyl). Ale ogolnie bylo zlozone o wiele lepiej niz poprzednio (samochod zapewne mial juz kiedys jakies stluczki), wiec sie nie rzucalam.
Ok. 2 tygodni temu (wczesniej sie tak nie przygladalam) zauwazylam efekt, ktory mnie zdenerwowal. Elementy pomalowane (maska i zderzak) nierowno odbijaja swialo i sylwetki, tzn. rozmywaja je. Przy odbiorze wydawalo mi sie, ze takiego efektu nie bylo. Lakiernik zreszta twierdzil, ze lakier jest swiezy i jeszcze musi sie ulozyc, utwardzic i podeschnac. No i sie widac ulozyl: efekt rozmycia jest wyraznie widoczny nawet dla niewprawnego oka. Wyczytalam gdzies, ze to efekt mory, skorki pomaranczowej, choc powierzchnia jest gladka. Widac to zwlaszcza w momencie gdy stanie sie obok przedniego swiatla (czesc maski i zderzaka odbja "rozmyta" postac, a czesc nadkola (ktore nie bylo malowane) odbija ostry obraz). Cala reszta samochodu nie posiada takiego efektu – samochod ma piekny lakier (choc zapewne byl polerowany – auto ma 15 lat) i odbija ostry obraz. Maska oryginalna rowniez ostro wszystko odbijala. Nie rzucalabym sie tak, gdyby caly samochod tak wygladal, ale niestety maska i zderzak mocno sie odrozniaja pod tym wzgledem (choc kolor i odcien jest w porzadku). Czytalam, ze nowe samochody tak maja, no ale to nie jest nowy samochod.
Mam pytanie do ekspertow – czy moze to byc podstawa reklamacji? Zamierzam wybrac sie do mechanika, bo wg mnie jest to spartaczona robota. Czy ten efekt mozna jakos zniwelowac polerowaniem? Dlaczego dopiero po jakims czasie sie ujawnil?
Prosze o porade.
Bardzo zalezy mi na tym samochodzie – jest bardzo zadbany i nigdy mnie nie zawiodl.
Acha – lakier perla, granat/ciemna zielen (w sloncu) – kolor "noble green mica".
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 mar 2009, 13:59
Posty: 127
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 323f BA 1.5 (1996)

Postprzez pawelc » 27 cze 2011, 17:47

Można spolerować o ile jest z czego (musi być sporo dolany lakier) -efekt skórki pomarańczy to jest widoczny od razu ,może nie zwróciłaś na to uwagi -podejrzewam że z reklamacja będzie ciężko
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2005, 07:39
Posty: 1101 (2/0)
Skąd: Drawno
Auto: RX8 z z32se

Postprzez pwl89 » 28 cze 2011, 10:00

@beata26: Nie wiem czy wolno umieszczać takie linki, ale może okaże się pomocne: http://rapidshare.com/files/111004957/B ... dunaj2.rar
Pozdro i powodzenia z autkiem :)
Ostatnio edytowano 28 cze 2011, 11:57 przez pwl89, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sty 2011, 17:26
Posty: 34
Skąd: TKI
Auto: Mazda 626 GF 2.0 DiTD 101KM (74KW) RF2A (SOHC 16V) XI.1999 Liftback

Postprzez beata26 » 28 cze 2011, 10:52

Dziekuje za link, choc niestety wyskakuje info, ze plik "no longer exists"...
Na pewno nie zamierzam zostawic tak tej sprawy – zadzwonilam do zakladu, szef zakladu na razie chce zobaczyc, jak to wyglada, ale bede dochodzic tego, zeby prace poprawil, bo uwazam ze skoro robota zostala zle wykonana, to reklamacja powinna byc uznana. Sama sobie czegos takiego nie narobilam, bo cudow z autem nie wyprawiam – nawet jesli chodzi o mycie, to wylacznie w myjni bezdotykowej i tyle.
Pawelc – ja czytalam, ze taki efekt moze wyjsc gdy jest za duzo lakieru lub gdy jest go za malo, i jeszcze zalezy to od wielu innych czynnikow. Ponadto czytalam, ze efekt skorki pomaranczowej wlasnie nie wychodzi od razu, ale najczesciej dopiero po jakims czasie – tak przynajmniej bylo napisane w jakichs poradnikach na necie.
Na pewno zauwazylabym takie cos od razu, gdyz przy odbiorze ogladalam autko z moim chlopem bardzo dokladnie i wnikliwie...
Teraz nawet patrzac z ukosa widac, ze pokrywa silnika tak sie jakos odznacza, jakby byla troche zmatowiona, albo za gruba warstwa lakieru – ciezko opisac, do diaska. Ze tez ta ciezarowa musiala najechac akurat na czesc przednia, gdzie wszystko widac od razu jak na dloni... <nie>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 mar 2009, 13:59
Posty: 127
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 323f BA 1.5 (1996)

Postprzez pwl89 » 28 cze 2011, 11:56

http://techem.com.pl/var/documents/3045/3100_pl.pdf – znalazłem na stronie autora. ;) Tak to mniej więcej pewnie będzie musiało wyglądać niestety. :)
Pozdro
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sty 2011, 17:26
Posty: 34
Skąd: TKI
Auto: Mazda 626 GF 2.0 DiTD 101KM (74KW) RF2A (SOHC 16V) XI.1999 Liftback

Postprzez beata26 » 28 cze 2011, 12:33

Czyli niezla polerka. Ha, ciekawa jestem jak szefunio zakladu zareaguje na to wszystko. Az sama jestem ciekawa. Ale zapewne przeprawa bedzie.
Trzymajcie kciuki... <oczy>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 mar 2009, 13:59
Posty: 127
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 323f BA 1.5 (1996)

Postprzez matys0644 » 1 lip 2011, 20:17

skórka pomarańczy pojawia się w dwóch przepadkach albo dużo bezbarwnego lub malowanie w chłodnym pomieszczeniu ja w Audi miałem z tego drugiego względu
Forumowicz
 
Od: 7 paź 2008, 17:16
Posty: 66
Skąd: Warszawa
Auto: M6 2004
2,3 AWD+ automat

Postprzez pawelc » 2 lip 2011, 07:01

Jest to efekt wielu wad ,nie tylko tych dwóch przypadków ,przelanie to racze tzw.kasza znacznie grubsza od mory (skóry pomarańcza) ,powstawanie to źle nakładany lakier -przelanie,niedolanie ,złe ciśnienie źle przygotowane podłoże ,za dużo rozpuszczalnika ,za mało,zła regulacja pistoletu ,zły pistolet (zła atomizacja materiału) i wiele innych czynników jak brak doświadczenia lakiernika w kładzeniu jednego typu lakieru -to też częsty błąd bo z kart technicznych wynikaja spore rozbieżności -temat rzeka ;)....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2005, 07:39
Posty: 1101 (2/0)
Skąd: Drawno
Auto: RX8 z z32se

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki