System TMPS Mazda5 2010

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez mersan » 6 gru 2021, 08:14

Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację. Kupiłem Mazdę 5 z 2010 r. Potrzebuję zmienić felgi i opony jednak nie wiem czy muszę kupić czujniki ciśnienia w oponach. Samochód posiada system który wskazuje spadek ciśnienia w oponach, nie wiem jednak czy jest to system bezpośredni czy pośredni który opiera się na pracy systemu ABS, czyli w kołach nie ma czujników.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 29 lut 2008, 08:04
Posty: 17
Skąd: Toruń
Auto: Była: 323f 2,0DiTd 2002r.
Aktualnie: Mazda 5 CW, 2.0 2010r.

Postprzez mersan » 7 gru 2021, 17:45

Sam odpowiem na zadane pytanie. Może komuś przyda się ta wiedza. Bo sam już to sprawdziłem.

Na wiosnę kupiłem Mazdę 5 2.0 benzyna 150 KM z końca 2010 r. II generacji CW. Samochód na oryginalnych alufelgach 17”. Na zimę postanowiłem kupić felgi stalowe i nowe opony zimowe. Na Oponeo dobrałem według konfiguratora do mojego egzemplarza felgi i opony 15”. Chciałem mieć na zimę większy balon. Pewny, że wszystko jest w jak najlepszym porządku nawet nie przymierzałem felg do samochodu. Dałem koła do warsztatu celem wyważenia i czekałem na pogorszenie pogody aby założyć je na samochód. Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że felgi opierają się o zacisk hamulcowy. Jeszcze próbowałem na szybko szukać używanych 15” ale było tak samo, pomyślałem, że może coś w moim egzemplarzu było przerabiane z hamulcami i dlatego nie pasują. Ostatecznie zadzwoniłem do Oponeo i przedstawiłem problem. Po dłuższej rozmowie pan z infolinii stwierdził, że jeżeli samochód miał fabryczne 17” to minimalny rozmiar do jakiego mogę zejść to 16”. Zgodzili się wziąć ten zestaw który kupiłem i dopłaciłem do wymiarówki 16”, plus jeszcze jakieś koszty kuriera. Gdy tak w pośpiechu załatwiałem zimówki to trochę poczytałem o czujnikach ciśnienia w oponach, bo w samochodzie mam kontrolkę. Dla sprawdzenia upuściłem powietrza w jednym kole do 1,5Bar i po przejechaniu kilku metrów kontrolka zapaliła się. Po dopompowaniu powietrza kontrolka zgasła. Zastanawiałem się czy mam czujniki w kołach, czy będę musiał kupować. Wyczytałem, że są dwa rodzaje: system pośredni oparty na ABS bez czujników i bezpośredni z czujnikami w kołach. Wulkanizator policzył, że u niego takie czujniki to 180 zł od sztuki. Nie był wstanie powiedzieć jaki jest u mnie system. Rzutem na taśmę postanowiłem napisać do Salonu Firmowego Mazdy w Łysomicach. Szybko odpowiedzieli, że mam czujniki dołączyli fiszkę z katalogu, zaproponowali czujniki 203 zł za sztukę dostępne w ciągu 2-3 dni. Postanowiłem na razie nie inwestować w czujniki i chociaż tę jedną zimę przemęczyć się ze świecącą kontrolką. Teraz już meritum tematu. W warsztacie założyłem opony z zaworkami TR412 i wracam do domu i tu nastąpiło miłe zaskoczenie! Jednak mam system pośredni oparty na ABS-ie. Kontrolka się na zapaliła. Może mniej dokładny, ale mi wystarczy. Smutne, że nawet Autoryzowany Salon Mazdy po nr.Vin nie wiedzieli jak jest naprawdę i wprowadzają w błąd.

Może te informacje komuś w kilku sprawach pomogą. Pozdrawiam. W załączeniu fiszka z katalogu.
Załączniki
document(310).pdf
(214.37 KiB) Pobrane 26 razy
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 29 lut 2008, 08:04
Posty: 17
Skąd: Toruń
Auto: Była: 323f 2,0DiTd 2002r.
Aktualnie: Mazda 5 CW, 2.0 2010r.

Postprzez mersan » 20 sty 2022, 12:32

Moi drodzy sytuacja zmieniła się o 180 stopni. To co napisałem wyżej okazało się chyba, że nie jest do końca prawdą. Nie wiem co o tym teraz myśleć. Po miesiącu od założenia kół bez czujników na początku stycznia zaczęły mrugać mi w samochodzie czujnik ciśnienia następnie kontrolka cały czas świeci tak jest do dnia dzisiejszego. Nie wiem, przez miesiąc czasu nic się nie świeciło nic nie reagowało teraz się zapaliła kontrolka, czyli jednak rozumiem, że czujniki w oponach muszą być. Naprawdę nie wiem co o tym sądzić być może jak będę zmieniał koła z powrotem na letnie zobaczę spuszczając powietrze w poprzednich oryginalnych kołach i zobaczę naocznie co tam się kryje. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 29 lut 2008, 08:04
Posty: 17
Skąd: Toruń
Auto: Była: 323f 2,0DiTd 2002r.
Aktualnie: Mazda 5 CW, 2.0 2010r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy