Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez jacobs » 9 sty 2019, 22:43

loockas napisał(a):Za hyudaja płacę 2700 brutto.

Może koreańczycy powodują mało szkód <lol>
Ale nawet, wartość stingera = 1.5 * wartosc hjujdaja? TO powinno wyjść gdzieś 4k. A oni w ratach dają za 3600. Może firma najmująca (BNP w tym wypadku) ma wynegocjowane jakieś świetne warunki.
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez loockas » 9 sty 2019, 22:47

Pewnie tak. Ja wziąłem pierwszą ofertę PKO, nawet mi się nie chciało patrzeć za innymi. Nawet jakbym znalazł taniej to dopłaciłbym za własne ubezpieczenie.

Nie wiem jak to policzyłeś, ale skoro Ci wyszło że się opłaca ten najem, to pewnie gdzieś zrobiłeś błąd :P Tak to było nemi? :)

Cupra 370? :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez JohnnyB » 9 sty 2019, 22:51

Zobaczymy jak dostaniesz polisę za rok :), raczje nie będzie już tak astrakcyjna, a Leasing zapewne ograniczenia w elastyczności wyboru swoje narzucił.
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 21:27
Posty: 2539 (46/88)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez loockas » 9 sty 2019, 22:57

Wątpię. Wszystkie firmowe auta mamy w PKO i przez nich ubezpieczamy. Nie widzę specjalnie różnicy w corocznych opłatach by się jakoś wyraźnie zwiększały. +/– to samo.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez PeKa » 9 sty 2019, 23:03

Johny, mogę Ci sprzedać Polo :P
Nawet zainwestowałem i kupiłem nowe aku 2 dni temu :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2014, 00:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez nemi » 9 sty 2019, 23:14

loockas napisał(a):
Nie wiem jak to policzyłeś, ale skoro Ci wyszło że się opłaca ten najem, to pewnie gdzieś zrobiłeś błąd :P Tak to było nemi? :)

Cupra 370? :)

Moim zdaniem wszystko zależy od tego, co potem zrobisz z samochodem. Niestety bazuję tylko na informacjach ze stron, nie czytałem żadnej gotowej umowy, a to może zmienić wszystko.
Przy wynajmie możesz mieć stałą i niską stawkę za ubezpieczenie, co może dać co roku spore oszczędności. Do tego serwis jest w cenie raty i na moje oko jest to skalkulowane korzystnie (patrzyłem na opla).
Schody głównie zaczynają się na etapie oddawania samochodu – jak wyliczą każdą rysę, to się odechciewa.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez jacobs » 9 sty 2019, 23:16

loockas napisał(a):Nie wiem jak to policzyłeś, ale skoro Ci wyszło że się opłaca ten najem, to pewnie gdzieś zrobiłeś błąd Tak to było nemi?

Heh, zdaję sobie sprawę, że się nie opłaca jak policzysz rubryczki w excelu. Ale będę przez 4 lata jeździł nowym samochodem płacąc sumarycznie mniej niż 50% jego wartości przy zakupie. Czy to źle?

Wiem, że mógłbym wziąć tradycyjny leasing, płacić tak naprawdę niewiele więcej i wykupić auto za 10% wartości. Ale nie za bardzo chce mi się bawić z jego sprzedażą. Poza tym odliczę sobie 50% VAT a przy sprzedaży będę musiał zapłacić 100% (pomijając ratę wykupową bo z niej można uzyskać zwrot vatu). Więc jak po 4 latach sprzedam auto za połowę ceny kupna, to w sumie oddam cały VAT który odliczyłem.

Chyba że ktoś lubi się bawić w przekręty w stylu wykup prywatny, darowizny itp.

Ja nie biorę ostatecznie najmu tylko leasing z wysokim wykupem. W najmie jest jeszcze jedna rzecz która odstrasza – kilometrówki.
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez JohnnyB » 9 sty 2019, 23:18

Myślę o VW od jakiegoś czasu, nie wiem czy Polo jest tym właśnie :), ale zawsze możesz wysałć jakieś info co dokładnie masz i ile za to chcesz :).
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 21:27
Posty: 2539 (46/88)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez PeKa » 9 sty 2019, 23:27

Tak teraz przeglądam telefon i nawet nie mam zdjęć tej polówki. Poważnie już mówiąc, to muszę to wystawić i niech gdzieś tam sobie idzie do kogoś, bo póki co zalega pod śniegiem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2014, 00:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez loockas » 9 sty 2019, 23:37

jacobs napisał(a):Poza tym odliczę sobie 50% VAT a przy sprzedaży będę musiał zapłacić 100% (pomijając ratę wykupową bo z niej można uzyskać zwrot vatu). Więc jak po 4 latach sprzedam auto za połowę ceny kupna, to w sumie oddam cały VAT który odliczyłem


No nie do końca tak musi być. Póki co tego nie zablokowali i można przy wykupie odkupić auto na osobę prywatną (na siebie), a nie na firme. Wtedy je sobie zostawiasz albo sprzedajesz jako osoba prywatna.

Nie wiem, ja bym nie umiał chyba płacić 4 lata i potem po prostu oddać ten samochód. Wyliczyłem, że na zwykłym leasingu stracę najmniej. Odliczenia vatu, podatku i w moim przypadku jeszcze różnica w spalaniu w stosunku do dotychczasowych samochodów powoduje, że to wszystko mi się póki co klei. Po leasingu zostanie mi 4 letnie auto które z powodzeniem może mi dalej służyć, albo po prostu sprzedam. Myślę, że z tym nie będzie najmniejszego problemu.

To jak już tak piszemy o cyferkach... Wiem, że głupie porównanie bo to różne auta, ale gdybym nie kupił Ioniqa, to do firmy i klientów zapierniczałbym dalej focusem. Wyszło mi, że w pół roku oszczędziłem na paliwie ponad 3,5kzł. Rozbijając to na miesiące, mam ratę leasingową mniejszą o ~600zł...
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez PeKa » 9 sty 2019, 23:41

Pół roku masz już ten fajny niebieski samochód??? Ale ten czas zapiernicza...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2014, 00:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez nemi » 9 sty 2019, 23:41

http://astra5klub.pl/opel-drive-plan-cz ... -t265.html
Tu ktoś wstawił kalkulację od dealera.
Na szybko policzyłem, że cena całkowita w wynajmie jest niższa od tradycyjnego leasingu. Może się pomyliłem w obliczeniach. Jacobs też zwrócił uwagę na aspekt podatkowy... Chyba każdy przypadek trzeba rozważyć indywidualnie po prostu – jest tu wiele zmiennych, jak choćby planowany czas eksploatacji. I ile jesteśmy w stanie zapłacić za komfort tego, że nie trzeba sprzedawać samochodu, płacić za serwis dodatkowo, czy lubimy zmiany. Może nawet trochę drożej nie znaczy od razu źle.

Ja najbardziej bałbym się zwrotu samochodu, bo jak zaczną każdy mankament liczyć w cenie roboty w aso, to jest wesoło ;).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 9 sty 2019, 23:43

PeKa napisał(a):Pół roku masz już ten fajny niebieski samochód??? Ale ten czas zapiernicza...


Dokładnie dzisiaj mija pół roku. Nalatane tak średnio, bo 8,5kkm. Trochę MX zabrał, bo zaraz po zakupie wszędzie nim jeździłem :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez jacobs » 9 sty 2019, 23:55

loockas napisał(a):No nie do końca tak musi być. Póki co tego nie zablokowali i można przy wykupie odkupić auto na osobę prywatną (na siebie), a nie na firme. Wtedy je sobie zostawiasz albo sprzedajesz jako osoba prywatna.

Wydawało mi się, że to jest już niezbyt mile widziane przez US ;) Ale zapytam księgowego jeszcze ;)
nemi napisał(a):Na szybko policzyłem, że cena całkowita w wynajmie jest niższa od tradycyjnego leasingu.

Fakt, też mi tak wychodzi. Nawet wykupując z najmu wychodzi tylko 105% ceny katalogowej chyba. Dość tanio.
nemi napisał(a):Ja najbardziej bałbym się zwrotu samochodu, bo jak zaczną każdy mankament liczyć w cenie roboty w aso, to jest wesoło .

W razie takiej sytuacji po prostu trzeba jakoś wykupić i sprzedać ;)
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez loockas » 9 sty 2019, 23:59

jacobs napisał(a):Wydawało mi się, że to jest już niezbyt mile widziane przez US Ale zapytam księgowego jeszcze


Nie wiem, nie jest niedozwolone. Ale czy tak dalej będzie za kilka lat, nikt nie wie. Dlatego nie biorę tego pod uwagę przy wyliczeniu, najwyżej miło się zaskoczę. Chociaż na dzień dzisiejszy ja ten samochód raczej będę chciał zostawić i sprzedać dużo później. Wtedy cena będzie na tyle niska, że VAT tak nie zaboli. Jednak się nie zarzekam, bo może mi po drodze wpadnie nie jeden głupi pomysł.

jacobs napisał(a):Nawet wykupując z najmu wychodzi tylko 105% ceny katalogowej chyba


No i teraz pytanie ile dostałbyś rabatu przy tradycyjnym leasingu? Mi Hyundai zszedł bardzo dużo z ceny katalogowej.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 10 sty 2019, 00:05

Dla mnie wynajem wydaje się spoko opcją pod jednym względem przede wszystkim: samochody szybko mi się nudzą :). Można się pogodzić z tym, że trochę to kosztuje.

Brii ze dwa razy pisał, że to bardzo śliski temat z wykupem na osobę prywatną, że chyba BMW w umowie zastrzega, że trzeba amortyzować dalej w firmie. Ale co ja tam wiem.

Dopisano 10 sty 2019 0:06:

Opel 2 lata temu standardowo schodził 15% z ceny katalog. przy drive planie. Ale pierwsza wpłata z cennika.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 10 sty 2019, 00:09

nemi napisał(a):Dla mnie wynajem wydaje się spoko opcją pod jednym względem przede wszystkim: samochody szybko mi się nudzą


Mnie też, stąd trzecie auto w garażu. Zmieniać wole te tańsze :P Nowe ma służyć długo :)

Dopisano 09 sty 2019 23:11:

nemi napisał(a):Ale pierwsza wpłata z cennika.


No i to troche bolało. Tzn jeżeli brałeś Astrę golasa to spoko, ale w przypadku dopasionej Insigni robiło się ~18k wpłaty :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez jacobs » 10 sty 2019, 00:23

nemi napisał(a):Dla mnie wynajem wydaje się spoko opcją pod jednym względem przede wszystkim: samochody szybko mi się nudzą . Można się pogodzić z tym, że trochę to kosztuje.

A ja się właśnie tego boję przy najmie ;) Biorę najem na 48m, niby mogę zrobić cesję, ale nie wiem czy znajdzie się chętny na moich warunkach, a może nie. A co jak samochód znudzi mi się po roku, dwóch?

Dopisano 10 sty 2019, o 00:26:

loockas napisał(a):No i teraz pytanie ile dostałbyś rabatu przy tradycyjnym leasingu? Mi Hyundai zszedł bardzo dużo z ceny katalogowej.

Zależy na co. Na stingera dali zero <lol>
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez loockas » 10 sty 2019, 00:30

jacobs napisał(a): ale nie wiem czy znajdzie się chętny na moich warunkach, a może nie.


Imho bardzo mało prawdopodobne, że znajdzie się ktoś chętny na cesję leasingu używanego już auta, z dużą ratą wykupu i pewnie jeszcze odstępnym, bo za darmo nie oddasz :P To chyba najmniej korzystna opcja dla kogoś, bo ani nie pierdnie pierwszy w fotel, ani tanio nie wykupi auta. Widziałem masę takich "okazji" na grupie Ford RS i niestety miały słaby odzew. Szły jako takie jeszcze te które miały do roku i właściciel rezygnował z odstępnego, albo było minimalne.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez radzi89 » 10 sty 2019, 00:51

Jak dobrze kojarzę, mając działalność jednoosobową można wykupić auto na firmę, a później przenieść na majątek osobisty i po pół roku sprzedać bez VAT i podatku :)

Dopisano 10 sty 2019 0:51:

Oczywiście temat nie dotyczy spółek itd.
Rafal
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2009, 11:45
Posty: 4700 (22/49)
Skąd: Szczecin
Auto: BMW E30
Porsche 911 4S – 996.2
Porsche 911 4S – 991.2
Porsche Macan T

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park