Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez loockas » 7 lip 2021, 22:21

Eee, no takiej listy się nie spodziewałem. Szczerze mówiąc to współczuje, serio. O ile jakieś trzeszczenie to jest mniejszy problem tak to co opisujesz z silnikiem i napędem, to bym nie bagatelizował i cisnął serwis...

jacobs napisał(a):ale kupowałem ten samochód z takim założeniem, że w serwisie będę tylko na przeglądy.


No raczej... Tak z ciekawości ile razy byłeś z Kią w serwisie po coś poza przeglądem? Ja 2x. Pierwszy raz dzień po zakupie, bo zapomnieli w fabryce założyć linki na klamkę tylnych drzwi :) i drugi raz minionej jesieni na wymianie ślimaka pod kierą (wydawał dziwne dźwięki). Jak na koreański kompakt to widzę, że to pryszcz przy problemach które teraz opisujesz.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Szymon » 7 lip 2021, 22:31

Nie no jacobs. Żarty na bok. Jest grubo i szczerze współczuję, że nie możesz się cieszyć tym autem, jak powinieneś.
Będą Ci tam coś poprawiać?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2008, 00:01
Posty: 6451 (358/159)
Skąd: Tarnowskie Dziury
Auto: '13 Lexus IS250 III
'16 Scenic w Longu
'02 Mini Cooper
'04 Mazda Rx-8/4

Postprzez jacobs » 7 lip 2021, 22:52

loockas napisał(a):No raczej... Tak z ciekawości ile razy byłeś z Kią w serwisie po coś poza przeglądem? Ja 2x. Pierwszy raz dzień po zakupie, bo zapomnieli w fabryce założyć linki na klamkę tylnych drzwi i drugi raz minionej jesieni na wymianie ślimaka pod kierą (wydawał dziwne dźwięki). Jak na koreański kompakt to widzę, że to pryszcz przy problemach które teraz opisujesz.

Raz z usterką (po zakupie strasznie ciężko się klapa zamykała). Okazało się, że to nie była usterka – po prostu uszczelki były tak szczelne, że tworzyło się nadciśnienie i klapa miała problem się zamknąć. Jak otworzyli okna w samochodzie to było ok. Brzmi absurdalnie, ale po jakimś czasie faktycznie zaczęła działać normalnie.
Szymon napisał(a):Będą Ci tam coś poprawiać?

Nie bylem jeszcze, pewnie kiedyś się zgłoszę, ale to nie szybciej niż we wrześniu. Trochę słabo, że przeglądy są co 30k, bo z takimi rzeczami trzeba jeździć między przeglądami.
Ale nie jestem entuzjastycznie nastawiony do gwarancji dla tego typu usterek. Większość można uznać za dyskomfort i specyfikę auta (tak jak w mercedesie S wałkowanym na YT w którym były jakieś wibracje), a to że infotainment się wyłączył czy samochód zgasł – pewnie nie będą w stanie znaleźć przyczyny już po awarii. Jest też taki gość na YT co miał skodę superb w której wywalał check engine bez przyczyny. Ale co jechał do serwisu to lampka gasła a w serwisie twierdzili że wszystko jest ok.
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez loockas » 7 lip 2021, 23:28

Widocznie nie dopłaciłeś do lepszej wersji! A nie, czekaj... dopłaciłeś <lol>
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 8 lip 2021, 07:33

Cholera, źle to wróży :|. Ja na razie nie narzekam na nic specjalnie – może wkurza mnie głośna praca zawieszenia z tyłu lub opon (samouszczelniające się), kieszenie w drzwiach są mniejsze niż w Golfie, co też jest na minus. Z góry wiedziałem, że szyby bezramkowe mogą się dawać we znaki i faktycznie raz przy bocznym wietrze było słychać – byłem tego jednak świadom i rozważałem temat przed zakupem.

Jesteśmy razem prawie miesiąc, przejechałem ponad 1,5kkm. Zarówno na plus jak i minus jest spalanie – na krótkim odcinku pali po prostu więcej niż myślałem, przy nawet delikatnym przyspieszaniu żre jak głupi <lol>.
Natomiast wczoraj przy większym ruchu i bardziej urozmaiconym terenie "ręcznie" jechałem pół trasy w okolicach 140 km/h i pół trasy – na płaskim Mazowszu – "automatycznie" z prędkością 125 km/h. Na Wał Miedzeszyński wpadłem ze spalaniem... 5,7, po przejechaniu Warszawy poza szczytem z południa na północ skoczyło chyba na 5,9.

Od zatankowania przejechałem 559 km, zasięg pozostały pokazuje obecnie 650 km.

Wczoraj wróciłem do domu, odpaliłem piwko, pomyślałem sobie, że naprawdę jest zaj***ście, chciałem maszynę autostradową i naprawdę jedzie się megaprzyjemnie, bez spadku komfortu nawet powyżej limitu, odpalam dziś forum, a Jacobs mnie straszy <lol>.

Z drugiej strony jak odrabiałem lekcje przed zakupem, przeczytałem pół internetu i obejrzałem pół YT, to po prostu dziś tak bywa cokolwiek nie kupić – produkują szybko, tanio, bez testowania i dotyczy to każdej marki w moim budżecie (+ BMW i Mercedesa poza budżetem :P). Jest gwarancja, trzeba próbować ich przymusić do napraw, co więcej można zrobić.

Dopisano 08 lip 2021 7:44:

jacobs napisał(a):Serio, zatankowałeś już tyle? (70l?) Mnie to wkurza ta sytuacja z zasięgiem w tym samochodzie. W Kii jak miałem 50km zasięgu to byłem pewny że przejadę jeszcze 100. Tutaj jak mam 50km to już tankuje mimo że nawet się rezerwa nie pali.

Chyba ponad 68 zatankowałem, ale nie jechałem z pustym bakiem przecież. Na forum czytałem, że ludziom się udaje ponad 70 zatankować.
No i nie bardzo rozumiem jak to rezerwa się nie pali? Przy 85 km zasięgu u mnie zaświeca się rezerwa, jest komunikat i wiadomo ile jeszcze można przejechać. Trudno mieć pretensje do auta, że pokazuje prawdę <lol>.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez jacobs » 8 lip 2021, 08:55

nemi napisał(a):No i nie bardzo rozumiem jak to rezerwa się nie pali? Przy 85 km zasięgu u mnie zaświeca się rezerwa, jest komunikat i wiadomo ile jeszcze można przejechać. Trudno mieć pretensje do auta, że pokazuje prawdę .

U mnie rezerwa (żeby być dokładnym, nie rezerwa a ta ostatnia czerwona lampka na wskaźniku) zapala się różnie – jeszcze to sprawdzę ale nie wydaje mi się, że przy jakimś zasięgu, ale bardziej ilości paliwa w baku. Jako ze mój samochód pali 50% więcej niż Twój, przy tej samej ilości paliwa będę miał znacznie mniejszy zasięg na rezerwie. Wydaje mi się, że zapala się w okolicach 40km zasięgu.
Kiedyś już pisaliśmy o tym, wydawało mi się ze to takie wskazanie, że od zera przejadę jeszcze 50. Ale jak piszą na forum zero to może być już koniec paliwa. Trochę to stresujące, w polskich warunkach zdarzają się odcinki gdzie przez tyle km nie ma żadnej stacji benzynowej.
na krótkim odcinku pali po prostu więcej niż myślałem

To jakiś durny system liczenia. Jak teraz jeździłem po zakopanym (tam chyba nie ma odcinków dłuższych niż 2km), to srednie miałem 22l/100km.
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez loockas » 8 lip 2021, 09:18

nemi napisał(a):Trudno mieć pretensje do auta, że pokazuje prawdę .


Tak i nie. W wielu autach wskazanie rezerwy/pozostałego zasięgu jest lekko oszukane aby uniknąć opróżnienia zbiornika do zera, pracy pompy na sucho czy zapowietrzenia układu. Chyba w Reno mam tak, ze jak zapala się rezerwa to znika mi pokazywanie zasięgu. W Ioniq znowu zasięg pokazuje do końca, ale nie ma on za wiele wspólnego z rzeczywistością. Kiedyś dojechałem na stację ze wskazaniem 4km pozostałego zasięgu. Okazało się, że w zbiorniku jest jeszcze ~4l paliwa.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 8 lip 2021, 09:27

jacobs napisał(a):To jakiś durny system liczenia.

Mam nadzieję. Ale chwilowe przy lekkim przyspieszaniu też jest kosmiczne. Co prawda nie wiem jakie jest w liczbach tak do końca, bo przełączyłem sobie zegary tak, że na obrotomierzu mam średnie – wtedy pokazuje się pierścień ze wskazaniami i widać, czy spalam właśnie poniżej czy powyżej – na moje oko jest wyskalowany od 0 do 20 litrów, gdzie 10 jest w pionie. Bardzo fajnie to działa akurat i bardzo dobrze to jest pokazane graficznie.

Długo nie mogłem się zdecydować jak te zegary mają wyglądać i co wyświetlać <lol>. Ostatecznie mam tradycyjny obrotomierz i prędkościomierz, w obrotomierzu mam średnie, w prędkościomierzu strzałki nawigacji, a na środku dane aktualnej podróży.

Niemniej jednak jestem zaniepokojony Twoimi problemami, bo mnie też mogą dotknąć. Trochę dziwi mnie to wszystko po moich doświadczeniach z Golfem. Jak sobie pomyślę teraz jakie były jego wady, to na każdym przeglądzie trzeba było zlecać smarowanie tulei zawieszenia (bez szemrania i płacenia za to) – tak po prostu ta marka ma od dziesięcioleci :|, a druga wada to jak jechałem na dziennych i wjechałem w las, to niepotrzebnie przyciemniały się zegary. A reszta naprawdę bez zastrzeżeń, chociaż jestem przecież marudą.
Spalanie też pokazywał zupełnie normalne i adekwatne do trasy i ciężkości nogi.

Dopisano 08 lip 2021 9:33:

loockas napisał(a): Chyba w Reno mam tak, ze jak zapala się rezerwa to znika mi pokazywanie zasięgu.

U mnie też tak jest.

W sumie nigdy nie rozważałem tematu rezerwy jakoś bardzo :). Staram się nie jeździć długo na rezerwie.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez PeKa » 8 lip 2021, 09:56

loockas napisał(a):Chyba w Reno mam tak, ze jak zapala się rezerwa to znika mi pokazywanie zasięgu.

Też tak mam :)

Gratsy dla szczęśliwych posiadaczy nowych wozideł :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2014, 00:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez jacobs » 8 lip 2021, 10:23

nemi napisał(a):prędkościomierzu strzałki nawigacji

Jak to? Masz nawigację w zegarach?

Nagrałem wam wideo jak fajnie trzeszczy, w czasie jazdy jest tak samo bez naciskania ;)
https://youtu.be/uSc2XI9EqxI
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez nemi » 8 lip 2021, 10:25

jacobs napisał(a): Masz nawigację w zegarach?

Nie, uproszczone wskazanie.
Żeby była prawdziwa nawigacja, to trzeba ją dokupić <lol>. A ja jestem jednak oszczędnym człowiekiem :P

Obrazek
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez jacobs » 8 lip 2021, 10:28

Ale to pochodzi z android auto? CarPlay chyba tego nie ma, muszę sprawdzic
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez nemi » 8 lip 2021, 10:33

jacobs napisał(a):Ale to pochodzi z android auto?

Tak, zarówno Waze jak i Google Maps to pokazują, przy czym Waze pokazuje ronda bez określania zjazdu.

Wszedłem w indywidualizację zegarów, są te 3 dodatkowe widoki i można sobie przesuwać co jest w tych kółkach na środku.
O ile wiem na środku (tam gdzie ja mam "od uruchomienia") też można sobie to wyświetlić.

BTW – spadło Ci spalanie na postoju? U mnie na początku było 1.1, wczoraj zerknąłem i już widziałem 0.9-1.0.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 8 lip 2021, 11:16

jacobs napisał(a):Nagrałem wam wideo jak fajnie trzeszczy, w czasie jazdy jest tak samo bez naciskania


Super spasowanie :D Szczerze mówiąc w 11 letnim Scenicu deska mniej skrzypi :)

Jacobs widzę po spalaniu, ze masz nielekką nogę :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez jacobs » 8 lip 2021, 11:31

To z 8km, 4 w jedna stronę, 4 w druga, z gaszeniem samochodu. Ten wynik to jest naprawdę bardzo oszczędny na tej trasie. Wczoraj się spieszyłem bo musiałem zdążyć na spotkanie to miałem tam 17l.
Aczkolwiek dla mnie spalanie jest ok, średnio każdy zbiornik wychodzi mi 10l/100, przy mieszanym trybie jazdy.

Tak jak Nemi pisał, dobrze pali po trasie. Tempomat na 160-170 to w okolicach 9l z kawałkiem, w kii bym miał 12-13

Dopisano 8 lip 2021, o 11:35:

Jakby patrzeć na te krótkoterminowe to możnaby zawału dostać. To z jazdy po zakopanym
https://ibb.co/YNBQrFm
If you’re in control, you’re not going fast enough.
Forumowicz
 
Od: 20 lis 2005, 13:31
Posty: 3108 (6/27)
Skąd: WWA

Postprzez loockas » 8 lip 2021, 11:37

jacobs napisał(a):Aczkolwiek dla mnie spalanie jest ok, średnio każdy zbiornik wychodzi mi 10l/100, przy mieszanym trybie jazdy.


Jak na taką dużą furę, silnik, napęd i jazdę po Wawie, to imho bardzo ok.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marek » 8 lip 2021, 13:10

jacobs napisał(a):w kii bym miał 12-13


toż to więcej niż C43 AMG z 3 litrowym biturbo 367km i napędem 4x4 :| <lol> nie wierzę, że tam taka porażka jest, coś chyba było z nią nie tak.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 lis 2003, 02:08
Posty: 2402 (0/14)
Skąd: nad Bałtykiem
Auto: FR+Django+Rail

Postprzez brii » 8 lip 2021, 13:43

Wstyd się przyznać przy tych wynikach ile pali japońskie 4x4 w AT ważące 2 tony z wolnossącym 3,5 z początku tysiąclecia <rotfl>

Inna sprawa, że motocykl z silnikiem 599cm potrafił mi wciągać podobne ilości paliwa co te Artełony i Kije :P
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez nemi » 8 lip 2021, 13:50

Ja bym chętnie poznał odpowiedź ile pali na tempomacie przy 170.

Pomijasz też pewien drobniuteńki szczególik (a może nawet kilka?), który jednak ma znaczenie :D
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 8 lip 2021, 13:56

Się nie posikajcie :) ja dalej uważam ze takie porównywania różnych kierowców są bez sensu. Myśle ze Jacobs jakby usiadł do fury nemiego to by mu pokazał prawdziwe spalanie artełona :) Przy okazji podmieniłby sobie plastiki… :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park