Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez nemi » 8 lip 2019, 10:16

Nie wydaje mi się, żeby chodziło o zarobki, tylko po prostu statystyczną szkodowość ;). Zresztą nie wydaje mi się, żebym zarabiał specjalnie więcej od Ciebie na przykład :P
Moja żona jako nauczyciel zarabia 1960 PLN, więc tyle samo co w Ustrzykach Górnych, a stawki ubezpieczenia ma ciekawsze <czarodziej>

Tak czy inaczej – nie buntuję się, tylko właśnie ten fakt sprawia, że stawka ubezpieczenia "ogólnopolska" od dealera jest korzystniejsza, niż rynkowa dedykowana dla danego miejsca i tylko o tym piszę. Patrzę przez pryzmat własnej sytuacji, która na pewno byłaby inna gdzieś indziej ;)

No i jeszcze kwestia jest taka, że ja właściwie opieram się na przykładzie moich obecnych i byłych samochodów, ale nie mam całej bazy wiedzy – sąsiad może postrzegać wszstko inaczej :). I tylko dlatego napisałem "zastanów się, czy jest to opłacalne", a nie "robisz źle" :D
Ostatnio edytowano 8 lip 2019, 10:24 przez nemi, łącznie edytowano 1 raz
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez brii » 8 lip 2019, 10:23

nemi napisał(a):więc tyle samo co w Ustrzykach Górnych, a stawki ubezpieczenia ma ciekawsze

Ale korzysta z ciekawszej infrastruktury ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez loockas » 8 lip 2019, 10:35

nemi napisał(a):Zresztą nie wydaje mi się, żebym zarabiał specjalnie więcej od Ciebie na przykład


Nie wiem ile zarabiasz, ale wiem że gdybym pracował na etacie/umowie w War, to bym zarabiał więcej :P Co po prostu "rekompensuje" droższe życie w tym mieście. Widzę też oferty dla netadminów czy sys/dev opsów i stawki warszawskie, a nawet krakowskie mocno się różnią od katowickich.

nemi napisał(a):Moja żona jako nauczyciel


Budżetówka, trochę inny temat :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 8 lip 2019, 10:35

Hehe, to można pewnie godzinami toczyć dyskusję :).
Gdybyśmy oboje byli nauczycielami w Warszawie, to bylibyśmy zwykłymi dziadami, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, ale byśmy mogli się cieszyć pachnącym autobusem i śmiganiem metrem.

No i wspomnę sobie o tej ciekawej infrastrukturze gdy mi będą wypompowywać szambo następny razem <rotfl>

Tak czy inaczej jestem daleki od narzekania, najwyżej stwierdzam fakty (mam nadzieję, że w miarę obiektywnie, a przynajmniej się staram).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 8 lip 2019, 10:38

nemi napisał(a): to bylibyśmy zwykłymi dziadami, którzy ledwo wiążą koniec z końcem,


Po kilku latach dotarło to do mojej żony, która postanowiła zakończyć pracę w tym padole...
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Beny » 8 lip 2019, 11:02

nemi napisał(a):No i wspomnę sobie o tej ciekawej infrastrukturze gdy mi będą wypompowywać szambo następny razem
powaznie masz szambo w mieście?U mnie na wsi kanalizacja jeszcze nie dotarła choć nitka jest dwa domy dalej przy głównej drodze od 6 lat :P W przyszłym roku chyba montuje jakieś bio albo eko i będzie spokój z wywozem.
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez loockas » 8 lip 2019, 11:04

U mnie kanalizacja się właśnie buduje, szybciej miałem światłowód i to o kilka lat.. :P Mamy jednak bio własną więc mi się z podłączeniem do miejskiej kanalizy wcale nie śpieszy.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Beny » 8 lip 2019, 11:10

Skrobniesz w wolnej chwil może być na Pw coś więcej koszty i na co zwrócić uwage.Z tego co czytałem to jak masz eko/bio to nie musisz się podpinac do kanalizacji.
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Grzyby » 8 lip 2019, 11:11

nemi napisał(a):No i dochodzi tu jeszcze jedno ryzyko – niektóre towarzystwa bardzo mocno karzą za kolejne szkody, jeśli wystąpią. Kiedyś Mariusz w Mazdzie6 zlikwidował jakieś drobnice, a potem trafił łosia i chyba niektórzy zaczęli żądać 8k za ubezpieczenie, jeśli dobrze pamietam

Twoja pamięć zawsze mnie zaskakuje :)
Tak było! Tydzień przed łosiem zgłosiłem z AC uszkodzony zderzak przedni (wypłata 1500zł), a łoś kosztował ubezpieczalnię ponad 22kzł.
No i potem wleciałem na czarną listę. Ciężko było znaleźć przystępną cenę na OC+AC – finalnie znalazłem chyba z tysiaka drożej niż rok wcześniej. No ale było to i tak ponad 5kzł taniej niż u większości <lol>

brii napisał(a):Bo wziąłeś leasing w ciulowej firmie
Tak serio – jak patrzę to mają zazwyczaj bardzo dobrą ofertę bo biorą na siebie wielki wolumen ubezpieczeń flotowych i nie zdzierają z klienta.

Ja bez problemu przy leasingu w Getinie mogłem wybrać samodzielnie TU. Do zeszłego roku opłacało się najlepiej wziąć właśnie z salonu w PZU. Ale potem policzyli mi ponad 2500 i ich olałem.
Dostałem z Getina listę kilku TU które honorują i zapisów jakie muszą być zawarte w polisie.
No i znalazłem za 1600zł W Hestii. Nawet biorąc pod uwagę doliczone przez nich 200zł za samodzielne ubezpieczenie (przy salonowym w PZU tego nie doliczali), to i tak wyszło 7 stów taniej.
Na szczęście jeszcze tylko 5 rat zostało i będę się cieszył pakietem za +/– 1kzł (jednak do leasingu dodatki trochę podnoszą cenę polisy)
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez loockas » 8 lip 2019, 11:16

Beny napisał(a):Skrobniesz w wolnej chwil może być na Pw coś więcej koszty i na co zwrócić uwage.Z tego co czytałem to jak masz eko/bio to nie musisz się podpinac do kanalizacji.


My to robiliśmy lata temu, to ma już 10+ lekko. Cena na wtedy to było ~4k o ile pamiętam. Wymagania podstawowe to odpowiedni grunt (u nas jest piach). Wiem, że teraz się to pozmieniało i jeżeli w Twojej okolicy jest budowania kanalizacja lub już dostępna, to mogą robić problemy ze zgodą...

Tak, nie muszę się wpinać i nie zamierzam. Ale studzienkę sobie dałem zrobić, jeść nie woła :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez PeKa » 8 lip 2019, 11:25

U mnie nie ma szans na POS, musi być zwykłe szambo.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2014, 00:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez nemi » 8 lip 2019, 11:32

loockas napisał(a):Po kilku latach dotarło to do mojej żony, która postanowiła zakończyć pracę w tym padole...

Moja póki co ma poczucie misji i nadzieję, że lepiej zaopiekuje się dziećmi dzięki temu, że etat nauczyciela pozwala na odbębnienie dużej części roboty w domu i jednoczesną kontrolę co robią dzieci. Zobaczymy ;)

loockas napisał(a):Co po prostu "rekompensuje" droższe życie w tym mieście.

Właśnie często się nad tym zastanawiam :). Niestety nie umiem robić nic innego niż to, co robię, więc ciężko mi o pracę zdalną lub życie w małej miejscowości z dala od dużej aglomeracji.

No i czy życie jest takie droższe... Są tego różne aspekty: w Biedrze płacę tyle samo co Ty, za telefon, internet, wodę, gaz, prąd itd. też właściwie stawki są zbliżone. Takie codzienne życie jest w zasadzie porównywalne jak wszędzie indziej.
Różnica jest w usługach – fryzjer w Krasnymstawie kosztuje 15 zł, ja muszę zapłacić min. 25 zł w swojej okolicy. To już jestem dyszkę w plecy :D. Na transport na pewno przeznaczam więcej, bo to samo auto więcej pali i są większe odległości (ale gdy mieszkałem w bloku albo pracowałem w centrum, to z kolei miałem bardzo dobry transport publiczny za 100 zł miesięcznie), w knajpie wydaję zamiast 90 zł w Zamościu jakieś 110-120 za to samo.
Dużo droższe są remonty, które wykonuje się co parę lat, droższy jest mechanik. Za ubezpieczenia pewnie płacę ze 2-3.000 rocznie więcej niż gdybym mieszkał w tanim miejscu.

Ogólnie nie jest jakaś kolosalna różnica między zwykłym życiem w Warszawie, a gdzieś tam indziej. Z tych wyższych zarobków mogę kupić lepsze auto, droższe wakacje czy częściej wybrać się gdzieś na weekend.

Ale jedna rzecz odróżnia duże aglomeracje od wsi i miasteczek: ceny nieruchomości/wynajmu mieszkań. Na polskie warunki zarabiam godziwe pieniądze, ale nigdy nie będzie mnie stać na dom i komfort życia jaki masz np. Ty, Loockas (w sensie domu z ogrodem, przypuszczam, że masz normalniejsze powietrze, mniej hałasu) no i nie tracisz życia w czasie przemieszczania się tak jak ja. Musiałbym zarabiać jeszcze drugie tyle, ile mam obecnie :|

Temat jest skomplikowany ogólnie i oglądany z różnych kątów będzie wyglądał inaczej, do tego zależnie od etapu w życiu, sytuacji rodzinnej etc. :).

Niemniej jednak znam zarówno ludzi, przy których jestem biedakiem, ale są też tacy – i jest ich tu bardzo dużo – że mają budżetu 5.000-6.000 / 3 osoby i cieszą się, że mają 5.000 odłożone na "wypasione" wakacje (autentyczna historia dyrektorki szkoły).

Dopisano 08 lip 2019 11:44:

Grzyby napisał(a):Twoja pamięć zawsze mnie zaskakuje

Tylko część rzeczy pamiętam. Czasem lubię kogoś zaskoczyć i na przykład złożyć życzenia urodzinowe albo np. testerka rzuci hasło, że "kurcze, najbliższy termin do fryzjera to 22 sierpnia i się tak umówiłam", a ja 22 sierpnia rano zapytam, czy będzie zmiana koloru włosów.
Ludzie czasem zbierają szczękę z podłogi :P. Ale np. przywiozłem żonie jakieś druki do wypełnienia w piątek wieczorem (jest u teściów) i wczoraj już wsiadałem do auta bez wypełnienia ich... Dodatkowo przywiozłem coś dla dziecka w plecaku i jak już dojechałem do Sulejówka wczoraj w drodze powrotnej, to żona dzwoniła spytać, czy to zostawiłem. Nie, zabrałem ze sobą <czarodziej>
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez brii » 8 lip 2019, 11:44

nemi napisał(a):w knajpie wydaję zamiast 90 zł w Zamościu jakieś 110-120 za to samo

Widocznie nie wiem gdzie się stołować w Łorsoł ale jak dostałem rachunek kiedyś w knajpie to mi oczy wypadły – różnica była znacznie większa niż 25% porównując z moją wsią.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez loockas » 8 lip 2019, 11:53

nemi napisał(a):przypuszczam, że masz normalniejsze powietrze


W okresie letnim może tak, ale w zimowym nie zamieniłbyś się...

No masz taką specyfikę pracy, że pewnie musisz zostać w mieście. Jakbym chciał to już bym pewnie mógł pracować bez wychodzenia z domu, ale jednak kontakt z ludźmi jest wskazany, żeby nie zwariować :) Muszę sobie tylko klientów z warszawy znaleźć żeby stawki podnieść :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 8 lip 2019, 11:53

Oj Brii, wiadomo, że są różne knajpy, lokalizacje i lokalna sława ;)
Starałem się porównać coś zbliżonego, a nie ekstrema jakieś. Modest Amaro pewnie jest w stanie ugościć za szalone pieniądze, ale schabowego z ziemniakami zjesz gdzieś w normalnej cenie i ludzkich warunkach ;)
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez brii » 8 lip 2019, 12:02

Ja też nie piszę o jakiś szale – byłem w małej restauracyjce w dzielnicy w której na pewno nie stołuje się warszawska finansjera i kila razy pizza + jakieś tam przystawki + napoje wywołało efekt WOW na paragonie ;)
Może u nas jest po prostu tanio albo źle trafiłem lub wyglądałem na turystę i dostałem mnożnik x2 <rotfl>
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez PeKa » 8 lip 2019, 12:13

nemi napisał(a): i jak już dojechałem do Sulejówka wczoraj (...)

I jak się jechało przez Sulejówek? :D Chociaż wczoraj to pewnie bez dramatu, w tygodniu są dantejskie sceny :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2014, 00:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez Beny » 8 lip 2019, 12:16

Nemi jeszcze smarta na allegro załóż,dziś dostałem email że już 150złzaoszczedzilem :D
Jedzie ktoś na wakacje nad morze? Znajoma od kilku dni wrzuca zdjęcia w kurtce i pod parasolem <glupek2> a czerwiec taki ładny byl :)
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez loockas » 8 lip 2019, 12:20

Beny napisał(a):Nemi jeszcze smarta na allegro załóż,dziś dostałem email że już 150złzaoszczedzilem


381.93 zł już tyle zaoszczędziłeś


<czarodziej>
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Beny » 8 lip 2019, 12:24

:D zaraz nadgonie paczkomat od dwóch tych na wsi mamy,także teraz rowerem podjezdzam bez planowania jak odebrać paczke.
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park