Co sądzicie o Halloween?

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez goryl34 » 31 paź 2013, 23:55

Co sądzicie o Halloween? Jesteście za obchodzeniem tego "święta"? Organizujecie w tym dniu jakieś imprezy? Wasze dzieci chodzą po domach?

Obrazek
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 17 maja 2012, 00:05
Posty: 17
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 2003

Postprzez rafał88 » 1 lis 2013, 10:32

Glupota ludzka wg mnie.. malpowanie balwanow zza oceanu..
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 mar 2010, 19:20
Posty: 7406 (216/46)
Skąd: RLE 0...0 RLE 4..91
Auto: Mazda BA 323f 97' Z5 PB+LPG
Ford Focus 11' 1.6 tdci Titanium

Postprzez malutka » 1 lis 2013, 12:46

Amerykanie tylko spopularyzowali to "święto".
Halloween ma celtyckie korzenie, gdzie było obrządkiem zapraszającym dobre duchy do domu, a odstraszającym złe. Wierzyli, że w ten dzień duchom łatwiej się przedostać do świata żywych :) Stroje potworów miały właśnie odstraszać te złe duchy, a wycinanki chyba robili w innych warzywach :) Irlandzcy emigranci przywlekli ten zwyczaj do ameryki, a tam zrobiono z niego bal z cukierkami.
W sumie to całkiem podobne do słowiańskiego, pogańskiego obrządku Dziadów. Tam też modlono się o przychylność duchów, szukano z nimi kontaktu – potem to "przerobiono" na katolickie zaduszki.

Tak czy tak – mnie to lotto. Nigdy nie przepadałam za komercyjnymi "świętami", ale jak ktoś chce to droga wolna. Zastanawiam się tylko co się mówi takim małym dzieciakom – w sensie, że po co robią? Za typowo polskim umartwianiem się też nie jestem, ale chyba warto by było nauczyć młodych polaków pamięci o zmarłych bliskich (bez względu czy się jest katolikiem czy nie), a nie, że to głównie biba w strojach duchów i powycinane dynie.

Ostatnio czytałam fajny artykuł Cejrowskiego o Święcie Zmarłych w różnych kulturach i powiem Wam, że podoba mi się jak Meksykanie je obchodzą. Robią balet na cmentarzu i po prostu się cieszą, że ich bliscy poszli w lepsze miejsce. Piją, nawet polewają teqillą grób, tańczą przy muzyce Mariacci. U nich to radosne święto spędzane na grobach. Jak dla mnie całkiem dobry kompromis – zabawa połączona z pamięcią o zmarłych bliskich... No ale dla większości polaków pewnie to zbyt kontrowersyjne i obraźliwe.
Obrazek
good girls go to heaven bad girls go everywhere...
bad girl ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2006, 12:20
Posty: 5102 (265/152)
Skąd: Warszawa
Auto: マツダ MX-6 2.0 FS '92

Postprzez Nightfall » 1 lis 2013, 12:54

Cukierek albo psikus :P .Wczoraj na klatce dzieciaki zrobiły taki rozpiernicz ze jak rano wyszedlem z domu to mi ręce opadły.Jeszcze bardziej opadna pani sprzataczce w poniedzialek :P

Dopisano 1 lis 2013, 11:55:

Ale ta dynia z Madzią <serduszka> <serduszka>
Nightfallówna
Dum Spiro Spero.....
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 11 lut 2013, 22:32
Posty: 4111 (138/173)
Skąd: Gorzów Wlkp.
Auto: Mazda 6,kombi ,2006 rok, 2.0 diesel, Dpf out,chiptuning 130 KM/363 Nm,Phantom Blue

Postprzez malutka » 1 lis 2013, 12:56

Ja mam to szczęście mieszkać w takiej dzielnicy, gdzie nie jest to takie popularne.... Albo dzieciaki nie docierają na moje 4 piętro, bo zostaną wcześniej poszczute przez starsze panie różańcem i wodą święconą <lol>
Obrazek
good girls go to heaven bad girls go everywhere...
bad girl ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2006, 12:20
Posty: 5102 (265/152)
Skąd: Warszawa
Auto: マツダ MX-6 2.0 FS '92

Postprzez Radex » 1 lis 2013, 12:58

Nie obchodzę. Mamy swoją kulturę i swoje tradycje które powinniśmy kultywować a nie robić multikulturowy miszmasz.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2007, 23:24
Posty: 8982 (46/30)
Skąd: Zawiercie
Auto: Bunia

Postprzez Crenshaw » 1 lis 2013, 13:06

szanuję Twój punkt widzenia Radex ale to nieuniknione, ta "tradycja" zostanie rozpowszechniona w Polsce czy tego chcemy czy nie, co roku jest więcej osób które w ten dzień się przebierają i chodzą po domach, dla dzieci to zabawa a rodzice ich popierają, jest to po prostu kolejny dzień w którym można dobrze się bawić i gdzie jest ku temu pretekst :P a jak wiemy, my Polacy szukamy takich pretekstów od zabawy, bo przecież w "zwykły" dzień nie wypada...

Dopisano Pt, 1 lis 2013, 12:07:

a co do wypowiedzi malutkiej... te mohery z wodą święconą już długo nie pożyją :P następne pokolenie halloweno-lubnych osób załatwi sprawę :P
Obrazek
Keeper of the Art
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 kwi 2012, 18:06
Posty: 3761 (89/91)
Skąd: Barlinek
Auto: Xedos 6 KF 98' – Sprzedany
Xedos 9 KJ 97' – Sprzedany
200SX SR20DET 89'

Postprzez miro62 » 19 lis 2013, 15:04

Radex napisał(a):Nie obchodzę. Mamy swoją kulturę i swoje tradycje które powinniśmy kultywować

<spoko>
Crenshaw napisał(a):te mohery z wodą święconą już długo nie pożyją

Choć moja Matka mohera nie nosi, jest osobą religijną i życzę Jej jeszcze sporo lat życia :)
miro62
 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park