Ubezpieczenie samochodu OC AC NW (wątek zbiorczy)

Zagadnienia prawne i porady w różnych sytuacjach drogowych.

Postprzez JACUS » 26 mar 2004, 14:12

Mam takowe zapytanko – jak kupilem Madzie to zarejestrowalem ja wraz ze wspolwlascicielem aby miec znizki w ubezpieczeniu (WIADOMO). Po roku czasu (tak jest w Warcie) mozna znizki przejac od wspolwlasciciela. No i moje zapytanie – jak to FACHOWO trzeba zrobic? Nowa umowa kupna – ale kto komu sprzedaje? Wspolwlasciciel zapewne mi – czy jakis inny jest na to sposob?
Prosze o porady.
Dzieki
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2003, 17:03
Posty: 122
Skąd: wielkopolska (Zlotow)
Auto: 626 GF 2.0i '98 – PIEKNA!!

Postprzez panstasio » 26 mar 2004, 15:57

o takim czyms nie slyszalem ze mozna przejac...................z tego co wiem to znizki po roku czasu zaczynaja nabijac sie i tobie..............
kurna zaciekawiles mnie i sam jestem ciekaw jak to jest wkoncu
coś ciekawego?? tylko co??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2003, 09:07
Posty: 411
Skąd: Legionowo
Auto: myszowate 626-twsknie;MX6 ;)

Postprzez JACUS » 26 mar 2004, 16:06

Wiec wyjasniem jak jest w moim przypadku. Kupujesz autko masz ZERO znizek – wiec na umowie kupna wpisujesz SIEBIE i osobe (ZAUFANA aby Cie nie wyrolowala). Wiec w papierach autko stoi na DWOCH wlascicieli X i Y. Warunek, ze jak Ty jestes X to osoba Y musi miec 60 % znizki aby sie oplacilo. Pozniej idziesz do ubezpieczalni – nie wiem czy jest tak we wszystkich – i ubezpieczasz autko. Skoro jeden z wlascicieli ma 60 % znizki to automatycznie i Ty masz. Po roku czasu (i tego dokladnie nie wiem jak to sie zalatwia) osoba Y sprzedaje osobie X autko (bo ma takie prawo skoro jest wspolwlascicielem) a znizka na Ciebie i autko pozostaje po osobie Y. Chyba mamy tutaj jakis szpecow od ubezpieczen i jezeli sie myle prosze o korekty.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2003, 17:03
Posty: 122
Skąd: wielkopolska (Zlotow)
Auto: 626 GF 2.0i '98 – PIEKNA!!

Postprzez baad » 26 mar 2004, 16:36

Ja kiedyś chciałem coś takiego zrobić i z tego co wiem to musicie zrobić umowę darowizny i tamta osoba zrzeka się prawa do samochodu na twoją stronę, niestety urząd skarbowy musi dostać podatek od wzbogacenia (bezsens), ale z tego co wiem to wtedy nie przejmujesz chyba jego zniżek tylko masz zniżki takie jak przysługują po roku czasu. :| :| :|
Mazda to je to!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 lis 2003, 20:34
Posty: 77
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 626 GW 2.0 2000

Postprzez gizonov » 6 kwi 2004, 02:30

Trochę nie tak chłopaki. Ja rejestrowałem na siebie Kadetta od brata bo mam zniżki. Ale że miał mniej niż niż 25 lat to dowalili (pzu) bonus 100 zł za to że "młody jeszcze". Teraz będzie miał takie zniżki jak ja 55% i gdy sobie kupi następny samochód na siebie, to będzie płacił z taką zniżką jak ja, bo zniżka przejdzie.
Co do Ciebie to radzę po prostu napisać umowę bez daty i wozić w portfelu.
Początkujący
 
Od: 16 mar 2004, 22:28
Posty: 5
Skąd: Gliwice
Auto: Toyota Corolla

Postprzez GrzegorzSz » 6 kwi 2004, 08:14

Troche mylicie pojecia. Ubezpieczenie, jak rowniez znizki sa indywidualnie sa na osobe, niekoniecznie wlascieciela pojazdu. Do tego zeby ubezpieczyc auto osoba ze znizkami nie musi byc wlascicielem – wystarczy, ze bedzie w dokum. ubezp. wpisane auto. Prawa do znizek dostaje sie indywidualnie i jest to zazwyczaj sprawdzane przy spisywaniu umowy. Dla tych, ktorym przychodza do glowy kombinacje przypomianam, ze jesli po wypadku ubezpieczyciel sprawdzi, ze skladka zostala zaplacona w niepelnej przyslugujacej wysokosci, bedzie tak jakby tego ubezpieczenia nie bylo.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2003, 22:39
Posty: 308

Postprzez artus » 6 kwi 2004, 22:06

Luknąłem na wasz temat i zadzwoniłem do kolegi agenta ubezp., wyjaśnił mi że i owszem nabywa się zniżki po współwłaścicielu po uprzednim odpisaniu (?) z dowodu rejestr. i opłaceniu podatku od wzbogacenia ALE do czasu nabycia własnych zniżek jeżdzi się na konto osoby posiadającej zniżki i ona musi w ubezpieczalni wyrazić zgodę --- tak to mniej więcej jest. Natomiast zniżki ustawowo przechodzą z męża na żonę i odwrotnie przy pierwszym wspólnym aucie (oboje właścicielami w dow.rej.)
ZSW M926 MAZDA MX-3
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 mar 2004, 22:24
Posty: 152
Skąd: Świnoujście
Auto: Mazda MX-3 1.6

Postprzez GrzegorzSz » 6 kwi 2004, 22:09

To niech kolega dokladnie sprawdzi sobie ustawy, a najlepiej niech poczeka, az ktos bedzie mial wypadek i taki wlasnie problem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2003, 22:39
Posty: 308

Postprzez cronos2002 » 7 kwi 2004, 09:29

Zniżki liczą sie indywidualnie – jesli bedziesz chciał ubezpieczyć samochód (osobno) bez współwlasciciela to tobie zniżki sie liczą od okresu kiedy był pojazd ubezpieczony na dwóch współwłaścicieli – uciec od tego sie nie da.
Jedyne wyjście to poszukać firmy w której przy zawieraniu ubezpieczenia nie wymagaja zaświadczenia (moge podać na priva) tylko pisze sie oświadczenie o posiadanych znizkach.
Zaświadczenia żąda sie w przypadku szkody, (ubezpieczenie jest ważne) tylko trzeba bedzie zwrócić różnicę w składce + odsetki (groszowa sprawa) – ale to tylko w przypadku szkody, normalnie nic sie nie dzieje.
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2011, 06:54
Posty: 82

Postprzez radnor » 7 kwi 2004, 10:23

Ja zrobiłem tak: Ojciec ma w sumie 70% zniżek w Samopomocy (60 za bezwypadkowość + 10 za kontynuację od iluśtam lat), jego auto jest zarejestrowane na spółkę z matką (czyli ona przejmuje jego zniżki). Swoją Mazdę zarejestrowałem na pół z matką w Nordei i przejąłem jej 60% (odpadło 10 za kontynuację). Dodatkowo odjęli jeszcze 5% za wykupienie NNW i ze względu na wiek dołożyli mi 30%. W ten sposób mam 35% zniżek, kiedy normalnie płacił bym 130%. Gdyby w dowodzie rej. matka była jako właściciel, a ja jako współwłaściciel, nie dostał bym tej zwyżki. Poza tym jeżeli ja kogoś puknę, ojciec nie straci zniżek z OC. Najlepiej kup auto na spółkę z kimś z rodziny (nie wyroluje cię), kto ma sporo zniżek i po kłopocie. Musisz w umowie kupna-sprzedaży wpisać dwóch nabywców i tak samo zrobić rejestrując auto.
323F BG 1.8 | Prelude 2.2vtec JDM | MX-6 2.5v6 EDM | MX-6 JDM KLZE | Civic 1.6esi | Civic 1.8VTI | Przekonywanie drugiej polowy do Imprezy – in progress
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2004, 12:32
Posty: 103

Postprzez JACUS » 7 kwi 2004, 10:38

Tak wlasnie mam – przy kupnie autka wpisalem siebie jako WLASCICIELA i osobe, ktora ma zniżki jako WSPOŁWLASCICIELA! I teraz jak spiszemy umowe aby "pozbyc sie" WSPOLWLASCICIELA to jednak trace jego znizki (jak napisal kolega Jacek, ktorego pozdrawiam i dziekuje za fachowa wiedze). Ale jest jednak alternatywa – Jacek jak mozesz to napisz mi na priv badz daj znac kiedy bedziesz w pracy to Cie odwiedze i mi wyjasnisz:)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2003, 17:03
Posty: 122
Skąd: wielkopolska (Zlotow)
Auto: 626 GF 2.0i '98 – PIEKNA!!

Postprzez GrzegorzSz » 7 kwi 2004, 10:42

Ja radze wam dokladnie zapoznac sie z przepisami. Dla pewnosci zadzwonilem do znajomego prowadzace firme ubezpieczeniowa (duza). Powiedzial mi jasno – jezeli pojazd ma 2 wlascicieli, ubezpieczenie nalicza sie w/g osoby majacej mniejsze znizki. Wszystko jest ok, nawet podczas kontroli policji, ale dopoki sprawa nie wyladuje w sadzie n.p. po wypadku lub ubezpieczyciel zorientuje sie, ze znizki nam nie przyslugiwaly. Zaplacenie skladki w niepelnej naleznej wysokosci jest rownoznaczne z brakiem oplaty za to ubezpieczenie i poniesienia wszelkich tego konsekwencji. Poza tym praw do znizek nabytych na dana osobe nie mozna przejac. Gdyby taka mozliwosc byla, to prawie wszyscy mieliby max znizki.

To co robia agenci ubezpieczeniowi robiac takie numery to szczyt kretynizmu. Nie zdaja sobie sprawy jak duze konsekwencje finansowe moze poniesc osoba z takim ubezpieczeniem. Na razie korzystaja z tego, ze nie ma centralnego systemu informacji ubezpieczeniowej, ale znam kilka przypadkow, gdzie przy duzych odszkodowaniach sprawdzano pomiedzy firmami ubezp. prawa do znizek.

P.S. Tak wogole to lepiej przeczytac przepisy o ubezpieczeniach, zanim sie uwierzy w "tanie" kombinacje.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2003, 22:39
Posty: 308

Postprzez XsiX » 7 kwi 2004, 10:45

Powiedzial mi jasno – jezeli pojazd ma 2 wlascicieli, ubezpieczenie nalicza sie w/g osoby majacej mniejsze znizki.

a nie jest przypadkiem tak że zniżkę wylicza się dla osoby wpisanej na 1 stronie DR (współwłaścicel jest wpisany na 3 albo 4 stronie) ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2003, 08:33
Posty: 2022 (0/3)
Skąd: Konin / wlkp.
Auto: CA KF '92 MTX

Postprzez GrzegorzSz » 7 kwi 2004, 10:46

W przepisach jest jasno napisane, ze jezeli auto ma 2 lub wiecej wlascicieli, ubezpieczenie nalicza sie w/g osoby posiadajacej najmniejsze znizki.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2003, 22:39
Posty: 308

Postprzez cronos2002 » 7 kwi 2004, 13:23

Potwierdzam powyższe, w przypadku kilku współwłaścicieli zniżki przyjmuje się na korzyść klienta czyli najwyższe.
W przypadku szkody z OC jeśli wprowadzimy w bład firmę ubezpieczeniową ( w sprawie naszych zniżek) to odpowiedzialność z OC jest w dalszym ciągu, tylko firma ubezpieczeniowa będzie chciała otrzymać dopłatę róznicy składki (jak pisałem w poprzednim poście).
Za to w przypadku autocasco, jak wprowadzisz firmę w błąd (obojętnie z jakiej przyczyny) wtedy dostaniesz odmowę wypłaty odszkodowania :(
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2011, 06:54
Posty: 82

Postprzez radnor » 7 kwi 2004, 13:51

Nikogo tu nie próbuję naciągnąć, tak powiedział mi agent ubezpieczeniowy (niejeden) i tak wyliczył składki. To ma być naciągnie firmy ubezpieczeniowej? W kwestii centralnego systemu informacji ubezpieczeniowej – jest czy go nie ma, żadna różnica. Współwłaściciel ma 60% zniżek, tak więc nie wprowadziłem firmy ubezpieczeniowej w błąd. Wszystkie dane, które podawałem agentowi, są prawdziwe, dlaczego więc miałbym ponosić jakiekolwiek konsekwencje takiego a nie innego wyliczenia składki moich ubezpieczeń?
323F BG 1.8 | Prelude 2.2vtec JDM | MX-6 2.5v6 EDM | MX-6 JDM KLZE | Civic 1.6esi | Civic 1.8VTI | Przekonywanie drugiej polowy do Imprezy – in progress
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 mar 2004, 12:32
Posty: 103

Postprzez XsiX » 7 kwi 2004, 13:51

Potwierdzam powyższe, w przypadku kilku współwłaścicieli zniżki przyjmuje się na korzyść klienta czyli najwyższe.

czyli chyba zaprzeczasz a nie potwierdzasz :| ??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2003, 08:33
Posty: 2022 (0/3)
Skąd: Konin / wlkp.
Auto: CA KF '92 MTX

Postprzez JACUS » 7 kwi 2004, 15:20

Wlasnie – napiszcie czy NAJWYZSZE czy NAJNIZSZE skladki przy wspolwlascicielu agent ubezpieczeniowy powinien brac pod uwage. Bo jeden teraz drugiemu zaprzecza? A po drugie – jezeli AGENT UBEZPIECZENIOWY podpisal (i wypelnil)tez umowe OCwiedzac, ze tylko wspolwlasciciel ma 60% znizek wiedzial co czyni -prawda? Wiec dlaczego w razie szkody musialbym doplacic roznice ?
Wiec jakie jest wyjscie – miec wspolwlasciciela i czekac 5 lat az i moje znizki spadna do 60% czy jednak spisac nowa umowe (pozbywajac sie wspolwlasciciela) i ubezpieczyc sie z mniejsza znizka?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 paź 2003, 17:03
Posty: 122
Skąd: wielkopolska (Zlotow)
Auto: 626 GF 2.0i '98 – PIEKNA!!

Postprzez cronos2002 » 7 kwi 2004, 17:42

Faktycznie ZAPRZECZAM i powtarzam że przy współwłaścicielach bierze sie NAJWYŻSZE zniżki (na korzyść klienta).

Jeśli chodzi o dopłatę róznicy to tylko gdybyś podał nieprawde ubezpieczając sie sam, jeśli z współwłaścicielem, kozystając z jego zniżek to jest wszystko git.
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2011, 06:54
Posty: 82

Postprzez GrzegorzSz » 7 kwi 2004, 18:42

OK, zeby nie byc goloslownym – fragment umowy z Warty
Jak bede mial chwile, to poszukam to samo dla OC

Cytat z umowy AC

"4) W przypadku kilku właścicieli pojazdu, do ustalenia wysokości należnej składki przyjmuje się uprawnienia właściciela, który posiada największe zniżki/zwyżki z tytułu bezszkodowego/szkodowego przebiegu ubezpieczenia AC/KR, z zastrzeżeniem pkt. 5.
5) Jeśli którykolwiek z właścicieli pojazdu objęty jest zwyżką z tytułu szkodowego przebiegu ubezpieczenia AC/KR, a jednocześnie którykolwiek z nich posiada uprawnienia do zniżki ? stosuje się klasę taryfową tabeli bonus/malus
przewidzianą dla właściciela objętego zwyżką z tytułu szkodowego przebiegu ubezpieczenia AC/KR,"
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2003, 22:39
Posty: 308

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki