Ubezpieczenie szyby a zniżki na AC

Zagadnienia prawne i porady w różnych sytuacjach drogowych.

Postprzez jaskul » 19 wrz 2019, 13:05

Nie wiem czy wiecie ale wykupywanie dodatkowego ubezpieczenia szyby ma sens tylko gdy nie kupujesz AC. Jak masz AC lepiej korzystać z AC.
Dlaczego...
W zeszłym roku puknął mi kamyczek w szybę powodując malutkiego pajączka.
Mam wszystkie ubezpieczenia wiec dzwonie i zgłaszam.
Miła pani informuje i umawia mnie z ubezpieczenia szyby do firmy pilkington.
Tam naprawiają mi szybę. Niestety w trakcie naprawy szyba pęka. Pajączek pod wpływem masy wypełniającej zaczyna się powiększać. Decydują się na wymianę szyby – muszę dopłacić 150 zł za udział własny. Zakładają mi drugą szybę. Podpisuje dokumenty – szkoda zlikwidowana z dodatkowego ubezpieczenia szyby.
Rok później kupuję drugie auto idę do agenta wykupić ubezpieczenie, a tam czeka mnie niespodzianka – szkoda widnieje w mojej historii ubezpieczeniowej i przez nią tracę zniżki.
Więc zniżki tracisz i tak i tak.
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2006, 11:56
Posty: 540 (14/14)
Skąd: centrum
Auto: Była 323c BA 1,3, 323F BJ 1,5, MX-5 NA 1,6, M6 GG 1,8, CX-7 2,5, Avensis 1,8 jest C-HR Hybrid + Rav 4 Hybrid

Postprzez Tasman20Wroc » 19 wrz 2019, 13:17

jaskul napisał(a):Nie wiem czy wiecie ale wykupywanie dodatkowego ubezpieczenia szyby ma sens tylko gdy nie kupujesz AC. Jak masz AC lepiej korzystać z AC.
Dlaczego...
W zeszłym roku puknął mi kamyczek w szybę powodując malutkiego pajączka.
Mam wszystkie ubezpieczenia wiec dzwonie i zgłaszam.
Miła pani informuje i umawia mnie z ubezpieczenia szyby do firmy pilkington.
Tam naprawiają mi szybę. Niestety w trakcie naprawy szyba pęka. Pajączek pod wpływem masy wypełniającej zaczyna się powiększać. Decydują się na wymianę szyby – muszę dopłacić 150 zł za udział własny. Zakładają mi drugą szybę. Podpisuje dokumenty – szkoda zlikwidowana z dodatkowego ubezpieczenia szyby.
Rok później kupuję drugie auto idę do agenta wykupić ubezpieczenie, a tam czeka mnie niespodzianka – szkoda widnieje w mojej historii ubezpieczeniowej i przez nią tracę zniżki.
Więc zniżki tracisz i tak i tak.

Jeśli masz w AC z ochroną zniżek zawsze lepiej likwidować z AC. Co do ubezpieczenia szyb to jest z tym różnie. Niektóre firmy w swoich polisach AC mają zapis, że polisa AC nie obowiązuje napraw lub wymian szyby (najczęściej jest wyłącznie szyby przedniej).
Nie bardzo wiem dlaczego musiałeś dopłacać coś z własnej kieszeni? Ochrona szyb u większość ubezpieczycieli jest do wartości 2tys zł pokrywana w 100%. Za wyższy koszt wymiany się dopłaca.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 20:45
Posty: 485 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez jaskul » 19 wrz 2019, 13:26

Chodzi głównie o to że korzystając z ubezpieczenia szyby dostajesz szybę – zamiennik, a tracisz zniżki na AC tak samo jakbyś zlikwidował szkodę z ubezpieczenia Auto Casco.
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2006, 11:56
Posty: 540 (14/14)
Skąd: centrum
Auto: Była 323c BA 1,3, 323F BJ 1,5, MX-5 NA 1,6, M6 GG 1,8, CX-7 2,5, Avensis 1,8 jest C-HR Hybrid + Rav 4 Hybrid

Postprzez Tasman20Wroc » 19 wrz 2019, 14:17

Z AC nie dostajesz zamiennika tylko oryginalną szybę tym się różni likwidowanie szkody szyby z AC od likwidacji z ochrony szyby :). Taki haczyk. Jak likwidujesz z AC jedziesz np do ASO Mazdy lub innego serwisu i żądasz wstawienia szyby identycznej (uwaga musi to być ac z wariantem naprawy "serwisowy"). Jeśli likwidujesz szkodę z ubezpieczenia szyby jak najbardziej mogą wstawić ci zamiennik- może być równie dobry ale nie mają obowiązku włożenia oryginalnej szyby jeśli znacząco różni się cenowo.
Owszem tracisz zniżki bo likwidujesz szkodę. Dla ubezpieczycieli nie ma znaczenia jaka to szkoda ;). Szkoda jest szkodą czy to 5 cm rysa zrobiona z ac, odprysk szyby czy szkoda całkowita. Z jakiego byś to ubezpieczenia nie zrobił dla firmy ubezpieczeniowej wszystko = szkoda. To tak jak ze statystyką. Ja i mój pies mamy po 3 nogi. Sensu w tym dla przeciętnego kowalskiego nie ma ale statystycznie wszystko się zgadza :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 20:45
Posty: 485 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez jaskul » 19 wrz 2019, 14:24

Dlatego mówię nie ma sensu kupować ubezpieczenia Auto Casco dodatkowego ubezpieczenia szyby.
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2006, 11:56
Posty: 540 (14/14)
Skąd: centrum
Auto: Była 323c BA 1,3, 323F BJ 1,5, MX-5 NA 1,6, M6 GG 1,8, CX-7 2,5, Avensis 1,8 jest C-HR Hybrid + Rav 4 Hybrid

Postprzez Tasman20Wroc » 19 wrz 2019, 14:35

jaskul napisał(a):Dlatego mówię nie ma sensu kupować ubezpieczenia Auto Casco dodatkowego ubezpieczenia szyby.

Nie do końca, niektóre warianty ac u różnych ubezpieczycieli nie maja ochrony szyb, więc jeśli chcesz mieć ochronę szyby musisz wykupić ac plus ochronę szyb. Firmy w swoich polisach ac mają różne zakresy ochrony. Jeśli twój ubezpieczyciel w polisie ac nie ma zapisu, że szyby nie podlegają ochronie to faktycznie nie ma sensu dokupowania dodatkowego ubezpieczenia szyb.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 20:45
Posty: 485 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki