Dowód rejestracyjny i brak miejsca na pieczątki przegladów

Zagadnienia prawne i porady w różnych sytuacjach drogowych.

Postprzez sebek-71 » 22 paź 2016, 09:58

Grzyby niestety tak do końca nie zgodzę się z Tobą w tej kwestii.
Temat rzeka, przepisy są nieprecyzyjne, są luki w prawie, które to organy wykorzystują na swoją stronę po to, aby wziąć od nas kasę.
To że skończyło się miejsce na wpisy w dowodzie rejestracyjnym nie jest moją winą, a zatem nie powinienem pokrywać kosztów wymiany dowodu rejestracyjnego. To, że dowodu nie wymieniam nie świadczy o tym, że nie wiem jak i gdzie to zrobić – jestem na tyle świadomy, że za wydanie dowodu już raz poniosłem opłaty i więcej nie zamierzam. Jeżeli wymiana dowodu osobistego jest darmowa w przypadku, gdy zmienia się numeracja ulicy, lub nazwa – tak samo wymiana dowodu powinna być bezpłatna jeżeli ustawodawca nie przewidział, że samochód można eksploatować kilka lat. JESTEM PRZECIWNIKIEM WYCIĄGANIA KASY ZA WSZYSTKO – TYM BARDZIEJ, ŻE CI CO TĘ KASĘ WYCIĄGAJĄ ŻYJĄ Z PODATKÓW KTÓRE JA PŁACĘ!!!
Najciekawsze w tej sprawie jest to, że aktualna instrukcja do rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów, nie wymaga opłaty za wymianę dowodu kiedy brakuje miejsca na pieczątkę a urzednicy stale ją pobierają. W poprzednim rozporządzeniu z 2000 roku opłata za dowód rejestracyjny była obligatoryjna, wynkiała z obowiązku opisanego w tej instrukcji par.1, ust.1, pkt1, ppkt3.
W aktualnie obowiązującej instrukcji z 2003r, opisano szczegółowo kiedy ponosi się opłaty: W przypadku zniszczenia, utraty dokumentów, w przypadku zmiany danych. W przypadku kiedy brak miejsca na pieczątki badań technicznych pojazdu nie ma takiego obowiązku... :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Grzyby » 22 paź 2016, 10:31

sebek-71 napisał(a):Grzyby niestety tak do końca nie zgodzę się z Tobą w tej kwestii

Ale z czym się nie zgodzisz?
Co z tego co napisałem kwestionujesz?
Bo jedynie piszesz że nie zgadzasz się na płacenie za nowy DR – a nie o tym pisałem.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez sebek-71 » 22 paź 2016, 10:50

Nie ma żadnych podstaw do zatrzymania DR...tyle w tym temacie...a te przepisy na które powołuje się policja są nieprecyzyjne i w żadnym z nich nie stoi JASNO napisane, że za brak wbitych badań należy go zatrzymać...
Poza tym, skoro przynosisz do urzędu komunikacji świstek od diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym, to dlaczego jest to akceptowane, a przy kontroli już nie???...
"...Dowód rejestracyjny jako dokument jest wydawany bezterminowo, a praktycznym powodem jego wymiany staje się brak miejsca na dokonywanie wpisów dotyczących terminów kolejnych badań technicznych.
Analizując treść art. 132 ust. i ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) należy stwierdzić, iż ustawodawca nie przewidział możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez policjanta w czasie kontroli drogowej ze wskazanego powyżej powodu.
Należy jednocześnie zaznaczyć, iż zgodnie z § 6 ust, 8 rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 18 września 2009 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. Nr 155, poz. 1232) w przypadku braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku ujawnienia w dowodzie rejestracyjnym upływu terminu na wykonanie badania technicznego (w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu) a kierujący okazał zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego, postępowanie policjanta powinno zmierzać do zobowiązania kierującego pojazdem do wymiany dokumentu..."
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Grzyby » 24 paź 2016, 09:08

sebek-71 napisał(a):postępowanie policjanta powinno zmierzać do zobowiązania kierującego pojazdem do wymiany dokumentu...

I jedynym skutecznym działaniem jest zatrzymanie dokumentu.
Policja nie ma podstawy do nałożenia mandatu. Jednak zabrać dokument może. A nawet powinna z powodu:
Grzyby napisał(a):"Zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt. 2 ustawy Prd, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany w terminie nieprzekraczającym 30 dni, zawiadomić starostę o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.


I nie jest to kwestia żadnych interpretacji, a zwykłej logiki.
Bo nie zaprzeczysz że:
Grzyby napisał(a):z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy wpis w dowodzie rejestracyjnym stanowiący o dacie kolejnego badania technicznego jest nieaktualny, tj. niezgodny ze stanem faktycznym (data w zaświadczeniu).


sebek-71 napisał(a):skoro przynosisz do urzędu komunikacji świstek od diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym, to dlaczego jest to akceptowane, a przy kontroli już nie???...

eeeeh, jeszcze raz – jaki dokument dopuszcza pojazd do poruszania się po drogach publicznych? Świstek od diagnosty czy DR?
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez sebek-71 » 24 paź 2016, 09:42

Art.78 cytowanej przez Ciebie ustawy nie daje podstaw do zatrzymania DR!!!
Właściciel zgłasza ten fakt staroście zgodnie z ustawą, ale nie składa wniosku o wydanie kolejnego DR, gdyż przecież już go ma.Podobnie jest z rejestracją auta z innego powiatu.
Przeczytaj wyżej, co napisałem- kto zgodnie z ustawą jaki dokument wydaje, który potwierdza badanie techniczne.

Dopisano 24 paź 2016, 10:48:

sebek-71 napisał(a):skoro przynosisz do urzędu komunikacji świstek od diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym, to dlaczego jest to akceptowane, a przy kontroli już nie???...

eeeeh, jeszcze raz – jaki dokument dopuszcza pojazd do poruszania się po drogach publicznych? Świstek od diagnosty czy DR?[/quote]
Ja posiadam przecież ważny DR!!! a badanie techniczne, również WAŻNE mam na zaświadczeniu-prawem dopuszczonym, więc w czym problem??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Grzyby » 24 paź 2016, 12:59

sebek-71 napisał(a):Poza tym, skoro przynosisz do urzędu komunikacji świstek od diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym, to dlaczego jest to akceptowane, a przy kontroli już nie???...

Ależ jest akceptowane. Jedziesz dalej BEZ MANDATU!. Natomiast dokumet pozwalający na poruszanie się po drodze publicznej zostaje zatrzymany bo należy zaktualizować dane.

sebek-71 napisał(a):Ja posiadam przecież ważny DR!!! a badanie techniczne, również WAŻNE mam na zaświadczeniu-prawem dopuszczonym, więc w czym problem??

W tym problem, że w dokumencie dopuszczającym auto do ruchu masz nieaktualne dane.
I dlatego masz się udać do Starostwa w celu jego wymiany.
To czy jest to czynność płatna/bezpłatna jest rzeczą wtórną – chociaż w tej dyskusji jak widzę najważniejszą...
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez sebek-71 » 25 paź 2016, 10:29

Po pierwsze:Brak pieczątki w DR nie oznacza braku ważnego badania technicznego.

§4 DU 996
4. Po zakończeniu przeprowadzania badania technicznego pojazdu uprawniony diagnosta niezwłocznie dokonuje wpisu
o wyniku tego badania do rejestru badań technicznych pojazdów, zwanego dalej „rejestrem”, a także dokonuje wpisu do
dowodu rejestracyjnego pojazdu albo wystawia zaświadczenie z badania technicznego pojazdu

Czyli, jeżeli mam zaświadczenie, to mam ważne BT

Po drugie:
Omawiana sytuacja dotyczy wymiany DR a nie dokonaniu w nim zmian. Terminy kolejnego badania technicznego (jeżeli jest miejsce) wpisuje diagnosta.
2. W przypadku innych zmian, zatrzymanie DR jest bardzo wątpliwe, bo niby skąd by miał policjant o tym wiedzieć który z parametrów jest niezgodny z zapisami w DR.
3. Przy widocznych zmianach, pojazd na gaz i związane z nim nie skrócenie terminu kolejnych badań nie jest wynikiem negatywnym.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Beny » 25 paź 2016, 10:45

A co jeszcze wpisuje się w dowodzie na tych wolnych stronach? Po co tam jest tyle miejsca bo zawsze mnie to zastanawiało,skoro np po montażu LPG trzeba wymienić dowód?
Nawet jak wbija gaz,hak to jedną str można by na przeglądy jeszcze wykorzystać.
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 15:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez sebek-71 » 25 paź 2016, 12:09

No właśnie, jest cała wolna strona na...adnotacje urzędowe, ale niestety każą nam w bezmyślny sposób wymieniać DR tylko żeby kasę brać, nic poza tym...
Tam przecież można zrobić tzw. zmianę danych-np.dopisać nowego właściciela, nowy adres jak również wbić przegląd rejestracyjny, który de facto żadną zmianą danych nie jest.Ktoś o tym kiedyś pomyślał,projektując ten dokument, alee urzędnicy wpadli na pomysł, że lepiej jest wyciągnąć kasę interpretując niejasne prawo na swoją stronę :|
Niedawno kupiłem mazdę z innego powiatu.Art.78 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym pkt.1-3 zobowiązują mnie do:
1.zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu w terminie 30dni odpowiedniemu staroście
2.zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych w DR.
Ad1. zgłosiłem-mam potwierdzone pismo.
Ad2. Nie zmienią danych w dowodzie-dopiero jak złożę wniosek o rejestrację!!!(nowy DR + nowe tablice=180zł
Bzdura i wyciąganie kasy...Auto przecież już mam zarejestrowane, ważne OC i przegląd, czy to nie chore? :|
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Grzyby » 25 paź 2016, 12:49

sebek-71 napisał(a):2. W przypadku innych zmian, zatrzymanie DR jest bardzo wątpliwe, bo niby skąd by miał policjant o tym wiedzieć który z parametrów jest niezgodny z zapisami w DR.

Jak pokazujesz mu świstek to w DR masz co innego, kapujesz?

sebek-71 napisał(a):Czyli, jeżeli mam zaświadczenie, to mam ważne BT

Matko i córko .... masz. MASZ! I nikt tego przecież nie neguje!
Ale masz niezgodność danych w dokumencie który dopuszcza pojazd do ruchu! I masz 30 dni żeby to załatwić w starostwie.

Beny napisał(a):skoro np po montażu LPG trzeba wymienić dowód?

??

sebek-71 napisał(a):cała wolna strona na...adnotacje urzędowe. ..................Ktoś o tym kiedyś pomyślał,projektując ten dokument

Jesteś pewien że o tym ktoś pomyślał co Ty masz na myśli?
Nie wiesz co jeszcze się wpisuje do DR? Jest tego całkiem sporo:
– współwłaściciela/współwłaścicieli (może być 3 lub 4 przecież)
– data pierwszej rejestracji w kraju
– info o LPG
– info o haku
– wpis dot. VAT
– wpis o TAXI
– wpis o L (nauce jazdy)
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez sebek-71 » 25 paź 2016, 14:36

Grzyby napisał(a):
sebek-71 napisał(a):2. W przypadku innych zmian, zatrzymanie DR jest bardzo wątpliwe, bo niby skąd by miał policjant o tym wiedzieć który z parametrów jest niezgodny z zapisami w DR.

Jak pokazujesz mu świstek to w DR masz co innego, kapujesz?

sebek-71 napisał(a):Czyli, jeżeli mam zaświadczenie, to mam ważne BT

Matko i córko .... masz. MASZ! I nikt tego przecież nie neguje!
Ale masz niezgodność danych w dokumencie który dopuszcza pojazd do ruchu! I masz 30 dni żeby to załatwić w starostwie.


Nie mam co innego!!! mam urzędowy dokument stwierdzający przeprowadzone badanie techniczne dla pojazdu, którego DANE są w DR!!!!!
Czy ciężko jest to pojąć???
Nie występuje tu żadna niezgodność danych!Jeśli tak to jakich?Co nazywasz danymi?
Danymi są parametry auta, numer vin, nacisk osi, dane adresowe itp... aleee nie pieczątka potwierdzająca badanie.
A ta pusta strona owszem, mogła by posłużyć na wpisy do przeglądów, ale po co, lepiej łoić kasę...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Grzyby » 26 paź 2016, 09:58

sebek-71 napisał(a): lepiej łoić kasę...

Już dano stwierdziłem że tylko to jest powodem lamentów.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez Marek 161BD081 » 26 paź 2016, 17:49

Może i są to "lamenty" ale przecież zarówno ty jak i każdy z nas zapewne nie lubi niepotrzebnie wydawać zarobionych peelenów.
Temat zresztą dotyczy kwestii zasadności możliwości zabrania DR podczas kontroli policyjnej a nie spraw finansowych.
161 BD 081 26.425 & 27.555 MHz USB
Xedos 9 KL '01 & AR 156 1.8TS & Honda Shadow VT1100 C3 Aero ’99
Były: 323F BA Z5
Honda Shadow VT1100C2 Sabre ’03
Honda Shadow VT500C '84
Dział BA/BH
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 28 lut 2009, 22:05
Posty: 5018 (34/87)
Skąd: Chełm
Auto: 323F '95 & Xedos 9 '01

Postprzez Bigbluee » 26 paź 2016, 22:22

Kiedyś przeryłem cały internet w tym temacie i jest tyle samo osób twierdzących że trzeba wymieniac jak i tych, że nie trzeba.

Przepisy tu już chyba wszystkie zostały zacytowane, ale prawdą jest, że jedynym zapisem dotyczącym braku miejsca na pieczątki to zapis o poinformowaniu starosty w ciągu 30 dni o zmianie stanu faktycznego. Bowiemi nie ma miejsca w DR a diagnosta wydał zaświadczenie o BT na osobnej kartce.
I tak naprawdę, będąc 100% aptekarzem, należy ten zapis spełnić. I NIC WIĘCEJ bo nic więcej w przepisach nie ma odnośnie braku miejsca na pieczątki.

Taki oto post znalazłem na forum prawnym i skopiowałem do swojej bazy na kompie:
Wracając do tematu – wymiana – czy nie ? – Przejrzałem rozporządzenia, prawo o ruchu drogowym i różne fora – i postąpiłem zgodnie z przepisami:
Na przeglądzie technicznym otrzymałem zaświadczenie o badaniu technicznym – pojazd sprawny – i na końcu pouczenie – cytat z prawa o ruchu drogowym – w ciągu 30 dni trzeba powiadomić wystawcę o zmianach parametrów. Zgodnie z pouczeniem napisałem pismo do Prezydenta miasta (którego pieczątka była jako wystawca dowodu rejestracyjnego) – w piśmie poinformowałem, że odbyłem badanie techniczne, że pojazd dopuszczony do ruchu, i że w związku z powyższym zmianie podlega zawartość rubryki określającej termin następnego badanie technicznego. Powyższe pismo wraz z kopią zawiozłem do Urzędu Miasta i złożyłem w biurze podawczym – a na kopii otrzymałem dużą pieczęć potwierdzającą przyjęcie pisma. Od tego czasu – oprócz dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia – wożę ze sobą dokument ze stacji diagnostycznej i kopię pisma jakie złożyłem w UM. Jeżdżę w ten sposób już trzeci rok. Przeżyłem kilka kontroli drogowych – zdarzały się dłuższe dyskusje z policjantami z drogówki – zawsze udało mi się ich przekonać – że nie uchybiłem żadnemu przepisowi.


Analiza prawna:
Co powinien zrobić policjant, gdy w trakcie kontroli drogowej okazuje się, że upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, bo w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie nowego wpisu? Poniżej przedstawiamy stanowisko Biura Ruchu Drogowego KGP w tym zakresie.
Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit.

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Ustawodawca nie przewidział więc możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego gdy upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, gdyż w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu o przeprowadzeniu badania technicznego.

Zgodnie z § 6 ust. 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, w przypadku braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

W przypadku ujawnienia więc w dowodzie rejestracyjnym upływu terminu na wykonanie badania technicznego (w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu), a kierujący okazał zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego, postępowanie policjanta powinno zmierzać do zobowiązania kierującego pojazdem do wymiany dowodu rejesrtacyjnego. Okoliczność taka nie może być jednak przyczyną do zatrzymania dokumentu.


Ludzie wymieniają dowody dla św spokoju bo w naszym kochanym państwie nastawionym represyjnie wobec obywateli, tak jest po prostu łatwiej. Wiedząc, że milicyjny musi wypełnić limit mandatów i zabrać określoną ilość PJ i DR, nawet jak mamy rację, to milicyjny zabierze DR i weź wyjaśniaj, jeździj, trać czas, pokazuj paragrafy itd.

Też jestem zdania, że nie powinno sie wymieniać DR ale samochód jest zbyt ważnym elementem życia codziennego i "nie chcem ale muszem" zapłacić haracz urzędasom, bo wymiana czeka mnie w maju.
Gdybym miał czas, był sam a samochód mógłbym zamienic na tramwaj lub autobus, to postąpiłbym dokładnie tak jak zacytowałem powyżej, czyli poinformował pisemnie Staroste i koniec i z przyjemnością dyskutował z milycyjnymi przy każdej kontroli drogowej.
Forumowicz
 
Od: 23 lut 2016, 12:50
Posty: 795 (5/49)
Skąd: Poznań
Auto: Volvo S80 2.0 PB+LPG

Postprzez sebek-71 » 27 paź 2016, 07:34

Dokładnie...z tym, że nawet w przypadku kiedy taki niedouczony milicjant-Tak tak milicjant zabierze ci już ten dokument, wydział komunikacji który go wydał MUSI ci go zwrócić.Nie ma żadnych podstaw prawnych żeby go zatrzymać.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez Bigbluee » 27 paź 2016, 11:36

Ale turlaj się teraz po wydziałach komunikacji, czynnych do 15:30...
Niech trafgi CI sie niedouczony policjant dzień przed wyjazdem w świat, itd.


Nie wiem czy ktoś sledzi działalnośc Stowarzyszenia Prawa Na Drodze ale warto poczytac ostatnia inicjatywę:

http://prawonadrodze.org.pl/dzis-zlozyl ... kierowcow/
Gdyby ktoś miał wątpliwości kto stoi za stowarzyszeniem, to sa to doktorzy prawa.

Polecam śledzić działalnośc Spnd, bo można sie wiele dowiedzieć.
Forumowicz
 
Od: 23 lut 2016, 12:50
Posty: 795 (5/49)
Skąd: Poznań
Auto: Volvo S80 2.0 PB+LPG

Postprzez Piotr89 » 27 paź 2016, 12:28

Dołączę się do dyskusji. Niejednokrotnie nad faktem wymiany DR się zastanawiałem. Prawo jest prawem i urzędy jak i władza wykonawcza muszą je egzekwować za pomocą tj. Grzyby napisał organów ścigania -Policji.
Dla mnie również to bezsens bieganie po Wydziale Komunikacji który np. w mieście Lublinie jest otwarty 7.30-15.30 a ja pracuję 8-16 <glupek2> Druga sprawa to ilość rubryk na pieczątki, mogłoby być ich więcej ale władza ustawodawcza chyba wyszła z założenia i obietnic że będziemy niebawem drugą Irlandia i żyć nam się będzie tak dostatnie, że nie będziemy jeździć jednym autem więcej niż 6 lat( bo tyle rubryk jest w DR)– trochę się przeliczyli. Cóż ja już ten zabieg przerabiałem i zawsze sobie powtarzam że " Prawo jest dla maluczkich".
Kolejna sprawa to niejasne formułowanie zapisu w ustawach, przepisach i paragrafach ( prawny bełkot) tak aby nie zawsze był zrozumiany przez przeciętnego Kowalskiego i pozwalał wyżej postawionym ( urzędom i władzy wykonawczej, organom ścigania) na dowolną interpretację.
Owszem mogę wymienić DR ale chciałbym aby było to nieodpłatne... pomarzyć można hahaha
Benzin im Blut
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 sty 2011, 23:16
Posty: 2362 (23/27)
Skąd: Miasto Wstydu i Inspiracji
Auto: Mazda 323BG PN '94
Toyota Avensis T27 D4D '11- już wspomnienie
Mazda 626KL-ZE –> ;)
Mazda Xedos 6 KL-DE '99

Postprzez sebek-71 » 27 paź 2016, 20:25

Ale po co się turlać po urzędach jeśli nieprawnie zabrano DR???Piszesz pismo, załączasz ksero umowy i muszą ci zwrócić-odesłać.Tak zrobił mój znajomy i nie musiał wcale jeździć na drugi koniec Polski.
Oczywiście może i miał w tym przypadku szczęście, alee trzeba walczyć o swoje.
Zgadzam się, że najprostszym sposobem jest zmiana tych niejasnych przepisów, tylko czy my się jej doczekamy???...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 16:04
Posty: 1112 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez AndrzejMX6 » 23 lis 2016, 13:45

Ja też mam za sobą wymianę DR z powodu braku miejsca na pieczątki. Jeszcze musiałem szukać książeczki auta bo kolejny wydatek by ode mnie wyłudzili. Dopóki ktoś zdeterminowany i mający czas nie wygra sprawy w sądzie to nic się nie zmieni. 6 lat temu było głośno, że suszaki są nielegalne bo nie ma dowodu na to że to akurat mój samochód przekroczył prędkość . Sąd uniewinnił kierowcę. Głośno o tym było w mediach na radyjku sie o tym mówiło. Przez jakiś czas przestali suszyć. Sprawa ucichła i dalej suszą.
Początkujący
 
Od: 19 lis 2016, 21:54
Posty: 14 (0/1)

Postprzez elkanguro » 12 lut 2017, 11:55

Grzyby napisał(a):Dodam, że identyczna sytuacja zdarzy się w przypadku kiedy mamy inny adres w DR niż w DO.
Również powinniśmy stracić DR. Bez mandatu.

Cześć, tutaj też ciekawa sytuacja. Kilka miesięcy temu się przemeldowałem i w Urzędzie Miasta Krakowa powiedziano mi, że nie muszę wymieniać dowodu osobistego, bo adres w nim wpisany aktualnie o niczym nie świadczy. Jeśli wymieniłbym teraz DR to mimo, że wszystko byłoby zgodne z prawdą, to dane adresowe w obu dokumentach byłyby różne. Za coś takiego zabranie DR?

Mam też kilka pytań:
1. Istnieje obowiązek rejestracji pojazdu w powiecie według miejsca zameldowania?
2. Co w przypadku gdy współwłaściciele mają różne adresy zameldowania?
3. Czy przy wymianie DR muszą być obecni wszyscy współwłaściciele?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2012, 21:57
Posty: 84
Skąd: Kraków
Auto: MAZDA 323F BJ 1.5 i 16V LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki