Rożne daty starej polisy OC i AC a wykupienie nowego ubezp.

Zagadnienia prawne i porady w różnych sytuacjach drogowych.

Postprzez gregor_z » 28 gru 2015, 12:13

Witajcie. Chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie, czy nie będzie problemu z podpisaniem nowej umowy ubezpieczenia w przypadku, kiedy w 2015 roku podpisałem OC 13 stycznia 2015, a AC (w innym TU) tydzień później. W związku z tym zapłaciłem dużo drożej niż u jednego ubezpieczyciela, ale zmusiła mnie do tego sytuacja. Aktualnie chcę podpisać umowę na OC+AC u jednego ubezpieczyciela z datą obowiązywania od 14 stycznia. Czy muszę coś napisać (poza wypowiedzeniem OC – zmieniam chyba TU)? Co się dzieje z AC, jeżeli okres jednego ubezpieczenia nakłada się na drugi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Początkujący
 
Od: 16 wrz 2010, 21:24
Posty: 23
Skąd: Suwałki
Auto: Mazda 6 2.0 diesel GY 136KM 2003/2004

Postprzez widmo82 » 28 gru 2015, 13:37

Z tego co się orientuję to posiadać możesz kilka umów, ale w sytuacji kryzysowej, mozesz tylko z jednej egzekwować warunki.
Moderator "3BK" -Paweł
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 26 paź 2008, 09:23
Posty: 3600 (81/142)
Skąd: Radom
Auto: Mazda3 BK
była: 1,6 Y6 109KM 12.2006
jest: 2.0 LF 150KM 06.2008

Postprzez stachan » 28 gru 2015, 17:26

gregor_z napisał(a):Co się dzieje z AC, jeżeli okres jednego ubezpieczenia nakłada się na drugi?


Zapytałem u mojego agenta i ten rzecze: "Nic się nie dzieje. Gdzie zgłosisz, to tam zlikwidują. Kary za to nie ma. Zbycia pojazdu również, czyli zwrot za niewykorzystany okres także się nie należy." :)

Jeszcze taka odpowiedź z Googla:

Art. 824-1. kodeksu cywilnego:

§ 1. O ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.

Możesz sobie wykupić tyle polis ile chcesz. Ale jeśli uzyskasz więcej niż jedno odszkodowanie za tę samą szkodę, popełniasz przestępstwo wyłudzenia odszkodowania. W OC to tym bardziej nie ma sensu, bo w końcu to osoba trzecia uzyskuje odszkodowanie z Twojej polisy.

Jeżeli masz kilka polis AC, zgłaszasz jedną szkodę, zgodnie z prawem powinieneś poinformować wszystkich ubezpieczycieli. Wówczas albo uzyskujesz odszkodowanie od jednego z nich, a on rozlicza się z pozostałymi, albo od każdego, proporcjonalnie.


źródło
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 16:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki