Błędne wskazania średniego spalania

Dział przeznaczony do rozwiązywania problemów z systemami elektronicznymi nadwozia

Postprzez Palmer » 29 lut 2024, 15:21

To ja też dorzucę swoje 3 grosze do dyskusji. Lubię statystyki, w tym spalanie w konkretnych warunkach jazdy. Ponieważ preferuję ekologiczną jazdę samochodem, czyli tzw. eco-drriving, więc dla mnie to przydatny wskaźnik. Prowadząc długoletnią statystykę (dziennik) kosztów na motostat.pl oraz w apce Fuelio zauważyłem, że realne zużycie paliwa jest zawsze niższe od wskazań komputera pokładowego i waha się w przedziale 0,1-0,3 l (sporadycznie dochodząc do 0,4 l). Nie potrzebna mi więc żadna kalibracja. Być może na taką prawidłowość ma wpływ m.in. styl jazdy, tankowanie do pełna, czy też rodzaj benzyny (preferuję jednego dostawcę i często tankuję na tej samej stacji benzynowej koło domu). Ciekawe czy nowa benzyna 95 E10 zmieni jakoś tę różnicę. Nie podejrzewam, ale może łatwiej będzie mi to teraz zaobserwować.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez Palmer » 27 mar 2024, 15:41

Dla niektórych roczników Mazdy3/ CX-30 pod koniec zeszłego roku pojawiła się akcja serwisowa związania z błędnymi wskazaniami żużycia paliwa, co wymaga przeprogramowania PCM:
AP041A [CX-30/Mazda3 OBFCM (On-board fuel and/or energy consumption monitoring) concern]
Mój egz. się na nią łapie. Dopytajcie o to bezp. w ASO, bo wpisanie VINu na stronie Mazdy może nie pokazać tej akcji serwisowej.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 28 mar 2024, 17:49

Poszperałem po necie i wychodzi na to, że dotyczy tylko silników Skyactiv-G. Co ciekawe w Niemczech informują o tej akcji listownie, co wydaje mi się dość nietypowe, bo w końcu nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jak np. znany problem z poduszkami w Hondach.

EDIT: Już wiadomo o co chodzi... o ekologię.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/a ... eme/obfcm/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 325 (28/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323