Automatyczna skrzynia – prośba o opinie

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez gowen02 » 11 lut 2023, 22:53

Witam, po 7 latach czas na wymianę Mazdy BM na BP, przy okazji zdecydowałem się na automat. Wcześniej nigdy nie miałem auta z automatem. Oczywiście, przejechałem się Mazdą w automacie ale chciałbym poznać wasze opinie po dłuższym użytkowaniu skrzyni automatycznej w Mazdzie, jak ją oceniacie, czy jesteście zadowoleni?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 lip 2015, 18:03
Posty: 44 (0/1)
Skąd: śląsk
Auto: Mazda 3 BP 2023, Hikari, 150KM 6AT, Sedan, Soul Red Crystal, Skyactive-G

Postprzez paweł_TBU » 12 lut 2023, 10:57

Jak na dzisiejsze standardy to jest do pupy, ale przynajmniej mało awaryjna.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez mskgs » 12 lut 2023, 21:02

A jakie są dzisiejsze standardy?

Moim zdaniem ta skrzynia jest dobra. Sprawnie wbija kolejne biegi i redukuje oraz nie ma dużego laga przy ruszaniu. Poprzednio jeździłem Ceedem z 2019 z 7DCT (nawiasem mówiąc, bardzo wychwalana skrzynia) i tam zwłoka przy ruszaniu była ogromna, a redukcja przy np. wyprzedzaniu trwała wieki. Żeby sprawnie wykonać manewr musiałem redukować łopatkami przed wyprzedzaniem. W Maździe tych problemów nie ma, odnoszę wrażenie, że skrzynia "lepiej mnie rozumie". Z minusów to skrzynia w Maździe jest dosyć nerwowa i wyraźnie czuć zmiany biegów/lekkie szarpanie. 6 biegów nie uznaję za wadę, bo wiele dwusprzęgłowych skrzyń jest tak zestopniowana, że na 7 biegu ma tyle samo/więcej obrotów niż tutaj na 6. Jedyne co pewnie realnie cierpi na długich przełożeniach to przyspieszenie 0-100. No i potencjalnie ta skrzynia będzie mniej awaryjna i naprawialna. :D

Ja osobiście jestem zadowolony. Jeżeli mogę coś doradzić, to żebyś sam sobie wyrobił zdanie i w żadnym wypadku nie sugerował się tym, co opowiadają krytycy tej skrzyni na YouTube.
Forumowicz
 
Od: 7 lip 2022, 12:28
Posty: 133 (1/8)
Auto: Mazda3 Kanjo 2.0 150 KM AT6

Postprzez paweł_TBU » 12 lut 2023, 21:18

Skrzynia się gubi, potrafi wrzucać niższy bieg wywalać wysokie obroty mimo delikatnego traktowania gazem po to by za chwilę wrzucać kolejno 2 biegi wyżej, mam okazję jeździc innymi automatami i ten w maździe serio jest mega słaby, ale nie ma się co dziwić bo to skrzynia już starego typu. Z każdą dwusprzeglowka przegra. Plus że będzie relatywnie tania w serwisie i naprawie jest plusem dla przyszłych właścicieli, bo nie sądzę że zamierzasz jeździć mazda latami i robić przebiegi 30kkm rocznie. Nie zrozum mnie źle, da się z tym automatem jeździć ale szału nie ma.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez mskgs » 12 lut 2023, 21:31

Chyba piszemy o innym samochodzie, albo po drodze coś zmienili w oprogramowaniu. To gubienie skrzyni, o którym piszesz, jest wypominane w każdym teście na YT. Ja natomiast kompletnie tego nie zaobserwowałem przez niecały rok jazdy i przejechanych 18k km. Pierwsze zdziwienie miałem po jeździe próbnej, bo skrzynia zachowywała się kompletnie inaczej jak Ty to opisujesz/opisują w testach. Chyba że mam jakiś styl jazdy emeryta...
Forumowicz
 
Od: 7 lip 2022, 12:28
Posty: 133 (1/8)
Auto: Mazda3 Kanjo 2.0 150 KM AT6

Postprzez paweł_TBU » 12 lut 2023, 22:15

Rozpędza się do 80-90 zdejmij nogę z gazu na jakąś chwilę i potem dodaj gazu, nie na maxa ale też nie po emerycku, tak jakbyś chciał np zdążyć na zielonym na światłach, to nie kwestia softu bo w zastępczych z 2022 też to występuje. To nie jest tragiczny automat, nazwał bym go poprawnym, ale jak już pisałem od obecnej technologii odstaje. Choć z drugiej strony to nie jest auto w budżecie BMW czy mercedesa żeby oczekiwać od niego podobnych rozwiązań.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 707 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez mskgs » 13 lut 2023, 18:57

Dziś próbowałem kilka razy robić tak jak piszesz, skrzynia po prostu redukowała i samochód jechał... Jeszcze z ciekawości zwrócę na to uwagę. Natomiast dziwne jest, żebym tego nie zauważył przez prawie rok użytkowania. :) Przypomniałem sobie też, że pod koniec tamtego roku miałem zastępcze CX-30 z tym samym napędem (2.0 Skyactiv-G 150 KM AT). Tam faktycznie skrzynia chodziła tragicznie, potrafiła się gubić i miała laga przy ruszaniu. Dość szybko to zauważyłem. Po tygodniu jazdy miałem dosyć tego samochodu. Natomiast u mnie tego nie ma, nie było też w samochodzie demonstracyjnym, którym zrobiłem z ~500 km przed zakupem.
Forumowicz
 
Od: 7 lip 2022, 12:28
Posty: 133 (1/8)
Auto: Mazda3 Kanjo 2.0 150 KM AT6

Postprzez kanu » 17 lut 2023, 14:12

Ja nie narzekam na automat w M3 BP.
Przy delikatnym traktowaniu pedału przyspieszenia, są odczuwalne delikatne szarpnięcia jak zmienia bieg na wyższy (zbija obroty i przy dość niskich obrotach to chyba normalne że się zakrztusza :P ). Ale już przy dynamicznej jeździe tego nie czuć.

Może fajniej by było jakby miała z 1 lub 2 biegi więcej... ale wg mnie jeździ się poprawnie z nią.

Jeśli jest możliwość jedź popraw sobie sam soft silnika, by wyższych obrotach trzymał więcej mocy i momentu, to też przekłada się trochę na działanie skrzyni i odczuwalnie lepszą pyrzjemność z jazdy na wyprzedzaniu :P <faja>
Avatar użytkownika
 
Od: 5 lis 2014, 15:56
Posty: 40 (1/1)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 3 BP 2.0 2020 AT
Mazda 2 DJ 1.5 2015 AT

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323