Strona 1 z 2

Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 01:02
przez kkk255
Witam.
Wie ktoś może jaki jest rozkład głośników w wersji KANJO?
Pasażerowie mówili że z tyłu nic nie słychać.
Generalnie uważam że producent jeśli chodzi o miejsca z tyłu nie zadbał o pasażerów.
Brak nawiewów itd.Jest chyba tylko jeden pod fotelem kierowcy.
Pozdrawiam

PostNapisane: 16 cze 2020, 08:16
przez lelo28
kkk255 napisał(a):Witam.
Pasażerowie mówili że z tyłu nic nie słychać.

Słychać, słychać :) Generalnie tył jest jako uzupełnienie przodu, a nie podstawa. W Hikari są w drzwiach (średnice) i w tylnych słupkach (wysokie). Także w jednych ( albo może i w dwóch) z tych miejsc które wymieniłem masz napewno. Zacząłbym od sprawdzenia w ustawieniach czy nie masz wyciszonego tyłu.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 08:20
przez worn
Hej, co do nawiewów, to w innym temacie wrzucałem zdjęcia, że są dwa nawiewy.
Natomiast co do głośników, to rozkład wygląda w ten sposób:
* dwa niskotonowe z przodu (w nogach, za błotnikami)
* dwa średniotonowe z przodu w drzwiach na wysokości klamek wewnętrznych (te dla których w wersji Bose jest chromowana kratka, a w Kanjo czarna)
* dwa wysokotonowe z przodu w narożniku okna na wysokości lusterek
* dwa średniotonowe z tyłu w drzwiach na wysokości klamek (podobnie jak w przednich drzwiach)

W wyższych wersjach z nagłośnieniem Bose jest dodatkowo:
* głośnik centralny za systemem multimedialnym
* niskotonowy w podłodze bagażnika
* dwa wysokotonowe w słupkach C.

Tak wygląda rozkład dla wersji z systemem Bose, odejmujesz te 4 o których napisałem i widzisz jaki jest rozkład w Kanjo

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 08:23
przez kamil_franiu
Mam wersję kanjo i na nagłośnienie nie mogę narzekać z przodu jak i z tył ( jest bardzo dobre )

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 08:46
przez dzonn
Już w KANJO/KAI nagłośnienie jest bardzo ok jak porównać np. z tym co oferuje Toyota w podstawowej wersji C-HR (dramat). Natomiast na co dzień jeżdzę HIKARI a jeździłem też KANJO/KAI jako autami zastępczymi i mogę potwierdzić, że różnica w stosunku do HIKARI/BOSE jest bardzo wyraźna. Nagłośnienie BOSE to w mojej ocenie jedna z największych zalet tego modelu.

Co do pytania autora tematu, w ustawieniach masz możliwość wybrania aby dźwięk generowały tylko tylne głośniki. Ustaw w ten sposób i sprawdź, co i skąd słychać. U mnie w BOSE tył gra znacznie słabiej niż przód, na tyle słabo że przy ustawieniu balansu przód/tył na zero wydaje mi się, że dźwięk słyszę tylko z przodu. Dopiero przy ustawieniu balansu kilka kresek w tył zaczynam wyraźniej dostrzegać, że dźwięk mnie otacza. Koniec końców to ustawienie to w dużej mierze rzecz gustu, ja na początku cofnąłem o kilka kresek ale teraz jeżdzę na zero. Może nie ma tak mocnego efektu "surround", ale za to przód nie jest wykastrowany i gra jak milion dolarów :).

PostNapisane: 16 cze 2020, 09:09
przez corky1
dzonn napisał(a):Koniec końców to ustawienie to w dużej mierze rzecz gustu, ja na początku cofnąłem o kilka kresek ale teraz jeżdzę na zero. Może nie ma tak mocnego efektu "surround", ale za to przód nie jest wykastrowany i gra jak milion dolarów :).

A jakie masz ustawienie Bose Centerpoint? Ja od zakupu (a niedługo mija rok...) nie mogę się zdecydować pomiędzy wyłaczeniem a ustawieniem na jedna kreskę.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 09:30
przez dzonn
Na początku jeździłem z ustawieniem "3" (max) i wydawało mi się że tak jest najlepiej, że wtedy jest największa głębia dźwięku i wrażenie jak bym był nim otoczony. Jednak gdy wsiadłem do Mazdy po powrocie z krótkiego wypadu zagranicznego, gdzie jeździłem innym autem, miałem wrażenie jak bym słuchał dźwięku ze studni <lol> . Od tej pory jeżdzę na "1".

Różnica między "0" a "1" jest bardzo wyraźna. Wielu twierdzi, że sprzęt jest na tyle dobry, że gra najlepiej bez Bose Centerpoint, ale wg mnie przy "1" dźwięk jest wyraźnie bardziej przestrzenny a nadal nie jest nadmiernie zniekształcony, i mi to odpowiada. Żona jednak zawsze twierdzi, że jeśli chodzi o odsłuch dźwięku, a w szczególności wyczucie rytmu, to słoń mi na ucho nadepnął, więc mną bym się nie sugerował :).

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 10:23
przez lelo28
Warto pamiętać że utwory muzyczne ( pomijam filmy i koncerty) są tworzone w systemie stereo a nie przestrzennym. Tryby dodatkowe które oferuje system należy, według mnie, traktować jako gadżety a nie poprawienie dźwięku. Wszystkie one działają na zasadzie opóźnień, przeciwfazy oraz ostrych filtrach wzmacniających i osłabiających częstotliwości.
Jakiś czas temu sprawdziłem amplituner Yamahy w kilku trybach DSP i pierwsze myśl to była taka, czy mam wszystko prawidłowo podłączone?
Jak będę miał chwilkę to pomierzę i powklejam wykresy z charakterystyki przenoszenia takich trybów.

Teoretyczne wzmacniacz mazdy można również pomierzyć ale niestety nie ma on wejścia analogowego.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 10:27
przez dzonn
No to kolega widzę dużo bardziej obeznany. Ja to mogę oceniać tylko organoleptycznie, ale chętnie poznam wyniki takich pomiarów :).

Koniec końców chyba każdy powinien sobie ustawić tak, jak mu najbardziej pasuje słuchać, bez względu na kwestie teoretyczne :). Nie bez znaczenia jest tutaj także źródło dźwięku – możemy to odbierać inaczej przy odsłuchu utworów o wysokiej jakości (FLAC czy też 320 kbps), a inaczej gdy słuchamy radia FM.

PostNapisane: 16 cze 2020, 10:57
przez lelo28
dzonn napisał(a):ale chętnie poznam wyniki takich pomiarów :).

A ja chetnie je umieszczę

dzonn napisał(a):każdy powinien sobie ustawić tak, jak mu najbardziej pasuje słuchać

Również się z tym zgadzam

dzonn napisał(a):bez względu na kwestie teoretyczne :).

Ale z tym już się nie zgadzam, pomiar jest praktyką, i to czego nie mam na wykresie nie ma również w odsłuchu :) .
dzonn napisał(a):Nie bez znaczenia jest tutaj także źródło dźwięku...

I to również możemy sobie sami porównać; wystarczy skopiować z oryginalnej CD utwór bez kompresji do WAVE lub w kompresji bezstratnej FLAC, z kompresją stratną ( MP 3) nawet w najwyższej jakości, i sprawdzić ile na wykresie będzie brakowało. Polecam najprostszy program SPEK.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 18:06
przez dzonn
Dzięki za wskazówki, nie wiedziałem że jest taki program i chętnie go wypróbuję. Akurat mam 60-dniowy trial TIDALa w wersji hi-fi i starałem się "na ucho" uchwycić, czy jest jakaś róznica między FLAC (TIDAL) a 320 kbps (Spotify, którego używam na co dzień) i raczej w ślepym teście bym oblał, tzn. nie słyszę różnic. Ciekawe, czy usłyszy je SPEK :).

EDIT: trochę źle zrozumiałem jak działa SPEK. Myślałem, że będę mógł poddać analizie dźwięk na żywo korzystając z mikrofonu, a nie że mam mu wskazać plik mp3 / flac / wave. Tutaj właśnie wchodzi kwestia pt. teoria vs praktyka, bo absolutnie nie kwestionuję że plik FLAC ma obiektywnie lepszą jakość niż mp3, natomiast chodzi mi o to, że nie jestem w stanie tego wychwycić w praktyce czyli w odsłuchu. A skoro nie potrafię tego wychwycić w M3 z BOSE, to tym trudniej byłoby w gorszych warunkach, np. w jakichś tanich słuchawkach.

Wracając zatem do kwestii Spotify vs TIDAL hifi, zamierzam jeszcze potestować, ale chyba sprawdzi się tutaj przysłowie, że skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać ;).

PostNapisane: 16 cze 2020, 20:10
przez kkk255
kamil_franiu napisał(a):Mam wersję kanjo i na nagłośnienie nie mogę narzekać z przodu jak i z tył ( jest bardzo dobre )

Ogólnie też jestem zadowolony ale muszę pokombinowac z ustawieniami bo mało niskich tonów jest.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 16 cze 2020, 21:50
przez lelo28
dzonn w ślepym teście, tak jak napisałeś, również nie mam szans. Słuch ludzki ma dużą możliwość adaptacji, inaczej będziesz słyszał rano gdy jesteś wypoczęty a inaczej wieczorem.
Natomiast nauczyłem się inaczej do tego podchodzić. Najpierw słucham swoich utworów z gorszej jakości źródeł przez określony czas ( tydzień, dwa, miesiąc lub dłużej ) i dopiero później jak kupię płytę to mam możliwość konfrontacji. Nie jestem jasnowidzem, nie wiem czego w danym utworze brakuje, ale przez ten czas znam już go dokładnie. I dopiero w momencie kiedy zapodaję oryginał mam jak na dłoni w czym tkwi różnica.
Udało mi się dzisiaj zrobić pomiary wzmacniacza. Zmierzyłem charakterystykę przenoszenia oraz opóżnienia w kilku trybach DSP oraz DIRECT i STEREO.

Częstotliwość przedstawiłem od 1 Hz aby pokazać jak nisko sięga wzmacniacz. Natomiast w użytkowaniu istotne jest przenoszenie od 20 Hz

Więc teraz gdyby jeden z trybów DSP połączyć z charakterystyką przenoszenia głośników oraz odbiciami występującymi w samochodzie mielibyśmy niezłe góry i doliny. W zasadzie nie wiadomo jak to nazwać.
Natomiast im więcej mamy liniowości, tym bardziej materiał dźwiękowy jest przenoszony zgodnie z tym jak jest nagrany.

To są jedne z głównych argumentów dlaczego uważam że nie należy używać żadnych ulepszaczy.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 11 wrz 2020, 21:55
przez kkk255
A do czego służy ten głośnik za systemem multimedialnym w KANJO skoro to nie typowy głośnik?Do odtwarzania dźwięków ostrzegawczych?

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 27 paź 2021, 21:43
przez mitsuga
a czy głośniki podstawowe (8 szt.) w wersji bez Bose są takie same jak w wersji z Bose ?
czy jednak inne(gorsze) i założenie np. lepszych do drzwi poprawi jakość dźwięku ?
Kiedyś w BM miałem Bose i teraz mi go brakuje w BP ...

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 28 paź 2021, 20:10
przez Fasiol
Nie zgłębiałem tematu ale na logikę biorąc nie mogą być takie same skoro jakoś odtwarzania dźwięku z Bose i bez to dwa różna światy.

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 19 kwi 2022, 22:17
przez mitsuga
Odświeżę temat...
Ktoś wie może czy są dostępne jakieś lepsze głośniki niż fabryczne do BP bez BOSE ?

Re: Mazda 3 BP – Nagłośnienie

PostNapisane: 21 kwi 2022, 12:29
przez lelo28
Jako "dedykowane" zamienniki mi się nie przewinęły jednak znając pomysłowość, każdy głośnik który będzie pasował w otwory montażowe będzie "dedykowanym" <rotfl>. A tak na serio; czy ktoś fizycznie trzymał w ręku głośniki wymontowane z BOSE i "nie"BOSE? Żeby się nie okazało że różnica polega tylko na ilości głośników a te które są montowane to są te same. Nie wiem jak gra w niższej wersji, może koledzy którzy mieli możliwość porównania niech się wypowiedzą.

PostNapisane: 21 kwi 2022, 15:55
przez paweł_TBU
lelo28 napisał(a):Jako "dedykowane" zamienniki mi się nie przewinęły jednak znając pomysłowość, każdy głośnik który będzie pasował w otwory montażowe będzie "dedykowanym" <rotfl>. A tak na serio; czy ktoś fizycznie trzymał w ręku głośniki wymontowane z BOSE i "nie"BOSE? Żeby się nie okazało że różnica polega tylko na ilości głośników a te które są montowane to są te same. Nie wiem jak gra w niższej wersji, może koledzy którzy mieli możliwość porównania niech się wypowiedzą.

miałem zastępcze bez bose to dramat, stałem 20min na poboczu bo myślałem że to kwestia ustawień, niestety nie. W bose oprócz głośników i wzmacniacza jest chyba przetwornik dźwięku dodatkowy.

PostNapisane: 22 kwi 2022, 10:08
przez Palmer
paweł_TBU napisał(a):miałem zastępcze bez bose to dramat, stałem 20min na poboczu bo myślałem że to kwestia ustawień, niestety nie. W bose oprócz głośników i wzmacniacza jest chyba przetwornik dźwięku dodatkowy.

Potwierdzam odczucia kolegi. Użytkowałem jakiś czas auto zastępcze bez Bose i to zdecydowanie nie to. Różne kombinacje ustawień na niewiele się zdają, ale dobrze, że są i można poszukać jakiegoś kompromisu.