AWD i podsterowność

Mazda CX-30 2019–

Postprzez dine » 6 lis 2023, 12:47

Cześć!

Mam pytanie do posiadaczy wersji AWD. Czy zaobserwowaliście, że auto jest mocno podsterowne? Miałem kilka samochodów w życiu i poślizgi zdarzały mi się bardzo rzadko. Niestety w przypadku CX-30 zauważyłem, że auto jest podsterowne i to dość mocno. W warunkach zimowych lub jesiennych, kiedy asfalt jest mokry, na jakimś wirażu, czy rondzie, nie trudno jest o poślizg przednich kół. Nie załącza się wtedy kontrola trakcji, poślizg jest kontrolowany ale wyraźnie czuć, że przednie koła nie łapią przyczepności i po wyjeździe na prostą trzeba delikatnie kontrować. Zimą kilka razy wypadłem z zakrętu. Nie jest to kwestia opon, bo dzieje się to zarówno na zimowych jak i letnich. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem również aquaplaningu na zakręcie kiedy jechałem z relatywnie małą prędkością. Czy macie podobne spostrzeżenia czy może powinienem zgłosić się z tym do ASO?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez luk59 » 6 lis 2023, 16:13

Czy Mazda ma opony Toyo? Jeśli tak to zapewne ich wina. Ja w poprzedniej CX5 FWD miałem Toyo i jazda na mokrym była tragiczna, na zimówych Goodyearach to nie występowało.
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2020, 11:29
Posty: 40 (0/2)
Auto: CX60 Phev, Homura + pakiety.
Była:
CX5 2,5l AT FWD 2019

Postprzez dine » 6 lis 2023, 21:15

U mnie ma to miejsce niezależnie od opon. Nie mam opon Toyo.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez masego » 7 lis 2023, 09:06

Nie mam takich rewelacji, chociaż pierwsza zima przede mną. Ale na letnich nie zdarzyło się.
Raz miałem minimalne uczucie jakby całe auto poszło bokiem bo wyjeżdżałem ze zjazdu na pełnej.
Początkujący
 
Od: 3 paź 2023, 21:24
Posty: 13
Auto: CX-30 Hikari 2019 AWD 180KM

Postprzez gutek_wrb » 7 lis 2023, 09:19

<faja>
Witam.

Może po prostu Za szybko lub Za bardzo wchodzisz w zakręty <nauka>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 mar 2010, 23:52
Posty: 1317 (39/22)
Skąd: WolnaRepublikaBieszczad
Auto: CeX-30 -AWD aktualnie

Postprzez dine » 8 lis 2023, 14:38

gutek_wrb napisał(a):Może po prostu Za szybko lub Za bardzo wchodzisz w zakręty


Czyli coś z moim jest nie tak. Pierwsze tego typu zdarzenie miało miejsce kiedy jechałem w ulewie i wchodziłem w zakręt gdzie dość obficie spływała woda. Wpadłem na ułamek sekundy w poślizg w wyniku podsterowności (przód do zewnątrz zakrętu). Auto jednak złapało przyczepność i pojechałem dalej. Byłem z całą rodziną, wiozłem też rodziców więc nie szalałem.

Drugie tego typu zdarzenie miało miejsce zimą. Wyrzuciło mnie z zakrętu ale też złapałem przyczepność po chwili.

Trzecie zdarzenie na rondzie zimą – tu już przywaliłem w krawężnik.

Nabrałem już podejrzeń i kolejne kilka razy to już było w pełni kontrolowane wprowadzenie auta w taki stan na mokrej nawierzchni. To jeszcze nie jest całkowite zerwanie przyczepności ale to już jest ten stan gdzie lecisz po łuku i dodatkowe skręcenie kół nie powoduje zacieśnienia go, a na wyjściu trzeba przeprowadzić lekką kontrę.

Dodam, że nigdy, żadnym autem nie miałem podobnej sytuacji. Wpadłem kilka razy w poślizg ale to było już takie ostateczne zerwanie przyczepności i kręcenia bączków.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 8 lis 2023, 14:56

Ale to może powiedz z gazem, bez gazu, po odjęciu/dodaniu, który bieg itd...

Bo np. Mazda 3 FWD to płuży przodem na mokrym okropnie przy takim średnim nawet gazie.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez dine » 8 lis 2023, 20:49

Wiesz co? To chyba nie ma znaczenia. Wywala przód z zakrętu na wyjściu bez względu czy gazu ujmujesz, czy dodajesz. Bieg nie ma znaczenia. Chciał bym to przetestować w jakichś kontrolowanych warunkach, gdzieś gdzie nie rozbił bym auta i nie ryzykował kolizją z innymi użytkownikami dróg. Mogę na mapie Wam pokazać gdzie ostatnio mnie to zaskoczyło.
52°10'23.7"N 20°59'07.7"E
Wirażowa w Warszawie. Lekko mokra nawieżchnia. Podróżowałem z północy na połódnie. Prędkość jaką tam można mieć... nie wiem, 40km/h... Zjawisko jest trochę przerażające jak myślisz, że auto zaraz wyrzuci na przeciległy pas. Podkreślam, to nie jest zerwanie przyczepności, to jest taki jakby poślizg. Auto jedzie po łuku ale nie masz nad tym kontroli, chyba, że przyhamujesz/zwolnisz.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez luk59 » 8 lis 2023, 21:43

Ja dalej będę się upierał że to wina opon. Opony to jedyne co łączy auto z drogą. Twoje przypadki miały miejsce w specyficznych warunkach drogowych – ulewa i "rzeka" drodze ora zimowe warunki, w których niewidoczna warstwa lodu może zrobić wiele złego. Napisz jakie masz opony, który rocznik i ile zostało bieżnika.
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2020, 11:29
Posty: 40 (0/2)
Auto: CX60 Phev, Homura + pakiety.
Była:
CX5 2,5l AT FWD 2019

Postprzez krzychun » 8 lis 2023, 21:56

dine napisał(a):Wiesz co? To chyba nie ma znaczenia. Wywala przód z zakrętu na wyjściu bez względu czy gazu ujmujesz, czy dodajesz.


No to brzmi bardzo dziwnie, na ujętym gazie wyskakiwanie na przeciwległy pas to dziwne rzeczy. A to masz AT czy manual?

dine napisał(a):40km/h...


40km/h to mi się zdarzało po większych rondach jeździć...

nawet jak jest

dine napisał(a):Lekko mokra nawierzchnia


i mogę wiele powiedzieć złego o Toyo, ale na mokrym moim zdaniem kleją tak zgodnie z oczekiwaniami.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez paww » 27 lis 2023, 00:18

dine napisał(a):Cześć!

Mam pytanie do posiadaczy wersji AWD. Czy zaobserwowaliście, że auto jest mocno podsterowne? Miałem kilka samochodów w życiu i poślizgi zdarzały mi się bardzo rzadko. Niestety w przypadku CX-30 zauważyłem, że auto jest podsterowne i to dość mocno. W warunkach zimowych lub jesiennych, kiedy asfalt jest mokry, na jakimś wirażu, czy rondzie, nie trudno jest o poślizg przednich kół. Nie załącza się wtedy kontrola trakcji, poślizg jest kontrolowany ale wyraźnie czuć, że przednie koła nie łapią przyczepności i po wyjeździe na prostą trzeba delikatnie kontrować. Zimą kilka razy wypadłem z zakrętu. Nie jest to kwestia opon, bo dzieje się to zarówno na zimowych jak i letnich. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem również aquaplaningu na zakręcie kiedy jechałem z relatywnie małą prędkością. Czy macie podobne spostrzeżenia czy może powinienem zgłosić się z tym do ASO?


u mnie jest to samo-oska.
samochod wyjezdza za zakretow na mokrym. podejrzewam ze to wina opon. fabryczne turanzy to koszmar, w deszczu nie da sie tym jezdzic, po sniegu podobnie na Yokohama. ten samochod nie daje pewnosci prowadzenia
Forumowicz
 
Od: 11 wrz 2021, 08:03
Posty: 40 (12/0)
Auto: CX30/eX'21/186KM/AT

Postprzez dine » 30 lis 2023, 15:44

Dodam jeszcze, że nie wymieniłem jeszcze opon na zimowe i w niższych temperaturach jeśli jest sucho lub leży cieniutka warstwa śniegu, te opny się trzymają, a ww zjawisko nie zachodzi, co jest dla mnie sporym zaskoczeniem.

Wrzucam dodatkowo bardzo ciekawy film z YT:
https://www.youtube.com/watch?v=nCiORPE-U0I&t=1s

Wsniosek jaki się nasówa po tym teście jest taki, że jeżli zima jest sucha i nie ma wiele śniegu, to letnie opony biją na głowę całą resztę, z zimówkami na czele, bez względu na temperaturę. Zimowe nadają się jedynie na śnieg, w każdych innych warunkach są gorsze od letnich czy wielosezonowych. Dedykowane opony zimowe ze specjalna mieszanką na ekstremalne temperatury nie nadają się do niczego poza głębokim śniegiem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 30 lis 2023, 19:40

dine napisał(a):nie ma wiele śniegu, to letnie opony biją na głowę całą resztę


<glupek2>

Umhy, szczególnie jak są np. 3 letnie. Sporo opon o sportowym charakterze np. Yokohama Advany to poniżej 10 stopni może nieźle zaskoczyć np. przed skrzyżowaniem na wyślizganym mokrym asfalcie (to z doświadczenia), a jak było "niewiele śniegu" to strach było redukować (też z doświadczenia) więc wszystko zależy. A to, że na mokrym świeża miękka opona letnie czasami lepiej sklei od zimówki to pomijalny fakt (znany od wielu lat i spotykany w testach gdzie czasami dają dla porównania letnią), po jak spadnie odrobina śniegu i przestanie mieć kontakt z asfaltem to różnica będzie dramatyczna.

Teraz nie ma też problemu, można po prostu używać wreszcie akceptowalnych wielosezonowych... Problem się dla wielu rozwiązuje.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9