Mazda nie rozpoznaje fotelika?

Mazda CX-30 2019–

Postprzez przem » 2 paź 2023, 16:46

Cześć,
od odebrania nowej CX30 zacząłem wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu. Wyłączyłem poduszkę powietrzną, ustawiłem fotelik i w drogę. Wszystko fajnie do momentu, aż młody nie został w przedszkolu, a ja ruszyłem do pracy. Nie dość, że pipczy system TSR, o którym pisałem w innym wątku, to teraz jeszcze dochodzą dźwięki, że pas pasażera nie zapięty. No nie zapięty, bo pasażera nie ma... :–) Wysiadł w przedszkolu.
W CX5 i M3 (poprzednich generacjach) nie ma tego problemu. Samochód "rozpoznaje", że wiozę fotelik i nic nie piszczy by zapiąć pasy. W CX5 to nawet poduszka sama się wyłącza.
Czy jest jakieś ustawienie w CX30, by to wyłączyć, lub by samochód "rozpoznał" fotelik?

Dopisano 3 paź 2023, 09:16:

Zadzwoniłem do kilku serwisów i odpowiedz jest jedna – nie da się. <glupek2>
W modelu rocznikowym poniżej 2024 nie było tych "problemów". Teraz dla "bezpieczeństwa" wszystko pipczy i doprowadza do szału i braku koncentracji – świetny sposób na bezpieczeństwo. Dodatkowo muszę kupić "zaślepkę" do pasa by samochód myślał, że pas jest zapięty.
Po ~2tyg użytkowania jestem zawiedziony. Ciekawe czy można wystąpić o reklamację :–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez dine » 4 paź 2023, 20:46

Potwierdzam, nigdy nie miałem tego problemu, a fotelik woże na przednim i na [jakim?] siedzeniu. Tyle, że nie woziłem nigdy tyłem, a fakt że wyłączasz poduszkę świadczy chyba, że fotelik masz obrócony tyłem do kierunku jazdy (bo w innym przypadku poduszki się nie wyłącza). Mam rację?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez przem » 5 paź 2023, 09:14

Wg mnie poduszkę należy wyłączać do czasu, aż dziecko nie wyrośnie z fotelika (czyli 150cm chyba). Jak jeździ już na podkładce, to poduszka powinna być włączona. Nie mniej zakupiłem "zaślepkę" do pasa, bo inaczej jak młody wysiądzie, to musiałem zapinać pusty fotelik. Kompletne nieporozumienie w sprawie bezpieczeństwa... Jak pisałem w starej M3 i CX5 nie było tego problemu. Co to za dziwny regres?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez krzychun » 5 paź 2023, 10:20

A jak się trzyma ten fotelik jak nie jest zapięty pas?
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez przem » 5 paź 2023, 15:33

krzychun napisał(a):A jak się trzyma ten fotelik jak nie jest zapięty pas?

Foteliki dziecięce trzymają się same :–) Kolega chyba nie miał do czynienia z takowym. Fotelik "siedzi" na fotelu i nie przewraca się nawet przy hamowaniu. Jak odepniesz dziecko, to pas zwisa z jednej strony fotelika. CX5 samo wykrywa, że ma na przednim siedzeniu fotelik i wyłącza poduszkę i pipczenie niezapiętego pasa. W CX30 ręcznie wyłączyłem poduszkę, ale bez zaślepki samochód cały czas wydaje dźwięki ostrzegawcze o niezapiętym pasie. Tak jak by siedziała tam osoba.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez dine » 6 paź 2023, 21:50

przem napisał(a):Wg mnie poduszkę należy wyłączać do czasu, aż dziecko nie wyrośnie z fotelika (czyli 150cm chyba). Jak jeździ już na podkładce, to poduszka powinna być włączona. Nie mniej zakupiłem "zaślepkę" do pasa, bo inaczej jak młody wysiądzie, to musiałem zapinać pusty fotelik. Kompletne nieporozumienie w sprawie bezpieczeństwa... Jak pisałem w starej M3 i CX5 nie było tego problemu. Co to za dziwny regres?


No nie! Poduchę wyłączamy tylko kiedy wozimy dziecko tyłem. Nawet ikonka z boku deski to sugeruje. Upewniłem się, Ty też zrewiduj swoją wiedzę. Generalnie u mnie problemu nie ma, a auto poprawnie reaguje na obecność fotelika niezależnie gdzi fotelik jest.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez przem » 8 paź 2023, 16:00

dine napisał(a):No nie! Poduchę wyłączamy tylko kiedy wozimy dziecko tyłem. Nawet ikonka z boku deski to sugeruje. Upewniłem się, Ty też zrewiduj swoją wiedzę. Generalnie u mnie problemu nie ma, a auto poprawnie reaguje na obecność fotelika niezależnie gdzi fotelik jest.


Co rozumiesz, że auto poprawnie reaguje na obecność fotelik? Wie, że to fotelik na przednim siedzeniu i nie włącza alarmu "zapięcia pasów pasażer"?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez dine » 8 paź 2023, 20:14

Tak, bardzo często jeżdżę z pustym fotelikiem i alarm włączył mi się może raz kiedy fotelik był źle umiejscowiony na przednim siedzeniu. Poza tym żadnych problemów z tym związanych.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 8 paź 2023, 20:26

A zgłaszałeś problem w ASO? Nie w tej marce, ale innej wiem że te czujniki zajętości fotela się kalibruje. Może da się skalibrować tak aby Twój fotelik nie był wykrywany?
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez przem » 9 paź 2023, 10:41

krzychun napisał(a):A zgłaszałeś problem w ASO? Nie w tej marce, ale innej wiem że te czujniki zajętości fotela się kalibruje. Może da się skalibrować tak aby Twój fotelik nie był wykrywany?

Czekam na tel z salonu. Mam do odebrania kilka część i umówiłem się z nimi, że pokażę im moje zastrzeżenia.
U mnie czy poduszka jest włączona, czy nie. Czy fotelik jest bardziej w przód czy w tył. Cały czas komunikat o pasach – jak na zdjęciu.
Załączniki
20231009_073539.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez dine » 9 paź 2023, 11:22

Mam nadzieje, że nie powiedzą Ci, że "ten typ tak ma" lub, tak jak mi w pewnym momencie, że "to że coś nie działa, nie znaczy, że jest usterką" – to była reakcja na moją prośbę by głosowo pan z serwisu wybrał adres w nawigacji, nawet do dowolnej miejscowości bez podawania ulicy czy numeru :) Swoją drogą, ciekawe czy działa to w nowych mazdach?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez przem » 9 paź 2023, 15:10

dine napisał(a):Mam nadzieje, że nie powiedzą Ci, że "ten typ tak ma" lub, tak jak mi w pewnym momencie, że "to że coś nie działa, nie znaczy, że jest usterką" – to była reakcja na moją prośbę by głosowo pan z serwisu wybrał adres w nawigacji, nawet do dowolnej miejscowości bez podawania ulicy czy numeru :) Swoją drogą, ciekawe czy działa to w nowych mazdach?

Nie ukrywam, że też mam taką nadzieję... Bo już trochę tych "źle" / inaczej działających systemów jest. A nie mam czasu bawić się autem cały czas by poćwiczyć inne "ciekawostki". Np nie miałem jeszcze możliwości śmignąć autostradą. Pewnie też coś wyjdzie.
Co do wybierania głosowego – u mnie działa od strzału. Zgłasza się Asystent Googla i od razu wyszukuje lokalizację. Ale sprawdzę raz jeszcze. Bo to auto potrafi zaskoczyć. A podobno nie kupuje się samochodów na "F". A my przecież mamy na "M" :-D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez Palmer » 9 paź 2023, 16:25

przem napisał(a):Co do wybierania głosowego – u mnie działa od strzału. Zgłasza się Asystent Googla i od razu wyszukuje lokalizację. Ale sprawdzę raz jeszcze.

Przypuszczam, że @dine chodziło o nawigację fabryczną. Mnie też ona nie rozumie, w przeciwieństwie do nawigacji Google w AA.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 448 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez przem » 9 paź 2023, 16:56

Palmer napisał(a):Przypuszczam, że @dine chodziło o nawigację fabryczną. Mnie też ona nie rozumie, w przeciwieństwie do nawigacji Google w AA.

Ups, tak to jest jak się zagląda na forum między spotkaniami. Brak czytania ze zrozumieniem <glupek2>
Wyłączę telefon i spróbuję przy okazji.

Dopisano 10 paź 2023, 08:12:

Sprawdziłem jak działa wybieranie głosowe BEZ GOOGLA.
Działa "po studencku". To co na zdjęciach poniżej – działa. Jak tylko próbuje się wyjść poza schemat – nie działa. "Najfajniej" działa nawigacja. Mówimy frazę wg schematu np: Wyszukiwanie adresu. Samochód prosi o podanie adresu wg schematu [ ulica, nr, miasto ]. Mówimy cokolwiek – nie działa. Amba fatima :) Ale magia dzieje się jak powiecie adres, który się wyświetla jako podpowiedz np: Aleje Jerozolimskie 100 Warszawa. Nagle adres się znajduje. Ze schematu rozpoznawanych fraz jest również coś w stylu: Jedź do domu. Jeśli macie zdefiniowany taki punkt jak DOM, to nawigacja też zadziała. Każdy inny przypadek, który nie jest wyświetlony jako podpowiedz na ekranie – nie działa :(
Studenci zaprogramowali to co im kazano. Te kilka fraz i konie. Po co się męczyć, zaliczeni było :D

Jest ktoś, kto może zweryfikować w innych modelach?
Załączniki
20231010_073948.jpg
20231010_074015.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez przem » 10 paź 2023, 17:46

Na jutro jestem umówiony w serwisie. Zgłosiłem wszystko to o czym rozmawiamy na forum. Zobaczymy ile z tego uda się im naprawić, a ile naściemniają, że TTTM (ten typ tak ma). Mam nadzieję, że rozwiążą mój problem z fotelikiem.
Dam znać co wskórałem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez dine » 10 paź 2023, 19:34

Tak, właśnie to miałem na myśli – nawigację fabryczną i wybieranie głosowe. Wg. serwisantów mazdy, to działa sztywniutko :) Widzę, że nic się nie zmieniło i ta funkcja jest dalej bezużyteczna. Jedyne co działa w miarę sprawnie to wybieranie głosowe numeru telefonu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez cichy202 » 10 paź 2023, 19:37

Szczerze mówiąc to od czasów CarPlay czy Android Auto tej nawigacji fabrycznej by mogło nie być.
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2023, 12:34
Posty: 50 (5/3)
Skąd: Dania
Auto: Mazda CX-30 Exclusive line 2.0 150KM aut. '24, Platinum Quartz

Postprzez przem » 11 paź 2023, 18:06

No cóż jak pech, to pech... Nie kupuje się aut na "F" i teraz na "M".
Auto mam 2tyg. od początku zgłaszałem masę problemów i szukałem rozwiązania na naszym forum. Niestety dziś po 3h diagnostyce samochodu okazało się, że w tym samochodzie nie działa NIC! Cud, że wyjechałem z salonu odbierając samochód. Żaden system iActice-Sense, navigacja, fotelik itp. W komputerze/logach – czysto. Ale goście widzą, że nic nie działa. Fotelik przełożyli do innego modelu w salonie i od razu widzi, że to fotelik. Jedyne co działa, to tempomat, ale strach go używać, czy mnie nie zabije na drodze... Podobno Mazda Polska ma 2tyg na ustosunkowanie się do tych problemów.

Moje pytanie do Was. Czy ktoś wie czy taki niedziałający od początku samochód można oddać jak każdą inną rzecz w UE? Jest jakaś rękojmia? Ktoś ma pomysł co dalej? Oczywiście w sytuacji jeśli Mazda mnie oleje. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji, że nowo odebrany samochód – nie działa. Tylko jeździ ;) Ale chyba nie za to płaciłem...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 wrz 2023, 11:28
Posty: 53 (1/4)
Auto: Mazda CX-30, ExclusiveLine, Skyactive X,
2.0 AT, 2024,
Snowflake White,

Postprzez cichy202 » 11 paź 2023, 18:11

U mnie też było czysto w kompie i logach a wycieraczki nie chciały się wyłączyć. Wymieniony BCM i póki co wszystko git. Może zapytaj czy to nie może być to.
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2023, 12:34
Posty: 50 (5/3)
Skąd: Dania
Auto: Mazda CX-30 Exclusive line 2.0 150KM aut. '24, Platinum Quartz

Postprzez krzychun » 11 paź 2023, 18:16

przem napisał(a):Czy ktoś wie czy taki niedziałający od początku samochód można oddać jak każdą inną rzecz w UE? Jest jakaś rękojmia?


Jeśli jesteś zwykłym konsumentem (nie firma i nie leasing itd) to teoretycznie tak, ale jeśli jeździ to główna funkcja działa. Więc raczej wróżę przepychankę, w szczególności iż jak na razie słyszę nikt Cię z kwitkiem nie odprawił.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9