adaptacyjne ledy – oślepianie

Mazda CX-30 2019–

Postprzez miedzioryt » 4 lip 2022, 23:18

Witam, mam pytanie dot. adaptacyjnych ledów.

Jakie macie doświadczenia ich używania ? Według informacji producenta, są tak zaprogramowane, że wyłączają długie tak żeby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka...

Muszę jednak przyznać, że już kilka razy zdarzyło mi się, że kierowcy jadący z przeciwka puszczali mi długimi, sugerując, że ich oślepiam...czyżby adaptacyjne ledy były niedoskonałe ? Czy po prostu są tak mocne, że kierowcy mylnie sądzą, że ich oślepiam ?


druga sprawa...codziennie praktycze nad prędkością na head-up ie pojawia się na pare sekund ta ikona z pomarańczową kierownicą... czasem to wręcz jest do tego pikający dźwięk...nie ma takiej kony w instrukcji więc nie wiem co to oznacza..pojawia się podczas jazdy na wprost, nawet, gdy nie zbaczam z drogi kierownicą...
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2022, 18:31
Posty: 35
Auto: cx-30

Postprzez dark_luke » 5 lip 2022, 06:28

Też tak miałem.
Zgłosiłem do ASO.
Okazało się że potrzebna była regulacja świateł. Od momentu wydania był problem.
Nie zwracałem na to uwagi myślałem że ten typ tak ma.
A kierowcy mrugają bo nie są przyzwyczajeni.
Problemem są źle ustawione światła i tyle.

A w drugim temacie.
Z instrukcji "Wyświetlacz Head-up
Jeśli kierowca trzyma kierownicę lekko, w zależności od warunków drogowych
system określa, że kierowca puścił kierownicę (nie trzyma już kierownicy), nawet
jeśli tak nie jest, i na"
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 11:51
Posty: 145 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez arturch1977 » 5 lip 2022, 06:44

dark_luke napisał(a):Też tak miałem.
A w drugim temacie.
Z instrukcji "Wyświetlacz Head-up
Jeśli kierowca trzyma kierownicę lekko, w zależności od warunków drogowych
system określa, że kierowca puścił kierownicę (nie trzyma już kierownicy), nawet
jeśli tak nie jest, i na"


To nie jest informacja o puszczeniu kierownicy tylko chodzi o taki system (tzw. wspomaganie kierowania), który stwierdza że samochód może zboczyć z pasa toru jazdy i próbuje lekko naprowadzić na swój pas. Jak się zaświeci ta ikona to czuć lekko na kierownicy jak samochód ustawia się w swoim torze jazdy. Jest to napisane też w instrukcji.
Forumowicz
 
Od: 11 gru 2021, 19:34
Posty: 32 (0/1)
Auto: MAZDA CX-30 2.0 122 KM MHybrid, HIKARI, 2021, BOSE, Titanium Flash, Manual

Postprzez dark_luke » 5 lip 2022, 08:20

arturch1977 napisał(a):To nie jest informacja o puszczeniu kierownicy tylko chodzi o taki system (tzw. wspomaganie kierowania), który stwierdza że samochód może zboczyć z pasa toru jazdy i próbuje lekko naprowadzić na swój pas. Jak się zaświeci ta ikona to czuć lekko na kierownicy jak samochód ustawia się w swoim torze jazdy. Jest to napisane też w instrukcji.


Asystenta toru jazdy mam wyłączonego.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 11:51
Posty: 145 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez krzychun » 5 lip 2022, 08:50

W jakich okolicznościach?
Bo mnie jak już ktoś włączał długie to zazwyczaj na jakimś szczycie kiedy normalne mijania oślepiają.
Drogowe widać kiedy się wygaszają, jak ktoś wypada za zakrętu to na moment dostaje drogowymi, ale wtedy nikt mi nie mrugał. Za to na 2 jezdniowych można spokojnie kogoś oślepić ponieważ bariery energochłonne bardzo często zasłaniają światła tych z przeciwka przez co system nie wyłącza wiązki drogowej.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 14:39
Posty: 1006 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez OLi » 5 lip 2022, 10:16

Też mam czasem wrażenie że dziwnie działają, zdarza się że jadę drogą wąską krętą oświetloną latarniami a on włącza długie i nie wiem czy wyłączy jak ktoś nagle się pojawi, za krótki czas na reakcję. Widać że światła się zmieniają w sensie pole oświetlanej drogi, ale nawet jak pojawia się auto z naprzeciwka ciągle mam włączone niebieskie światełko długich. Nawet wtedy nikt nie świecił długimi ( może nie zdążył) <oczko>
Początkujący
 
Od: 7 sie 2021, 18:27
Posty: 16
Auto: Mazda CX 30 150 km Hikari

Postprzez perot » 5 lip 2022, 12:22

Te światła działają różnie w różnych warunkach, w deszcz czy mgłę ze wskazeniem na mgłę praktycznie się nie przestawiają. Można jeszcze pokombinować z ustawieniami ich czułości, osobiście mam srednio/wysoka. Sporadycznie ktoś zabłyśnie, na szczęście jest magiczny przycisk na szczycie manetka od świateł by szybko przełączyć tryb auto :)

Co do kierownicy to zauważyłem że pojawia się też gdy agresywnie zbliżam się do osi jezdni lub linii pobocza. I nie ma tu znaczenia czy trzymam kiere czy nie i czy najadę na linię.
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2020, 22:45
Posty: 297 (3/30)
Auto: Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MT Hikari 2019

Postprzez krabdul » 5 lip 2022, 13:26

OLi napisał(a):Też mam czasem wrażenie że dziwnie działają, zdarza się że jadę drogą wąską krętą oświetloną latarniami a on włącza długie i nie wiem czy wyłączy jak ktoś nagle się pojawi, za krótki czas na reakcję. Widać że światła się zmieniają w sensie pole oświetlanej drogi, ale nawet jak pojawia się auto z naprzeciwka ciągle mam włączone niebieskie światełko długich. Nawet wtedy nikt nie świecił długimi ( może nie zdążył) <oczko>

Będzie się świecić do póki chociaż jedna dodatkowa strefa poza normalnymi światłami mijania będzie dorzucona.

Ja też jak niechlujnie trzymam kierownicę to po jakimś czasie jest pomarańczowa kiera i pikanie.
Myślę, że różne osoby o różnych kółeczkach tu piszą. Czasem wystarczy przytulić rękę do miejsc gdzie są zapewne jakieś pojemnościowe czujniki i się zamyka. Ponoć ktoś w jakimś aucie testował skórki z pomarańczy. Dokleił je i nic nie pikało przy jeździe bez trzymanki ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Postprzez dark_luke » 5 lip 2022, 13:51

krabdul napisał(a):
OLi napisał(a):
Ja też jak niechlujnie trzymam kierownicę to po jakimś czasie jest pomarańczowa kiera i pikanie.
Myślę, że różne osoby o różnych kółeczkach tu piszą. Czasem wystarczy przytulić rękę do miejsc gdzie są zapewne jakieś pojemnościowe czujniki i się zamyka. Ponoć ktoś w jakimś aucie testował skórki z pomarańczy. Dokleił je i nic nie pikało przy jeździe bez trzymanki ;)


Ale to można wyłączyć. Ja zostawiłem włączone.
Jeżdżę w trasie i przywołuje do porządku gdy człowiek się czasem zamyśli.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 11:51
Posty: 145 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez krabdul » 5 lip 2022, 13:53

Ja też to traktuję w kategoriach pożytecznej edukacji :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Postprzez tzk » 5 lip 2022, 15:15

Część kierowców jasne światło ledów traktuje jako długie stąd też może być błyskanie aby je zgasić. Doświadczam tego również w motocyklu, który ma LEDy.
Forumowicz
 
Od: 21 paź 2012, 13:22
Posty: 56 (4/2)
Skąd: Legio/Wawa
Auto: CX-30, Hikari, Skyactiv-G

Postprzez corky1 » 5 lip 2022, 19:12

Mi się zdarzyło kilka razy dostać światłami od TIRa, a to dlatego, że był w obniżeniu drogi i najwyraźniej kierowca siedząc w kabinie wyżej został oślepiony, a kamery mazdy nie wychwytują tych małych lampek w górnych częściach kabiny, tylko właściwe światła, o co w sumie nie można mieć pretensji. W efekcie, jak tylko TIR się wyłania na górce, wyłączam przyciskiem na manetce. Poza tym, zdarza się, że przy wysepkach do skrętu gdzie jest dużo znaków, kamery nie zawsze wychwycą światła auta z naprzeciwka. Generalnie nie narzekam, w innych markach mam wrażenie, że jest gorzej (zwłaszcza w BMW wg mnie przełączają się za późno)
Ostatnio edytowano 5 lip 2022, 21:49 przez corky1, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 wrz 2007, 16:42
Posty: 592 (13/30)
Skąd: WN
Auto: Mazda 3 BP Hikari MT 2019

Postprzez krabdul » 5 lip 2022, 20:46

Mi działanie matryc też odpowiada, ale raz miałem zabawną sytuację – przywaliły tak po odblaskach, że same siebie wyłączyły :]
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Postprzez perot » 6 lip 2022, 12:43

Odnośnie ikony kierownicy.
Załączniki
20220706_134151.jpg
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2020, 22:45
Posty: 297 (3/30)
Auto: Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MT Hikari 2019

Postprzez krabdul » 6 lip 2022, 13:02

No właśnie kluczowe jest może zboczyć. Może, bo kierownica nie jest trzymana :)
Jak się ją trzyma normalnie to ta ikona nie wyskoczy. Każdy ma oczywiście swoje nawyki w trzymaniu kierownicy i ta przypominajka będzie czasem wyskakiwać. Wg moich obserwacji jak obie ręcę będą na czujnikach to nic nie będzie świecić, jak jedna to już coś się może zaświecić, a dopiero jak trzymamy poza czujnikami to dodatkowo będzie trąbić. Pewnie jeszcze bada czy machamy kierą, bo na zakrętach nawet jak będziemy trzymać za sam dół to też będzie cisza.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9