radio DAB

Mazda CX-30 2019–

Postprzez miedzioryt » 14 kwi 2022, 21:09

PO RAZ pierwszy mam w aucie radio DAB, w specyfikacji auta system dab jest wskazany jako element komfortu, diler tłumaczył, że jest lepszy zasięg niż radio z FM, a tutaj widzę, że mam same radia jakieś lokalne, typu elka głogów, elka leszno, radio maryja :D żadnych ogólnopolskich w dodatku co chwila przerywa utrata sygnału

Czy da się się w DAB odbierać zetke, rmf, supernove itp. ? bo mam same lokalne gówniane stacje w tym dab-ie...
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2022, 19:31
Posty: 35
Auto: cx-30

Postprzez AdrianT » 14 kwi 2022, 21:13

Forumowicz
 
Od: 15 wrz 2020, 09:16
Posty: 110 (0/10)
Auto: Mazda 3 BP Sedan 2.0 Skyactiv-X, AT6, Enso

Postprzez Palmer » 15 kwi 2022, 09:17

Dla mnie ta sama stacja ładniej, cieplej brzmi na falach FM niż w DAB. To zapewne skutek zbyt dużej cyfrowej kompresji (bitrate), bo dźwięk w wysokich częstotliwościach ma taki "metaliczny nalot" , że nie daję rady tego słuchać. Co z tego, że sygnał DAB "nie ulega zniekształceniom i zakłóceniom, także w ruchu", skoro potrafi całkowicie zaniknąć, bo akurat w tym miejscu na drodze jest brak zasięgu. Zdarza się też, że następuje przesunięcie w czasie, jadąc na granicy działania dwóch nadajników DAB i ten sam fragment słyszę ponownie przez kilkanaście sekund. To IMO jeszcze nie jest dopracowane i na dzień dzisiejszy preferuję sygnał analogowy FM.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 442 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez krabdul » 15 kwi 2022, 09:31

Ja raczej cały czas latam na streamingu, ale czasem puszcze dla odmiany radio i z tych co są na DAB i chyba nawet ogólnopolskie to polecam Polskie Radio Kierowców. Muzyka akceptowalna i często są jakieś wstawki edukujące kierowców, a wbrew nazwie "Polskie" raczej propagandy tam nie znajdziemy.

Jeśli chodzi o jakość to tak jak kolega wyżej napisał, jest mniej ciepłe niż FM, ale ma większą dynamikę. Ja latając na co dzień na Spotify a nie FM nie odczuwam znaczącej zmiany w barwie dźwięku. Jak wrzucę FM to wydaje się za to lekko przytłumione. To jest kwestia przyzwyczajenia i ustawień EQ.
Kiedyś, jak seryjne radia nie były jeszcze zbyt powszechne, to miałem fajnego Blaupunkta, gdzie mogłem dla każdego źródła zapamiętać inne ustawienia EQ, a tu nawet w Bose tego nie ma – szkoda.

To co natomiast kilka razy zauważyłem przy DAB to sekundowa utrata dźwięku po wjechaniu w większą dziurę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 12:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Postprzez pawcho » 15 kwi 2022, 10:04

Stacji ogólnopolskich typu RMF czy Zetka na Dabie nie znajdziesz. Z takich są tylko Trójka i Radio Kierowców. Poza tym niektóre lokalne typu Radio Łódź itp. RMF dopiero się przymierza do nadawania takiego sygnału.
 
Od: 1 cze 2015, 17:47
Posty: 75 (1/1)
Auto: mazda cx 30

Postprzez Gazda » 15 kwi 2022, 21:15

W mnie Radio Bielsko DAB+ gdy przerwie sygnał to "Magdalenka" przełącza automatycznie na FM a jak wracam z trasy do siebie to znów z FM przełącza się sam na DAB nie wiem jak inne stacje bo u mnie tylko jedna nadaje w DAB i FM. A jeżeli chodzi o stację RADIO BIELSKO DAB+ gra dużo lepiej niż wersja FM basy i tony wysokie nieporównywalnie lepsze od razu słychać kiedy przełączyło na lepszy czysty sygnał bez szumów.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2021, 13:45
Posty: 102 (8/6)
Skąd: Bielsko-Biała
Auto: Mazda CX-30, Wersja Hikari z BOSE + Luxury Black
Silnik e-Skyactiv-G 2.0
Moc: 150 KM Mild Hybrid, Skrzynia 6 AT, Napęd 4x2, Soul Red Crystal,
Rok produkcji 2021r.

Postprzez dine » 16 kwi 2022, 10:56

Mieszkam i codziennie przemieszczam się po Warszawie, miejscu gdzie radio cyfrowe powinno odbierać w każdym miejscu. Niestety tak nie jest. Słucham jedynie Polskiego Radia dzieciom lecz są miejsca gdzie sygnał ginie. Jeśli chodzi o jakość, to jest nieporównywalnie lepsza niż zwykłego FM, a błędów kompresji nie słychać. W zasadzie to słucham jedynie 2 stacji (FM/DAB).
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 16 kwi 2022, 18:36

Moje rodzinne miasto jakoś spokojnie ogrania DAB MuzoFM – czy to Praga, Ursynów, Wola, Bielany, Ursus czy takie egzotyki jak Wawer czy POW. M.FM odbiera bez problemu naweł za "bramkami" na autostradzie na Łódź czyli jednak kawałek od Wawy.
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9