Aktywny tempomat – zastosowanie

Mazda CX-30 2019–

Postprzez Jarek z Bydgoszczy » 7 mar 2022, 18:23

Cześć, eksperymentuję w różnych warunkach.
Na autostradzie i drochach szybkiego ruchu. Idelany, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Po zmroku lub w czasie deszczu.
Na drogach krajowych. Używam, chociaż, jak dla mnie, zbyt często hamuje. Wjeżdzając w teren zabudowany, jadac za kimś, często dezaktywuje wcześniej, aby hamował silnikiem.
W mieście. Tu mam najwięcej uwag. Mam wrażenie, że raz na kilka sytuacji rada nie wyłapuje auta przed nim i muszę sam pilnować i hamować. Najczęsciej zdarza się tak po zmianie pasa przed skrzyżowaniem. Jakby oprogramowanie za wolno działało...
Początkujący
 
Od: 7 paź 2021, 17:35
Posty: 18 (3/2)
Auto: CX-30. 2020. FWD, AT. 2.0; 150 KM. Kanjo + Sport

Postprzez krzychun » 7 mar 2022, 18:35

A są wtedy poprawnie i czytelnie narysowane pasy na drodze? Sporo zależy od czytelności pasów na drodze.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez ZeneQ » 8 mar 2022, 00:10

Co ma tempomat do pasów na drodze? To odrębna funkcja utrzymania pasa ruchu. Działa beznadziejnie. Samochód buja się od pasa do pasa, bardzo często ich nie widzi, przekracza linię i trzeba kontrować w ostatniej chwili. No Tesla to toto nie jest. Ja obecnie traktuję to jako funkcję wspomagającą, bo w razie zagapienia się dość dobrze "poprawia" kierowcę i nie pozwala tak od razu zjechać ze swojego pasa.

Co do aktywnego tempomatu to wg mnie sprawuje się całkiem nieźle zarówno na autostradzie, jak i w korkach. Ale mam kilka zastrzeżeń:

1. dojeżdżamy do ronda, samochód przed nami wjeżdża na rondo, a tempomat gna za nim jak idiota. W pewnym momencie traci go z oczu i przyspiesza jeszcze bardziej. Trzeba się pilnować, bo to jest wręcz niebezpieczne. Na dodatek akurat w takiej sytuacji czujniki ruchu poprzecznego nie wyłapują samochodu, który nadjeżdża z lewej strony. Tak więc noga na hamulcu, albo można się nieźle zdziwić. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

2. droga wielopasmowa, jedziemy za kimś jednym pasem – tempomat utrzymuje poprawnie odległość i zmniejsza prędkość, jeśli jednak ten pas zmienimy na taki, gdzie nie ma nikogo z przodu, to samochód się różnie zachowuje. Raz redukuje bieg i dodaje gazu, a innym razem przyspiesza jak ślimak. Nie wiem od czego to zależy. Może jeszcze tego nie opanowałem.

3. regulacja odległości działa dość sztywno. Jeśli włączymy tempomat, jadąc za kimś bardzo blisko, to dokonuje on gwałtownej redukcji prędkości, żeby dostosować się do wybranej preferencji odległości od pojazdu poprzedzającego. Nie jest to zbyt komfortowe.
Początkujący
 
Od: 18 lut 2022, 07:44
Posty: 7 (7/0)
Auto: Planowana CX-30 Hikari

obecne: Nissan Qashkai Tekna 2017 r.

Postprzez krzychun » 8 mar 2022, 09:21

ZeneQ napisał(a):Co ma tempomat do pasów na drodze?


Jak to co? Tempomat aktywny potrzebuje informacji o pasach na drodze ponieważ bez tego hamował by do samochodu na sąsiednim pasie lub na zakręcie gubił samochód i przyśpieszał do zadanej.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez ZeneQ » 8 mar 2022, 10:56

krzychun napisał(a):
ZeneQ napisał(a):Co ma tempomat do pasów na drodze?


Jak to co? Tempomat aktywny potrzebuje informacji o pasach na drodze ponieważ bez tego hamował by do samochodu na sąsiednim pasie lub na zakręcie gubił samochód i przyśpieszał do zadanej.


Aha, w tym sensie. Racja. I rzeczywiście, nawet dzisiaj zauważyłem, że wystarczy, aby samochód zahaczał o nasz pas choćby odrobinę, aby aktywny tempomat zadziałał. Niestety nie wykrywa tego, że poprzedzające auto np. zjeżdża z pasa i nie będzie stanowić zagrożenia.
Początkujący
 
Od: 18 lut 2022, 07:44
Posty: 7 (7/0)
Auto: Planowana CX-30 Hikari

obecne: Nissan Qashkai Tekna 2017 r.

Postprzez Palmer » 10 mar 2022, 11:47

Jak u was – nowych posiadaczy CX-30 z AT zachowuje się auto na tempomacie z aktywną funkcją i-STOP w momencie hamowania do 0 km/h? W swojej "3" zaobserwowałem (o czym dzieliłem się już w wątku o i-STOP), że systemowi brak zdecydowania. Dojeżdżając do poprzedzającego pojazdu (który zatrzymał się już na światłach), i-STOP przy prędkości 20 km/h wyłącza silnik, ale tuż przed całkowitym zatrzymaniem auta, i-STOP na powrót go aktywuje. Dzieje się tak mimo, że poprzedzające auto nawet nie drgnęło. Nie ma znaczenia czy z tempomatu korzystamy w funkcji MRCC czy CTS. Ustawiona odległość od poprzedzającego pojazdu też nie ma żadnego znaczenia. Oczywiście szyba czołowa i radary są czyste.
Problem nie występuje zawsze ale na tyle często, by się poirytować.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 447 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez Jarek z Bydgoszczy » 10 mar 2022, 20:08

Mam podobne odczucia. Silnik zgaśnie, jednak często uruchamia się ponownie, aby podjechać jeszcze metr, dwa na moment przez zatrzymaniem.

Potwierdzam również konieczność uwagi na rondzie lub w ostrzejszych zakrętach. Radar nie wykrywa auta przed nami i auto zaczyna gwałtownie przyspieszczać ze skręconymi kołami. Ja praktukję dezaktywację aktualnej prędkości przed rondem.

Jednak, jak pisałem na poczatku największym problemem jest opóźnienie w działaniu przy zmianie pasa przed skrzyżowaniem. Radar traci auto i zaczyna przyspieszać na wolnym pasie nawet jeśli przed nim jest auto. W konsekwencji muszę hamować samodzielnie.
Początkujący
 
Od: 7 paź 2021, 17:35
Posty: 18 (3/2)
Auto: CX-30. 2020. FWD, AT. 2.0; 150 KM. Kanjo + Sport

Postprzez Palmer » 10 mar 2022, 22:31

Jarek z Bydgoszczy napisał(a):Mam podobne odczucia. Silnik zgaśnie, jednak często uruchamia się ponownie, aby podjechać jeszcze metr, dwa na moment przez zatrzymaniem.

Zgłoś to proszę bezp. do importera. Ja już tak robiłem. Im więcej zgłoszeń będzie, tym większa szansa na stosowną aktualizację oprogramowania przez producenta.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 447 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez paww » 14 mar 2022, 15:47

[quote="Jarek z Bydgoszczy"]Cześć, eksperymentuję w różnych warunkach.
Na autostradzie i drochach szybkiego ruchu. Idelany, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Po zmroku lub w czasie deszczu.
Na drogach krajowych. Używam, chociaż, jak dla mnie, zbyt często hamuje. Wjeżdzając w teren zabudowany, jadac za kimś, często dezaktywuje wcześniej, aby hamował silnikiem.
W mieście. Tu mam najwięcej uwag. Mam wrażenie, że raz na kilka sytuacji rada nie wyłapuje auta przed nim i muszę sam pilnować i hamować. Najczęsciej zdarza się tak po zmianie pasa przed skrzyżowaniem. Jakby oprogramowanie za wolno działało...[/quo

Używam tempomatu tylko na ekspresówkach i autorstradach. W porównaniu z innymi markami np BMW, Skoda jest mierny, podobnie jak pozostałe systemy Mazdy- dziadostwo
Forumowicz
 
Od: 11 wrz 2021, 08:03
Posty: 40 (12/0)
Auto: CX30/eX'21/186KM/AT

Postprzez dark_luke » 14 mar 2022, 16:22

paww napisał(a):
Jarek z Bydgoszczy napisał(a):Cześć, eksperymentuję w różnych warunkach.
Na autostradzie i drochach szybkiego ruchu. Idelany, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Po zmroku lub w czasie deszczu.
Na drogach krajowych. Używam, chociaż, jak dla mnie, zbyt często hamuje. Wjeżdzając w teren zabudowany, jadac za kimś, często dezaktywuje wcześniej, aby hamował silnikiem.
W mieście. Tu mam najwięcej uwag. Mam wrażenie, że raz na kilka sytuacji rada nie wyłapuje auta przed nim i muszę sam pilnować i hamować. Najczęsciej zdarza się tak po zmianie pasa przed skrzyżowaniem. Jakby oprogramowanie za wolno działało...[/quo

Używam tempomatu tylko na ekspresówkach i autorstradach. W porównaniu z innymi markami np BMW, Skoda jest mierny, podobnie jak pozostałe systemy Mazdy- dziadostwo


Czegoś tu nie rozumiem ? Nie było jazdy testowej ? Nie zapoznałeś się w ogóle ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 12:51
Posty: 148 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez paww » 15 mar 2022, 07:50

dark_luke napisał(a):
paww napisał(a):
Jarek z Bydgoszczy napisał(a):Cześć, eksperymentuję w różnych warunkach.
Na autostradzie i drochach szybkiego ruchu. Idelany, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Po zmroku lub w czasie deszczu.
Na drogach krajowych. Używam, chociaż, jak dla mnie, zbyt często hamuje. Wjeżdzając w teren zabudowany, jadac za kimś, często dezaktywuje wcześniej, aby hamował silnikiem.
W mieście. Tu mam najwięcej uwag. Mam wrażenie, że raz na kilka sytuacji rada nie wyłapuje auta przed nim i muszę sam pilnować i hamować. Najczęsciej zdarza się tak po zmianie pasa przed skrzyżowaniem. Jakby oprogramowanie za wolno działało...[/quo

Używam tempomatu tylko na ekspresówkach i autorstradach. W porównaniu z innymi markami np BMW, Skoda jest mierny, podobnie jak pozostałe systemy Mazdy- dziadostwo


Czegoś tu nie rozumiem ? Nie było jazdy testowej ? Nie zapoznałeś się w ogóle ?[/quote

jazda była, ale co możesz sprawdzić w ciągu 1-2 h. Takie tematy wychodzą przy dłuższym użytkowaniu. Na szczęście to samochód żony, ja się z nim nie muszę meczyć <faja>
Forumowicz
 
Od: 11 wrz 2021, 08:03
Posty: 40 (12/0)
Auto: CX30/eX'21/186KM/AT

Postprzez dark_luke » 15 mar 2022, 08:34

paww napisał(a):
jazda była, ale co możesz sprawdzić w ciągu 1-2 h. Takie tematy wychodzą przy dłuższym użytkowaniu. Na szczęście to samochód żony, ja się z nim nie muszę meczyć <faja>


Dla mnie auto rewelacja. W porównaniu do innych marek.
A oglądałem wiele.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 12:51
Posty: 148 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez Li Mu Bai » 12 lut 2023, 12:32

Czy w ustawieniach Mazda Connect macie możliwość włączenia automatycznego dostosowania prędkości do odczytanego ograniczenia prędkości ze znaku/nawigacji?

U mnie są tylko dwie opcje, wyłącz oraz ręcznie (gdzieś na YT lub instrukcji widziałem, że w tym miejscu może być też opcja Automatycznie)
Przy czym to "ręcznie" mogę aktywować tylko przy aktywnym trybie tempomatu ISA/LIM a nie tempomatu aktywnego, albo nie wiem jak. <glupek2>
Forumowicz
 
Od: 29 cze 2013, 16:38
Posty: 293 (14/16)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 3 BP skyX Enso

Postprzez gutek_wrb » 22 lut 2023, 09:08

Ja tam nie narzekam w poprzedniej zrobiłem ponad 75 000 km a w obecnej jeżdżę na automacie niepodległościowo od 75 km do 140 km i nie mam zastrzeżeń <nauka>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 mar 2010, 23:52
Posty: 1316 (39/22)
Skąd: WolnaRepublikaBieszczad
Auto: CeX-30 -AWD aktualnie

Postprzez mxostry » 18 paź 2023, 21:07

czy da się wyłączyć funkcję aktywnego tempomatu, tak, żeby pozostał tempomat zwykły bez odhamowania?
Forumowicz
 
Od: 24 sty 2018, 11:19
Posty: 235 (2/11)
Auto: Mazda CX-30 AT 2023

Postprzez lulas » 20 paź 2023, 20:17

Z tego co pamiętam da się w menu, ale po każdym odpaleniu auta musisz to robić od nowa.
Forumowicz
 
Od: 31 sie 2021, 14:24
Posty: 36 (1/3)
Auto: 2021 CX-30, G 150, MT, Kanjo + Sport

Postprzez Palmer » 20 paź 2023, 21:06

mxostry napisał(a):czy da się wyłączyć funkcję aktywnego tempomatu, tak, żeby pozostał tempomat zwykły bez odhamowania?

Czyżby irytowało zachowanie kierowców zajeżdząjcych drogę po manewrze wyprzedzania, w szczególności na drogach szybkiego ruchu?. Pytanie retoryczne:–)
Człowiek chce komfortowo podróżować, ustala odległość od poprzedzającego pojazdu na "2-3 kreski" i wtem nagłe hamowanie naszego auta, bo jakiś "niedokształcony" (żeby nie rzucić bardziej dosadnym określeniem) zakończył manewr wyprzedzania 10-20 m przed zdrzakiem naszego auta. Dlatego wyrobiłem sobie nawyk reakcji obronnej polegający na natychmiastowym zmniejszeniu odległości od poprzedzającego pojazdu przyciskiem na kierownicy, zanim radar wykryje przeszkodę. Potem mrugnięcie długimi i po temacie. Niektórzy "kierownicy" się zreflektują i przeproszą, ale większośc ma to niestety w poważaniu. O ile kierowców starych aut (niewyposażonych w tempomaty adaptacyjne) jeszcze staram się jakoś usprawiedliwić, o tyle tych nowoczesnych już nie. Być może nie korzystają, albo są za szybcy, by stanowiło to dla nich jakąkolwiek wartość uprzyjemniającą jazdę).
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 447 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez dine » 20 paź 2023, 22:13

Palmer napisał(a):
mxostry napisał(a):czy da się wyłączyć funkcję aktywnego tempomatu, tak, żeby pozostał tempomat zwykły bez odhamowania?

Czyżby irytowało zachowanie kierowców zajeżdząjcych drogę po manewrze wyprzedzania, w szczególności na drogach szybkiego ruchu?. Pytanie retoryczne:–)
Człowiek chce komfortowo podróżować, ustala odległość od poprzedzającego pojazdu na "2-3 kreski" i wtem nagłe hamowanie naszego auta, bo jakiś "niedokształcony" (żeby nie rzucić bardziej dosadnym określeniem) zakończył manewr wyprzedzania 10-20 m przed zdrzakiem naszego auta. Dlatego wyrobiłem sobie nawyk reakcji obronnej polegający na natychmiastowym zmniejszeniu odległości od poprzedzającego pojazdu przyciskiem na kierownicy, zanim radar wykryje przeszkodę. Potem mrugnięcie długimi i po temacie. Niektórzy "kierownicy" się zreflektują i przeproszą, ale większośc ma to niestety w poważaniu. O ile kierowców starych aut (niewyposażonych w tempomaty adaptacyjne) jeszcze staram się jakoś usprawiedliwić, o tyle tych nowoczesnych już nie. Być może nie korzystają, albo są za szybcy, by stanowiło to dla nich jakąkolwiek wartość uprzyjemniającą jazdę).


Nie wiem jak działa to u Was ale u mnie po pierwsze jeżeli auto, które pakuje się na mój pas cały czas przyspiesza, to choćby wjechało 2m od zderzaka, to samochód nie zwlania. Dzieje się natomiast inna rzecz, a mianowicie auto zwalnia na zakrętach kiedy traktuje atua na pasie obok jako te, które jadą bezpośrednio przede mną. Nie wiem też czy zauważyliście ale nawet jeżeli nie masz włączonego tempomatu, to samochód nie pozwoli na przyspieszenie jeżeli jedziesz zbyt blisko poprzedzającego auta. Dlatego uważam, że nie da się tego na stałe wyłączyć.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 616 (68/27)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 20 paź 2023, 22:26

dine napisał(a):to samochód nie pozwoli na przyspieszenie jeżeli jedziesz zbyt blisko poprzedzającego auta. Dlatego uważam, że nie da się tego na stałe wyłączyć.


Ta CX60 mnie tym zaskoczyła, wbiłem się za samochód na lewy, gaz w podłogę, spodziewam się wbicia w fotel, a tu zonk normalnie jakby turbo umarło. Ale to już system bezpieczeństwa i nie wiem czy to aby na pewno z radaru korzystający.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9