Światła i "ruszanie pod górkę"

Mazda CX-30 2019–

Postprzez OLi » 24 sie 2021, 14:34

Witam przejechane ponad 1000 km i pojawiają się następne pytania – ruszanie pod górkę to wbudowane -nic nie przełączam tylko staję na skrzyżowaniu jest niewielka górka albo niemal płasko i przy ruszaniu samochód zjeżdża. Do tej pory jeździłam cytrynami jedna ma ten system i tam niezależnie od kąta nachylenia nie ma opcji żeby auto zjechało choćby centymetr, druga nie miała tego systemu ale jeździłam nią tak że tylko pod naprawdę dużą górę potrafił trochę się stoczyć. Tutaj zjeżdżam prawie cały czas co doprowadza do flustracji.
Serwis twierdzi że wgrali najnowszy soft i jest ok. Czy tak to ma działać? Co zrobić żeby auto nie zjeżdżało ?

Drugie pytanie – światła – zauważyłam znowu wczoraj i dzisiaj że przy dużym deszczu i słabej widoczności (wycieraczki prawie nie zwalniają) on sobie jedzie z radością na światłach dziennych:( Przełączyłam mu na włączone światłą mijania, ok zapalił, ale po wyłączaniu silnika nie informuje że są włączone i można sobie iść do domu zostawiając auto na zapalonych. A jak wiadomo akumulator się nie doładowuje powyżej 3 kresek (podobno Mazda pracuje nad rozwiązaniem) i szybciej rozładuje niż doładuje.
Jak one sie przełączają skoro deszczu nie widzą?


Czy tez macie takie spostrzeżenia?
Początkujący
 
Od: 7 sie 2021, 19:27
Posty: 16
Auto: Mazda CX 30 150 km Hikari

Postprzez krzychun » 24 sie 2021, 14:38

Ruszanie pod górę, ale od razu się stacze czy po 2 sec? Skrzynia manualna czy automat? Dociskasz mocno hamulec czy lekko (aby np. i-Stop nie zadziałał)? Czy może bez hamulca chcesz żeby to zadziałało? Pochyłość mała czy duża? I żeby była jasność mówisz o "hill holder-ze"? Czyli jak auto jest pod górę (chyba min 3% albo stopnie) i trzymasz hamulec, to po puszczeniu ma utrzymać samochód przez ~2 sec albo do czasu osiągnięcia na kołach momentu umożliwiającego ruszenie?

Światła się nie przełączają się od czujnika deszczu. Może w jakiejś marce to jest, ale to nie jest standard. Ale uważam, że też to powinno mieć wpływ światła.

A jak jak otworzysz drzwi to nie gasną światła (a nie po zgaszeniu)?
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1007 (6/69)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez dine » 24 sie 2021, 19:40

Wszystkie rzeczy, o których piszesz u mnie również występują.
1. Tak, przy niewielkich wzniesieniach (a nawet i przy dużych) auto zjeżdża. Czasem nie zjeżdża. Profilaktycznie włączam więc zawsze auto hold. Wtedy mam gwarancję, że nie zjedzie. Nawet żona pytała czy jest mechanizm zapobiegający zjeżdżaniu auta ze wzniesienia i powiedziałem, że nie ma. Ona mówiła, że jej kiedyś tam nie zjechał, jak sprawdzaliśmy obydwoje, to zjeżdżał. Następnie innym razem mi nie zjeżdżał, traktuję więc jak by nie było takiego mechanizmu.
2. Nawet jeden raz w deszczu światła nie przełączyły mi się w tryb mijania. Przełączam manualnie. Kolejna rzecz, która jest, a która nie działa. Nawet nie wiedziałem, że powinny się przełączać. Czujnik deszczu to osobna historia. Cieszę się, że w ogóle wycieraczki automatycznie się włączają. Światała po zgaszeniu zapłonu wyłączą się same.

@krzychun Kolejny raz, CX-30, to nie to samo co CX-3. Nie pisz, że "u mnie działa" proszę :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 615 (68/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 24 sie 2021, 20:09

dine napisał(a):Nawet nie wiedziałem, że powinny się przełączać


To powinny czy nie?
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1007 (6/69)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez dine » 24 sie 2021, 21:55

krzychun napisał(a):To powinny czy nie?


Wszyscy tu piszą, że powinny. Mi się nigdy nie przełączyły w deszczu, zawsze zmieniam manualnie, bo raz że poprawia to bezpieczeństwo, a dwa, jest zwyczajnie niezgodne z prawem (200PLN mandatu). Jest to dla mnie mało istotna cecha więc nie wnikam czy powinny czy nie. Zakładam, że ktoś kto twierdzi, że jest taki ficzer, upewnił się i zweryfikował swoje słowa.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 615 (68/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 24 sie 2021, 22:01

dine napisał(a):Wszyscy


dine napisał(a):Zakładam


A potem powstaje urban legend. W mojej instrukcji, którą przeczytałem nic na taki temat nie ma. Może warto przeczytać swoją zamiast zakładać, że ktoś to zrobił, a nie np. jeździł samochodem innej marki i oczekuje takiej samej funkcji.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1007 (6/69)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez dine » 24 sie 2021, 22:20

krzychun napisał(a):A potem powstaje urban legend. W mojej instrukcji, którą przeczytałem nic na taki temat nie ma. Może warto przeczytać swoją zamiast zakładać, że ktoś to zrobił, a nie np. jeździł samochodem innej marki i oczekuje takiej samej funkcji.


Zawsze to lepsze niż pisanie, że "u mnie działa" posiadając zupełnie inne auto ;) Taka uszczypliwość, nie bierz do siebie :)
Masz jednak rację, sprawdziłem. W instrukcji nie ma wzmianki o takiej funkcjonalności. W rozdziale o automatycznej zmianie świateł drogowych na mijania jest za to wzmianka, że w deszczu nie za bardzo to działa (co potwierdzam) i żeby zawsze robić to manualnie.
Z drugiej strony czujnik zmierzchu i deszczu to ten sam sensor więc mogło by to działać skoro wykrywa deszcz na szybie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 615 (68/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 24 sie 2021, 22:25

Autohold o ile jest włączony działa, przy ruszaniu w systemie hamulcowym utrzymuje się ciśnienie przez ok. 2 sek co powinno wystarczyć do płynnego ruszenia.
Czujnik jest co prawda ten sam (wycieraczki i zmierzchówka), ale najwidoczniej nie korzysta Mazda z info, że jest mokro i przez to w standardowych warunkach nie przełącza świateł z dziennych. Musi być naprawdę mocno (i ciemno) żeby przełączyła :/
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez krzychun » 24 sie 2021, 22:26

dine napisał(a):Z drugiej strony czujnik zmierzchu i deszczu to ten sam sensor więc mogło by to działać skoro wykrywa deszcz na szybie...


Nie wiem czy ten sam, ale fakt mogło by. Pytanie czy znowu jakby to działało we mgle... A oduczony kierowcy nie pamiętał by że trzeba coś przekręcić.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1007 (6/69)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez dine » 24 sie 2021, 22:28

krzychk napisał(a):Autohold o ile jest włączony działa, przy ruszaniu w systemie hamulcowym utrzymuje się ciśnienie przez ok. 2 sek co powinno wystarczyć do płynnego ruszenia.


Tu nie chodzi o auto hold. Chodzi o automatyczną i niezależną od auto hold blokadę kiedy auto zatrzymuje się na terenie pochyłym.

Dopisano 24 sie 2021, 21:29:

krzychun napisał(a):Nie wiem czy ten sam, ale fakt mogło by. Pytanie czy znowu jakby to działało we mgle... A oduczony kierowcy nie pamiętał by że trzeba coś przekręcić.


W instrukcji jest info, że za zmianę świateł odpowiada FCS (Front Sensing Camera), a sensor deszczu jest w tym samym miejscu. W sumie, to muszą być chyba dwa odrębne układy, bo to właśnie FCS nie działa (za dobrze) we mgle, deszczu czy śniegu. Głupio by było gdyby sensor deszczu nie działa w deszczu...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 615 (68/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 24 sie 2021, 23:09

Tak, mówisz o HLA, ale ten ma wykluczenia i jak czytam Oli to zdecydowanie wykluczenia działają (zresztą u Ciebie podobnie)

cyt. "System HLA nie działa na łagodnym wzniesieniu. Co więcej, kąt nachylenia, przy którym funkcja się
włącza jest uzależniony od obciążenia samochodu. System HLA nie działa, gdy włączony jest hamulec postojowy, samochód nie został całkowicie zatrzymany lub zwolniony jest pedał sprzęgła."

Cytat z instrukcji, gdzie jak byk... więc o co dyskusja i zaskoczenia?
ps. tak, CX30, u mnie działa – z wykluczeniami.
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez onufryz » 25 sie 2021, 06:11

Potwierdzę to co kolega napisał wyżej – HLA działa, z wykluczeniami.
Odnośnie włączania świateł mijania podczas deszczu – u mnie zaobserwowałem, że w dzień podczas opadów i przy pracujących wycieraczkach palą się światła do jazdy dziennej i tylne światła postojowe. W nocy czy póznym zmierzchu i w podobnych warunkach(deszcz) jeszcze nie miałem okazji jechać.
Początkujący
 
Od: 5 lip 2021, 06:14
Posty: 22 (1/0)
Auto: Mazda CX-30,skyactive-x,Hikari,2020

Postprzez worn » 25 sie 2021, 08:20

krzychun napisał(a):Światła się nie przełączają się od czujnika deszczu. Może w jakiejś marce to jest, ale to nie jest standard. Ale uważam, że też to powinno mieć wpływ światła.

dine napisał(a):Z drugiej strony czujnik zmierzchu i deszczu to ten sam sensor więc mogło by to działać skoro wykrywa deszcz na szybie...

Według instrukcji serwisowej do Mazdy 3 BP (CX-30 to praktycznie bliźniaczy model) jest taka funkcjonalność.
https://imgur.com/a/j9yGYRs

Sensory są dwa osobne, bo oba mają zupełnie inną zasadę działania. Znajdują się po prostu w jednej obudowie.
https://imgur.com/a/jcX0kKa

dine napisał(a):Nawet jeden raz w deszczu światła nie przełączyły mi się w tryb mijania. Przełączam manualnie. Kolejna rzecz, która jest, a która nie działa.

Ja nie narzekam, mi się przełączają. Jeszcze ani razu nie musiałem włączać ich manualnie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 324 (27/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez dine » 25 sie 2021, 08:50

krzychk napisał(a):Cytat z instrukcji, gdzie jak byk... więc o co dyskusja i zaskoczenia?
ps. tak, CX30, u mnie działa – z wykluczeniami.


Nie wiem czy to do mnie było ale po co te nerwy?

"For manual transmission vehicles, the HLA operates when the vehicle is tilted rearward with the shift lever in a forward gear, and operates when the vehicle is tilted forward with the shift lever in the R position."

Tak trochę bez sensu, bo jak mam wrzucony bieg, to auto do tyłu mi nie zjedzie... Ale nie czepiając się słówek. W moim przypadku nie zawsze to działa. Na małym wzniesieniu żonie działało, mimo że była sama w nieobciążonym aucie. Mi nie działało na dużo wiekszym wzniesieniu, mimo że byłem tylko z żoną. Przez "duże wzniesienie" mam na myśli nachylenie. Innymi słowi:

"Do not rely completely on HLA:
HLA is an auxiliary device for accelerating from a stop on a slope. The system only operates for about 2 seconds and therefore, relying only on the system, when accelerating from a stop is dangerous because the vehicle may move (roll) unexpectedly and cause an accident."

Działa jak chce i kiedy chce jak wiele rzeczy w naszych mazdach. Mam w nosie taki system. Dlatego włączam auto hold.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 615 (68/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 25 sie 2021, 17:04

Ty mnie zdenerwowanego nie czytałeś jeszcze :D
Jest sporo wyjątków, system wie lepiej – IMO działa, ale też AHold mamy (to już odruch, odpalasz auto i ciach AH). Jeżeli Tobie nie działa to gwarancja/serwis i już.

A co do ALH, niestety deszcz (nie ulewa o co ostatnio łatwo, ale deszcz) nie wymusza zmiany świateł o ile nie zrobiło się ciemniej – potrenuję z czułością o ile jest w opcjach. W instrukcji nie ma jednoznacznie info, że korzysta z info od czujnika deszczu – jest jedynie wzmianka o czujniku zmierzchu (a to owszem, działa).
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez Palmer » 27 sie 2021, 12:13

OLi napisał(a):Przełączyłam mu na włączone światłą mijania, ok zapalił, ale po wyłączaniu silnika nie informuje że są włączone i można sobie iść do domu zostawiając auto na zapalonych. A jak wiadomo akumulator się nie doładowuje powyżej 3 kresek (podobno Mazda pracuje nad rozwiązaniem) i szybciej rozładuje niż doładuje.

Jeśli po manualnym przełączeniu świateł z poz. AUTO na światła mijania, wyłączeniu zapłonu i otwarciu drzwi, nie następuje sygnalizacja dźwiękowa włączonych świateł, to jest to usterka systemu i należy zgłosić to do ASO.


worn napisał(a):Według instrukcji serwisowej do Mazdy 3 BP (CX-30 to praktycznie bliźniaczy model) jest taka funkcjonalność.
https://imgur.com/a/j9yGYRs

W zamieszczonych screenach z manuala serwisowego jest kilka rzeczy, które próbuję zrozumieć. Po pierwsze, co oznacza skrót BCM?
Po drugie. System ALS automatycznie przełącza światła mijania, oświetlenie parkingowe oraz panelowe. Które to światła parkingowe (TNS) i panelowe?
Proszę o potwierdzenie czy dobrze to zrozumiałem. Otóż, jeśli wszystkie opisane w tej instrukcji warunki progowe zostaną spełnione, a przełącznik swiateł oraz wycieraczek będzie znajdować się w poz. AUTO (przed rozpoczęciem opadów deszczu), to powinny, wraz z zadziałaniem wycieraczek, włączyć się światła mijania, parkingowe i te panelowe (cokolwiek to znaczy). Czy tak?

worn napisał(a):
dine napisał(a):Nawet jeden raz w deszczu światła nie przełączyły mi się w tryb mijania. Przełączam manualnie. Kolejna rzecz, która jest, a która nie działa.

Ja nie narzekam, mi się przełączają. Jeszcze ani razu nie musiałem włączać ich manualnie.

Mnie, podobnież jak u @dine oraz większości z nas, nie włączają się automatycznie:(
Rozumiem, że kiedy to następuje, informuje cię o tym zapalająca się kontrolka świateł mijania, czy tak? W przywołanej instrukcji nie ma bowiem o tym żadnej wzmianki.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 447 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 27 sie 2021, 16:56

Palmer napisał(a):Jeśli po manualnym przełączeniu świateł z poz. AUTO na światła mijania, wyłączeniu zapłonu i otwarciu drzwi, nie następuje sygnalizacja dźwiękowa włączonych świateł, to jest to usterka systemu i należy zgłosić to do ASO.


Pomyliłeś się chyba ;) To co piszesz oczywiście jest prawdą, ale w przypadku świateł pozycyjnych. Natomiast gdy przełącznik świateł jest ustawiony w pozycji świateł mijania, to po zamknięciu samochodu światła się wyłączą i nie ma tu mowy o żadnej usterce.

Palmer napisał(a):Po pierwsze, co oznacza skrót BCM?

Body Control Module, to w sumie najważniejszy moduł, gdyż steruje zdecydowaną większością elementów w samochodzie. Odpowiedzialny jest m. in. za obsługę zamków (w tym system bezkluczykowy), pracę wycieraczek, wszelkiego oświetlenia (zew. + wew.), alarmu, nawiewów.

Palmer napisał(a):Które to światła parkingowe (TNS) i panelowe?

TNS, to światła pozycyjne (następna pozycja po AUTO na manetce), a panelowe, to po prostu podświetlenie wszystkich przycisków w aucie, które normalnie włączane są wraz ze światłami pozycyjnymi.

Palmer napisał(a):jeśli wszystkie opisane w tej instrukcji warunki progowe zostaną spełnione, a przełącznik swiateł oraz wycieraczek będzie znajdować się w poz. AUTO (przed rozpoczęciem opadów deszczu), to powinny, wraz z zadziałaniem wycieraczek, włączyć się światła mijania, parkingowe i te panelowe (cokolwiek to znaczy). Czy tak?

Tak, światła mijania + tylne pozycyjne + oświetlenie przycisków we wnętrzu. Ale wycieraczki muszą pracować (w trybie LO – wolnym lub HI – szybkim) zgodnie z tą instrukcją przez co najmniej 15 sekund.

Palmer napisał(a):Rozumiem, że kiedy to następuje, informuje cię o tym zapalająca się kontrolka świateł mijania, czy tak?

Tak, ale świateł pozycyjnych, a nie mijania. W zestawie wskaźników nie ma kontrolki świateł mijania ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 324 (27/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez Palmer » 27 sie 2021, 19:34

worn napisał(a):Pomyliłeś się chyba ;) To co piszesz oczywiście jest prawdą, ale w przypadku świateł pozycyjnych. Natomiast gdy przełącznik świateł jest ustawiony w pozycji świateł mijania, to po zamknięciu samochodu światła się wyłączą i nie ma tu mowy o żadnej usterce.
Palmer napisał(a):Rozumiem, że kiedy to następuje, informuje cię o tym zapalająca się kontrolka świateł mijania, czy tak?

Tak, ale świateł pozycyjnych, a nie mijania. W zestawie wskaźników nie ma kontrolki świateł mijania ;)

Tak, chodziło mi cały czas o tę zieloną kontrolkę, czyli swiateł pozycyjnych. To właśnie na nią przełączam, aby wymusić zapalenie się tylnych swiateł postojowych.
Poza tym, dzięki za wyjaśnienia <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 447 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez worn » 27 sie 2021, 20:28

Palmer napisał(a):To właśnie na nią przełączam, aby wymusić zapalenie się tylnych swiateł postojowych

Nie chcę być czepialski, ale znowu się pomyliłeś :P Miałeś na myśli światła pozycyjne, bo światła postojowe to coś zupełnie innego. ;)

Palmer napisał(a): jeśli wszystkie opisane w tej instrukcji warunki progowe zostaną spełnione, a przełącznik swiateł oraz wycieraczek będzie znajdować się w poz. AUTO (przed rozpoczęciem opadów deszczu), to powinny, wraz z zadziałaniem wycieraczek, włączyć się światła mijania, parkingowe i te panelowe

Do głowy mi teraz przyszedł całkiem prosty sposób na sprawdzenie czy te rewelacje z instrukcji serwisowej są prawdziwe. Podczas mycia samochodu – a to chyba każdy robi za dnia w ładną pogodę – wystarczy włączyć światła i wycieraczki w trybie AUTO i lejąc wodę na szybę obserwować czy włączą się wycieraczki, a w rezultacie światła mijania, po upływie tych 15 sekund.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 20:42
Posty: 324 (27/45)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez OLi » 30 sie 2021, 10:34

Dzisiaj można przyjąć że deszcz ulewny – auto wyjechało i na dziennych sobie pomyka, przyzwyczajona do automatycznych świateł w cytrynie zdziwiłam się że tutaj światła się nie przełączają ( a w obecnych czasach o mandat nie trudno) jeśli włączę na ON, zostają włączone po zamknięciu auta i nie ma żadnego dźwięku że nie wyłączyłam, trzeba sprawdzać i pilnować. Jeszcze popracuję nad czułością bo chyba rzeczywiście mam niską ustawioną.

Co dziwne mam włączoną funkcję odprowadzania czy jak ona się nazywa ustawione na 30 sekund światła w trybie auto wyłączają się zaraz po zamknięciu auta od razu <płacze> .

Jeśli chodzi o ruszanie pod górkę serwis mówi że powinno bez AH działać, ale nie działa :( Są pochyłości gdzie czasem złapie ale generalnie zjeżdża). Zrobili update oprogramowania i powiedzieli ze nie wiedzą co jest przyczyną. Żeby sobie AH włączać po odpaleniu silnika bo na razie nie znają przyczyny.
Początkujący
 
Od: 7 sie 2021, 19:27
Posty: 16
Auto: Mazda CX 30 150 km Hikari

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9