System rozpoznawania znaków

Mazda CX-30 2019–

Postprzez dine » 9 sie 2021, 22:22

krzychun napisał(a):U mnie działa.


Ale zdajesz sobie sprawę, że jest więcej osób, które potwierdzają moje spostrzeżenia? Nie zaprzeczam, że u Ciebie działają te systemy, u mnie jednak nie. Raz nawet wpakowałem się prawie przed maskę auta jadącego na otwartej przestrzeni z mojej prawej strony, a system ostrzegawczy ani pisnął.
Kilka razy miałem akcje typu "HAMUJ!!!" bez wyraźnego powodu. Co również zostało zauważone przez producenta gdyż była jakaś akcja na to.

Tak, w teorii istnieje możliwość wydawania komend głosowych dotyczących nawigacji... no właśnie... w teorii...

Dopisano 9 sie 2021, 21:31:

krzychk napisał(a):Ad.1 jestem zaskoczony, u nas jest nawet ciutkę za czuły – inna kwestia że parkujemy przy słupie, a i sąsiada skoda czasami zaparkowana zbyt blisko – są takie dni/momenty, gdzie zastanawiam się jak żonka może ten hałas znosić :D
Ad.2 ostatnio w centrum pupą na ulicę (pod kątem) wybywaliśmy, a że to kilkadziesiąt metrów modnych knajpek to aut w ciul. Mały smyk śmigał hulajką nożną środkiem jezdni i Madzia takiego rabanu narobiła, że zawał murowany
Ad.3 fakt, czasami żyje własnym życiem, w Renaultach było podobnie – brak lepszego "AI"
Ad.4 a to różnie – ja gdakam i trafiam, żona... i pudło. śmieję się, że Madzia kobietą jest i b. pasuje jej męski głos :D
Ad.5 kilka razy filiżanka wyskoczyła w efekcie intensywnej rozmowy z małżonką, ale to raptem kilka razy


Najwidoczniej czas jechać porobić wszystkie aktualizacje.

Ad.1 U mnie żona wchodząc przed maskę wywoła może jedno marne piknięcie. Poza tym zero reakcji czujników. Jak podjeżdżam pod żywopłot parkując energicznie, to wyda z siebie ten ostateczny pisk co najwyżej i to z tak dużym opóźnieniem, że już drzwi otwieram.
Ad.2 Pieszych to u mnie nie wykrywa chyba w ogóle. Kilka razy zadziałało właściwie. Kilka razy nie zadziałało w ogóle. Zero ostrzeżenia mimo, że ruch był.
Ad.3 W każdym innym samochodzie, którym jeździłem działało to lepiej. Tu deszcz może napierdzielać jak zły, a wycieraczki działają jak zmęczony życiem 80latek. Trzeba manualnie przełączyć w najwyższy bieg. Regulacja czułości nic nie daje.
Ad.4 Zdradź mi proszę jak to robisz? Jak poprawnie wydać komendę by poprowadziło mnie do np. Pcimia?(bez podania konkretnego adresu).
Ad.5 Długa trasa, ponad 200km. Symulowanie zasłabnięcia, zamykanie oczu itp. Nic, żadnej reakcji. System z kamerką.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 10 sie 2021, 08:05

dine napisał(a):Symulowanie zasłabnięcia, zamykanie oczu itp. Nic, żadnej reakcji. System z kamerką.


Przecież to tak nie działa. Ten system monitoruję nasze zachowanie na pasie ruchu (odległość od linii). Tak żeby sprawdzić wystarczy jechać 2 pasmówką ładnie "na środku pasa", po dłuższej jeździe zjechać na krajówkę i ze 2-3 razy zbliżyć się do osi w celu obserwacji czy można wyprzedzać. Od razu pojawi się komunikat. Ale ze 2-3 razy mnie złapał na ekspresówce jak byłem wyrąbany po tygodniu pracy lub wcześnie rano po zarwanej nocy. Więc coś w tym jest, że się gorzej utrzymuje samochód na środku pasa jak się jest zmęczonym.

Dopisano 10 sie 2021, 07:09:

dine napisał(a):Ale zdajesz sobie sprawę, że jest więcej osób, które potwierdzają moje spostrzeżenia?


Się lepiej poczujesz wtedy? Może zgłoś do ASO?

dine napisał(a):Nie zaprzeczam, że u Ciebie działają te systemy, u mnie jednak nie. Raz nawet wpakowałem się prawie przed maskę auta jadącego na otwartej przestrzeni z mojej prawej strony, a system ostrzegawczy ani pisnął.


No to ruchu poprzecznego czy czujnik martwego pola? Bo to osobne system. Oba działają.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1006 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez dine » 10 sie 2021, 09:29

krzychun napisał(a):No to ruchu poprzecznego czy czujnik martwego pola? Bo to osobne system. Oba działają.


Ruchu poprzecznego. Przecież działa to i z przodu i z tyłu (powinno). Sytuacja miała miejsce na skrzyżowaniu. Do czujnika martwego pola nic nie mam. Działa sprawnie. Ostrzega nawet za wcześnie. Pipczy jak chcę wiechać komuś przed maskę.

Nie ma potrzeby bycia uszczypliwym :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychun » 10 sie 2021, 09:34

Ale jak ruchu poprzecznego z przodu? :| Przecież to używa czujników martwego pola w zderzaku tylnym....?!?! Działa tylko na wstecznym... Możesz podać jakieś informacje z katalogu czy filmików propagandowych gdzie demonstrują takie działanie?

https://www.youtube.com/watch?v=yXpCfsnYyyk

Nie odnajduje czegoś takiego jak Front Cross Traffic Alert (przynajmniej w Mazdach).

Moja uszczypliwość objawiła się w innym miejscu. Tutaj było zwrócenie uwagi, że to 2 osobne systemy. Więc np. tłumacząc awarię w ASO można się nie dogadać i utrudnić usunięcie problemu co tylko pogłębi frustrację.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1006 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez OLi » 10 sie 2021, 10:57

U mnie auto hamuje cały czas, za blisko jadę poprzedzającego samochodu, mam dziurę pod kołem, ruszam pod górkę SBS chyba się nie wyłącza ....
Wydaje mi się że z przodu ruch poprzeczny również widzi, z doświadczenia na ciasnym parkingu facet rozpędził się cx30 a my chcieliśmy wyjechać, minimalny ruch w przód z naszej strony i zahamowaliśmy a gościowi auto samo stanęło dęba, strasznie się wkurzył <rotfl> chyba na siebie bo za szybko pomykał.
System monitorujący ruch poprzeczny przed pojazdem (FCTA). Chociaż tutaj jest podobno tylko info a nie hamowanie. https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/bo ... -pojazdem/

Natomiast mam wrażenie ze nie przełącza świateł z dziennych na mijania: w deszczu muszę przełączyć ręcznie pomimo tego że robi się ciemniej i pracują wycieraczki światła nie przełączają się z dziennych (co cytryna robi od razu :( )
To samo było wczoraj droga przez gęsty las niemal ciemno a on sobie pomyka na dziennych ciągle, jedynie wjazd do garażu wymusił zmianę świateł jak do tej pory, ale jeżdżę krótko i ciągle się uczę.
Początkujący
 
Od: 7 sie 2021, 19:27
Posty: 16
Auto: Mazda CX 30 150 km Hikari

Postprzez krzychun » 10 sie 2021, 11:08

Chaotyczny ten post. SBS tylko wspomoże (w MZD powinno się dać ustawić nawet czułość tego systemu ja obniżyłem o jedno oczko czułość), nie zahamuje sam. SCBS potrafi sam zahamować, ale to trzeba naprawdę być blisko i zazwyczaj z wciśniętym gazem. Do tyłu jest SCBS R. Trzeba też pamiętać przy testowaniu (bo już widziałem odcinek automaniaka gdzie wycofali Mazdą w przeszkodę bez gazu kolejni co nie czytają instrukcji ani nawet nie oglądną Youtube przed testem). A to działa powyżej jakiejś prędkości.

Ale to jest całkiem co innego niż Rear Cross Traffic Alert.

OK, FCTA – Front Cross Traffic Alert to coś nowego tego nie mam u siebie. Nie wiem jak działa.

A jeśli chodzi o przełączanie świateł z dziennych na mijania to w MZD powinna być do ustawiania czułość (ja mam). Ja sobie obniżyłem akurat. Ale to żeby włączały się po np. minutowej odczycie z czujnika deszczy to też bym chciał. Ale nie ma takiej opcji w Maździe... Też nad tym ubolewam. Bo to na mój inżynierski rozum proste by było do implementacji.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1006 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez malina666 » 10 sie 2021, 12:28

Z moich obserwacji po wyjeździe na zagranicznym, uważam że system rozpoznawania znaków działa dobrze, tylko... za granicą. W Czechach, Austrii, Włoszech sprawdzał się idealnie, można było na nim polegać. W Polsce często głupiał.
Początkujący
 
Od: 10 sie 2021, 12:10
Posty: 7
Auto: Mazda CX-30 HIKARI '19
Skyactiv-X (180KM) MT

Postprzez Maz56 » 10 sie 2021, 16:23

System w mazdzie sprawdza znaki dwukrotnie raz z kamery drugi z nawigacji jeśli znak jest niewidoczny to z nawigacji. Ja mam jedną z wielu dróg na których jest znak początku miejscowości – terenu zabudowanego (system pokazuje 50 za parę metrów przełącza na 40 mimo że nie ma tam żadnego znaku do następnego znaku który wskazuje 60 i wtedy pokazuje takie ograniczenie). Drugi przykład Jest tablica końca miejscowości-terenu zabudowanego przełącza na 90 na kilkanaście metrów jest tablica miejscowości zielona wtedy przełącza na 50 (chociaż nie za każdym razem).
https://www.youtube.com/watch?v=xCATfhTYaZc
Forumowicz
 
Od: 6 sie 2021, 18:57
Posty: 30 (1/0)
Auto: Mazda CX30 KANJO
e-SKAYACTIV-X AT
2021, 186 KM

Postprzez dine » 10 sie 2021, 20:58

krzychun napisał(a):Ale jak ruchu poprzecznego z przodu?


Tak jak ktoś wcześniej wspomniał – Front Cross Traffic Alert (FCTA). I powinno to działać tak jak opisałem. Jest w manualu.

Przepraszam, nie zwróciłem uwagi, że nie poruszasz się cx-30 więc chyba nie ma nawet sensu porównywać co działa a co nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 10 sie 2021, 21:30

OLi napisał(a):Natomiast mam wrażenie ze nie przełącza świateł z dziennych na mijania: w deszczu muszę przełączyć ręcznie pomimo tego że robi się ciemniej i pracują wycieraczki światła nie przełączają się z dziennych (co cytryna robi od razu :( )


Ostatnia niedziela, przyszła spora chmura i mocno drobny deszcz, aż dygłem bowiem auto stwierdziło "ciemno" i zmieniło światła a akurat byliśmy za jakiś perłowym lexusem i cholernie jasno się zrobiło, ale fakt można pokusić się o większą czułość systemu.
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez MarkoS_1 » 13 sie 2021, 09:04

Zgadzam się co do systemu rozpoznawania mowy. Wskazywanie głosem punktu do którego ma prowadzić navi jest męczarnią. Właściwie to już dałem sobie spokój z próbami i używam navi z Android Auto. System rozpoznawania mowy oceniam niiiisko...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 maja 2017, 10:16
Posty: 67 (1/1)
Auto: było CX-3 TAKUMI, 4x2, AT, 120 KM, 2017, snowflake white,
jest CX-30, 2021, HIKARI + luxury pack, 4x2, AT, 150 KM, titanium flash

Postprzez pawcho » 13 sie 2021, 11:13

Fakt z nawigacją można sobie pogadać o wszystkim tylko nie om adresie. Ile razy już "panienka" usłyszała ode mnie sformułowań zaczynających się na k... :D . Choć jak już uda się z nią dogadać to prowadzi nieźle. Tylko jest strasznie gadatliwa jak to kobieta. Jednak używam jej tylko sporadycznie tak dla zabawy. Na co dzień wiadomo android. Reszta systemów o których tutaj piszecie u mnie działa b. dobrze. / hamowanie, światła, wycieraczki ruch poprzeczny z przodu i tyłu/. Chyba tylko słabo zmęczenie kierowcy-tylko raz mi się załączył i to po godzinie jazdy.
 
Od: 1 cze 2015, 17:47
Posty: 75 (1/1)
Auto: mazda cx 30

Postprzez dine » 14 sie 2021, 21:07

pawcho napisał(a):Fakt z nawigacją można sobie pogadać o wszystkim tylko nie om adresie.


Wychodzę z założenia, że jeżeli za coś zapłaciłem, to powinno to działać, a w tym przypadku tak nie jest. Czytałem instrukcję, pytałem też na forum, nikt nie wskazał mi jak prawidłowo wybierać głosowo adres o ile wcześniej robiłem to źle. Moim zdaniem jest to wada i producent powinien ją usunąć w ramach gwarancji. Jeżeli nie stwierdzą wady, to ja bardzo poproszę przedstawiciela ASO by wybrał dla mnie kilka adresów dowodząc, że się mylę tudzież, że jestem zwyczajnie za głupi na tego typu nowinki.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez pawcho » 16 sie 2021, 11:49

to nie do końca tak. Można navi ustawić głosowo ale niestety trzeba znać pełne imię i nazwisko / jezeli nazwa dotyczy ulicy np. Króla Jana Kazimierza i dopiero numer i miasto/. Jednak najczęściej znamy tylko nazwisko, szczególnie przy obcych nazwiskach, ot i kłopot. Szukaj najpierw w googlach pełnej nazwy i dopiero podawaj cholery idzie dostać. A już ręczne wpisywanie to dobrych kilka minut <płacze> Bo samo prowadzenie trasy jest ok. , chociaż kobietka jest strasznie gadatliwa ze 3-4 razy powtarza kiedy mam zjechać :D
 
Od: 1 cze 2015, 17:47
Posty: 75 (1/1)
Auto: mazda cx 30

Postprzez dine » 16 sie 2021, 15:51

pawcho napisał(a):Szukaj najpierw w googlach pełnej nazwy i dopiero podawaj cholery idzie dostać.


Co w przypadku miejscowości, w których nie ma nazw ulic? Jak mam wybrać "Ciućkowo Zdrój" skoro są tam 4 domy i sklep GS-owski? Przecież to jest jakiś absurd. Za kilka tygodni pierwszy przegląd. Mam zamiar to zgłosić.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez pawcho » 16 sie 2021, 16:21

Nic Ci to nie da. Ten typ tak ma i sami pracownicy serwisu mówią, że korzystają z googla. Niestety Japońce dali tutaj trochę ciała , chociaż i tak jest znacznie lepiej niż przy pierwszych mazdach z lat 2014 ....pod kątem grafiki i prowadzenia i dokładności.
 
Od: 1 cze 2015, 17:47
Posty: 75 (1/1)
Auto: mazda cx 30

Postprzez dine » 16 sie 2021, 22:18

pawcho napisał(a):Nic Ci to nie da. Ten typ tak ma i sami pracownicy serwisu mówią, że korzystają z googla. Niestety Japońce dali tutaj trochę ciała , chociaż i tak jest znacznie lepiej niż przy pierwszych mazdach z lat 2014 ....pod kątem grafiki i prowadzenia i dokładności.


No ale jak mi nie da? Wyobraź sobie, że kupujesz smartfona, możesz na nim robić wszystko oprócz wykonywania rozmów telefonicznych, niby dzwoni ale nic nie słychać... Ten typ tak ma?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 16 sie 2021, 23:20

wyobrażam sobie, że jest apka odpowiedzialna za byle co i nie zawsze dobrze działa. Wiesz jak jest, programiści to.... ;)
Zapewne zgłosisz, daj później feedb co i jak, chętnie poczytam :D
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez dine » 17 sie 2021, 09:26

krzychk napisał(a):Wiesz jak jest, programiści to....


Ej! Sam wykonuję ten szlachetny zawód i o programistach mam dobre zdanie :) Jakość oprogramowania natomiast to nie kwestia słabego programowania (chyba że firma zatrudnia studenciaków) lecz deadlinów, ktore należy spełnić.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 22:37
Posty: 613 (67/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez krzychk » 17 sie 2021, 12:33

<rotfl> a myślisz, że dlaczego wpisałem taki przykład?
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 06:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9