czego mi brakuje w CX-30 – subiektywnie

Mazda CX-30 2019–

Postprzez stavros2002 » 21 paź 2021, 09:56

Automatyczne domykanie szyb. Przyznam się, że w tej sprawie Mazda mnie rozczarowała. Brak modułu automatycznego/zdalnego domykania szyb. Wersja Hikari. Drugi nasz samochód w rodzinie to suv, tam szyby domykają się automatycznie przy zamykaniu pilotem. Zresztą nie trzeba suva, mieliśmy focusa mk2 i tam takie automatyczne domykanie było też w standardzie. Moim zdaniem naprawdę przydatny gadżet.

Brak odtwarzacza CD. Niby to starożytność dla dziadersów. Sam też używam na codzie pendriwe z ulubionymi płytami i playlistami, jednak mam też sporo płyt cd, które lubię brać ze sobą na dłuższe trasy. jakość dźwięku cd słyszalnie lepsza niż przy mp3 czy streamingu. przecież napęd cd to obecnie śmieszne pieniądze, a przy tym wypasionym systemie głośników Bose mogłoby to naprawdę fajnie grać.

Automatyczne zerowanie licznika przy tankowaniu. W drugim aucie mogę sobie zaprogramować zerowanie licznika a, licznika b, obu , albo w ogóle. W mazdzie muszę pamiętać o wciśnięciu resetu po tankowaniu.

Łatwe ustawianie komunikatów komputera. W drugim aucie mogę sobie wybrać co chcę mieć wyświetlane na ekranie i jednym przyciskiem zmieniać na kolejny zestaw komunikatów, kolejność też mogę sobie zaprogramować – np. chwilowe spalanie, średnia prędkość a/b, czas do następnego przeglądu itp.

Przechylanie lusterek przy cofaniu. Bardzo pożyteczna funkcja, w innym wątku przeczytałem, że dostępna tylko w najwyższej wersji. Oczywiście kamera 360 jest znacznie bardziej rozbudowana niż w drugim samochodzie (tam mam tylko tył) i widoczność przy cofaniu jest bardzo dobra jednak jakoś powoli się przestawiam z przyzwyczajenia do przechylonego lusterka.

Poza tym czytałem w innych wątkach o niesamowicie niskim spalaniu. Auto ma ma na razie ok. 1000 km przebiegu i spalanie bez rewelacji. Na autostradzie przy 140 km/h ok. 9 litrów, na mieście ok. 9,5 litra.
Forumowicz
 
Od: 13 paź 2021, 13:21
Posty: 38 (0/1)
Auto: Mazda CX-30

Postprzez malin00 » 21 paź 2021, 13:50

Nie ma w ogóle opcji CD w CX30? W żadnej wersji, za dopłatą itp itd? Nie da się? :O

Auta co prawda nie posiadam, ale właśnie dlatego, że brakuje mi dobrych osiągów przede wszsytkim :P Teraz to CD jeszcze...oj...niedobrze.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2015, 13:45
Posty: 84 (9/1)
Auto: Mazda CX-3 skypassion benzyna 2.0 150KM AWD manual 2015

Postprzez krzychk » 21 paź 2021, 15:35

Domykanie szyb mam w drugim aucie, auto od nowości u nas i ani razu nie skorzystałem. CD IMHO auto nie sala koncertowa, może jeszcze topowe auta to od biedy bo lepiej wyciszone, ale tu mi CD nie brakuje

Za to pneumatyków w masce silnika, innego systemu zamykania auta – gdzie jak myją auto to nie otwiera/zamyka się samo, otwierania bagażnika machając nogą pod zderzakiem, ciut większego bagażnika – oj taak :)

Ale jak popatrzyłem ile współczesnych aut ma kijek zamiast pneumatyki maskowej, ile aut ma ręcznie otwierany bagażnik... producenci urywają eurocenty na wszystkim i to nie ma chyba takiej marki, gdzie jest wszystko na bogato – auto za bańkę a przełączniki z auta za 70 tysi :) itp
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 05:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez worn » 21 paź 2021, 16:36

stavros2002 napisał(a):Brak odtwarzacza CD. Niby to starożytność dla dziadersów. Sam też używam na codzie pendriwe z ulubionymi płytami i playlistami, jednak mam też sporo płyt cd, które lubię brać ze sobą na dłuższe trasy. jakość dźwięku cd słyszalnie lepsza niż przy mp3 czy streamingu. przecież napęd cd to obecnie śmieszne pieniądze, a przy tym wypasionym systemie głośników Bose mogłoby to naprawdę fajnie grać.


Nie bardzo rozumiem narzekanie na brak odtwarzacza CD. Przecież to co masz na płytach możesz przerzucić na pendrive'a w formacie FLAC. CD może śmiało już odejść do lamusa. Komu się jeszcze dzisiaj chce zmieniać płyty jak można mieć wszystko na jednym penie...

PS. Dobrze, że nikt nie narzeka, że nie można odtwarzać winyli albo kaset magnetofonowych w aucie :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 kwi 2020, 19:42
Posty: 320 (27/43)
Skąd: ZS
Auto: Mazda 3 BP
2.0 Skyactiv-X 180 KM MT
Kanjo 2019

Postprzez krabdul » 21 paź 2021, 17:48

Z wyżej wymienionych to domykanie szyb z pilota, a raczej otwieranie – przydatne jak idziemy do nagrzanego wewnątrz auta. W poprzednim miałem moduł ale z alika (może tu też się pokuszę jak będzie dostępny). Tu czasem sobię klapę z pilota podnoszę by wyleciał ten gorąc, ale przez szyby na wylot lepiej to działa. Samo domykanie nie jest mi szczególnie potrzebne.

Z innych rzeczy to zdecydowanie WIELOWAHACZ!
Do tego dorzucić jeszcze 2cm prześwitu i 50l bagażnika i nic więcej do szczęścia nie potrzebuję.

stavros2002 napisał(a):Poza tym czytałem w innych wątkach o niesamowicie niskim spalaniu. Auto ma ma na razie ok. 1000 km przebiegu i spalanie bez rewelacji. Na autostradzie przy 140 km/h ok. 9 litrów, na mieście ok. 9,5 litra.

Nie podałeś w profilu i poście ani silnika, ani skrzyni, ani napędu. Jeśli masz G + AT + AWD to przy 140km/h może wyjść ok 9l.
Każda inna kombinacja raczej powinna dać mniejsze spalanie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Postprzez dine » 21 paź 2021, 18:37

stavros2002 napisał(a):Automatyczne domykanie szyb.


Nie otwieram okien, jeżdżę na zamkniętym obiegu. Dla mnie zbędny gadget.

stavros2002 napisał(a):Brak odtwarzacza CD.


Jest za to AA, które oferuje streamin w jakości 100x lepszej niż CD. Wystarczy nawet odpalić YT Music by poczuć tę moc :D

stavros2002 napisał(a):Automatyczne zerowanie licznika przy tankowaniu.


Można sprząc zerowanie spalania z tripem A. Moim zdaniem kompensuje to ww opcję.

stavros2002 napisał(a):Łatwe ustawianie komunikatów komputera.


Cenię mazdę za minimalizm, brak zbędnych opcji, trybów jazdy, schematów kolorów etc. Czyli wszystkiego co jest zbędne. Dzięki temu infotainment nie działa jak na 10 letnim tablecie z 1GB ramu.

stavros2002 napisał(a):Przechylanie lusterek przy cofaniu.


Jest i to nie w najwyższej wersji wyposażenia. Bodajże jest w zestawie z luxury pack.

stavros2002 napisał(a):Poza tym czytałem w innych wątkach o niesamowicie niskim spalaniu.


Auto o słusznej wadze z napędem AWD: najniższa średnia z 1000km – 5,4L/100km. Miasto 7,5 – 9L (w ciężkich korkach). Jak dla mnie rewelacja.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 paź 2020, 21:37
Posty: 613 (65/26)
Skąd: Brodnica/Warszawa
Auto: CX-30|SkyActiv-X|2019

Postprzez CFAD » 21 paź 2021, 19:24

Odtwarzacz CD
W poprzednio użytkowanym samochodzie (11 lat), użyłem go 1 (słownie jeden) raz żeby odsłuchać płytę do nauki języka angielskiego mojego dziecka podczas powrotu z tych zajęć.

Brakuje mi:
-regulacji odcinka lędźwiowego w fotelu (przynajmniej kierowcy),
-pochylania lusterek podczas cofania (z uwagi na problematyczny wjazd do mojego garażu),
-możliwości otwarcia "otworu" w tylnej kanapie do bagażnika, po rozłożeniu podłokietnika (transport długich przedmiotów).

Fajnie gdyby było:
-domykanie drzwi,
-port usb dla tylnego rzędu siedzeń,
-pneumatyczne otwieranie maski.
Ostatnio edytowano 24 paź 2021, 18:04 przez CFAD, łącznie edytowano 1 raz
Początkujący
 
Od: 8 paź 2021, 21:03
Posty: 29 (2/1)
Auto: マツダ CX-30 2021 光
Skyactiv-G 150KM AT

Postprzez malin00 » 21 paź 2021, 22:53

stavros2002 napisał(a):Brak odtwarzacza

Jest za to AA, które oferuje streamin w jakości 100x lepszej niż CD. Wystarczy nawet odpalić YT Music by poczuć tę moc :D

CD.


Nie chciałbym być niemiły, ale kolega nie ma chyba pojęcia o czym pisze i nie ma pojęcia co to jest streaming, co to jest AA, co oferuje YT music i która z tych nazw odpowiada za co. A na pewno nie ma pojęcia co to jest jakość w muzyce.

A to że ludzie niektórzy nie używają już CD w samochodzie nie znaczy, że ono nie ma sensu. Nie każdy zadowoli się gównianym radiami, nie każdy chce zgrywać sobie każdą np z setek czy tysięcy płyt na pendrive'a. Ja rozumiem, że streamingi zdominowały rynek muzyczny i chwała im za to bo sam korzystam, ale mam setki płyt, również takie ktorych nie ma w streamach, nadal czasami kupię jakąś płytę i lubię ją sobie od razu po kupnie zapuścić w samochodzie. Dla mnie no mogloby nie być radia juz w samochodach bo i po co? Kto tego słucha skoro tyle podcastów, streamingow itp itd... przeciez to ani nie zajmuje miejsca, ani nie kosztuje. Nie wiem jak w innych markach ale śmiem wątpić, ze jednak jeszcze montują napedy...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2015, 13:45
Posty: 84 (9/1)
Auto: Mazda CX-3 skypassion benzyna 2.0 150KM AWD manual 2015

Postprzez krzychk » 22 paź 2021, 05:36

malin00 – zgadzam się, gusta i potrzeby vel oczekiwania. Ale w moim mniemaniu nic nie przebije głosu na żywo nadawanego (w radiu) wieczorem, na długiej trasie. Głosu radiowego, rozsądnego – przywołam tu choćby Tomka Beksińskiego, no cholera dobrze się go słuchało. Tak więc brakuje mi takich audycji w DAB+, a w PL zdecydowanie nie mam ochoty słuchać narodowych stacji, a te przeważnie są tam nadawane :/
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2021, 05:58
Posty: 143 (5/23)
Auto: CX30 e-SkyX'21 Hikar/MT/ FWD

Postprzez stavros2002 » 22 paź 2021, 07:44

Odniosę się do kilku spraw.

Domykanie szyby – dla mnie wygoda i przyzwyczajenie, może dlatego, że auta często stoją u nas na podjeździe pod domem i przy otwartych szybach nie smażą się w środku. A kiedy się chce zamkną auto, można to zrobić pilotem z domu. Poza tym kiedy wysiadam, nie musze pamiętać o osobnym zamulaniu szyby. Na obiegu zamkniętym nie jeżdżę cały rok, bo niby po co, jest wiele okazji, kiedy można jechać z odsuniętą szybą, milej i sympatyczniej.

CD – De gustibus non est disputandum. Znam paru ludzi którzy nie wyobrażają siebie na koncertach, muzyki słuchają tylko z głośników, moim zdanie tracą wiele, ale ich sprawa. Równie dobrze w domu mógłbym słychać tylko streamu, a winyle i cd wynieść na strych razem ze sprzętem. Nie wiem co to jest AA o jakości 100x lepszej niż CD. To musi być jakaś rewolucja w muzyce :D Generalnie, czasami lubię te oldskulowe klimaty w samochodzie. Opcja CD chyba jest tylko w wersjach na rynek japoński/azjatycki, przynajmniej coś takiego piszą w instrukcji.

Komunikaty komputera – dla mnie właśnie prostotą jest to, że mogę jednym przyciskiem przewijać sobie wszystkie komunikaty.

Odchylane lusterka przy cofaniu – jednak kamera tego nie zastąpi. Nawet kamera 360.

I jak ktoś wyżej napisał, regulacja odcinka lędźwiowego, dostępna tylko w najwyższej opcji razem ze skórą i elektryką foteli. Skórę i elektrykę mogę sobie odpuścić, lędźwie na długiej trasie to jednak bardzo przydtna rzecz.
Forumowicz
 
Od: 13 paź 2021, 13:21
Posty: 38 (0/1)
Auto: Mazda CX-30

Postprzez perot » 22 paź 2021, 08:57

Tak sobie czytam te wszystkie posty i dochodzę do wniosku , że wszyscy by chcieli mieć w aucie wszystko co możliwe i to w najniższej wersji wyposażenia. Ja osobiście też jestem w tej grupie :) , trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka spraw.
Po pierwsze ceny wymienianych dodatków znacząco podniosły by cenę auta, i tu by się zaczęło narzekanie czemu tak drogo :D.
Po drugie Mazda daje nam możliwość samodzielnego dodania tych dodatków umilających życie , nie łupiąc nas po kieszeni :D.
Odnosząc się do posiadania wymienionych dodatków których nie ma w żadnej wersji to tak:
Montaż samodzielny, koszty samych elementów .
– domykanie szyb 100 zł.
– napęd przenośny CD/DVD 150 zł
– pneumatyka maski 100 zł
– port usb na tył 25 zł
Założenie/dołożenie tych elementów nie wymaga jakiś specjalnych zręczności manualnych, więc spokojnie samemu można to ogarnąć.
Ja osobiście sam ogarniałem problem braku koła dojazdowego, gdzie relację zamieściłem na forum. I jestem z tego bardzo zadowolony bo została zaoszczędzona spora kwota :) .
Co do reszty opisywanych rzeczy to są ,ale jak ktoś to ujął w wyższej wersji wyposażenia. Pochylające się lusterka też są , nie jestem pewien tylko czy we wszystkich wersjach w Hikari jest.
Od siebie dodam że brakuje mi wentylowanych foteli.
Spalanie powinno spadać , tak przynajmniej było w moim przypadku.
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2020, 22:45
Posty: 297 (3/30)
Auto: Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MT Hikari 2019

Postprzez stavros2002 » 22 paź 2021, 09:18

Sorry, ale w dwumiesięcznym aucie nie będę uprawiał samoróbek.

A wersja wyposażenia to Hikari, czyli raczej nie najniższa pólka.

Mowa jest o gadżetach które nie kosztują majątku, natomiast mogą poprawić komfort i umilić życie, a są w standardzie w innych samochodach.
Forumowicz
 
Od: 13 paź 2021, 13:21
Posty: 38 (0/1)
Auto: Mazda CX-30

Postprzez perot » 22 paź 2021, 10:03

To że są w standardzie w innych samochodach nie znaczy że mają być w maździe. Przykład systemów bezpieczeństwa jaki jest w u nas w standardzie, trudno znaleźć gdziekolwiek indziej bez dopłaty lub takich nie ma nawet w opcji. Tak przynajmniej było jak kupowałem.
Z tym że nie kosztują majątku to bym się nie zgodził, zadzwoń do dealera i zapytaj się o koszt odtwarzacza CD bo jest możliwość zamówienia i montażu. Sam to sprawdzałem po przeczytaniu wątku na dziale nowej 3. Montaż CD jest wykonywany w miejsce gzie jest port usb na końcu/początku tunelu środkowego. Cena jaką usłyszałem to około 1200 zł , jak dla mnie cena nieakceptowalna.
Racja dłubanie w tak młodym aucie porażka , ale jak się chce mieć pewne rzeczy to zostaje jedynie taka opcja. Trzeba iść na jakiś kompromis.
Powoływanie się na inne auta że mają to czy tamto i oczekiwało by się tego w kupionym aucie jest trochę słabe. Każdy kupujący wiedział co kupuje , i jak wiedział że tu nie ma a tam jest to po co je kupował :D
Wiadomo że jak się coś fajnego miało już w aucie to później oczekiwania są duże względem nowego auta.
Na swoim przykładzie dla mnie dwoma rzeczami których brakuje mi w porównaniu do poprzedniego auta to uchwyty na kubki wysuwne z przedniej konsoli i regulacja w przednich fotelach odcinka udowego czy jakoś tak.
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2020, 22:45
Posty: 297 (3/30)
Auto: Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MT Hikari 2019

Postprzez dark_luke » 22 paź 2021, 10:12

Mnie brakowało najbardziej tego.
Załączniki
Clipboard01.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 11:51
Posty: 145 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez perot » 22 paź 2021, 10:31

No i gitara, właśnie chodziło mi o takie zachowanie. Nie mam czegoś , a zależy mi na tym więc sam ogarniam temacik i po sprawie. Oczywiście jak da się ogarnąć :) .
_luke masz już fizycznie ten organizer , jak z spasowaniem i jakością użytych materiałów(guma na dnie?)
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2020, 22:45
Posty: 297 (3/30)
Auto: Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MT Hikari 2019

Postprzez dark_luke » 22 paź 2021, 11:41

Spasowany w miarę dobrze. A jakość materiałów zależy z jakiego źródła kupisz.
Ja kupowałem z aliexpress i guma na dnie ok. Widziałem na innych portalach i wyglądały na zdjęciach gorzej inne lepiej. Dochodzi jeszcze kwestia kolorów jak kto lubi.
Załączniki
Clipboard02.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 paź 2020, 11:51
Posty: 145 (4/9)
Auto: CX-30 Hikari SkyActiv-X 2019

Postprzez perot » 22 paź 2021, 11:53

Podziękował :) .
Forumowicz
 
Od: 18 paź 2020, 22:45
Posty: 297 (3/30)
Auto: Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MT Hikari 2019

Postprzez krabdul » 22 paź 2021, 15:58

Ja mam identyczne jak podesłał dark_luke. Materiały i spasowanie bardzo ok. Oprócz kolorystyki są różne układy tych przegródek.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Postprzez JedikOps » 30 paź 2021, 23:46

malin00 napisał(a):Nie ma w ogóle opcji CD w CX30? W żadnej wersji, za dopłatą itp itd? Nie da się? :O

Auta co prawda nie posiadam, ale właśnie dlatego, że brakuje mi dobrych osiągów przede wszsytkim :P Teraz to CD jeszcze...oj...niedobrze.


W UE ani w USA nie ma CD player, ALE jeśli popatrzycie na zdjęca panelu w wersjach UK/Japan lub z Arabii Saudyjskiej (kiera normalnie po lewej stronie) to w miejscu USB, jest CD Player+ USB port w oryginalnym wydaniu ;) :D

Tak że, jak ktoś miałby dojście to sobie sprawi ;)

Dopisano 30 paź 2021, 23:52:

CFAD napisał(a):-pochylania lusterek podczas cofania (z uwagi na problematyczny wjazd do mojego garażu),



Jest pochylanie lusterek podczas cofania.

Na drzwiach kierowcy masz przyciski do konfigurowania lusterek.
Tam są 2 przyciski wyboru, które lusterko chcesz konfigurować lewe/prawe.

Jeśli je naciśniesz na wsteczym (R) to to lusterko się opuści, ale tylko w wersji z elektryczym fotelem kierowcy.

Mi natomiast sen z powiek spędza beznadziejna opcja ładowania bezprzewodowego.
Kto normalny będzie wkładać telefon do schowka podłokietnika na sam spód aby sobie podładować telefon? Ja tam trzymam setki szpargałów.

Myślę nad jakimś customem, jak dodać ładowakę przed kubkami, ale w wydaniu professional. <glupek2>
Początkujący
 
Od: 11 lut 2021, 21:57
Posty: 11 (5/1)
Auto: Mazda CX-30 150km 2.0L SkyActiv-G AT 2020 Hikari

Postprzez krabdul » 2 gru 2021, 15:13

Właśnie z ciekawości spojrzałem sobie na cennik CX-30 tak na szybko zauważyłem 2 przykrości.
Cena wzrosła o 3000pln i wyleciało BOSE ze wszystkich wersji, także już można dopisać go do listy brakujących rzeczy. W CX-5 Bose zostało tylko w jednej, najdroższej wersji.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9

cron