Irytujące rzeczy/usterki w BP

Mazda3 BP 2019–

Postprzez dzonn » 29 wrz 2020, 09:06

@marin – czy dobrze rozumiem, że samochód Ci hamuje bez tempomatu w trakcie normalnej jazdy za kimś? Jeśli tak to byłbym zdziwiony, bo u mnie czegoś takiego nie ma. Hamowanie bez udziału kierowcy (tzn. bez naciskania pedału hamulca) występuje u mnie tylko w dwóch przypadkach:
– jazda na tempomacie
– hamowanie awaryjne, ale ono włącza się tylko wtedy gdy już serio dawno wypadałoby zahamować, jest poprzedzone komunikatem wizualnym "HAMUJ!" i ma miejsce tylko gdy zignoruje się ten komunikat.

Czułość systemu samoczynnego hamowania mam na "średni", bo przy "wysokim" ten komunikat "HAMUJ!" (ale jeszcze bez rozpoczęcia hamowania) pojawiał się często, nawet wtedy gdy dojeżdżając do skrzyżowania miałem wszystko pod kontrolą, więc mnie to trochę wkurzało.
dzonn
 

Postprzez ogluch » 29 wrz 2020, 09:45

Samochód odcina reakcję na naciśnięcie pedału gazu gdy jedziemy bardzo blisko poprzedzającego samochodu. Np kiedy szykując się do wyprzedzania siedzimy komuś na zderzaku. jadąc jeszcze za poprzedzającym nas samochodem wciskamy gaz chcąc jednocześnie dynamicznie przyspieszyć i zmienić pas a reakcji na naciśnięcie pedału gazu nie ma. Trwa to może sekundę ale w przypadku tak dynamicznych manewrów okropnie irytujące.
Ja muszę przyznać, że działanie wszystkich systemów wsparcia i ochrony w nowych samochodach (nie tylko w maździe) przez ostatnie około 3 lata spowodowało, że jeżdżę dużo bardziej bezpiecznie (np zachowanie odpowiedniej odległości) a wcale nie wydłuża to czasu moich podróży, dodatkowo mam mniej powodu do wkurza się na innych i niepotrzebnej irytacji.
Forumowicz
 
Od: 20 sie 2019, 10:09
Posty: 49 (0/5)
Skąd: Bielsko-Biała
Auto: Mazda 3 BP 2.0 122 KM AT Hikari Soul Red Crystal 2019

Postprzez paweł_TBU » 29 wrz 2020, 09:59

ogluch napisał(a):Samochód odcina reakcję na naciśnięcie pedału gazu gdy jedziemy bardzo blisko poprzedzającego samochodu. Np kiedy szykując się do wyprzedzania siedzimy komuś na zderzaku. jadąc jeszcze za poprzedzającym nas samochodem wciskamy gaz chcąc jednocześnie dynamicznie przyspieszyć i zmienić pas a reakcji na naciśnięcie pedału gazu nie ma. Trwa to może sekundę ale w przypadku tak dynamicznych manewrów okropnie irytujące.
Ja muszę przyznać, że działanie wszystkich systemów wsparcia i ochrony w nowych samochodach (nie tylko w maździe) przez ostatnie około 3 lata spowodowało, że jeżdżę dużo bardziej bezpiecznie (np zachowanie odpowiedniej odległości) a wcale nie wydłuża to czasu moich podróży, dodatkowo mam mniej powodu do wkurza się na innych i niepotrzebnej irytacji.

Racja, przez ten brak reakcji przy niskiej odległości od poprzedzającego auta przestałem mocno dojeżdżać do samochodów przed wyprzedzaniem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 705 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez kkk255 » 29 wrz 2020, 10:28

Mnie irytuje jeszcze to że pomimo włączonego nawiewu czuć ciepłe powietrze z kratek..choć tak jest chyba w każdym samochodzie.
Kolejna sprawa to szczelina między slupkiem A a szybą...zbiera się tam syf.W dwójce DJ1 było to lepiej spasowane.
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2020, 00:26
Posty: 188 (0/3)
Auto: Mazda 3 BP 2019 2.0 122 KM AT6 KANJO

Postprzez dzonn » 29 wrz 2020, 11:41

ogluch napisał(a):Samochód odcina reakcję na naciśnięcie pedału gazu gdy jedziemy bardzo blisko poprzedzającego samochodu. Np kiedy szykując się do wyprzedzania siedzimy komuś na zderzaku. jadąc jeszcze za poprzedzającym nas samochodem wciskamy gaz chcąc jednocześnie dynamicznie przyspieszyć i zmienić pas a reakcji na naciśnięcie pedału gazu nie ma.


A to ciekawe, nigdy tego nie doświadczyłem. Może nie jeżdżę aż tak blisko poprzedzających mnie aut :).
dzonn
 

Postprzez kamil_franiu » 29 wrz 2020, 12:24

Wystarczy włączyć trochę szybciej kierunkowskaz i nie ma problemu ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2011, 12:01
Posty: 282 (14/9)
Skąd: OPOLSKIE powiat NAMYSŁÓW
Auto: obecnie mazda 3 Kanjo 2019 wcześniej mazda 6 2011

Postprzez MM4zda » 29 wrz 2020, 20:07

U mnie dziś była zabawa z obklejenie panela środkowego :)
Jak na pierwszy raz to z efektu jestem zadowolony.
Powiem wam że demontaż tego panela to pikuś i odkręcenie elementów wszystkich w nim :)
Załączniki
IMG_20200929_200223.jpg
IMG_20200929_195705.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 wrz 2019, 15:00
Posty: 311 (3/26)
Auto: Mazda 3 BP Hikari + Luxury Black 2019

Postprzez paweł_TBU » 29 wrz 2020, 21:53

kamil_franiu napisał(a):Wystarczy włączyć trochę szybciej kierunkowskaz i nie ma problemu ;)

Kierunek wylacza ta przychamowanie przed poprzedzajacym autem? Wydaje mi sie ze chyba jednak nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 705 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez kkk255 » 29 wrz 2020, 23:55

Pytanie do was
M3 BP
Dziś po zaparkowaniu w garażu i wyrzuceniu P po naciśnięciu hamulca delikatnym (tylko do momentu zaswiecenis stop) usłyszałem takie "cykanie"
Szczerze to pierwszy raz z czymś takim się spotkalem.
Ktoś ma/miał coś takiego?
Dodam że działa wszystko normalnie nie ma żadnego błędu
Ps. Gdzieś teraz czytam że to elektromagnes zwalniający blokadę skrzyni l
Tyle że pierwszy raz słyszę coś takiego taki dźwięk.
Przebieg 6750 km
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2020, 00:26
Posty: 188 (0/3)
Auto: Mazda 3 BP 2019 2.0 122 KM AT6 KANJO

Postprzez dzonn » 30 wrz 2020, 10:17

kkk255 napisał(a):Pytanie do was
M3 BP
Dziś po zaparkowaniu w garażu i wyrzuceniu P po naciśnięciu hamulca delikatnym (tylko do momentu zaswiecenis stop) usłyszałem takie "cykanie"
Szczerze to pierwszy raz z czymś takim się spotkalem.
Ktoś ma/miał coś takiego?
Dodam że działa wszystko normalnie nie ma żadnego błędu
Ps. Gdzieś teraz czytam że to elektromagnes zwalniający blokadę skrzyni l
Tyle że pierwszy raz słyszę coś takiego taki dźwięk.
Przebieg 6750 km


Słyszałem to u siebie wielokrotnie. Odgłos jest bardzo wyraźny ale brzmi jak coś co ma tak brzmieć, a nie jak jakiś niepożądany dźwięk. Według mnie nie ma się czym przejmować.

A propos hamowania przed poprzedzającym pojazdem, wczoraj robiłem test specjalnie dynamicznie dodając gazu jednocześnie siedząc na czyimś zderzaku i ani przez chwilę auto nie zahamowało ani nie odmówiło przyspieszania. Dystans już był na tyle bliski że bardziej ryzykować nie chciałem. Samoczynne hamowanie awaryjne na pewno u mnie działa, bo zdarzyło mi się z raz czy dwa gdy auto trochę ostrożniej niż ja podeszło do wyboru momentu hamowania przed stojącym na światłach pojazdem :). Ale tego przyhamowania w trakcie jazdy za kimś w ogóle nie odczuwam.
dzonn
 

Postprzez paweł_TBU » 30 wrz 2020, 10:57

jak jestes blisko to kontrokla systemu zaswieca sie na czerwono i wtedy odcina obroty, mnie sie zdarzalo czesto, zgrzecznialem i przestalem tak dojezdzac
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 705 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez dzonn » 30 wrz 2020, 11:10

paweł_TBU napisał(a):jak jestes blisko to kontrokla systemu zaswieca sie na czerwono i wtedy odcina obroty, mnie sie zdarzalo czesto, zgrzecznialem i przestalem tak dojezdzac


W takim razie u mnie tego nie ma, na pewno nigdy nie zapaliła mi się taka kontrolka, nawet gdy bardzo zbliżam się do auta przede mną. <co?> Trudno to wyjaśnić, ale w sumie cieszę się, że tego nie mam, więc nie będę drążył :).
dzonn
 

Postprzez kamil_franiu » 30 wrz 2020, 11:19

paweł_TBU napisał(a):
kamil_franiu napisał(a):Wystarczy włączyć trochę szybciej kierunkowskaz i nie ma problemu ;)

Kierunek wylacza ta przychamowanie przed poprzedzajacym autem? Wydaje mi sie ze chyba jednak nie.


U mnie sprawdza sie w 100%

Dopisano 30 wrz 2020, 11:19:

paweł_TBU napisał(a):
kamil_franiu napisał(a):Wystarczy włączyć trochę szybciej kierunkowskaz i nie ma problemu ;)

Kierunek wylacza ta przychamowanie przed poprzedzajacym autem? Wydaje mi sie ze chyba jednak nie.


U mnie sprawdza sie w 100%
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2011, 12:01
Posty: 282 (14/9)
Skąd: OPOLSKIE powiat NAMYSŁÓW
Auto: obecnie mazda 3 Kanjo 2019 wcześniej mazda 6 2011

Postprzez paweł_TBU » 30 wrz 2020, 13:05

dzonn napisał(a):
paweł_TBU napisał(a):jak jestes blisko to kontrokla systemu zaswieca sie na czerwono i wtedy odcina obroty, mnie sie zdarzalo czesto, zgrzecznialem i przestalem tak dojezdzac


W takim razie u mnie tego nie ma, na pewno nigdy nie zapaliła mi się taka kontrolka, nawet gdy bardzo zbliżam się do auta przede mną. <co?> Trudno to wyjaśnić, ale w sumie cieszę się, że tego nie mam, więc nie będę drążył :).

ale musisz to mieć, to jest element sbs
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 705 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez dzonn » 30 wrz 2020, 13:30

paweł_TBU napisał(a):ale musisz to mieć, to jest element sbs


Nie wiem co odpowiedzieć. Nigdy tego nie doświadczyłem – ani odcięcia obrotów ani zapalenia się kontrolki. Trudno mi sobie wyobrazić abym mógł stestować to bardziej niż ostatnio, bo już i to było na krawędzi bezpieczeństwa. Jadąc blisko za poprzedzającym autem wciskałem gaz w podłogę, a Mazda ochoczo przyspieszała aż nie zahamowałem gdy byłem już bardzo blisko.
dzonn
 

Postprzez paweł_TBU » 30 wrz 2020, 15:59

widocznie twój próg bezpieczeństwa jest inny niż mój i mazdy :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 sie 2019, 14:05
Posty: 705 (18/36)
Skąd: TBU
Auto: Mazda 3 BP sedan Hikari AT /Alfa Romeo Mito TB MA.

Postprzez marin » 30 wrz 2020, 17:11

worn napisał(a):Mnie też wkurzał i-stop i fakt, że trzeba go za każdym razem wyłączyć, więc nauczyłem się z nim żyć. A co do hamowania przed pojazdem z przodu, to masz na myśli SBS? Jesteś pewien, że jesteś to w stanie wyłączyć? Z tego co wiem, to nie ma takiej możliwości.


Źle się wyraziłem, chodziło mi oczywiście o odcięcie obrotów a nie bezpośrednie hamowanie hamulcami. Wydaje mi się, że wyłączyłem to gdzieś w opcjach bezpieczeństwa. W każdym razie od dawna taka sytuacja mi się nie powtórzyła.
Ze względu na moje maniakalne omijaniu dziur i studzienek irytował mnie również asystent pasa ruchu więc wyłączyłem jego automatyczną korektę i zostawiłem wyłącznie wibrację kierownicy.
Co do iStop'a to przez większość roku blokuję jego działanie przy pomocy nawiewu wyłącznie na szybę przednią (bez znaczenia czy klimatyzacja działa lub nie). W czasie upałów jednak jestem zmuszony klikać na dedykowany przycisk.
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2019, 13:27
Posty: 36 (0/1)
Auto: Mazda 3 BP 2.0 122 KM 2019 SD MG Hikari + Luxury Black

Postprzez dzonn » 30 wrz 2020, 19:26

paweł_TBU napisał(a):widocznie twój próg bezpieczeństwa jest inny niż mój i mazdy :D


Też tak pomyślałem, ale dzisiaj ponownie wykonałem test i już naprawdę nie wyobrażam sobie aby można było bezpiecznie mocniej komuś najechać na zderzak. Prawie "pocałowałem" auto przede mną a ze strony Mazdy zero reakcji. Teraz się już zaczynam zastanawiać czy to jest ok, może powinienem to jednak zgłosić... Pisałem że hamowanie awaryjne mi zadziałało, ale teraz to już sam nie jestem pewien. Na pewno zadziałało raz do tyłu, ale czy do przodu, nie mam pewności. Tylko że chyba w takim wypadku auto powinno sygnalizować jakiś błąd? Kurczę, nie miał człowiek problemów to sobie wszedł na forum :)

Dopisano 1 paź 2020, 13:20:

@paweł_TBU, @kamil_franiu

Czy mieliście wykonywaną akcję serwisową SBS a jeśli tak, to czy wpłynęła ona w jakikolwiek sposób na opisywane wyżej zachowanie samochodu (odcinanie obrotów przy jeździe blisko za kimś)?

Pytam, bo wstępnie podpytywałem technika w ASO i od razu temat zszedł na to, że była u mnie realizowana ta akcja serwisowa i to ona mogła mieć na to wpływ. Jednak ja ani przed akcją serwisową ani po niej nigdy nie doświadczyłem takiego zachowania samochodu.
dzonn
 

Postprzez Palmer » 1 paź 2020, 15:55

marin napisał(a):Co do iStop'a to przez większość roku blokuję jego działanie przy pomocy nawiewu wyłącznie na szybę przednią (bez znaczenia czy klimatyzacja działa lub nie). W czasie upałów jednak jestem zmuszony klikać na dedykowany przycisk.


Nie bardzo rozumiem, co to ma powodować, że "blokujesz działanie układu iStop przy pomocy nawiewu wyłącznie na szybę przednią".
Na jaki "dedykowany przycisk" musisz klikać i po co? Mógłbyś to nieco bardziej rozwinąć, bo nie domyślę się niestety, o co come on.
Thx.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 lip 2020, 09:21
Posty: 442 (105/28)
Skąd: woj. dolnośląskie
Auto: Mazda3 BP 110 kW, AT '20

Postprzez kkk255 » 1 paź 2020, 15:57

Bardzo mnie denerwuje to skrzypienie przy zatrzymaniu oraz przy puszczaniu hamulca gdy chcemy ruszyć.
Automat
W dwójce 2017 też był ten problem
Serio nie da się nic z tym zrobić?
Chyba jedyna marka ktora ma ten problem
Sprawa numer dwa...wymieniał ktoś już zużyte klocki hamulcowe? Jak wszyscy wiemy mazda ma słabej jakości klocki hamulcowe.
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2020, 00:26
Posty: 188 (0/3)
Auto: Mazda 3 BP 2019 2.0 122 KM AT6 KANJO

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323